Tak Nie

Tak Nie
https://www.fxmag.pl
/rankingi/kantory_in
ternetowe

Temat: Niemieckie dziesięcioletnie obligacje skarbowe - jak...

Inflacja u naszych zachodnich sąsiadów w grudniu po raz pierwszy od 30 lat przekroczyła 5%, co między innymi doprowadziło do tego, że rentowność niemieckich dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła powyżej zera, co miało miejsce ostatni raz na początku 2019 r. Większa zmienność dziesięcioletnich bundów to również okazja dla spekulantów, którzy mogą rozgrywać je z dźwignią, zarówno na wzrosty, jak i spadki.



Niemieckie Bundy - dziesięcioletnie obligacje skarbowe
Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB. Dziś zajmę się kolejnym, dość niecodziennym instrumentem, na który możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję, z możliwością rozgrywania zarówno długich, jak i krótkich pozycji. Choć trzeba przyznać, że nie jest to instrument zbyt popularny wśród traderów indywidualnych. Mowa o dziesięcioletnich niemieckich obligacjach skarbowych, potocznie nazywanych Bundami, od niemieckiego określenia Bundesanleihe, co można przetłumaczyć jako pożyczkę federalną. Bundy są oczywiście emitowane przez niemieckie Ministerstwo Finansów, a dziesięciolatki są najpopularniejszymi z nich, często przez inwestorów instytucjonalnych stawiane obok amerykańskich dziesięcioletnich T-Bondsów pod względem wiarygodności.

Rentowność niemieckich obligacji skarbowych spada niemal nieprzerwanie od początku lat 90. ubiegłego wieku
Ujemna rentowność dziesięcioletnich Bundów po raz pierwszy wystąpiła w połowie 2016 r., jednak ten stan trwał zaledwie kilka miesięcy. W maju 2019 r. rentowność znów spadła poniżej zera, co oczywiście było związane z dyskontowaniem kolejnej obniżki stóp procentowych przez EBC, które miało miejsce we wrześniu. Wówczas notowania niemieckich dziesięciolatek poszły w górę, co tym samym obniżyło ich rentowność. I ten stan ujemnej rentowności niemieckich dziesięcioletnich obligacji skarbowych trwał w zasadzie do połowy stycznia tego roku, kiedy grudniowy odczyt niemieckiej inflacji przebił 5%, co zwiększyło presję na normalizację polityki pieniężnej przez EBC, czyli podniesienie stóp procentowych. Rynek już dyskontuje podwyżki stóp, co skutkuje obniżką notowań niemieckich Bundów i tym samym wzrostem rentowności, która nieznacznie przekroczyła dodatni poziom.

https://www.fxmag.pl/artykul/niemieckie-dziesiecioletni...

https://es.fxmag.com/articulo/analisis-del-dolar-indice...