Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Tomasz B.:

a czy ocenili juz rating USA z negatywnej na krachową hehe

Jeśli Nippon dopiero teraz tak ocenili to USA spokojnie mogą dalej się zadłużać

Do pierwszej połowy 2008 r. banki mówiły "skoro wszystkie agencje oceniają nasze papiery hipoteczne subprime na AAA, trzeba je emitować, aż poczujemy opór rynku".

I ciemny lud to kupił.

Podobnie jak kupił zwalanie winy na banki, zamiast na polityków, którzy upaństwowili (nie w sensie własnościowym, ale regulacyjnym) działalność agencji ratingowych. I teraz żadna kompromitacja nie zaszkodzi istniejącym agencjom, do tego ich ratingi mają moc prawną (!), a nowych agencji zakładać nie wolno :)

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

o ratingu

http://www.voxeu.org/index.php?q=node/1118
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

http://www.pb.pl/a/2010/01/27/Polska_moze_miec_zloza_g...

Polska może mieć niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego, które wystarczą nawet na 100-200 lat - wynika z szacunków amerykańskich firm. Według Głównego Geologa Kraju, wydobycie mogłoby się zacząć za 10-12 lat, jeśli badania potwierdzą, że takie złoża rzeczywiście posiadamy. Pierwszy odwiert zostanie wykonany w kwietniu br.
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Orędzie Obamy sygnałem zmiany kierunku polityki wewnętrznej
PAP - Biznes
27 Sty 2010, 19:51

27.01. Waszyngton (PAP) - Prezydent USA Barack Obama wygłosi w środę wieczorem w Kongresie doroczne orędzie o stanie państwa, które może sygnalizować zmianę kierunku jego dotychczasowej polityki wewnętrznej.

Jak wynika z informacji Białego Domu, stan gospodarki, plan jego poprawy i polepszenia sytuacji materialnej Amerykanów mają zdominować przemówienie prezydenta, które rozpocznie się o godz. 21 czasu lokalnego i będzie bezpośrednio transmitowane przez telewizję.

Oznaczałoby to reorientację dotychczasowego programu Obamy, który koncentrował się do niedawna na reformie opieki zdrowotnej. Perspektywy uchwalenia tej reformy przez Kongres zmalały jednak drastycznie po porażce Demokratów w wyborach uzupełniających do Senatu w stanie Massachusetts.

Prezydent krytykowany jest w USA za to, że położył zbyt wielki nacisk na reformę ochrony zdrowia, która zeszła obecnie na dalszy plan na liście priorytetów społeczeństwa, zamiast skupić się na wychodzeniu gospodarki z recesji i stwarzaniu nowych miejsc pracy. Bezrobocie wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej 10 proc., a przy uwzględnieniu zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin przekracza 17 proc. W niektórych stanach sięga 20 proc.

Orędzie ma być odpowiedzią na tę sytuację. Jak podają przedstawiciele rządu, Obama zaproponuje m.in. zniesienie podatków od zysków kapitałowych od inwestycji w drobnym biznesie, kredyty podatkowe dla szefów małych firm za zatrudnianie nowych pracowników oraz zwiększenie ulg podatkowych dla firm inwestujących w nowy sprzęt.

Osobny pakiet propozycji będzie zmierzał do redukcji deficytu. Amerykański prezydent, co ujawniono już w poniedziałek, zaproponuje zamrożenie niektórych wydatków rządowych na trzy lata oraz drobniejsze posunięcia, jak zamrożenie płac pracowników Białego Domu.

Ma ponadto ogłosić plan ponad 6-procentowego zwiększenia wydatków na oświatę i kontynuacji reform w tej dziedzinie, uważanej za kluczową dla postępu kraju w dłuższej perspektywie.

