Tak Nie

Tak Nie
https://www.fxmag.pl
/rankingi/kantory_in
ternetowe

Temat: Waluty FX: konflikt militarny na Ukrainie ciąży złotemu...

Rynek krajowy
Złoty osłabiał się na koniec tygodnia powracając powyżej bariery 4,50 z dość solidną nawiązką (2,5 grosza). Źródłem przeceny polskiej waluty, ale i pozostałych walut regionu była chęć ograniczania ryzyka przed weekendem w związku z przedłużającym się napięciem dotyczącym konfliktu militarnego na Ukrainie. Tym bardziej, iż kolejne zabiegi dyplomatyczne nie przyniosły jak dotąd powodzenia. Wzrost ryzyka geopolitycznego ponownie – tak jak to było w przypadku jego eskalacji w połowie stycznia – najsilniej spośród walut tej części Europy przełożył się na spadek wartości złotego. Zdecydowanie bardziej stabilne w piątek – z uwagi na mniejsze powiązania gospodarcze - były notowania czeskiej korony, czy węgierskiego forinta.



Na krajowym rynku długu wydarzeniem dnia był przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0724, WZ1126, PS0527, WZ1131 i DS0432 za łącznie 3,35 mld PLN a odkupiło obligacje PS0422, OK0722, WS0922, WZ1122 i PS0123 za 3,07 mld PLN (z czego najwięcej, bo ok. 0,92 mld PLN przypadło na serię PS0422). Na rynku wtórnym koniec tygodnia był kontynuacją trendów widocznych w poprzednich dniach tj. niewielkiego wzrostu dochodowości 10-latki (w piątek o 4 bps do 4,04%) i zniżki krótkiego końca krzywej do poziomu 3,61%.



Rynki zagraniczne
Dolar zyskiwał wczoraj na wartości wykorzystując rozdźwięk w wypowiedziach przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego i Fed, po tym jak Ch.Lagarde przestrzegła przed pośpiechem w zacieśnianiu polityki pieniężnej w strefie euro, a J.Bullard opowiedział się za wzrostem stóp procentowych w USA o 100 pkt. baz. do lipca tego roku. Źródłem wzrostu wartości dolara był ponadto brak progresu po kolejnej rundzie negocjacji mających zmniejszyć ryzyko agresji Rosji na Ukrainę.

https://www.fxmag.pl/artykul/waluty-fx-konflikt-militar...