Waldemar Rutkowski

Waldemar Rutkowski Fight for your
passion

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Magdalena Malgorzata J.:
Sylwester R.:
powtarzamy to któryś rok z kolei :-) jeżeli prezes banku centralnego mówi, że złotówką będzie się umacniać, to nie jest to prognoza. Jest to deklaracja, że nie będzie podciągał sztucznie złotówki.

Teraz zresztą trachę się pozmieniało i zaczynają się masowe interwencje.


Dorzućmy do tego prognozy dla Polski, że PKB będzie w okolicach 4%, plus wiadomości Polacy nie będą oszczędzać a święta Bożego Narodzenia, i inne propagandowe kawałki....

Jaki to sygnał dla spekulantów?

Ssać z Polaków, aż będą płynęły z Polski złe wiadomości.
Przyznana linia kredytowa z MFW musi zacząć na siebie zarabiać ...

widzę, że sposób interpretacji niektórych wydarzeń mamy dokładnie odwrotny. Dla mnie wykorzystanie w obecnym czasie linii kredytowej na interwencje podziałałoby jak płachta na byka. Jest to ewidentny sygnał - nie mamy kasy w NBPie musimy się ratować linią kredytową. Skutki takiego ruchu mogłyby być katastrofalne....
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/576310,...

W Atenach aresztowano bezdzietnego eks-policjanta, który dzięki sfałszowanym aktom urodzenia i innym dokumentom pobierał od kilkunastu lat zasiłek socjalny na dziewiętnaścioro dzieci.

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Maciej L.:
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/576310,...

W Atenach aresztowano bezdzietnego eks-policjanta, który dzięki sfałszowanym aktom urodzenia i innym dokumentom pobierał od kilkunastu lat zasiłek socjalny na dziewiętnaścioro dzieci.

Polacy tak samo robili w Australii przed komputeryzacja social services. Wielu rejestrowalo sie w kazdym mozliwym office i z kadego pobierali zasilek dla bezrobotnych
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

WSJ: udział Polski w pożyczce dla MFW wyniesie 6,27 mld euro
dzisiaj, 11:52 PAP
fot. Shutterstock

Udział Polski w pożyczce dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego ma wynieść 6,27 mld euro, czyli 3,14 proc. całości - podano na blogu Wall Street Journal Real Time Brussels, powołując się na anonimowe źródło.

Podział udziałów w pożyczce do MFW wśród niektórych państw UE:

Strefa euro/udział w proc./kwota w mld euro

Austria 3,01 6,03
Belgia 4,91 9,82
Cypr 0,23 0,47
Finlandia 1,85 3,70
Francja 15,44 30,87
Niemcy 20,40 40,80
Włochy 11,54 23,09
Luksemburg 1,01 2,02
Malta 0,13 0,26
Holandia 6,69 13,38
Słowacja 0,77 1,53
Słowenia 0,45 0,90
Hiszpania 7,30 14,61

Pozostali
Czechy 1,67 3,34
Dania 2,63 5,27
Polska 3,14 6,27
Szwecja 3,39 6,78
Wielka Brytania 15,44 30,87

http://biznes.onet.pl/wsj-udzial-polski-w-pozyczce-dla...Magdalena Malgorzata J. edytował(a) ten post dnia 16.12.11 o godzinie 19:13

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

zapomnijcie pierdolki z mediow. To jest juz tylko platna propaganda, po duzej czesci.
Politshow. Kabaret. Zeby jeszcze jak najwiecej leszczy zlowic.

Szykuja sie dosc duze zmiany, przesuniecia.
Wazne jest miec znajomkow tu i owdzie ... I bezposrednie infos ..
Witold W.

Witold W. 27k Security -
Management

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

upadek Lehmana doczekał się ekranizacji...

http://kinolive.pl/film_online/16804-zbyt-wielcy-by-up...

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Witold W.:
upadek Lehmana doczekał się ekranizacji...

http://kinolive.pl/film_online/16804-zbyt-wielcy-by-up...
POlITSHOW i ponizej :) ... I watpie, zeby TO byl sukces kasowy hehe

Witek, jakbys kcial przystapic do zespolu ludzi, inwestorow, a nie jak tu :) to ja znalazlem paru czlekow. Jeszcze podam na GL jesli za pare miesiecy, bedzie aktualne :)

http://www.youtube.com/watch?v=q0F7gqit2Y0

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Agencja Moody's obniżyła rating Belgii

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Agencja Moody's obniżyła rating Belgii
ta p.. agencja, to powinna najpierw sobie rating obnizyc hehe

Nawet Niemcom (fetyszystom pracy :) tez groza ..
Maciej L.

