Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Polska sprzedała dług za ponad 5 mld zł
Ministerstwo Finansów na dzisiejszym przetargu sprzedało obligacje łącznie za ponad 5 mld zł z puli 3,5-5,5 mld zł

http://www.creditloan.com/infographics/a-global-histor...

Poland’s national debt has risen from $65.8 billion in 2000 to a much higher $185.2 billion in 2010. Hungary’s debt has jumped from $29.5 billion to $134.7 billion during the same time, a rather large bump.
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

to się nazywa strata :D

China Investment Corporation miał 80 mld USD straty w 2011 r.

http://www.pb.pl/2556008,78998,china-investment-corpor...
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Rosja - Syria - zagraniczne wojska
IAR - Świat
10 Lut 2012, 9:37

10.02.2012 (IAR) - Rosyjskie agencje poinformowały, że Iran wysłał do Syrii swoich żołnierzy, by wesprzeć reżim Baszara al Assada. Wczoraj media w Rosji informowały o wkroczeniu do Syrii żołnierzy Wielkiej Brytanii i Kataru.Rosyjskie MSZ zapowiada, że sprawdzi doniesienia prasowe i wzywa społeczność międzynarodową do działań na rzecz pokojowego rozwiązania syryjskiego konfliktu.

Tydzień temu Rosja i Chiny zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ dającą zielone światło do interwencji zbrojnej w ogarniętej wojną domową Syrii. Aby zademonstrować swoją gotowość do pośredniczenia w pokojowych negocjacjach między wojskami reżimu Assada a rebeliantami, Moskwa wysłała do Damaszku ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Ten po rozmowach z syryjskim dyktatorem zapewniał, że uzyskał obietnicę rozpoczęcia pokojowych rokowań. Jednak już następnego dnia żołnierze podporządkowani reżimowi nasilili działania zbrojne przeciwko opozycji.

Według ekspertów wojskowych w Syrii może dojść do starcia sił zbrojnych państw zachodnich wspieranych przez Ligę Arabską z wojskami Assada wspieranymi przez Iran. Według doniesień z ostatnich 24 godzin, na terenie Syrii działają już siły specjalne Wielkiej Brytanii i Kataru. Na pomoc dyktatorowi wyruszyło 15 tysięcy irańskich komandosów.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/Maciej Jastrzębski / Moskwa / OK
Michał K.

Michał K. W poszukiwaniu
Świętego Graala.

Michał K.

Michał K. W poszukiwaniu
Świętego Graala.

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

.Michał K. edytował(a) ten post dnia 10.02.12 o godzinie 12:55
Michał K.

Michał K. W poszukiwaniu
Świętego Graala.

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Wybaczcie, coś mi się z przeglądarką podziało... stąd te puste wątki.

miłego dnia.Michał K. edytował(a) ten post dnia 10.02.12 o godzinie 13:01

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Argentina limits daily financial transaction per person to 1.000 Pesos (230 dollars)

The government will restrict daily cash transactions to 1.000 Pesos (231 US dollars) per person, down from 10.000 Pesos, according to a statement in the Official Gazette. The measure affects activity in the stock and bond markets, investment funds and in the futures markets. Operations above the limit will have to be done through Argentine bank accounts that are authorized by the central bank.

“They are forcing a higher level of formality in the economy, as cash transactions allow more irregularities,” said Felipe Hernandez, an analyst at RBS Securities Inc. in Stamford, Connecticut. “This is in line with other measures to prevent money laundering, for which the government has been under a great deal of pressure.”

po Wloszech, Austrii i Francji to juz kolejny udokumentowany przypadek

wkrotce w Polsce
Tomek Narkun

Tomek Narkun BUDNEX sp. z o.o.
Pełnomocnik /
Kierownik Sprzedaży

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Moja bliska rodzina z Rzymu miesiąc temu przeniosła większość swoich oszczędności na rachunki w Polsce.

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Mamy Rok Smoka w Kalendarzu Chińskim, ostatni raz był 12 lat temu i mielismy hossę internetową, znowu mamy rok smoka, a miesiącem smoka jest kwiecień, więc od tego momentu pompka
http://www.youtube.com/watch?v=Spkb5810JQU&feature=pla...Arkadiusz Mirosław Brysiak edytował(a) ten post dnia 12.02.12 o godzinie 11:11
Piotr Kowalski

Piotr Kowalski
http://www.youtube.c
om/watch?v=mj1Uj4tIQ
N8

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Mamy Rok Smoka w Kalendarzu Chińskim, ostatni raz był 12 lat temu i mielismy hossę internetową, znowu mamy rok smoka, a miesiącem smoka jest kwiecień, więc od tego momentu pompka
http://www.youtube.com/watch?v=Spkb5810JQU&feature=pla...
marzec luty czas na zbieranko potem dzidunia :)

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Piotr Kowalski:
[
marzec luty czas na zbieranko potem dzidunia :)
ano, trzeba na wejście smoka w kwietniu poczekac i zabawy w Chinach z ogniem heehe
Jerzy Bielewicz

Jerzy Bielewicz Właściciel, JB
Consulting

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Jak sfinansować łupki?

