Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Grzegorz Cieślik:
Skoordynowana akcja największych banków centralnych stała się faktem. Fed, Europejski Bank Centralny, Narodowy Bank Szwajcarii oraz banki Kanady, Anglii i Japonii podjęły skoordynowane działania w celu zwiększenia płynności w globalnym systemie finansowym.

Banki uzgodniły między innymi, że obniżą wycenę istniejących swapów dolarowych, będą nadal przeprowadzały trzymiesięczne operacje płynnościowe oraz uruchomią tymczasowe dwustronne swapy, by zapewnić płynność w każdej z poszczególnych walut - podaje Reuters

Coraz lepiej...ostatnie luzowanie (bo poprawa płynności w gruncie do tego się sprowadza) wystarczyło na 2 miesiące...to chyba ledwo wystarczy na 24 godziny ;) Teraz została już tylko drukarka w czystej postaci...
Jerzy Bielewicz

Jerzy Bielewicz Właściciel, JB
Consulting

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Wczoraj Fed (amerykańska Rezerwa Federalna) wraz z pięcioma bankami centralnymi interweniował na rynku w celu dostarczenia europejskim bankom płynności w dolarach amerykańskich. Agencja ratingowa Standard & Poor´s obniżyła ratingi największym bankom globalnym, w tym amerykańskim bankom inwestycyjnym Goldman Sachs i JP Morgan oraz bankowi komercyjnemu Bank of America.

Standard & Poor´s oceniła, że zmniejszyła się wiarygodność 37 banków, w tym największych banków amerykańskich: Bank of America, Goldman Sachs, Stanley Morgan oraz Citi Group, a także: Bank of China, Barclays, HSBC, ING, Lloyds oraz Royal Bank od Scotland. Ratingi zaopatrzone zostały w perspektywę negatywną, co oznacza możliwość dalszej obniżki ocen wiarygodności. Decyzja agencji wiąże się z wprowadzeniem przez nią nowych kryteriów oceny zdolności kredytowej instytucji finansowych od 9 listopada. Kładą one większy nacisk na przygotowanie banków pod względem kapitałowym do przetrwania ekstremalnych szoków zewnętrznych. Wdrożenie nowych zasad oceny jest efektem zmasowanej krytyki pod adresem agencji ratingowych za to, że nie ostrzegły świata przed nadciągającym kryzysem finansowym i do ostatniej chwili przyznawały instytucjom finansowym najwyższe oceny wiarygodności. Rating Lehman Brothers w chwili upadku tego banku jesienią 2008 r. był na najwyższym poziomie.

Fed jedyną podporą
Obniżka ratingów największych banków globalnych, w tym banków inwestycyjnych, oznacza, że kryzys finansowy wkracza w kolejną fazę. Motorem, który go nakręca, jest 600 bln USD derywatów wiszących nad światem, co równa się dziesięciokrotności światowego PKB. O ile na początku kryzysu, po upadku Lehman Brothers - Fed, EBC i poszczególne rządy były w stanie zapobiec ruszeniu domina - o tyle dzisiaj, gdy upadek grozi krezusom wśród banków, pomoc musiałaby być wielokrotnie większa. Czy świat będzie na nią stać?
O dramatycznej sytuacji w systemie bankowym świadczy wczorajsza skoordynowana interwencja Fed wraz z pięcioma innymi bankami - bankiem centralnym Anglii, Japonii, Kanady, Szwajcarii oraz Europejskim Bankiem Centralnym. Okazuje się, że europejskie banki kolejny raz w ciągu kilku miesięcy nie były w stanie regulować swoich zobowiązań w dolarach amerykańskich. Poprzednio, latem, interweniował jedynie Fed, udostępniając tanie linie kredytowe w dolarach bankom europejskim. Wtedy spowodowało to umocnienie się euro do dolara i chwilową euforię na giełdach.
Kilka dni temu Fed poinformował, że podczas pierwszej fali kryzysu w 2008 r. udzielił bankom na całym świecie aż 7,7 bln USD pożyczek, aby podtrzymać ich płynność. Kongres nie był poinformowany o tych operacjach, mimo że skala pożyczek sięgała 50 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy tamtych wydarzeń przyznają, że system finansowy świata stanął wtedy na krawędzi zapaści.
- Podanie informacji o wielobilionowej pomocy może stanowić grunt do tego, że któryś z dużych amerykańskich banków może upaść, podobnie jak przed trzema laty Lehman Brothers - ocenia Jerzy Bielewicz, finansista. Jego zdaniem, amerykańskie banki inwestycyjne źle obstawiły kontrakty na derywatach związane z rynkiem obligacji europejskich. Przypomnijmy, że właśnie z tego powodu ogłosił niedawno upadłość amerykański trader na rynku derywat - MF Global. Upadłość MF Global zatacza coraz szersze kręgi, co wskazywałoby, zdaniem prasy amerykańskiej, że owym zagrożonym amerykańskim bankiem mógłby być nawet Goldman Sachs, jeśli stosował podobne praktyki jak MF Global.
- Jeśli eurostrefa się przewróci, to wraz z nią może się przewrócić amerykański i światowy sektor bankowy - ostrzega Bielewicz.