Maciej L. Członek Zarządu
Fusion Invest Polska
S.A., Chief
Administ...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Greckie CDSY - +65%!!!

http://www.money.pl/pieniadze/cds/grecja,6.html
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

OTO SZOKUJĄCE PROGNOZY SAXO BANK NA ROK 2012:

1. AKCJE APPLE TRACĄ 50% W STOSUNKU DO MAKSIMUM Z ROKU 2011

Na początku roku 2012 Apple będzie musiało stawić czoła wielu konkurentom, takim jak Google, Amazon, Microsoft/Nokia i Samsung, którzy zaatakują najbardziej innowacyjne produkty tej firmy – iPhone’a i iPada. Apple nie będzie w stanie utrzymać swojego udziału rynkowego na poziomie 55% w przypadku iOS (trzykrotnie tyle co Android) i 66% w przypadku iPada.

2. UNIA EUROPEJSKA OGŁASZA WYDŁUŻONE WAKACJE BANKOWE W ROKU 2012

Grudniowe zmiany unijnego traktatu okazują się niewystarczające, aby rozwiązać problemy z finansowaniem Unii – zwłaszcza w przypadku Włoch. W połowie roku kryzys zadłużeniowy powraca ze zdwojoną siłą i w rezultacie dochodzi do załamania na rynkach akcji, których ceny w krótkim czasie spadają o jedną czwartą, co prowokuje unijnych decydentów do ogłoszenia przedłużonych wakacji bankowych – zamknięcia wszystkich europejskich giełd i banków na tydzień lub dłużej.

3. NIEZNANY KANDYDAT STARTUJE W WYŚCIGU O FOTEL PREZYDENTA USA

W roku 1992 bystry, choć wysoce chaotyczny teksański miliarder Ross Perot zdołał wykorzystać recesję i zdobył 18,9% głosów wyborców. Po trzech latach jego rządów zmiany okazują się niewystarczające – rośnie tylko powszechne rozczarowanie całym systemem politycznym Stanów Zjednoczonych, kandydat spoza obu kluczowych partii nigdy jeszcze nie mógł liczyć na lepsze warunki. Ktoś dysponujący programem na tyle mocnym, by dawał realną szansę na zmianę, na początku 2012 r. rzuca rękawicę dotychczasowym pretendentom i w listopadzie zostaje prezydentem po jednych z najważniejszych wyborów w historii Stanów Zjednoczonych, zdobywając 38% głosów.

4. W AUSTRALII POJAWIA SIĘ RECESJA

Skutki spowolnienia gospodarczego rosnącego azjatyckiego giganta odbijają się na wszystkich krajach Dalekiego Wschodu, wywołując w nich recesję. Na potknięciu Państwa Środka z pewnością ucierpi też poważnie uzależniona od górnictwa i zasobów naturalnych Australia. Spadający popyt Chin na te dobra wepchnie ją w recesję, która zostanie następnie pogłębiona w rezultacie ostatecznego załamania na rynku nieruchomości mieszkalnych – niejako zaległego, ponieważ następującego pięć lat po podobnych zjawiskach w pozostałych krajach.

5. BASEL III I INNE PRZEPISY WYMUSZAJĄ 50 NACJONALIZACJI BANKÓW W CAŁEJ EUROPIE

U progu 2012 r. zaczyna rosnąć presja na europejski system bankowy, ponieważ nowe wymogi kapitałowe i przepisy zmuszają banki do bardzo pospiesznego obniżenia poziomu lewarowania. W rezultacie dochodzi do gwałtownej wyprzedaży aktywów finansowych, ponieważ obecnie na rynku nie ma wielu nabywców. Całkowite zamrożenie europejskiego rynku międzybankowego prowokuje nerwowych ciułaczy do runów na banki – deponenci przestają ufać gwarancjom udzielanym przez niewypłacalne państwa. Ponad 50 banków zostaje znacjonalizowanych, a kilka znanych marek banków komercyjnych przestaje istnieć.

6. SZWECJA I NORWEGIA ZASTĘPUJĄ SZWAJCARIĘ W ROLI BEZPIECZNYCH PRZYSTANI

Jak mieliśmy okazję przekonać się w przypadku Helwetów, zostanie bezpieczną przystanią w świecie prowokowanej przez banki centralne powszechnej dewaluacji wiąże się z licznymi zagrożeniami dla gospodarki krajowej. Rynki kapitałowe obydwu państw są znacznie mniejsze od szwajcarskiego, jednak Szwajcarzy agresywnie dewaluują swoją walutę, zaś menedżerowie portfeli inwestycyjnych zaczynają poszukiwać nowych bezpiecznych przystani, w których mogliby ulokować kapitał. Przepływy kapitałowe skierowane na rynek obligacji tych dwóch państw w związku z poprawą ich opinii doprowadzają do spadku rentowności ich obligacji dziesięcioletnich do poziomu o ponad 100 punktów bazowych niższego od rentowności dotychczas wzorcowych niemieckich bundów.

