Jerzy
Bielewicz
Właściciel, JB
Consulting
Temat: Sprawozdania Finansowe Pekao SA za 2008 rok
Komentarz do Sprawozdań Finansowych Banku i Grupy Pekao SA1. Wg. sprawozdania jednostkowego Banku Pekao SA stan środków pieniężnych banku zmniejszył się o ponad 5 miliardów złotych w 2008 roku.
2. Wartość nominalna instrumentów bazowych (pochodnych) w pozycjach pozabilansowych banku Pekao SA wynosi ponad 248 miliardów złotych i jest niemal dwukrotnie większa od sumy bilansowej banku - 127 miliardów złotych.
3. Opinia audytora. Audytor banku zwraca naszą uwagę na Notę 32 w sprawozdaniach jednostkowych Banku Pekao SA (Nota 8 w skonsolidowanych). Cóż tam czytamy w konkluzji? Że portfel kredytowy Unicredit Ukraina (100% własność Pekao SA) nie uległ pogorszeniu, a bank osiągnął 32 miliony złotych zysku w 2008 roku. Zatem Pekao nie podjęło żadnych rezerw na swoje aktywa na Ukrainie, które wg sprawozdań skonsolidowanych Grupy wynoszą niemal 4 miliardy złotych. Natomiast ze źródeł zbliżonych do Pekao SA dowiadujemy się, że zobowiązania Unicredit Ukraina są rolowana przez Pekao SA kosztem kilkudziesięciu milionów złotych miesięcznie.Gdyby Pekao SA nie dopłacało gotówki do Unicredit Ukraina, bank ten okazałby się niewypłacalny, a Pekao musiałoby przyjąć 100% rezerw na 4 miliardy złotych.
4. Ekspozycja związana tylko z kredytami i lokatami Pekao SA w spółkach Grupy Unicredit wynosi ponad 7 miliardów złotych.
5. W Nocie 30 sprawozdań jednostkowych banku dowiadujemy się, że z dniem 1 października 2008 roku w związku z sytuacją wyjątkową - kryzysem finansowym, przeklasyfikowano do innych kategorii np. kategorii aktyw utrzymywanych do daty wymagalności, aktywa finansowe banku o wartości niemal 3,5 miliarda złotych . Do przeklasyfikowania użyto wartości godziwej z 1 października 2008 roku, a więc z datą poprzedzającą zapaść finansową na rynkach w październiku 2008. Bank nie przytacza jednak podstawy prawnej na jakiej dokonał tej operacji (mówi o zmianach w MSR 39 - jakich?). Czy było to może rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 24 grudnia 2008 roku?
6. Z Noty 21 dowiadujemy się, że zarząd Banku Pekao SA w porozumieniu z radą nadzorczą tego banku uznał, że nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy za rok 2008. Przypominamy, że jeszcze przed dwoma tygodniami prezes banku Jan Krzysztof Bielecki mówił o nie zwiększaniu wypłaty dywidendy w stosunku do roku 2007 (wypłacono wtedy 2,5 miliarda złotych).
7. Natomiast od pracowników Pekao SA dowiedzieliśmy się, że do wyceny instrumentów finansowych użyto historycznych, uśrednionych współczynników i wskaźników. Jeśli miałoby to być prawdą globalny kryzys nie dotyczy Pekao SA! Oni ciągle żyją przeszłością?
8. Brak wzmianki w sprawozdaniach o kredytach hipotecznych banku we frankach szwajcarskich, które przejęto z BPH, oraz o otwartej pozycji w tej walucie i o kosztach hedgingu otwartej pozycji.
9. Brak informacji o ryzyku sektorowym i zaangażowaniu w spółki deweloperskie. Informacje dotyczące Pirelli są w swej wymowie przekłamane ze względu na fakt, że projekty tej spółki Pekao finansuje poprzez spółki celowe. Pekao posiada też znaczną ekspozycję do innego dewelopera GTC.
10. Brak wzmianki w sprawozdaniach o tym, że wypłata dywidendy za rok 2007 (2,5 miliarda złotych) była bezprawna ze względu na jej wysokość przekraczającą zysk netto banku i brak zgody nadzoru na tak znaczną wypłatę.
11. Należy również bezwzględnie wskazać, że do dnia dzisiejszego księgi banku nie uwzględniają zobowiązań podjętych przez bank wobec włoskiego dewelopera, Pirelli w ramach tzw "Projektu Chopin". Wg, naszej wyceny zobowiązania te sięgają co najmniej 4 miliardów złotych.
Proszę o komentarze.