Sprawy międzynarodowe znajdą się w orędziu na dalszym miejscu - Obama będzie tu mówił głównie o walce z terroryzmem w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Ostatnie miesiące były ciągiem niepowodzeń prezydenta USA na arenie wewnętrznej i nasilającej się krytyki jego prezydentury. Według najnowszego sondażu dziennika "Wall Street Journal" i telewizji NBC News, przeprowadzonego w dniach 23-25 stycznia, 50 proc. Amerykanów aprobuje sposób sprawowania przez niego urzędu, a 44 proc. ocenia jego prezydenturę negatywnie. W styczniu trend spadkowy został jednak zahamowany i notowania Obamy nieznacznie nawet wzrosły.

Niezadowolenie społeczeństwa zwrócone jest przede wszystkim przeciw Kongresowi, przy czym źle są tam oceniani zarówno Demokraci, jak i Republikanie. (PAP)

tzal/ cyk/ mc/ jtt/
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Polska ma wielkie złoża ropy naftowej - twierdzą brytyjscy eksperci. Według nich, w Bieszczadach można wydobywać bardzo dużo tego surowca. Ilość ropy może być nawet liczona w milionach baryłek. Prawami do wydobycia już zainteresowały się największe amerykańskie koncerny naftowe.

http://www.dziennik.pl/gospodarka/article535597/Mamy_g...

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Ford Reports Profit for the Year of $2.7 Billion

DETROIT — The Ford Motor Company earned $2.7 billion in 2009 and said Thursday that it now expected to be profitable in 2010 as well.

The profit for 2009, equal to 86 cents a share, was a swing of $17.5 billion from 2008, when the company lost $14.8 billion. It is Ford’s first full-year profit since 2005.

The company ended 2009 with $25.5 billion in cash reserves, nearly twice the $13.4 billion it had at the start of the year.

Poradzili sobie bez pomocy ;)
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Giełda: USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych 470 tys. (prog. 450 tys.)
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Senat USA zgodził się na wzrost zadłużenia państwa do 14,3 bln dolarów

29.01. Waszyngton (PAP/Reuters) - Niewielką większością głosów Senat USA zgodził się w
czwartek na podniesienie ustawowego górnego pułapu zadłużenia państwa do 14, 3 bilionów
dolarów, co pozwoli ministerstwu skarbu na zasilanie budżetu dalszymi pożyczkami przez
większość 2010 roku.

Izba Reprezentantów będzie głosować w tej sprawie w przyszłym tygodniu. Po zatwierdzeniu
ustawy przez parlament i jej podpisaniu przez prezydenta Baracka Obamę nowy limit nabierze
mocy prawnej.

Jak się oczekuje, ministerstwo skarbu w ciągu najbliższych tygodni przekroczy obowiązujący
od grudnia obecny pułap zadłużenia wynoszący 12,4 bilionów dolarów.

Dług publiczny Stanów Zjednoczonych zwiększył się ponad dwukrotnie przez ostatnią dekadę w
sytuacji, gdy poprzedni prezydent George W. Bush obniżył podatki, forsując jednocześnie
wydatki na wojny w Iraku i Afganistanie oraz dopłaty do leków sprzedawanych na recepty
osobom starszym.

W ubiegłym roku budżetowym wydatki rządu USA były o rekordowe 1,4 biliona dolarów większe
od jego dochodów, a ponadpartyjne Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) przewiduje, że obecny
rok zamknie się deficytem na poziomie 1,35 biliona. Rok budżetowy w Stanach Zjednoczonych
biegnie od października do września. (PAP)
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Większością 70 do 30 głosów Senat USA zatwierdził w czwartek nominację na drugą kadencję Bena Bernanke prezesa Rezerwy Federalnej. Jego pierwsza kadencja dobiegnie końca w niedzielę.
Zgoda Senatu na przedłużenie kadencji Bernanke wydawała się jeszcze niedawno przesądzona, ale w ostatnich tygodniach narastała przeciw niemu opozycja w związku ze stagnacją amerykańskiej gospodarki i wysokim bezrobociem.

Zwolennicy Bernanke, nominowanego na drugą kadencję przezprezydenta Obamę, argumentowali, że decydująco przyczynił się on do zażegnania jeszcze poważniejszego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Tygodnik "Time" uznał go za "Człowieka roku 2009".