7. SZWAJCARSKI BANK NARODOWY WYGRYWA I KATAPULTUJE EURCHF DO 1,50

Szwajcarski upór w zwalczaniu aprecjacji krajowej waluty w 2012 r. będzie nadal przynosić pozytywne rezultaty. Uwzględniwszy to, że fundamenty szwajcarskiej gospodarki – zwłaszcza związane z eksportem – w 2012 r. nadal poważnie cierpią z powodu nadmiernej siły franka, SNB i rząd podejmują kolejne działania zmierzające do ograniczenia szkód. Decydują się na dalsze rozszerzenie istniejących programów, a nawet wprowadzenie ujemnych stóp procentowych, aby sprowokować ucieczkę kapitałów z tradycyjnie uważanej za bezpieczną przystań Szwajcarii – ostatecznie udaje im się wywindować EURCHF do poziomu 1,50.

8. USDCNY ROŚNIE O 10% DO 7.00

W miarę jak krańcowe przychody z budowy wielomilionowych miast-widm zaczynają maleć, a eksporterzy z uwagi na aprecjację juana zaczynają mieć problemy z minimalnymi marżami, Państwo Środka staje u progu „recesji”, która w jego przypadku oznacza 5-6% wzrostu PKB rocznie. Chińscy decydenci przybywają na ratunek eksporterom, zezwalając na deprecjację juana do dolara – łatwiejszą dzięki jego statusowi bezpiecznej przystani w kontekście spowalniającego globalnego wzrostu gospodarczego i trwającego kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. W rezultacie USDCNY rośnie o 10% do 7,00.

9. INDEKS BALTIC DRY ROŚNIE O 100%

Niższe ceny ropy naftowej w 2012 r. mogłyby doprowadzić do wzrostu indeksu Baltic Dry związanego ze spadkiem kosztów operacyjnych. Oczekuje się, iż Brazylia i Australia będą zwiększać eksport rudy żelaza, co będzie kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do spadku cen – w rezultacie wzrośnie popyt importowy zgłaszany przez Chiny, które będą chciały zaspokoić nienasycony apetyt swoich fabryk. W połączeniu z łagodzeniem polityki monetarnej doprowadzi to do potężnego wzrostu zapotrzebowania na rudę żelaza.

10. CENA PSZENICY ROŚNIE W 2012 R. O 100%

Cena pszenicy na giełdzie CBOT w 2012 r. podwoi się po tym jak w roku 2011 zanotowała największy spadek wśród wszystkich zbóż. Na Ziemi żyje jednak 7 miliardów ludzi, a maszyny do drukowania pieniędzy działają obecnie na pełnych obrotach – niekorzystne warunki atmosferyczne też prędzej czy później powrócą, co sprawi, że rok 2012 okaże się pełen niewiadomych na rynkach produktów rolnych. Szybko drożeć będzie zwłaszcza pszenica, ponieważ spekulanci, którzy jak na razie zajmują jedną z największych w historii krótkich pozycji, pomogą w podbiciu ceny do rekordowych poziomów widzianych ostatnio w 2008 r.

(Saxo Bank)

http://stooq.pl/n/?f=551175
Piotr Kowalski

Piotr Kowalski
http://www.youtube.c
om/watch?v=mj1Uj4tIQ
N8

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Nie ma co gdybać co będzie :) na pewno będzie dynamicznie lepiej nie czytać i nie słuchać :)

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Magdalena Malgorzata J.:
OTO SZOKUJĄCE PROGNOZY SAXO BANK NA ROK 2012:

Tak zupełnie z ciekawości, ma ktoś ich przepowniednie na 2011 rok ?

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

ok.
Szokujące Prognozy Saxo Bank na 2011 r.:

1. Kongres Stanów Zjednoczonych blokuje trzecią rundę quantitative easing

W drugiej połowie 2011 r. Fed stanie się przedmiotem ostrej krytyki jako podmiot, który w największym stopniu przyczynił się do klęski na amerykańskim rynku nieruchomości, będącego jej rezultatem programu pomocowego dla banków, a także katastrofy związanej z zadłużeniem publicznym. Tymczasem banki „zbyt duże, by upaść” ponownie wpakują się poważne kłopoty. Kongres odbierze Fedowi prawo do zwiększenia bilansu, a być może nawet zakwestionuje jego podwójny mandat, w ramach którego Rezerwa Federalna ma utrzymywać w ryzach zarówno bezrobocie, jak i inflację.