Czy to możliwe, żeby eksploatacja gazu i ropy łupkowej była kilkakrotnie droższa w Polsce niż w USA? Odpowiadam jako finansista: To niemożliwe. Nawet jeśli pokłady gazonośne znajdowałyby się trzy razy głębiej niż w USA. Porównywanie kosztów wydobycia między Polską a Stanami Zjednoczonymi nie ma obecnie najmniejszego sensu. W USA niskie koszty są efektem ekonomii skali. Każdy nowy odwiert, udany czy nie, najbardziej nawet kosztowny, nie podnosi ceny gazu, gdyż trwa wydobycie na odpowiednio dużą, przemysłową skalę.

Z całą pewnością bariery wejścia do łupkowego biznesu są niezwykle wysokie. Wystarczy powiedzieć, że na kontynencie amerykańskim dokonano dotychczas 400 tys. odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych gazu i ropy z łupków, a każdy z nich kosztował średnio 2,5 do 3 mln dolarów. Postawiono na nogi całą nową gałąź przemysłu, która obsługuje poszukiwania i wydobycie tych surowców. Jednak zyski oszałamiają. Hurtowe ceny energii elektrycznej w USA spadły o ponad 50 proc. (!), jak podaje agencja Bloomberg. Z 87 do 39 dolarów za megawatogodzinę w ciągu zaledwie trzech lat! Inne potencjalne sposoby wytwarzania energii stały się w USA nieopłacalne. Na półki odkładane są projekty rozbudowy elektrowni atomowych czy inwestycji w odnawialne źródła. Nic więc dziwnego, że w ostatnim orędziu o stanie państwa prezydent Barack Obama ogłosił: "Jesteśmy Arabią Saudyjską gazu łupkowego". USA liczą, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego zdobędą przewagę kosztową w produkcji energii. Odradzają się tam tak energochłonne sektory przemysłu jak hutnictwo czy metalurgia.

Odstraszanie inwestorów

W Polsce dokonano zaledwie kilku odwiertów poszukiwawczych. Tempo poszukiwań wyraźnie spada. Liczba wydanych koncesji (dobrze ponad sto od 2007 roku) nie przekłada się na intensywność poszukiwań.



Państwo polskie wydaje się mało zainteresowane naszym nowo odkrytym bogactwem naturalnym i perspektywą znacznych przychodów finansowych. Koncesje na poszukiwanie wydawane są po bajecznie niskiej cenie. Z drugiej strony Donald Tusk z Jackiem Rostowskim ogłosili ostatnio z hukiem wprowadzenie podatku od kopalin i eksperymentują na KGHM. Podobno KGHM miałby odprowadzać podatek, zanim jeszcze sprzeda miedź. Taka konstrukcja podatku, doprawdy unikalna w świecie, może odstraszyć chętnych na wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Nic więc dziwnego, że inwestorzy, zanim nie poznają ram prawnych, struktury podatków, regulacji geologicznych i środowiskowych, które będą ich obowiązywać, zwlekają z przystąpieniem do realnych poszukiwań.



Przedsięwzięcie, które mogłoby uczynić z Polski jeśli nie Arabię Saudyjską, to przynajmniej Kuwejt gazu łupkowego, wymaga wysiłku ze strony państwa. Nie tylko w sferze prawa i podatków, ale także wysiłku finansowego i organizacyjnego. Choćby elementy potrzebne do przeprowadzania odwiertów. Produkcja na miejscu składników chemicznych do uwalniania gazu. Sprowadzanie zza oceanu zwiększa koszty. Niezbędne są zachęty w formie ulg podatkowych. Lub też zamówień rządowych. Budowa dróg dojazdowych. Pozyskanie wód artezyjskich. Sieć przesyłowa. Magazynowanie. Struktura handlu. Kompetencje samorządów lokalnych. Można wymieniać bez końca. Oczywiście przykłady rozwiązań są dostępne: Kanada, Norwegia, Teksas. Jednak bez zainteresowania i realnego zaangażowania państwa do przodu nie ruszymy ani o centymetr.