Jego przeciwnicy krytykowali go za rolę w akcji ratowania przedupadłością instytucji finansowych, zwłaszcza firmy ubezpieczeniowej AIG, kosztem setek miliardów dolarów z budżetu państwa.

Inni winią go za to, że nie zapobiegł kryzysowi. Bernankekierował Fed od 2006 r., a przedtem był jednym z gubernatorów amerykańskiego banku centralnego.

"Pan Bernanke marnował czas, kiedy nasze rynki płonęły" -powiedział podczas debaty w Senacie republikański senator Richard Shelby z Alabamy.

Jako ekonomista, Bernanke uchodził za znawcę historii WielkiegoKryzysu w latach 30-ych.

Wall Street popierała Bernanke - kiedy w zeszłym tygodniupojawiły się sygnały, że jego nominacja może stanąć pod znakiem zapytania, giełda w Nowym Jorku zaczęła dołować.
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Bank centralny może zapobiec bankructwu. Może zdaniem pana Almunii ECB będzie skłonny pójść w ślady Fedu (przy czym zastrzeżenia co do zgodności z prawem takich czy innych działań należy w dzisiejszych realiach potraktować w kategoriach żartu).

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

According to RealtyTrac Inc. foreclosures in the U.S. will probably reach 3 million this year, surpassing the record of 2.82 million foreclosures in 2009...

http://watch.bnn.ca/trading-day/january-2010/trading-d...

"Stocks have been on a remarkable run higher since last March. BNN speaks to Charles Biderman, CEO, TrimTabs Investment Research, who says "circumstantial evidence" suggests that some of the gains could be the result of direct intervention by Washington"Eryk N. edytował(a) ten post dnia 30.01.10 o godzinie 13:17

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Maciej Zalwert:
http://www.parkiet.com/artykul/892933_Schiff__Reanimow...

Trzy lata :-))

Popularność P. D. Schiffa pokazuje nam w jakim tempie informacja rozprzestrzenia się w społeczeństwie. Amerykański deficyt handlowy rósł od końca lat 90-tych i osiągnął szczyt w 2006 r. Wtedy pan Schiff w swojej książce napisał, że deficyt handlowy będzie rósł na wieki wiekow amen.

Od tamtej pory ten deficyt zaczął spadać, o obecnie jest mniejszy o połowę. Jednak właśnie w okolicach 2009 roku Pan Schiff stał się popularny, gdy deficyt osiągnął lokalne minimum.


Obrazek


Poprognozujmy ...

Złotówka osiągnęła swój szczyt latem 2008 roku. Ten szczyt potwierdzony był gigantycznym obrotem przewalutowań kredytów hipotecznych. Jeżeli "trzy lata" jest uniwersalną wielkością opisującą społeczeństwo, to ludzie zaakceptują spadającą złotówkę gdzieś tak w połowie przyszłego roku (2011 r.).
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Maciej Zalwert:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8490537.stm

Jak słusznie zauważył jeden z felietonistów, przy coraz lepszych stosunkach Chin i Tajwanu realne jest nawet ponowne zjednoczenie (z obopólnej woli), co oznacza, że ta broń wkrótce może być bronią chińską-kontynentalną.

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Central banks end US dollar emergency swap lines - hmm, zwala na rynkach ? ;)
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Obama przedstawił projekt budżetu z rekordowym deficytem - USA

01.02. Waszyngton (PAP) - Prezydent USA Barack Obama przedstawił w poniedziałek rządowy
projekt budżetu na przyszły rok podatkowy 2010/2011 przekazany tego dnia rano Kongresowi.
Przewiduje on wzrost deficytu do rekordowej wysokości 1,56 biliona dolarów, największej od
zakończenia II wojny światowej.

Wzrost deficytu jest nieunikniony, ponieważ administracja proponuje w nim wydatki mające
rozkręcić koniunkturę i stworzyć nowe miejsca pracy, co jest priorytetem w sytuacji
10-procentowego bezrobocia - tłumaczył prezydent, ogłaszając budżet na rok podatkowy
liczony od października 2010 roku do września 2011.