===
pudło
===

2. Apple kupuje Facebooka

W wywiadach prezes Apple Steve Jobs wyjaśniał, że Apple rozmawiało z Facebookiem o możliwościach współpracy – stwierdził jednak również, że kontakty takie nie przyniosły żadnych rezultatów. Jak twierdzi Jobs, Facebook zaproponował „uciążliwe warunki, na które nie mogliśmy się zgodzić”. Taka postawa mogłaby sprowokować Jobsa do przejęcia Facebooka.

===
pudło
===

3. Indeks dolara amerykańskiego przekracza 100 punktów

Przez pewien okres 2011 r. rozwój gospodarczy w większości regionów świata ma się dobrze, jednak później pojawiają się problemy w Chinach. Powolny wzrost bazy przemysłowej Państwa Środka sprawia, że globalny apetyt na ryzyko wpada w spiralę spadkową, co w kontekście przeżywającej nieustanne problemy gospodarki japońskiej i chaosu w strefie euro sprawia, że dolar amerykański zaczyna być coraz atrakcyjniejszą walutą. Modyfikacje pozycji zajmowanych przez inwestorów doprowadzają do tego, że indeks dolarowy wzrasta o 25%, pod koniec III kwartału 2011 r. przekraczając 100.

===
pudło
===

4. Rentowność trzydziestoletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spada do 3%

Polityka dewaluacji dolara, mająca swoje korzenie w prowadzonych w 2010 r. „wojnach walutowych”, zmusza rynki wschodzące do przeznaczenia większej ilości rezerwowych dolarów na obligacje skarbowe. Stosowana przez Rezerwę Federalną polityka quantitative easing ponosi porażkę w zakresie wpływu na realną gospodarkę – jedynym jej pozytywnym skutkiem jest poprawa bilansów amerykańskich banków. EBC, UE i MFW nie udaje się wyleczyć choroby państw z peryferii strefy euro (PIIGS), co pcha stado sfrustrowanych inwestorów w bezpieczne ramiona Wuja Sama. W 2011 r. nikt już nie wierzy w światowe ożywienie gospodarcze, zaś rentowność trzydziestoletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spada do 3%.

===
ok
===

5. AUDGBP spada o 25%

Wielka Brytania powraca do swoich tradycyjnych wartości – mężowie i żony Albionu pracują ciężej i oszczędzają więcej. Wkrótce okazuje się, że należy szykować się do kolejnej fali nadzwyczaj intensywnego ożywienia gospodarczego. Australia, z drugiej strony, zmaga się z gospodarką słabnącą po tym, jak Chiny coraz mocniej naciskają na hamulec, aby powstrzymać inflację przed wymknięciem się spod kontroli. Po uwzględnieniu sytuacji na australijskim rynku nieruchomości, na którym najprawdopodobniej wkrótce dojdzie do pęknięcia bańki spekulacyjnej, okazuje się, że scenariusz spadku AUDGBP o 25% raczej nie należy do sfery science fiction.

===
pudło
===

6. Ropa naftowa szybuje w górę, po czym następuje korekta o 1/3

Ceny ropy naftowej, którym obecnie sprzyjają oczekiwania makroekonomiczne inwestorów, szybują w górę, przekraczając na początku 2011 r. 100 USD na fali euforii związanej z wyraźnym ożywieniem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych. Później jednak ropa musi stawić czoła gwałtownej korekcie o 1/3.

===
ok. ale za twierdzenie w stylu - cena ropy rośnie i spada :-][
===

7. Cena gazu ziemnego rośnie o 50%

U progu 2011 r. na rynku gazu ziemnego występuje nadpodaż będąca rezultatem tego, że w trakcie globalnego spowolnienia gospodarczego podaż przez dwa lata przekraczała popyt, a inwestorzy mogli odnotować na tym paliwie dwucyfrowe straty. Lecz zwiększony popyt przemysłowy, rekordowo niskie ceny w porównaniu z ropą i węglem, spłaszczanie krzywej kontraktów forward, a także działania związane z propozycjami skierowania większej części rezerw gazu ziemnego Stanów Zjednoczonych na eksport sprawiają, że pasywne inwestycje w gaz mogą okazać się bardziej zyskowne. Na dodatek atak zimy prowadzi do szybkiego opróżniania magazynów – to właśnie dlatego na 2011 r. przewidujemy przypadający raz na ćwierć wieku wzrost ceny gazu ziemnego o 50%.