Największym jednak problemem okazuje się finansowanie poszukiwań. Zwykle gros środków pozyskuje się na giełdach. Sławą owiana jest giełda w Vancouver, gdzie za grosze można kupić akcje spółek poszukujących bogactw naturalnych. Nie sądzę, by nawet w przybliżeniu podobnej wielkości środki można pozyskać z giełdy w Warszawie (może się mylę?). Stąd siła finansowa kanadyjskich i amerykańskich firm. Ostatnio wysłuchałem wywiadu z prezesem Shella. Mówił o programie inwestycyjnym. Wygląda na to, że ten światowy potentat w wydobyciu ropy naftowej, produkcji, dystrybucji i sprzedaży paliw całe 100 proc. środków przeznaczonych na inwestycje w tym roku wkłada w poszukiwania gazu i ropy naftowej z łupków! Oczywiście w Ameryce. Na jego mapie Polska nie istnieje. Zachłystywanie się nazwami potentatów rynku energii, którzy wystąpili o koncesje w Polsce i dostali je, jest wyrazem naiwności, bo wcale nie znaczy, że firmy te dokonają znaczących inwestycji. Potrzebują bowiem do przedsięwzięcia na taką skalę infrastruktury i jasnych ram prawnych. Radzę tu wrócić do początku artykułu i policzyć zera w liczbie powstałej z przemnożenia liczby odwiertów w Ameryce Północnej przez ich średni koszt - kto zdecyduje się na inwestycję na podobną skalę, gdy widzi, że druga strona albo nie wie, o co idzie gra, lub też, co gorsza, ma ukrytą agendę.



Państwo polskie stać na partycypację finansową w przygotowaniu i wydobyciu gazu i ropy z łupków. Wystarczy na początek przeznaczyć na ten cel 6,2 mld euro z NBP, które rząd zamierza oddać na ratowanie bankrutów w strefie euro. Należałoby też zmienić przeznaczenie środków na rozwój energetyki jądrowej. Doświadczenia amerykańskie wskazują, że energia z łupków jest nieporównanie tańsza, nie wspominając o minimalnych zagrożeniach środowiskowych.

Pakiet klimatyczny

Przy tanich i pewnych dostawach gazu wytwórcy energii w sposób naturalny przeszliby na tę właśnie technologię, bo nie wymaga olbrzymich nakładów na ochronę środowiska. Wobec eratycznych, niepewnych i superdrogich dostaw gazu z Rosji wyświadczylibyśmy Unii Europejskiej nieporównanie większą przysługę, udostępniając tani gaz łupkowy z Polski. Zrzutka polskich firm paliwowych, przesyłowych, energetycznych nawet po 100 mln złotych będzie tylko kroplą w morzu potrzeb. I wreszcie ostateczny argument, zaangażowanie finansowe państwa upewniłoby potencjalnych inwestorów o czystych intencjach gospodarza.



Oczywiście postawienie na gaz i ropę z łupków rodzi wiele problemów politycznych i prawnych. Francuzom nie jest na rękę odejście Polski od programu rozwoju energetyki jądrowej. Tym bardziej że Tusk obiecał Sarkozy´emu zakup francuskiej technologii atomowej. Decydenci znad Sekwany zablokowali już poszukiwania gazu łupkowego w kilku europejskich krajach.



Tymczasem pod koniec stycznia na zlecenie Unii Europejskiej ukazała się analiza unijnych przepisów regulujących wydobycie gazu łupkowego. Belgijska firma prawna Philippe & Partners uznała przepisy, zarówno unijne, jak i krajów członkowskich, za wystarczające. Prawnicy podkreślili, że wymogi środowiskowe w polskim prawie są bardziej wymagające niż we Francji czy Niemczech. Przykładowo, w Polsce - w przeciwieństwie do Niemiec - należy uzyskać dodatkową koncesję na odwierty i eksploatację wody niezbędnej do wypłukiwania gazu. Również zestaw składników chemicznych użytych w tym procesie podlega wcześniejszej akceptacji Ministerstwa Środowiska. We Francji wystarczyłoby zdać roczny raport z użytych środków chemicznych. Według europarlamentarzysty PiS Konrada Szymańskiego, nie należy się spodziewać w najbliższych latach nowych dyrektyw Unii Europejskiej, które mogłyby utrudnić wydobycie gazu niekonwencjonalnego w Polsce. To dobra wiadomość dla inwestorów.



