Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

Temat: quizzz - zyski nbp

Miliardowy zysk Narodowego Banku Polskiego

Zysk NBP w 2009 r. może wynieść ponad 10 mld zł - ocenia wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

- Szacujemy, że zysk NBP będzie spory. Myślę, że to będzie powyżej 10 mld zł, prawdopodobnie kilkanaście miliardów złotych - powiedział Radziwiłł w czwartek w TVN CNBC.

Pyt. Na co powinna być przeznaczona większość zysku wypracowanego przez NBP?

a) powinien być wykorzystany do zabezpieczenia wahań waluty;
b) powinien stanowić rezerwę na wypadek problemów z płynnością na rynku międzybankowym tj. wspomagać akcję kredytową;
c) powininno się nim zmniejszyć planowany deficyt budżetowy;
d) powinien być przeznaczony do wykupienia obligacji (zamiast ich rolowania na nowe papiery z późniejszym terminem wykupu)przyczyniając się tym samym do zmniejszenia kosztów obsługi długu. - moim zdaniem to byłoby najbardziej korzystne rozwiązanie
e) inne...

Jakie jest Wasze zdanie?Tomasz Jegier edytował(a) ten post dnia 07.01.10 o godzinie 13:35

konto usunięte

Temat: quizzz - zyski nbp

Moim zdaniem NBP w ogóle nie powinno być, taki podmiot jest niezwykle szkodliwy gospodarczo, dla całej ekonomii. A juz próba , by regulował, ustawiał, dbał o płynnosc- Weimar kłania się :) moze nie od razu, ale skoro jest taka mozliwosc... Panama nie ma zadnego "NBP", i istnieje. i to całkiem dobrze ma się, hohoho.

A tak bardziej realnie - jesli juz cos muszą robić - niech włąsnie spłacają obligi. ale TYLKO, jesli wprowadzi się konstytucyjny zakaz, całkowity, zaciągania nowego długu. Bo w sytuacji w której mozna sobie wyemitować nowe 50 czy ileś mld z powietrza - jaki sens ma to wszystko? Ech...Hubert S. edytował(a) ten post dnia 07.01.10 o godzinie 13:37

Temat: quizzz - zyski nbp

na czym polega różnica między punktem c i d ?
Łukasz G.

Łukasz G. Dyrektor Finansowy,
Konecranes

Temat: quizzz - zyski nbp

Gdybys z NBP przekazal zysk do budzetu Panstwa i w tym budzecie byloby to ujete, to zmniejszyloby deficyt budzetowy, bo przychodow byloby wiecej.

Zmniejszenie dlugu publicznego polegaloby na wykupieniu obligacji panstwowych. tym samym zmniejszylby sie dlug publiczny, natomiast na budzet wplyw mialoby tylko to, ze w budzecie zalozono by nizsze koszty z tytulu obslugi dlugu publicznego, wiec w znacznie mniejszym stopniu wplyneloby to na budzet i deficyt.Łukasz Grycner edytował(a) ten post dnia 07.01.10 o godzinie 13:41

konto usunięte

Temat: quizzz - zyski nbp

Sylwester R.:
na czym polega różnica między punktem c i d ?
;-)
Punkt c oznacza wyrzucenie pieniędzy w błoto..
punkt d natomiast zapłatę za wcześniejsze wydatki na szczytne cele państwa..(czyt. pieniądze wyrzucone w błoto).. ale ogólnie suma pieniędzy wyrzuconych w błoto się zmniejszy..

Temat: quizzz - zyski nbp

znaczy d) to praktycznie tyle samo c), z tym, że pieniądze idą na wykup/zmniejszenie emisji obligacji a nie na wzrost wydatków.

rzeczywiście obie te opcje zupełnie inaczej wyglądają księgowo i opcja d) mniej ten realny obraz zafałszowuje. Swoją drogą, z tego co wiem przychody z prywatyzacji nie zwiększają dochodów budżetu a jedynie są metodą finansowania deficytu. Jak jest z zyskami NBP ?
Łukasz G.

Łukasz G. Dyrektor Finansowy,
Konecranes

Temat: quizzz - zyski nbp

Sylwester R.:
znaczy d) to praktycznie tyle samo c), z tym, że pieniądze idą na wykup/zmniejszenie emisji obligacji a nie na wzrost wydatków.

rzeczywiście obie te opcje zupełnie inaczej wyglądają księgowo i opcja d) mniej ten realny obraz zafałszowuje.