Europejska odpowiedź: szczyt
Nic nie wskazuje na to, aby przywódcy eurostrefy mieli lekarstwo na ratowanie euro. Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker poinformował we wtorek, że nie ma szans na zwiększenie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej do 1 bln euro, jak ustalono na październikowym szczycie. - Sytuacja na rynkach finansowych uległa pogorszeniu, więc zwiększenie mocy pożyczkowej Funduszu do biliona euro nie będzie możliwe - oznajmił Juncker. Zapewnił, że EFSF zostanie zwiększony ponad obecne 440 mld euro, ale o ile - nie wiadomo. Decyzja zapadnie na szczycie Unii Europejskiej w dniach 8-9 grudnia.
- Wchodzimy w krytyczny okres 10 dni, w ciągu których Unia musi dać odpowiedź na kryzys - powiedział wczoraj komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn przed posiedzeniem ministrów finansów krajów UE. Zapowiedział, że prace przed grudniowym szczytem będą się toczyć na dwóch frontach, tj. w kierunku stworzenia "bariery ogniowej" przed kryzysem w postaci zwiększenia możliwości pożyczkowych EFSF oraz w kierunku wzmocnienia odgórnego zarządzania gospodarczego eurostrefą. To ostatnie ma polegać na poddaniu budżetów krajów członkowskich eurostrefy kontroli Brukseli oraz na wprowadzeniu pod rygorem sankcji ścisłej dyscypliny budżetowej i przyspieszonej redukcji zadłużenia. Część z tych propozycji tak głęboko ingeruje w suwerenność krajów członkowskich, że wymaga wprowadzenia zmian do traktatu UE. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zapowiedział, że na zbliżającym się szczycie przedstawione zostaną propozycje w sprawie zmian w traktacie, a także propozycje dotyczące "uwspólnotowienia" długu eurostrefy. Najsilniejsze w eurostrefie Niemcy naciskają na modyfikację traktatu w kierunku centralnego zarządzania gospodarczego, natomiast sprzeciwiają się próbom uwspólnotowienia długu przez emisję wspólnych dla całej strefy euroobligacji oraz skup obligacji PIIGS przez EBC.
Unia zabiega o podniesienie środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tak aby mógł on - obok EFSF - ratować upadające kraje wspólnej waluty. Do MFW należy obecnie 187 państw. Decyzje o polityce kredytowej podejmowane są przez Radę Wykonawczą, w której skład wchodzi 24 dyrektorów wykonawczych oraz dyrektor generalny MFW stojący na czele Rady. Tylko kilka największych krajów posiada w Razie Wykonawczej stałych dyrektorów, pozostałe są reprezentowane przez dyrektorów wybieranych na dwuletnią kadencję.

Małgorzata Goss, Nasz Dziennik

PS Artykuł ze wszech miar wart przeczytania, zwłaszcza, że inne gazety codzienne praktycznie dotychczas przemilczały wczorajszą interwencje banków centralnych.

Więcej na Unicreditshareholders.com lub http://unicreditshareholders.com/bie%C5%BC%C4%85ce_inf...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

jerzy bielewicz:
Wczoraj Fed (amerykańska Rezerwa Federalna) wraz z pięcioma

PS Artykuł ze wszech miar wart przeczytania, zwłaszcza, że inne gazety codzienne praktycznie dotychczas przemilczały wczorajszą interwencje banków centralnych.

Więcej na Unicreditshareholders.com lub http://unicreditshareholders.com/bie%C5%BC%C4%85ce_inf...

Taa? a ja mam tutaj wyborcza i rzepe i pb .. i wszystkie o tym pisza
Jerzy Bielewicz

Jerzy Bielewicz Właściciel, JB
Consulting

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Jasne twoje górą. Zwróć uwagę na jakość komentarzy. Poza Wróblewskim i Goss, reszta marna, po łebkach.

