Adam R.

Adam R. QC / lab spec.

Temat: wejście w fundusz -zakup jednostek

Dużo tutaj (na forum) radzi/mówi się o stosowaniu stop-loss'ów i poziomach akceptowalnych strat, natomiast jak starannie dobrac fundusz i optymalny moment wejścia? Przecież nie kupuje się jednostek po to żeby żeby po chwili je odsprzedać z niewielką stratą ale po to by po jakimś czasie sprzedac z zyskiem znacząco wyższym niż gwarantowane odsetki z lokaty. Ja osobiście przyglądam się historii (najczęściej 3lata wstecz z uwzględnieniem trudnych okresów dekoniunktury) czasem próbuję intuicyjnie coś wywnioskować z bieżącego kształtu wykresu.Zastanawiam się też nad podstawami wzrostu sektora w jaki dany fundusz inwestuje (np. w f. budownictwa bałbym się obecnie inwestować). A jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?

konto usunięte

Temat: wejście w fundusz -zakup jednostek

Analiza techniczna koniecznie poparta testami wstecznymi, najlepiej jak najprostszy do interpretacji sygnał, np. przecięcie się wykresu ze średnią kroczącą.

Słuszne spostrzeżenie co do tych stop lossów. Sam SL nie jest żadną receptą na zarabianie, trzeba też mieć ustalony moment kiedy kupić. Jeszcze co do linii SL pamiętajmy, że to jest wskaźnik zapożyczony od AT, dlatego też dobrze byłoby mieć sprawdzone jego działanie na testach wstecznych, a już na pewno on musi być dobrany do horyzontu inwestycyjnego. To znaczy jeśli gramy na średnioterminowym trendzie to nie może nas co chwilę wywalać z rynku, ale musi zarazem ucinać straty a nie działać dopiero w dołku, bo wtedy wiadomo jest bezużyteczny. Także z tym SL to też nie jest wcale aż taka prosta sprawa.

konto usunięte

Temat: wejście w fundusz -zakup jednostek

.Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.05.14 o godzinie 23:01
Wojciech Kurzyński

Wojciech Kurzyński inwestor, konsultant
finansowy

Temat: wejście w fundusz -zakup jednostek

Adamie poruszyłeś bardzo ważną sprawę.

Jeśli "inwestujemy" w oparciu o dane historyczne to sprawa jest bardzo prosta. Bardzo łatwo możemy zidentyfikować jak zareaguje rynek - bo widzimy to co się stało i wcześniejsze sygnały są dla nas jasne. To tzw. błąd myślenia wstecznego.

Natomiast w realu jest znacznie trudniej. Rolą inwestora/tradera jest wówczas podjęcie decyzji w oparciu o niepełne dane, obarczone znacznym ryzykiem. Zachowanie rynku jest tylko w jakimś tam stopniu prawdopodobne. Dlatego trzeba się zabezpieczyć. Bo rynek może zrobić wszystko. Dlatego tak wiele wpisów poświęcaliśmy problemowi SL.

Ale SL to tylko element systemu. I to w dodatku niewystarczający do tego by zarabiać na rynkach. Jeśli pozostałe elementy są niedopracowane, źle dobrane, to SL tylko przedłuży agonię (tzn. bankructwo).

Ważne wiec są także takie elementy jak:
- warunki otwarcia pozycji
- wielkość pozycji w stosunku do posiadanego kapitału
- sposób zamykania pozycji
- sposób prowadzenia pozycji (np. piramidowanie inwestycji zyskownych, zamykanie części pozycji po osiągnięciu 1 targetu, stosowanie różnych technik prowadzenia SL w zależności od ryzyka na rynku itd).

Nie ma tutaj jakiegoś jednego magicznego, najlepszego sposobu. Każdy musi trochę sam poszukać i dopasować elementy strategii do swojego charakteru.

Jak jak to robię?
To jest trudne pytanie. Trochę inaczej pokazuję to Klientom, a inaczej sam inwestuję. Sam stosuję znacznie więcej bardziej zaawansowanych technik.

Dla klienta. Proponuje oprzeć się na średnich kroczących. Trzeba tylko pamiętać że średnie są dobrym wskaźnikiem tylko w wyraźnym trendzie. Stosuję więc na początku filtr zaczerpnięty od Joe Rossa. Wskazuje on, że w większości przypadków mamy trend wzrostowy gdy mamy dodatnią stopę zwrotu w okresie miesięcznym i kwartalnym (jednocześnie). Jeśli potrzebujesz więcej informacji odsyłam do strony http://www.tradingeducators.pl/index.php?cmd=1&p=86&ip=59
Trzeba tylko się zarejestrować i zalogować :)

To doskonały sposób na odsianie tych funduszy, które w danym momencie mnie nie interesują.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie średniej kroczącej wykładniczej 20-okresowej (EMA) na wykresie tygodniowym. Jeśli średnia jest pod wykresem (cena zamknięcia tygodnia poniżej średniej) to wato posiadać/kupić dany fundusz.

Dla klienta który chce się dodatkowo pobawić pokazuję, że można przejść na wykres dzienny i kupić fundusz gdy szybsza średnia 8-9 okresowa przetnie od góry wykres cenowy (czyli przejdzie pod wykres).

Sam stosuję natomiast także Price Action, analizę momentum, formacji cenowych, świec japońskich, wyznaczanie poziomów wsparcia/oporu także poprzez projekcje oparte o współczynniki Fibo.

I jeszcze jedna uwaga. Jeśli Klient chce, chętnie mu pokazuję dokładnie jak inwestuję. Natomiast nie robię tego od razu, gdyż nie chcę przytłoczyć Go nadmiarem wiedzy, która może wcale nie być dla niego przydatna. Tak więc najpierw prosty sposób, a potem coraz trudniejsze elementy, jeśli Klient chce.Wojciech Kurzyński edytował(a) ten post dnia 27.04.12 o godzinie 20:23

Następna dyskusja:

Zbudujmy idealny fundusz!




Wyślij zaproszenie do