Maciej K.

Maciej K. Urzędnik, Urząd
Miasta

Temat: The Best Unit Link

Witam.

Jestem osobą która jest laikiem w temacie, ale wie że na emeryturę trzeba odkładać samemu. Mam już IKE teraz chcę założyć sobie program typu unit linked.

Pytanie do specjalistów:

Który z pośród istniejących na rynku polskim programów oszczędnościowo inwestycyjnych typu unit-linked jest najlepszy dla Klienta?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Wojciech Kurzyński

Wojciech Kurzyński inwestor, konsultant
finansowy

Temat: The Best Unit Link

Macieju odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Bo nie ma najlepszego programu UL. Są natomiast najlepsze programy dla danego inwestora. Inaczej to co jest najlepsze dla mnie wcale nie musi być najlepsze dla Ciebie.

Co więc w takiej sytuacji zrobić. Ja radziłbym Ci przede wszystkim zacząć od wypracowania sposobu w jaki chcesz inwestować, od odpowiedzenia sobie na pytanie co dla Ciebie jest ważne w inwestowaniu, w jaki sposób chcesz i możesz zabezpieczyć własną inwestycje, jaki jest Twój poziom wiedzy inwestorskiej i czy będziesz potrzebował wsparcia itd.

Za chwile zapewne pod Twoim postem zacznie się rewia ofert. To dobrze. Postaraj się poczytać inne posty osób, które zaoferują Ci pomoc. Dobierz taką osobę, która w Twoim zdaniem jest dla Ciebie najlepsza i zwróć się do niej o pomoc.

Ja w swojej ofercie mam z UL programy Skandii i AXA. Ale z pewnością znajdziesz też bez problemów osoby, które specjalizują się w rozwiązaniach innych firm. Jeśli chcesz możesz napisać do mnie na priv. Na forum bowiem staram się nie zajmować promocją swoich usług, ale raczej jak najbardziej merytorycznie (jak potrafię) odpowiadać na konkretne problemy, czy dzielić się swoim doświadczeniem i korzystać z doświadczenia innych. Dlatego nie chcę prowadzić i uczestniczyć w dyskusji, która jest tylko wymianą ofert handlowych poszczególnych doradców.

Pozdrawiam i życzę takich wyborów, które będą dawały Ci zadowolenie zarówno w chwili ich podejmowania jak i w przyszłości.

Wojciech Kurzyński
Rafał Ferber

Rafał Ferber www.runaways.pl

Temat: The Best Unit Link

to czy UL jest AXA, Skandia czy Aegon lub coś innego jest mniej ważne od tego jak tym zarządzasz lub jaką opiekę zapewnia Ci Twój doradca.

Tak jak napisał Wojtek - dobierz odpowiednią osobę i na niej skup się a nie na produkcie.
Robert Kajzer

Robert Kajzer www.growandgo.pl
www.abcinwestowania.
wordpress.com

Temat: The Best Unit Link

Wojciech Kurzyński:
Macieju odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Bo nie ma najlepszego programu UL. Są natomiast najlepsze programy dla danego inwestora. Inaczej to co jest najlepsze dla mnie wcale nie musi być najlepsze dla Ciebie.

To jest wlasnie idealna i uniwersalna odpowiedz na pytania w stylu: w co mam zainwestowac X zl?

W dobie internetu na szczescie latwo mozna sie rozeznac czy dany doradca cos potrafi poza sprzedaza:)

Wszystkie UL sa podobne. Roznia sie troche i warto sobie je wszystkie porownac i zobaczyc, który z nich jest dla Ciebie najkorzystniejszy.
Mirek Kucharczyk

Mirek Kucharczyk Wolny Człowiek Sp. z
o.o. :-)))

