Tak
Nie
https://www.fxmag.pl
/rankingi/kantory_in
ternetowe
Temat: Zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) oraz...
Na krajowym rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł wyraźny spadek krzywych dochodowości
W dużej mierze mogła to być reakcja na informację o wzmocnieniu i wydłużeniu w czasie przez rząd programów mających na celu schłodzenie narastającej w kraju presji inflacyjnej. W efekcie mieliśmy też do czynienia ze spadkiem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Polsce. Rynek instrumentów pochodnych wycenia w pełni wzrost stopy referencyjnej NBP powyżej 3,75% podczas gdy tydzień wcześniej wyceny zakładały poziomy powyżej 4%. Ponadto, część inwestorów starała się zajmować długie pozycje na mocno wyprzedanym rynku w momencie gdy rentowności obligacji przekroczyły w sektorach powyżej 4Y kolejny psychologiczny poziom 4%. Wynik czwartkowej aukcji zamiany pokazał, że popyt na papiery o stałym kuponie kształtuje się na umiarkowanym poziomie, a inwestorzy wciąż obawiają się przeceny papierów w najbliższych miesiącach.
Mimo ostatniego silnego spadku rentowności obligacji na krajowym rynku długu mieliśmy raczej do czynienia z korektą w trendzie wzrostowym
W najbliższych dniach wycenom obligacji nie będą sprzyjać publikacje danych makroekonomicznych za grudzień. Prognozujemy, że pokażą one m.in. wzrost produkcji przemysłowej o 14,8% r/r a w przypadku płac w sektorze przedsiębiorstw o 9,9% r/r. Będzie to potwierdzenie prognozy zakładającej wzrost PKB w Polsce w I kw. 2022 r. powyżej 6,0% r/r. Tak wysoka aktywność polskiej gospodarki daje RPP nowe argumenty za dalszym zaostrzaniem polityki pieniężnej. Oczekiwać można również potwierdzenia nasilającej się presji inflacyjnej, co sygnalizować będą wzrosty inflacji bazowej o 5,3% r/r czy PPI o ok. 13,7% r/r. W tym kontekście warto jednocześnie pamiętać, że inflacja w styczniu zapewne jeszcze silniej wzrośnie przekraczając 9% r/r (dane poznamy 15 lutego), pomimo wprowadzenia rządowych tarcz antyinflacyjnych. Wspomniany pakiet danych makroekonomicznych będzie nasilać oczekiwania na bardziej zdecydowane podwyżki stóp procentowych. W efekcie oczekiwania w zakresie docelowego poziomu stopy referencyjnej NBP powinny powrócić znowu powyżej 4%. Ciążyć to będzie szczególnie wycenom krótko- i średnioterminowych obligacji.
https://www.fxmag.pl/artykul/zmiany-na-rynku-walutowym-...