konto usunięte

Temat: Good news

Tomasz B.:
Trichet zapytany o możliwość wyjścia przez któryś kraj ze strefy euro lub usunięcia z niej odparł: "Taką możliwość całkowicie wykluczam".

Ehehehe, popłakaliby się na amen :)) Poczekajcie chwilę co zrobi Irlandia i Włochy, spokojnie :)Hubert S. edytował(a) ten post dnia 23.01.09 o godzinie 15:22

konto usunięte

Temat: Good news

I rodzynek:

Nasdaq OMX Group trzy tygodnie temu uruchomił indeks spółek, które skorzystały z pomocy państwa. Obecnie uruchamia handel opcjami na ten indeks.

Opcjami na Government Relief Index będzie można handlować od najbliższego poniedziałku. W skład indeksu wchodzą jak dotąd 24 spółki, które otrzymały co najmniej 1 mld USD od amerykańskiego rządu w ramach programu Troubled Asset Relief Program, czy innych pakietów pomocy.

Temat: Good news

Trochę optymizmu z
WB
sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 1,6% m/m i 4% r/r i jest to znacznie więcej niż oczekiwano -0,7%m/m i 1,6%r/r i niż było w listopadzie 0,3%m/m i 1,5%r/r

Europejskie wskaźniki PMI dla przemysłu i usług również w górę powyżej prognoz (wyj. przemysł niemiecki - zgodnie z przewidywaniami)

konto usunięte

Temat: Good news

EBOiR: Polski i Słowacji nie dotknie recesja

Polska i Słowacja będą mieć umiarkowany wzrost gospodarczy i mogą być wyspami w morzu recesji – powiedział w piątek Jeromin Zettelmeyer, dyrektor ds. analizy polityki w EBOiR. Jego zdaniem recesja dotknie Europę Zachodnią, a we wschodniej części Starego Kontynentu będzie można mówić „tylko” o kryzysie. Z kolei Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedział, że recesji nie będzie towarzyszyła deflacja. Jednocześnie zaznaczył, że oczekuje bardzo niskiej inflacji w niektórych miesiącach 2009 r. Zettelmeyer dodał, że z gwałtowną recesją mogą się borykać także kraje bałtyckie.

EBOiR jako główne wyzwania dla państw naszego regionu wskazuje łagodzenie skutków kryzysu i tworzenie podstaw pod długotrwały wzrost. Według banku czas kryzysu może być szansą na wprowadzenie zmian strukturalnych w sektorze finansów. Zettelmeyer ostrzegł jednocześnie przed nadmiernymi reakcjami na sytuację kryzysową. – Przystąpienie do strefy euro będzie dobre dla Polski, jest właściwym celem. Obecny kryzys nie powinien mieć wpływu na datę przystąpienia do strefy euro i ewentualną zmianę przyjętego przez rząd harmonogramu – powiedział Zettelmeyer.

konto usunięte

Temat: Good news

w AIG wiedzie się coraz lepiej, wydali juz ponad 1 mld $ na zatrzymanie pracowników w firmie, ostatnio niedawna pula 400 baniek :)))

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=av...

KTO chcialby pracowac w firmie, ktora jest bankrutem, umoczyłą dziesiatki miliardów, nie moze upaść zdaniem fachmanów z rządu federalnego a jeszcze dostają fontannę dolarów na łebka? :))) Życ nie umierac, podatnik stawia kolejkę :)

Temat: Good news

Hubert S.:
w AIG wiedzie się coraz lepiej, wydali juz ponad 1 mld $ na zatrzymanie pracowników w firmie, ostatnio niedawna pula 400 baniek :)))

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=av...