===
pudło, był spadek o 40%
===

8. Na skutek eskalacji wojen walutowych złoto osiąga 1800 USD

„Wojny walutowe” powracają w 2011 r. ze zdwojoną siłą, zaś u ich podstaw leży poprawa stanu gospodarki Stanów Zjednoczonych. Deficyt handlowy USA wzrasta, zaś Chiny znajdują się pod coraz większą presją, gdy inwestorzy zaczynają szukać bezpiecznej przystani na rynku metali – w rezultacie za uncję złota trzeba zapłacić już 1800 dolarów amerykańskich.

===
ok
===

9. S&P 500 osiąga historyczne maksimum

W 2011 r. Fed nadal pompuje do systemu płynność. Inwestorzy uświadamiają sobie, że jedyną wartą stosowania strategią jest kupowanie w dołkach – Fed wykorzystuje ich postępowanie jako dowód słuszności podjętych przez siebie decyzji pomimo tego że cała gra jest w istocie budowaniem domku z kart. Tymczasem amerykańscy konsumenci zaczynają wydawać pieniądze, widząc, jak rośnie wartość ich portfeli akcji. Amerykańskie korporacje nie dają się jednak ponieść powszechnej euforii, wiedząc, że wysokie ceny akcji nie zawsze są oznaką dobrej kondycji gospodarki. Kontynuują obniżanie ogólnego poziomu zadłużenia i to dopiero ich rozsądna polityka doprowadza do prawdziwej poprawy stanu amerykańskiej gospodarki. Benchmarkowy indeks Stanów Zjednoczonych przekracza maksimum z 2007 r., torując sobie drogę do 1600.

===
pudło
===

10. Rosyjski indeks RTS osiąga 2500

Na początku roku zaczyna rosnąć kolejna globalna bańka gospodarcza: ceny ropy ponownie przekraczają 100 USD za baryłkę. Przeciętny inwestor z USA przeczekuje sytuację – jedyne, na co się decyduje, to kupowanie amerykańskich akcji w dołkach. Inwestorzy z rosyjskiego rynku akcji zarabiają na wzroście wyceny spółek – kontrakty forward na indeks tamtejszej giełdy przewidują stosunek cena/zysk na poziomie 8,6 oraz cena/wartość księgowa na poziomie 1,26. W 2011 r. RTS rośnie niemal dwukrotnie do 2500.

===
pudło
===

Szokująca dyletanctwo

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

bankructwo COMEX opoznione przez szwindel z MF-Global

http://goldsilver.com/video/must-listen-jim-willie-20-...

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Przyjemnego czytania i pamiętajcie ostrzeżenie, zeby pozniej nie bylo iz nie wiedzialem/am

Heading Into A Full-Spectrum Crisis

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/us...

On a lighter note, I was also thinking about attractive assets and asset allocation in a broader sense. Given the difficult times we are heading into the concept of what is, or isn’t, an attractive asset could change somewhat. Possibilities, and I’m not completely joking here, might include:

1. low-spending wife, or husband, who is capable of adapting to a reduced standard of living
without giving you a lot of grief (rumoured to be a market with limited liquidity);

...

5. Skills which could generate an income outside of financial services (I have zero).Eryk N. edytował(a) ten post dnia 21.12.11 o godzinie 09:34

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Jak chcecie lepszej gospodarki i zdrowszego rynku to idźcie robić zakupy :)

żeby było weselej polecam robić to w rytm tej piosenki :)
http://www.youtube.com/watch?v=K5bo4VDEH-U&feature=rel...

konto usunięte

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Sejm przyjął ustawę o podwyżce składki rentowej


Sejm przyjął w środę nowelę ustawy o podwyższeniu składki rentowej. Zgodnie z nią od lutego 2012 r. składka ta ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy.

Za przyjęciem ustawy głosowało 251 posłów, 184 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Chodzi zmiany dotyczące ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc.

Według rządu "rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych". Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego "o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r."
Piotr Kowalski

Piotr Kowalski
http://www.youtube.c
om/watch?v=mj1Uj4tIQ
N8

Temat: CIEKAWOSTKI Z RYNKU I GOSPODARKI

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Sejm przyjął ustawę o podwyżce składki rentowej


Sejm przyjął w środę nowelę ustawy o podwyższeniu składki rentowej. Zgodnie z nią od lutego 2012 r. składka ta ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy.

Za przyjęciem ustawy głosowało 251 posłów, 184 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Chodzi zmiany dotyczące ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc.

Według rządu "rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych". Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego "o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r."
co by sie zylo lepij he Arek



Wyślij zaproszenie do