Temat: Problemy z wejściem na giełdę

Co trzeba zrobić, żeby firma weszła na giełdę - jakie są problemy natury np.: biurokratycznej, finansowej, formalnej itp.
Katarzyna P.

Katarzyna P. www.mycharts.pro
oraz DM IDMSA;)

Temat: Problemy z wejściem na giełdę

Żeby firma weszła na giełdę...to trzeba ją wprowadzić:) ściślej mówiąc taka firma musi znaleźć biuro maklerskie które pomoże spółce przebrnąć przez cały proces. Ale zacznijmy od podstaw:
Jak zostać spółką giełdową?

Poniżej przedstawione zostały poszczególne kroki jakie powinna przedsięwziąć spółka, która zamierza wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA

1. Emitentem akcji notowanych na Giełdzie może być jedynie podmiot będący spółką akcyjną. Nie oznacza to zamknięcia drogi na Giełdę dla przedsiębiorstw posiadających inną formę prawną. W tym przypadku właściciele firmy muszą przekształcić ją w spółkę akcyjną bądź zawiązać spółkę akcyjną, wnosząc do niej majątek przedsiębiorstwa.

2. Następny krok stanowi podjęcie przez Walne Zgromadzenie uchwały o ofercie publicznej akcji, ich dematerializacji oraz ubieganiu się o dopuszczenie akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym.

3. Konsekwencją decyzji, o ubiegania się spółki o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym, może być konieczność sporządzenia odpowiedniego dokumentu informacyjnego (prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego), co wymaga nawiązania przez spółkę współpracy z następującymi podmiotami:

biegłym rewidentem, który zbada sprawozdania finansowe spółki i przekształci je tak aby sprawozdania z poszczególne lat były porównywalne

biurem maklerskim, które będzie pełnić funkcję oferującego akcje spółki w ofercie publicznej.

W zależności od indywidualnych potrzeb emitenta istnieje także praktyka angażowania doradców prawnych oraz finansowych. Szczegółowy opis zawartości prospektu emisyjnego zawiera Rozporządzenie Komisji (WE) nr 809/2004 z dnia 29 kwietnia 2004r w sprawie informacji zawartych w prospektach emisyjnych.

4. Kolejny etap stanowi złożenie do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) roboczej wersji prospektu emisyjnego. Komisja po przekazaniu emitentowi ewentualnych uwag do prospektu oraz ich uwzględnieniu przez spółkę w ostatecznej wersji prospektu emisyjnego podejmuje decyzję w kwestii zatwierdzenia prospektu emisyjnego.

5. Przed rozpoczęciem oferty publicznej emitent jest obowiązany do zawarcia z Krajowym Depozytem umowy, której przedmiotem jest rejestracja w depozycie papierów wartościowych, papierów wartościowych objętych ofertą publiczną.

6. Następnie przeprowadzana jest oferta publiczna. W okresie pomiędzy przydziałem akcji nowej emisji a ich rejestracją możliwy jest na Giełdzie obrót PDA.

7. Po zakończeniu oferty, spółka składa wniosek o dopuszczenie do obrotu giełdowego akcji (oraz ewentualnie praw do akcji nowej emisji - PDA) - na rynek podstawowy lub równoległy. Wniosek ten jest rozpatrywany na posiedzeniu Zarządu Giełdy. Do wniosku należy dołączyć między innymi ostateczną wersję prospektu emisyjnego, uwzględniającą wszystkie zalecenia zgłoszone w toku postępowania przed KNF.