KTO chcialby pracowac w firmie, ktora jest bankrutem, umoczyłą dziesiatki miliardów, nie moze upaść zdaniem fachmanów z rządu federalnego a jeszcze dostają fontannę dolarów na łebka? :))) Życ nie umierac, podatnik stawia kolejkę :)

u nas to sie nazywa lokalna administracja, zus, krus i inne srusy :)

Temat: Good news

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zly-bank-wywolal-eufor...

hehe wiesz ale lepiej, że będzie jakaś pseudo-instytucja, której celem będzie prowadzenie jakiegoś "nadzoru".
Wsumie jeżeli bank miał toxyczny kredyt i musiał sobie z nim poradzić to po przejęciu go przez "zły bank" tak zarząd będzie se mógł kupić nowy samolot :)Tomasz Parzybok edytował(a) ten post dnia 29.01.09 o godzinie 11:04

konto usunięte

Temat: Good news

Z tej euforii zaczynają już panikować ;p
Krzysztof Konitz

Krzysztof Konitz konsultant SAP ABAP,
BW, HANA

Temat: Good news

Podciągam trochę ten wątek do góry... :)
Nie może być tak, że bad news mają się świetnie a dobrych wieści brak...

konto usunięte

Temat: Good news

Doskonała wiadomośc z Austrailii. Ich lokalna wersja planu "ratunkowego" NIE przeszła w głosowaniu! Australiczycy nie zostaną okradzeni na kilkadziesiać miliardów, nie obłozy się ich długiem ani podatkami na taką sumę ani nie dodrukuje pieniedzy w takiej ilosci. Jak widać, niektóre kraje mają w miare rozsądnych polityków:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aM...

konto usunięte

Temat: Good news

Będzie co porównywać za kilka miesięcy kto lepiej na tym wyjdzie,choć i tak nikt do błędów się nie przyzna.
Na kolejne pocieszenie coś takiego :

Wolny rynek jest martwy. Zabiła go najpierw rewolucja bolszewicka, potem faszystowski centralizm, następnie keynesizm, Wielki Kryzys, reglamentacja gospodarki podczas II wojny, zwycięstwo laburzystów w 1945 r., znów keynesizm, arabskie embargo naftowe, "trzecia droga" Anthony’ego Giddensa.

Wolny rynek zdychał co najmniej 10 razy w trakcie minionego stulecia. Ilekroć to się działo, ludzie chcieli wiedzieć, co by na to powiedział Adam Smith. To coś takiego, jakby zawołać: "Panie Boże, co z moim ateizmem?".

Adam Smith śmiałby się tak mocno, że nie byłby w stanie nic odpowiedzieć. Smith dostrzegł z precyzją przyczynę naszych gospodarczych tarapatów nie tuż przedtem, zanim nastąpiły, ale 232 lata wcześniej – to zapewne rekord jeśli chodzi o przenikliwość.

"Dom mieszkalny jako taki nie przyczynia się w żadnym stopniu do dochodów jego mieszkańca" – pisał Smith w "Bogactwie narodów". "Jeśli zostaje wynajęty za czynsz, to z powodu tego, że dom nie może niczego sam wytworzyć, najemca musi zdobyć środki na czynsz z innych źródeł dochodu". Smith konkludował, że chociaż dom może dać zarobić właścicielowi w razie wynajmu, "to w żaden sposób nie powiększa to dochodów ogółu ludzkości".

Smithowi znane było zjawisko drapieżnej spekulacji, którą oględnie nazywał "przesadnym obrotem".

Trzy lata przed jego narodzinami, w 1720 r., doszło do spekulacyjnego załamania kursu akcji francuskiej Kompanii Indii Wschodnich (tzw. Mississippi Company) i brytyjskiej Kompanii Mórz Południowych. W 1772 r., w trakcie pisania "Bogactwa narodów", w Szkocji nastąpiło załamanie bankowe – przeżyły tylko 2 spośród 30 edynburskich banków. Reakcja ze strony spekulantów na wynikłe z tego zamrożenie kredytu wydaje się nam dziwnie znajoma: "Banki, jak im się wydawało, miały honorową powinność uzupełnić ich braki finansowe i zapewnić kapitał w dowolnie żądanej ilości" – pisał Smith.