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

PMI Polski poniżej 50

W listopadzie główny wskaźnik PMI spadł do 49,5 pkt, sygnalizując ogólne pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym po raz pierwszy od października 2009 roku - podał HSBC.

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

To wystąpienie robi prawdziwa furorę w sieci

http://www.cda.pl/video/25553cd/Jeden-ktory-mial-jaja-...Joanna C. edytował(a) ten post dnia 01.12.11 o godzinie 23:51

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Rafał Turek:
Cała prawda ...

http://www.youtube.com/watch?v=Cw2iHSQP21g

UPS!
nie zauważyłam i post wcześniej tez wrzuciłam link do tego wystąpienia :)

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Rafał Turek:
Cała prawda ...

http://www.youtube.com/watch?v=Cw2iHSQP21g

Domyślam się, że wszyscy ci, którzy zgadzają się z ta wypowiedzią, i pomstują na "głupich" polityków, z równym entuzjazmem zgodzili by się, choć by od jutra, na radykalne cięcia w budżecie, i koniec z wszelkimi ulgami, dodatkami, dużymi inwestycjami, podwyżki podatków itp. Nawet jeżeli by to miało ich dotknąć w dużym stopniu.

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

W przypadku długu w budzecie domowym tak właśnie robi się.

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

When asked about the coordinated central bank actions, Farage replied, “I think the fact the central banks acted overnight in a coordinated manner that they did tells you that things are probably much worse than any of us know. I think what it tells you is that there must be, there just have to be some very, very major banks that are teetering on the edge of collapse.”

masz cos w banku, lepiej gotowke wycofac i trzymac blisko siebie ... wyglada na to ze zafunduja nam wakacje jak na Lotwie
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Eryk N.:
masz cos w banku, lepiej gotowke wycofac i trzymac blisko siebie ... wyglada na to ze zafunduja nam wakacje jak na Lotwie

Profesor Rybiński, którego bardzo sobie cenię, wycofał wszystkie oszczędności i ulokował je w BGK, twierdząc że jest to jedyny polski bank. ---> http://kampanianazywo.pl/opinie/gdzie-trzyma-pieniadze...

Mnie jednak ciekawi, czy jest zadowolony z utworzenia pierwszego w Polsce polsko-izraelskiego funduszu Venture Capital. I co na ten temat sądzi?. Jakby nie patrzeć sprawa dotyczy BGK.

http://stooq.pl/n/?f=541251&c=1&p=4+18+22

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Jeżeli można dołączę do dyskusji.
Naprawdę tragiczne w większości informacje.
Media serwują lęk i strach na każdym kroku.
Reasumując zapowiada się nam całkiem ładna hossa :-)

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

http://www.pb.pl/2525581,43278,goldman-sachs-widzi-4-8...

Jeśli najnowsze prognozy Goldman Sachs potwierdzą się, czekają nas dramatyczne trzy miesiące. Potem może być już tylko lepiej.

W raporcie „Goldman Sachs 2012 Top Trade Recommendations” bank skokowo podwyższył 3-miesięczną prognozę dla złotego. Dotąd prognozował 4,25 zł za euro; obecnie 4,8 zł. Później złoty ma odrabiać straty. Za sześć miesięcy ma kosztować 4,7 zł, a za rok nawet 4,3 zł. 4,8 zł to najbardziej pesymistyczna oficjalna prognoza analityków dla naszej waluty. Dotąd było nim 4,65 zł na koniec marca 2012 przedstawiona przez Morgan Stanley.

Jak poradzą sobie w tej sytuacji zadłużeni we franku? Okazuje się, że nie będzie tak źle. Goldman Sachs radzi bowiem kupować euro kosztem właśnie franka, kursem docelowym 1,35 (obecny kurs to 1,22). Dostrzega bowiem spowolnienie i presję deflacyjną w szwajcarskiej gospodarce . W rezultacie, jeśli bank ma rację, frank może kosztować za trzy miesiące 3,69 zł, ale za rok już stracić do 3,31 zł.
Mirek Jasiński

Mirek Jasiński prezes zarządu,
Regan Consulting

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Eryk N.:
Farage... I think what it tells you is that there must be, there just have to be some very, very major banks that are teetering on the edge of collapse.
Z tym się zgadzam, co do Twojej wypowiedzi:
masz cos w banku, lepiej gotowke wycofac i trzymac blisko siebie ... wyglada na to ze zafunduja nam wakacje jak na Lotwie
pozwolę sobie skorygować... weź teraz kredyt na maksa :)
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Iran - Jeśli będą sankcje, cena baryłki ropy wzrośnie do 250 dolarów
PAP - Świat
4 Gru 2011, 11:45

04.12. Teheran (PAP/AFP) - Jeśli USA i kraje europejskie zdecydują się na sankcje obejmujące zakup irańskiej ropy, cena baryłki tego surowca wzrośnie do 250 dolarów - uprzedził szef komisji gospodarczej irańskiego parlamentu, Arsalan Fathipour, cytowany w niedzielę przez dziennik Kayhan.

