Konrad Oski

Konrad Oski Informatyk

Temat: Sytaucja na GPW a kryzys kredytów hip. w USA

Witam

Panie i Panowie nie boicie się tego kryzysu ? Czytam wiekszość wypowiedzi o inwestycjach w różne spółki na GPW i troszkę się dziwię. Rozumiem elaastycznośc podejścia do ryzyka inwestycyjnego, analizy techniczne i fundamentalne, ale jeśli kryzys wyjdzie z rynku finansowego na giełde w USA, a potem odbije się na giełdach europejskich to uważam że będzie to zakończeniem kilkuletniej hossy na GPW w Warszawie.

Jak myslicie, czy wzrost PKB i rozwój firm w ostatnim czasie pozwoli obronić się polskiej giełdzie przed skutkami takiego kryzysu, czy może pojedziemy w dół na indeksach... pewnie najpierw banki i deweloperka... a potem ?
Tomasz Bar

Tomasz Bar finanseosobiste.pl

Temat: Sytaucja na GPW a kryzys kredytów hip. w USA

Temat jest rozwijany i wałkowany od paru tygodni.
Jedni wieścili załamanie gospodarki USA a tymczasem nowe dane o PKB pokazują że rozwija się ona najszybciej od 3-4 lat.
Jak tylko opanują problemy z kredytami a już działania podejmują, to miejmy nadzieję, że rozejdzie się po kościach.
Polska na szczęście ma nie wiele wspólnego z rynkiem hipotecznym USA. Nasze banki i inne instytucje nie lokowały w papiery oparte na kredytach o niskiej jakości.
A wystarczy wspomniec że ilośc zagrożonych kredytów w USA siegała 30%. W Polsce jest to tylko 2%.
Z każdego kryzysu taki i teraz w USA muszą wyciągnąc wnioski na przyszłość aby nie wymyślać instrumentów finans opartych na wątpliwych fundamentach.
Paweł Tomczuk

Paweł Tomczuk Ciszewski Financial
Communications

Temat: Sytaucja na GPW a kryzys kredytów hip. w USA

Nie byłbym takim optymistą. Sztuczne podtrzymywanie wzrostu gospodarczego, którego podstawą jest polityka FED-u odnośnie stóp procentowych prowadzi szybko i prosto w stronę ogromnych problemów z inflacją, których efekty będą dużo bardziej brzemienne w skutki niż nam się wydaje. To po pierwsze.

Po drugie słabnący w wyniku polityki FED-u dolar zaczyna sam napędzać spiralę spadków - coraz więcej krajów na całym świecie chce się pozbyć rezerw w tej walucie, co na pewno nie wpłynie korzystnie na gospodarkę i rynki światowe.

Po trzecie kryzys sub-prime będzie trwał jeszcze bardzo długo, a co ważniejsze raz na zawsze zmieni podejście instytucji finansowych do zarządzania ryzykiem. Jednak teraz jest już za późno i miesiąc po miesiącu będą do nas napływały coraz to nowe informacje o aktywach spisywanych na straty.

Po czwarte to samo zjawisko, które legło u podstaw problemu kredytów sub-prime, czyli bezpodstawna wiara w wieczny rozwój dobrobytu w USA, sprawiła, że masy Amerykanów mają karty kredytowe, których nie mogą spłacić. Za chwilę czeka nas ogromny kryzys związany z tymi produktami. Jedyną nie wiadomą pozostaje, jak tym razem zareaguje FED.

Po piąte nadchodzi koniec cyklu gospodarczego i pierwsze oznaki jego nadejścia są już widoczne.

Krótko podsumowując? Nie jest i nie będzie dobrze.
Siergiej Greczuszkin

Siergiej Greczuszkin Dziennikarstwo
głównie ekonomiczne,
tłumaczenia głównie
b...

Temat: Sytaucja na GPW a kryzys kredytów hip. w USA

A ja bym jeszcze dorzucił coś z Marksa z jego opinią nt. kryzysu nadprodukcji. Marks jak Marks, ale coś w tym jest - zamieszanie z kredytami jest właśnie takim kryzysem (nadprodukcji w kredytach).
Ale mimo wszystko jestem realistą - raz na jakiś czas trzeba wylać kubeł zimnej wody (przy okazji wylać parę miliardów zielonych), po czym się wszystko podnosi :-)

Następna dyskusja:

ryzyko inwestowania w poszc...




Wyślij zaproszenie do