No nie do konca - przeciez rolowanie obligacji nie jest uwzglednione w budzecie, a nawet jesli jest, to masz koszty wykupu obligacji i
przychody z emisji obligacji - mozna to pokazac, badz znettowac -
efekt jest ten sam - nie ma na tym wyniku. Zapis jest taki:
DT - koszty wykupienia obligacji
CT - przychody ze sprzedazy obligacji

(obie pozycje sa P&L, wiec nie ma efektu wynikowego)

Na rolowaniu obligacji jedynym efektem na budzet jest koszt obslugi obligacji, bo po zrolowaniu nadal musisz komus placic odsetki.
Wiec tutaj masz zapis:
DT - koszt wyplaty odsetek od obligacji,
CT - kasa
(Czyli w tej opcji masz wplyw na wynik, bo pierwszy zapis jest P&L, a drugi bilanoswy).

Jakbys dostal kase do budzetu z NBP, to mialbys prosty zapis ksiegowy:
DT - kasa
CT - przychody.
(pierwszy zapis bilansowy, drugi P&L, wiec masz wplyw na wynik)

Czyli w tym przypadku masz wplyw na wynik budzetu.

Ot - taka roznica, ze przy rolowaniu obligacji tylko odsetki wplywaja na P&L, a przy wplacie przez NBP cala kwota - pomijajac, ze i jedno i drugie to faktycznie wyrzucanie kasy w bloto :)))Łukasz Grycner edytował(a) ten post dnia 07.01.10 o godzinie 14:24
Łukasz G.

Łukasz G. Dyrektor Finansowy,
Konecranes

Temat: quizzz - zyski nbp

No i chyba zeszlismy w OT...
moim zdaniem to B :)

konto usunięte

Temat: quizzz - zyski nbp

Jako noob zapytam.
Orłowski(pal licho nazwisko i wiedzę) pisał w Polityce o inflacji jako konsekwencji dotychczasowych działań. Inflacja siłą rzeczy zmniejszy chyba obciążenia względem spłat obligacji.

Czy jeśli jest tak, to czy spłata teraz nie byłaby ewentualnie nadgorliwością? Chociaż śmiem twierdzić że wyglądałaby jako 'rzetelne gospodarowanie'. tzn unikanie ewntualnych nieprzewidzianych scenariuszy.

Więc ja na b.
Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

Temat: quizzz - zyski nbp

Patryk T.:

No tak, przy elastycznej polityce spekulacyjnej możnaby na tym instumencie nawet zarobić,albo chociaż zminimalizować koszt. Niestety, fakty są takie, że termin i warunki oferty determinowane są jedynie przez nasze zapotrzebowanie na kredyt oraz rynkowy popyt na ryzyko.
Edit:

co niektórzy jednak potrafią wyracowac zysk wystawiając papiery dłużne:)

Rekordowy zysk Fedu


Bank Rezerw Federalnych wypracował w zeszłym roku aż 45 mld USD zysku netto, wynika z wyliczeń dziennika "The Washington Post". Fed zarobił więc w zeszłym roku na czysto najwięcej w swojej liczącej 96 lat historii. (Poprzedni rekord osiągnięty został w 2007 r., gdy zysk sięgnął 34,6 mld USD.)

Zeszłoroczne wyniki Fedu mogą się więc okazać o wiele lepsze od wyników dużych amerykańskich banków prywatnych. Zyski Fedu zasilą jednak sektor publiczny. Amerykański bank centralny, w odróżnieniu od wielu innych instytucji państwowych w USA, utrzymuje się z własnej działalności a całość wypracowanych zysków przekazuje Departamentowi Skarbu.Na czym Fed, pomimo kryzysu, zdołał tak dużo zarobić w 2009 r.? Głównie na amerykańskich obligacjach. Na koniec 2008 r. był właścicielem rządowego długu USA wartego (wraz z instrumentami finansowymi powiązanymi z pożyczkami hipotecznymi) 497 mld USD. Rok później należały do Fedu dług i instrumenty tego rodzaju warte już 1,8 bln USD. Fed zarabiał również na pożyczkach ratunkowych dla instytucji finansowych oraz innych programach mających wspomóc gospodarkę.

parkiet.comTomasz Jegier edytował(a) ten post dnia 12.01.10 o godzinie 18:57

Następna dyskusja:

Choroba drukarska. Pierwsze...




Wyślij zaproszenie do