Obserwacja tego, co dzieje się wokół polskich łupków, nie napawa optymizmem. Wręcz przeciwnie, zgoda premiera na udział w pakcie fiskalnym (Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej) ubezwłasnowolni nas, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji. Zapisy o tzw. deficycie strukturalnym idą w poprzek interesom Polski, która jak powietrza potrzebuje środków na rozwój i eksploatację złóż gazu łupkowego. A przecież stworzenie infrastruktury do wydobycia i wykorzystania gazu łupkowego może się okazać równie kosztowne jak budowa dróg i autostrad. Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy, że kosztowne w utrzymaniu drogi, autostrady i stadiony wkrótce zaczną niszczeć - nie będzie nas stać na ich utrzymanie. Zaiste bez strategii rozwoju przemysłu na miarę Eugeniusza Kwiatkowskiego grube pieniądze wydane na infrastrukturę drogową okażą się stracone. A przecież stawiając na łupki, możemy zyskać 300 mld złotych w kolejnych perspektywach budżetowych bez fanaberii Brukseli.

Jerzy Bielewicz
prezes Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek"

Więcej na:

Unicreditshareholders.com

Zapraszam do dyskusji: http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-jerzego-bielewi...
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Jerzy Bielewicz:
Jak sfinansować łupki?

Czy to możliwe, żeby eksploatacja gazu i ropy łupkowej była kilkakrotnie droższa w Polsce niż w USA? Odpowiadam jako finansista: To niemożliwe. Nawet jeśli pokłady gazonośne znajdowałyby się trzy razy głębiej niż w USA. Porównywanie kosztów wydobycia między Polską a Stanami Zjednoczonymi nie ma obecnie najmniejszego sensu. W USA niskie koszty są efektem ekonomii skali. Każdy nowy odwiert, udany czy nie, najbardziej nawet kosztowny, nie podnosi ceny gazu, gdyż trwa wydobycie na odpowiednio dużą, przemysłową skalę.

Troszkę długie, ale polecam.

http://www.youtube.com/watch?v=RvwEGLrATAk&feature=pla...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Nigel Farage also added, “I can also tell you this, Eric, and I haven’t told this to anybody yet, you’re the first, but last week a former distinguished Greek Ambassador came to see me. He was one of the guys who, back in the 70s and 80s, negotiated Greece’s entry into what was the European Community Common Market.

He told me that he and his friends, who live in the big detached houses on the outskirts of Athens, they are all going out and buying Kalashnikovs (rifles). He said, ‘We are doing that because we think those of us that have assets and property, at some point soon, are going to need to defend our properties.’

This is absolutely terrifying. And in the face of all of this, the Greek government, because there aren’t enough Greek politicians with courage, voted for this bailout package and for yet more massive deflationary cuts.

Frankly, I’ve hinted before when I’ve spoken to you, I think if this route is pursued, we are heading for a revolution.”

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

ropa najwyżej od lipca 2011, 120,34 padło niedawno

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
ropa najwyżej od lipca 2011, 120,34 padło niedawno

To tankować dziś do pełna ??;)

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

http://www.shtfplan.com/headline-news/breaking-report-...

a March 23 Greek Default Plan; Gov to Freeze Bank Accounts, Eliminate Euro, Restrict Capital Flow

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Eryk N.:
Nigel Farage also added, “I can also tell you this, Eric, and I haven’t told this to anybody yet, you’re the first, but last week a former distinguished Greek Ambassador came to see me. He was one of the guys who, back in the 70s and 80s, negotiated Greece’s entry into what was the European Community Common Market.

He told me that he and his friends, who live in the big detached houses on the outskirts of Athens, they are all going out and buying Kalashnikovs (rifles). He said, ‘We are doing that because we think those of us that have assets and property, at some point soon, are going to need to defend our properties.’

This is absolutely terrifying. And in the face of all of this, the Greek government, because there aren’t enough Greek politicians with courage, voted for this bailout package and for yet more massive deflationary cuts.

Frankly, I’ve hinted before when I’ve spoken to you, I think if this route is pursued, we are heading for a revolution.”

Tak a propos;)

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,111658...

"Na razie niewiele wiadomo o samym włamaniu. Zamaskowani złodzieje (mówi się o dwóch) około 7.30 rano wpadli do budynku z kałasznikowami w rękach. "

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Iran is to be dropped out of the Swift system in Belgium. That means Iran could neither send or receive bank money wires.

That would slam Iran's economy.

This is economic war at the highest level of conflict.
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Eryk N.:
Iran is to be dropped out of the Swift system in Belgium. That means Iran could neither send or receive bank money wires.

That would slam Iran's economy.

This is economic war at the highest level of conflict.

http://stooq.pl/n/?f=573444&c=3&p=0



Wyślij zaproszenie do