Zjawisko spekulacyjnych ekscesów ma mniej wspólnego z wolnym rynkiem niż z wysokimi zyskami. "Kiedy zyski z obrotu stają się wyższe od przeciętnych, spekulacja staje się powszechną bolączką". A stopa zysku, twierdził Smith, jest "zawsze najwyższa w krajach, które są najbliższe ruiny".

Bańka spekulacyjna na akcjach Kompanii Mórz Południowych była wynikiem zgubnych machinacji kanclerza skarbu korony brytyjskiej Roberta Harleya, który starał się znaleźć sposób sfinansowania długu państwa. Kompanię Mississippi stworzył francuski regent Filip Orleański z chwilą przekazania kontroli nad królewskim bankiem szkockiemu finansiście Johnowi Law, który był swego rodzaju XVIII-wiecznym Bernardem Madoffem.

Szkoccy rodacy Lawa – mający cieplejszy stosunek do swobód rynkowych niż Anglicy, o Francuzach nie wspominając – już wcześniej poznali jego plan "powołania banku, który, jak się wydaje wedle jego zamysłu miał emitować akcje na sumę równą wartości wszystkich gruntów w kraju". Szkocki parlament, jak zauważa Smith "nie uznał za stosowne go zaakceptować".

Jedna prosta idea może sprawić, że gorączka giełdowa zamienia się w spekulacyjny kataklizm – czy to chodzi o handel oceaniczny, grunty w Luizjanie, akcje, obligacje, cebulki tulipanów czy hipoteki. Jest to idea, że nieograniczona ekspansja kredytu może stworzyć nieograniczony dobrobyt.

Taki nieokiełznany szał pożyczania można uruchomić tylko na tym, co Smith nazywał "dedalowymi skrzydłami papierowego pieniądza". Wydrukowanie wystarczającej ilości pieniądza wymaga istnienia rządu czy też czegoś równie potężnego jak rządy – na przykład współczesnych banków handlowych. Smith zauważał: "Rządy towarzystwa kupców to zapewne najgorsza forma rządów".

"Bogactwo narodów" proponuje bardziej złożoną koncepcję tworzenia bogactwa. Bierze ona pod uwagę niesamowicie złożone konsekwencje ludzkiej wolności. Smith proponował, by każdy był wolny od ucisku prawnego, politycznego i ekonomicznego (zasada "własnego interesu"), wolny w wyborze zatrudnienia (zasada "podziału pracy") i wolny w posiadaniu i wymianie owoców tej pracy ("wolny handel"). "Niewiele więcej trzeba, by poddźwignąć państwo do najwyższego stopnia obfitości, poza pokojem, niskimi podatkami i znośnie działającym wymiarem sprawiedliwości" – mówił Smith w wykładzie dla Edynburskiego towarzystwa naukowego, a my możemy się domyślać, ile sarkazmu było w jego słowach.

Co Adam Smith zrobiłby, żeby naprawić obecny stan? Przykro mi, ale on już został naprawiony. Reakcją na spadek wartości spekulacyjnych aktywów jest płacenie za nie mniej. Tak się zaś stało.

Możemy wpompować w banki całość naszego narodowego majątku. Ale Smith przestrzegał: "Próba powiększenia bogactwa kraju przez ściągnięcie i przetrzymywanie niekoniecznej ilości złota i srebra jest równie absurdalna jak pomysł, by zwiększyć dobry nastrój rodziny poprzez zmuszenie jej, by trzymała w domu nadmierną ilość sprzętów kuchennych".

Możemy wezwać ekspertów, by zarządzali operacją ratowania firm. Smith oceniał: "Nigdy nie widziałem, by wiele dobra czynili ludzie, którzy twierdzą, że prowadzą obrót dla publicznego pożytku".

Możemy też znacjonalizować naszą gospodarkę. Smith na to: "Państwo nie będzie się miewać dobrze, jeśli jego suweren zechce zająć się robotą kupca win czy aptekarza". Albo – dodajmy – prezesa General Motors.