W roku podatkowym 2009/2010 deficyt budżetowy ma wynieść 1,41 bln USD. Rekordowy wzrost do
1,56 bln USD (10,6 proc. PKB) w roku podatkowym 2010/2011 wynika m.in. z wydatków
związanych z pakietem działań na rzecz pobudzania gospodarki, podpisanym przez Obamę w
zeszłym roku. Według zapowiedzi Białego Domu w 2011/2012 roku deficyt ma zmniejszyć się do
1,27 bln USD (8,3 proc. PKB).

Założenia rządowego projektu przyszłorocznego budżetu przewidują obniżki podatków od
biznesu, w tym kredyt podatkowy w wysokości 5 tys. dolarów dla firm zatrudniających nowych
pracowników, 25 mld dolarów dla stanów na podreperowanie ich budżetu i dodatkowe fundusze
na pomoc dla bezrobotnych. Poza tym Obama ogłosił podwojenie federalnych stypendiów dla
studentów.

W budżecie znalazła się zapowiedziana w orędziu o stanie państwa propozycja zamrożenie
części wydatków na trzy lata, stanowiących około 17 proc. wszystkich wydatków. Wyłączone
byłyby z tego największe pozycje, jak federalne fundusze ubezpieczeniowe dla emerytów i
biednych, państwowy fundusz emerytalny i wydatki na zbrojenia.

Budżet Pentagonu ma wzrosnąć o 2,2 proc. w porównaniu z rokiem obecnym, do 768,2 mld
dolarów. Po raz pierwszy znalazły się w nim środki na nowy system obrony antyrakietowej w
Europie, który chroniłby kontynent przez rakietami krótkiego i średniego zasięgu z Iranu.

Administracja Obamy sugerowała wcześniej, że elementy tego systemu, opartego o mobilne
baterie antyrakiet, mogłyby się w tej dekadzie znaleźć m.in. w Polsce.

Wydatki na wojny w Iraku i Afganistanie mają wynieść w przyszłym roku łącznie 160 mld
dolarów.

Rząd przewiduje, że po obecnym wzroście deficytu, w 2011/2012 roku powinien on spaść do
828 mld dolarów, ale przez całą dekadę ma się jeszcze utrzymywać na poziomie wyższym niż w
poprzednich dziesięcioleciach.

Jak zauważyli krytycy Obamy, zamrożenie wydatków na trzy lata będzie mieć niewielki udział
w ograniczaniu deficytu - Obama chce go zmniejszać głównie przez podwyższanie podatków,
chociaż nie wszystkie z nich nazywa wprost podatkami.

Rządowy projekt przewiduje więc przede wszystkim ograniczenie odpisów podatkowych dla
rodzin o dochodach powyżej 250 tys. dolarów rocznie, a także podwyżkę podatków dla
menadżerów funduszy hedgingowych. Administracja chce także wprowadzić "opłaty" od banków
za niektóre ryzykowne transakcje.

Zdaniem obserwatorów, nie wiadomo czy Kongres zgodzi się na te ostatnie posunięcia.
Demokraci utracili tam niedawno tzw. superwiększość 60 głosów, bez czego trudno uchwalić
większość ustaw. Ustawy budżetowe można wprawdzie uchwalać zwykłą większością głosów (51),
ale jest to politycznie ryzykowne dla partii rządzącej.

Republikanie, zgodnie z oczekiwaniami, skrytykowali projekt budżetu, potępiając rząd za
plany dalszego zwiększenia deficytu, co zmusza do powiększenia długu państwa. Ich zdaniem,
należy bardziej ograniczyć wydatki, redukując rozmaite marnotrawne programy społeczne, i
kłaść nacisk na cięcia podatków.

W projekcie budżetu znalazła się także eliminacja funduszy dla NASA na program nowych
lotów załogowych na Księżyc.

Tomasz Zalewski (PAP)
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI


Obrazek


jakiś czas temu w pracy miałem takie coś :)



Wyślij zaproszenie do