Temat: The Best Unit Link

Warte rozważenia programy mają AXA, Aegon, Aviva, Amplico, Scandia, Nordea, Uniqa, i Generali. W każdym z tych towarzystw możesz znaleźć coś dla siebie. Ja bym uszeregował to tak, że wg mnie Generali OmniProfit jest spośród nich chyba zdecydowanie najtańszy. To plus. Minus to skromne możliwości inwestowania jeśli masz o tym pojęcie lub chcesz się tego nauczyć. Mówię tu o aktywnym inwestowaniu, czyli kontroli ryzyka i dbaniu o to by Twoje pieniądze były zawsze we właściwym miejscu. W takim wypadku używasz głównie funduszy akcyjnych do zarabiania, pieniężnych i obligacji do ochrony kapitału. Wtedy w OmniProficie nie bardzo jest w co inwestować. Z drugiej strony jeśli chcesz traktować unitlinka wyłącznie jako skarbonkę do odkładania pieniędzy to zaletą Omniprofit przy niskich kosztach jest spora oferta portfeli modelowych. Jednak nie spodziewaj się wtedy w dłuższej perspektywie wyników lepszych niż lokata bankowa.
Po drugiej stronie skali umieściłbym Nordeę (Strateg i Przyszłość). Nie przypadkowo Nordea zbiera nagrody jako najlepszy oferent funduszy inwestycyjnych. Jest ich w obu programach równo setka i naprawdę w każdej sytuacji znajdziesz po kilka funduszy w które warto zainwestować. Wadą jest to, że spośród tych wszystkich towarzystw Nordea ma chyba najwyższe opłaty "za zarządzanie". Resztę towarzystw umieścił bym gdzieś między tymi dwoma. Różnice są niewielkie. Osobiście mam na dziś Axę, Aegona i Nordeę. W przeszłości miałem UL CU i Amplico. Na wszystkich dało się porządnie zarobić (nawet na starych polisach uniwersalnych CU!) pod warunkiem, że nie chowało się tego do szuflady tylko używało (czytaj: robiło konwersje wtedy kiedy sytuacja tego wymagała). Dla mnie mimo najwyższych kosztów (to może strasznie brzmi, ale różnice miedzy towarzystwami to średnio 1,5 - 2% rocznie) najlepiej sprawdza się Nordea. Mam u nich 4 polisy i planuję następne. Koszty może i najwyższe, ale za to możliwości inwestowania (czyli też zarabiania) nieporównywalnie większe niż u konkurencji. Polecam zwłaszcza wtedy jeśli chcesz sam nauczyć się aktywnie inwestować. Wiedza jest wbrew pozorom prosta, są do tego narzędzia. Trzeba tylko chcieć:-) Po więcej info zapraszam na priv:-)
Wojciech Kurzyński

Wojciech Kurzyński inwestor, konsultant
finansowy

Temat: The Best Unit Link

Jeśli chcesz porównywać różne UL warto wejść na stronę https://www.analizy.pl/fundusze/ubezpieczeniowe-fundusz... Tam z lewej strony masz zakładki takie jak Firmy - tu możesz zorientować się ile funduszy oferuje dana firma, oraz Produkty - ile funduszy jest dostępnych w danym produkcie. Tylko jedna uwaga - warto podejść do tego zestawienia z pewną rezerwą. Firma jest renomowana, ale nie zawsze nadąża z aktualizacją danych. I tak aby nie być gołosłowym. Skandia sukcesywnie poszerza swoją ofertę. Także w ostatnim czasie dodała kilka bardzo ciekawych funduszy (m.in. fundusze indeksowe). Polityką Skandii jest to że w każdym programie dostępne są wszystkie rozwiązania proponowane w firmie (nie ma rozbicia na klientów gorszych - mniej zasobnych i lepszych - z większym portfelem). Natomiast informacja o tych funduszach pojawiła się tylko w jednym produkcie Skandii opisanym na stronie analizy.pl. W pozostałych pozostały nieaktualne dane.

Zwróć też uwagę, że nie tylko cena i ilość funduszy będzie istotna w doborze UL. Innym ważnym kryterium będzie dostępność do notowań historycznych i w jakiej formie te notowania można pobrać. Są więc firmy w których nie ma dostępu do notowań historycznych (musisz sobie wykupić dostęp do jakiegoś serwisu lub programu, który oferuje te dane). Są firmy, w których wszystkie historyczne notowania można pobrać w jednym pliku np. arkusza kalkulacyjnego. Takie rozwiązanie może być dobre, jeśli chcesz wyliczać pewne współczynniki ale nie jest najlepsze gdy korzystasz z programu do analizy techniczej. I są także firmy, w których możesz pobrać osobno historyczne wyceny dla każdego funduszu osobno.

Jest też kilka innych aspektów na które warto zwrócić uwagę. Ale tak jak napisałem wcześniej, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie w jaki sposób chcesz inwestować i co jest Ci to tego niezbędne. Dopiero gdy odpowiesz sobie na to pytanie, możesz analizować dostępne narzędzia inwestycyjne (bo tym są UL), i wybrać takie, które Ci najlepiej odpowiada i którym będziesz potrafił sprawnie się posługiwać.



Wyślij zaproszenie do