Autor: P.J.O'Rourke

Autor jest współpracownikiem amerykańskiego tygodnika "The Weekly Standard".
Wojciech Szarek

Wojciech Szarek Redaktor
comparic.pl, Student
Politechniki
Krakowskiej

Temat: Good news

Sprzedaż detaliczna w USA w
styczniu 2009 roku nieoczekiwanie wzrosła o 1 proc. miesiąc do
miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 3 proc. po korekcie -
podał w czwartek Departament Handlu w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, wzrosła w
styczniu o 0,9 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,2 proc., po
korekcie.

Analitycy spodziewali się spadku sprzedaży detalicznej o 0,8
proc., a z wykluczeniem aut - spadku o 0,4 proc. (PAP)

Temat: Good news

i gdzie tutaj dobra wiadomosc? Za miesiac znow zmienia stats :)

konto usunięte

Temat: Good news

Eryk N.:
i gdzie tutaj dobra wiadomosc? Za miesiac znow zmienia stats :)

Eryk - proponuję powstrzymać się od bezpłciowych komentarzy w stylu "bedzie gorzej" / "będzie lepiej" itd. Tu zamieszczamy suche fakty. Faktem jest ze sprzedaz lekko wzrosła, nie obchodzi nas co bedzie za miesiac czy 6 miesiecy. Na dzis podano ze wzrosła i jest to dla rynku JAKIŚ plus. Co bedzie pozniej - zobaczymy, najwyzej wpiszemy coś w wątku "Bad news" :)

Temat: Good news

The story/rumor fueling the euro's bounce off near 3-month lows yesterday is speculation that Germany plans to help ease the financial turmoil in the Eurozone and eastward... I told you yesterday that I didn't want to have to say it, because this is against my thoughts on how these things should work, but that the Bundesbank needed to get involved. Well, the rumors are they will... Remember, that the Bundesbank is Germany's central bank and the most powerful central bank in Europe. There's a press conference scheduled for this afternoon in Germany (will be this morning for us!), and it is expected that Germany's chancellor Angela Merkel will announce the plans to ease the financial turmoil then.
Nicholas Piotrowski

Nicholas Piotrowski contractor -
Objective C, PHP
(LAMP)

Temat: Good news

Soros nie widzi końca światowego kryzysu finansowego
(PAP, ar/21.02.2009, godz. 07:53)
Światowy system finansowy uległ skutecznej dezintegracji i na razie nie ma perspektyw na bliski koniec kryzysu - powiedział w piątek na Uniwersytecie Columbii w Nowym Jorku znany amerykański finansista George Soros.

Jak już Soros nagania na spadki to oznacza, że zaczyna kupować :)
Zbigniew Barski

Zbigniew Barski wpółwłaściciel,
Perspektive S.C.

Temat: Good news

Nicholas Piotrowski:
Soros nie widzi końca światowego kryzysu finansowego
(PAP, ar/21.02.2009, godz. 07:53)
Światowy system finansowy uległ skutecznej dezintegracji i na razie nie ma perspektyw na bliski koniec kryzysu - powiedział w piątek na Uniwersytecie Columbii w Nowym Jorku znany amerykański finansista George Soros.

Jak już Soros nagania na spadki to oznacza, że zaczyna kupować :)

Święte słowa. Powinien jeszcze uderzyć mocniej w nutę, że ten kryzys skończy się podobnie jak ten z lat 30tych XXw. tylko, ze tym razem wojna będzie szybciej, bo sytuacja rozwija się o wiele szybciej.

konto usunięte

Temat: Good news

Prechter zaleca zamykanie shortów:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aW...

A tak na marginesie - czy ktos mi moze przypomnieć jakie prognozy miał Prechter na najblizsze 30 czy tam 100 lat? Czy on nie wieszczył czasem totalnego upadku do poziomów z czasów wojny czy jakos tak?

Następna dyskusja:

Bioton - good news :)




Wyślij zaproszenie do