Unia Europejska dodała w czwartek 143 firmy i 37 osób do listy przedstawicieli Iranu objętych zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów. Ministrowie dyplomacji krajów UE ustalili tego dnia, że rozważą nałożenie sankcji na sektor energetyczny w Iranie, by zwiększyć presję na Teheran w sprawie jego programu nuklearnego.

Głównymi zwolennikami embarga na zakup irańskiej ropy są Francja i Niemcy.

Głównymi odbiorcami irańskiej ropy są Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja, lecz Teheran sprzedaje ok. 18 procent swego eksportu tego surowca do krajów UE: Włoch, Hiszpanii i Francji.

Napięcia wokół Iranu, drugiego producenta wśród krajów OPEC po Arabii Saudyjskiej, już wywołały w ostatnich dniach wzrost cen ropy. (PAP)

jo/ itm/

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Te kraje będą rozwijać się najszybciej. Co z Polską?

Oto prognozy na 2012 rok.

Polska, zdaniem analityków banku Morgan Stanley, będzie jednym z najszybciej rozwijających się krajów w regionie w 2012 roku. Jednak Australia i Rosja to kraje, w których gospodarka przyspieszy najbardziej.


Według portalu Business Insider gospodarka Australii będzie się rozwijać głównie dzięki agresywnym inwestycjom w górnictwie.


Dobrze będzie w Rosji, w której PKB wzrośnie z 4,5 proc. (w tym roku) do 5 proc. w przyszłym roku.


Rosja będzie korzystać ze zwiększonego poziomu wydatków rządowych po wyborach prezydenckich w marcu 2012. Obecna niepewność powstrzymuje także prywatne inwestycje – donosi TVN 24.



Polską gospodarkę ma ratować to, że jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Eksperci Stanley Morgan obniżyli nam jednak prognozę wzrostu gospodarczego z 3,2 proc. do 2,5 proc. w 2012 roku.

Bank obniżył też prognozy globalnego wzrostu gospodarczego (z 3,8 do 3,5 proc.) w 2012 r. z powodu "anemicznej" ekspansji w USA, spowolnienia w Chinach i recesji w Europie.

Szybko rozwijać się będą za to Tajlandia (wzrost PKB z 2,4 proc. do 4,5 proc.) i Brazylia (wzrost z 1,8 proc. PKB do 2,2 proc.).
Mirek Jasiński

Mirek Jasiński prezes zarządu,
Regan Consulting

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Magdalena Malgorzata J.:
Iran - Jeśli będą sankcje, cena baryłki ropy wzrośnie do 250 dolarów
PAP - Świat
4 Gru 2011, 11:45

04.12. Teheran (PAP/AFP) - Jeśli USA i kraje europejskie zdecydują się na sankcje obejmujące zakup irańskiej ropy, cena baryłki tego surowca wzrośnie do 250 dolarów

- Nie wzrośnie. Tak jak z wojną w Iraku czekali do uzupełnienia rezerw i do podpisania kontraktów na dostawy z Wenezueli, tak teraz:
The timing would allow the market to adapt while rising production from Libya and Iraq helps European refiners offset the loss of Iranian crude.
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/5722...

Ceny paliw pójdą w górę. Benzyna może kosztować 8 zł

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Mirek Jasiński:
Eryk N.:
Farage... I think what it tells you is that there must be, there just have to be some very, very major banks that are teetering on the edge of collapse.
Z tym się zgadzam, co do Twojej wypowiedzi:
masz cos w banku, lepiej gotowke wycofac i trzymac blisko siebie ... wyglada na to ze zafunduja nam wakacje jak na Lotwie
pozwolę sobie skorygować... weź teraz kredyt na maksa :)


Kredytu tez nie nalezy brac, bo .. fakt ze nie dostaniesz sie do banku, nie zwolni cie z terminowej splaty kredytu (czy to w banku czy u windykatora) a odsteki nalicza takie ze ho ho



Wyślij zaproszenie do