8. Po zdeponowaniu wszystkich akcji wprowadzanych do obrotu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych SA, zakończeniu publicznej oferty oraz, rejestracji akcji nowej emisji przez sąd spółka składa do Zarządu Giełdy wniosek o wprowadzenie akcji do obrotu na rynku podstawowym lub równoległym. Zarząd Giełdy określa m.in. system notowań, a także datę sesji giełdowej, na której nastąpi pierwsze notowanie.

więcej informacji znajdziesz jeszcze na stronie giełdy http://gpw.pl.
A jeśli czeka Cię etap poszukiwania biura maklerskiego - to zapraszam do rozmowy na maila k.placzek@idmsa.pl - Dom Maklerski IDMSA to lider na rynku w zakresie ofert pierwotnych i wprowadzania spółek na giełdowy parkiet. Pozdrawiam
Andrzej Szawłowski

Andrzej Szawłowski Senior Interbank
Dealer, Idea Bank
S.A.

Temat: Problemy z wejściem na giełdę

Spółka nie musi przeprowadzać oferty publicznej, żeby wprowadzić akcje do obrotu giełdowego (paragraf 37 regulaminu giełdy)

konto usunięte

Temat: Problemy z wejściem na giełdę

Musi miec tez sporo kasy na takie zabawy, wprowadzenie S.A. na giełde to wysoki koszt, czasem 10 i wiecej % wartosci emisji, o ile mnie pamięc nie myli :) A to dość sporo.

konto usunięte

Temat: Problemy z wejściem na giełdę

Hubert S.:
Musi miec tez sporo kasy na takie zabawy, wprowadzenie S.A. na giełde to wysoki koszt, czasem 10 i wiecej % wartosci emisji, o ile mnie pamięc nie myli :) A to dość sporo.


10% to i tak jest mocne przegięcie ;) (powiedziałbym predzej 3-7%)owszem zależy jaką wartość spółka chce pozyskać oraz jaką wybierze firmę inwestycyjną, audytora i innych doradców :)

Co do wyłączeń z obowiązku sporządzania prospektu jest ich trochę więcej ale co do zasady są one wyjątkami, z których mało kto korzysta, no chyba, że mówimy o papierach o charakterze nieudziałowym

Pani Katarzyna dość trafnie i ogólnie przedstawiła całą procedurę, jednak sugerowałbym przed ewentualną decyzją o emisji publicznej bądź publicznej sprzedaży stworzyć w firmie wraz z zarządem "burzę mózgów" i pomyśleć nad planowaniem strategicznym, bądź wynająć jakąś firmę consultingową do niezobowiązujacego stworzenia takiej "koncepcji"
Strategia taka powinna uwzględniać

1. aspekty prawne (historię, powstanie spółki, forma prawne i ewentualne przekształcenie, które bywa czasem długim procesem, założenia uchwał),
2. wycenę (czy przy obecnych wynikach warto wchodzić na giełde teraz czy może lepiej popracować trochę nad wynikami i po roku pokazać wzrost wartości firmy :) żeby akcje ladnie się sprzedawały, Mimo, że prospekty mało kto czyta (poza Komisją i tymi, którzy je piszą), do raportów analitycznych z pewnością inwestorzy zajrzą.
3. Oczekiwaną i docelową optymalną strukturę kapitału zakładowego ewentualne uprzywilejowanie części akcji
4. Analizę sprawozdania finansowego oraz wskazanie punktów, które mogą stanowić ewentualną przeszkodę czy kwestię problematyczną w przyszłości, (chociaż jeśli zarząd zastanawia sie nad wejściem na giełdę to posiada takie przychody, które sprawiają, że istnieje wymóg poddania sprawozdań badaniu przez biegłego, a ten z kolei powinnien wskazać takie słabe strony)
5. W przypadku gdy wyniki "ekspertyzy" wskażą, ze wejście na GPW w takiej sytuacji jest niewskazane alternatywne sposoby pozyskania kapitału z rynku bądź inne rozwiązania bądź horyzont czasowy jaki spółce pozwoli się przygotować do wejścia

Zwracam szczególną uwagę na ten etap "planowania" gdyż moim zdaniem jest on jednym z ważniejszych i ile nie najważniejszym etapem wejścia na rynek, gdyż jest to swego rodzaju "algorytm rozwiązań"



Wyślij zaproszenie do