konto usunięte

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Witam,
zastanawiam się jak policzyć roczną, rzeczywistą stopę zwrotu portfela dla następujących założeń:
- inwestycja w jednostki FI,
- inwestycja w kilka funduszy (zmienna ilość),
- każdego miesiąca wpłacam na swoje konto inwestycyjne pewną, zmienną kwotę PLN,
- w portfelu w pewnych okresach może znajdować się gotówka,
- jednostki zakupuję przez mBank (brak parasola podatkowego).

Nie chodzi mi o sposób wyliczenia:

RSZ = Suma(zysk/strata z funduszy) / Zainwestowany kapitał

Chodzi mi o uwzględnienie sytuacji systematycznego, comiesięcznego dopłacania pewnej kwoty do portfela, która np. przy wpłaceniu 1 lutego "pracuje" 11 miesięcy w roku, a przy wpłaceniu 1 listopada "pracuje" tylko 2 miesiące w roku.

Proszę o sugestie.
Wojciech Kurzyński

Wojciech Kurzyński inwestor, konsultant
finansowy

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Masz dwie możliwości.

1. Robisz wszystko ręcznie.
Masz zasady otwierania/zamykania pozycji, określasz czas otwarcia i zamknięcia. Wiesz jakim kapitałem dysponowałeś. Jeśli wpłacasz kolejne pieniądze powiększasz kapitał i decydujesz w co będzie zainwestowany. Całość możesz prowadzić w arkuszu kalkulacyjnym, bądź w programie który ma możliwość zdefiniowania portfeli. Przykład takiego programu to Navigator AnalizyOnLine ( http://www.fundnavigator.pl/ ), Moje Fundusze Pro ( http://mojefundusze.pl/ ) - oba są komercyjne, ale mają darmowy okres testowy. Nawigator ma dłuższy. Możesz też używać programu ePortfel (http://www.eportfel.com/)
Z portfela otrzymujesz krzywą kapitału. Z niej możesz wyliczyć potrzebne parametry. Programy Navigator i Moje Fundusze dają dostęp do notowań funduszy, więc nie musisz posiadać własnej bazy z danymi.

2. Korzystasz z programu do testowania strategii. Musisz zakodować swoją strategię i uruchomić aplikację. Trwa znacznie szybciej ;)
Wymaga stworzenia kodu i posiadania bazy z notowaniami. Aby stworzyć kod musisz znacznie uszczegółowić założenia strategii. Np. musisz określić jak (w sposób mechaniczny) dobierasz fundusze do portfela, ile jednocześnie pozycji możesz mieć otwartych, jak duże są to pozycje. Kiedy i o jaką kwotę powiększasz wpłacony kapitał. Czy stosujesz trading rotacyjny, czy nie. kiedy zamykasz pozycje i z jaką częstotliwością skanujesz rynek, aby znaleźć nowe okazje. Czy stosujesz piramidowanie, czy wychodzisz z inwestycji stopniowo czy za jednym razem itd.
Wojciech Kurzyński

Wojciech Kurzyński inwestor, konsultant
finansowy

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Jeszcze jedna myśl
Aby faktycznie ocenić jak pracują Twoje pieniądze trzeba odfiltrować "szum" który wprowadzają wpłaty i wypłaty kapitału. Najłatwiej to zrobić tworząc coś w rodzaju "wewnętrznej jednostki rozrachunkowej" czy "jednostki uczestnictwa Twojego funduszu". Wtedy na początku inwestycji ustalasz wartość tej jednostki. Przeliczasz kapitał na ilość jednostek. I śledzisz wartość owej jednostki. Każdą wpłatę przeliczasz na odpowiednią ilość jednostek (po cenie jednostki z dnia wpłaty). W ten sposób oceniasz jak pracują Twoje pieniądze.

W UL musisz uwzględnić koszty funkcjonowania programu, w mBanku podatek Belki. Czy to zrobisz jako wypłatę kapitału (czyli nie zmieniającą wartości pojedynczej jednostki), czy też wszystkie te "koszty" będą uwzględniane w wycenie, to Twój wybór. Ja osobiście uwzględniam je przez co otrzymuję krzywą pracy mojej inwestycji netto (czyli po uwzględnieniu kosztów).

Pozdrawiam
Wojtek

konto usunięte

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Dziękuję za podpowiedź. Szczególnie cenna myśl, to ta z wewnętrzną jednostką rozrachunkową. Muszę cofnąć się do początku inwestowania w FI i wprowadzić ją do swoich wyliczeń, w celu eliminacji szumu wpłat i wypłat gotówki z portfela.
Wojciech Szewczuk

Wojciech Szewczuk Skarbiec TFI -
Specjalista

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Najłatwiej jest użyć excelowej funkcji =XIRR

Aby działała poprawnie, każdą wpłatę do Twojego portfela inwestycyjnego wpisujesz z minusem i odpowiednią datą, a każdą wypłatę z portfela oraz stan środków na koniec okresu (lub dowolną inną, konkretną datę) z plusem.

konto usunięte

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Możesz przybliżyć zasady działania tej funkcji w Excel'u? Przykładowo jak powinna wyglądać ta formuła, gdy:

10.01.2012 wpłacam 5 000zł
11.01.2012 zakupuje jednostki FI nr 1 za 5000zł
09.02.2012 wpłacam 7 000zł, a wartość portfela przed wpłatą wynosi 5250zł (urosła wartość
jednostek FI nr 1 zakupionego 11.01.2012 funduszu)
10.02.2012 Zakupuję jednostki FI nr 2 za 7 000zł
10.03.2012 Wpłacam 4 000zł (stan portfela przed wpłatą wynosi 12 750zł)
11.03.2012 Zakupuję jednostki FI nr 1 za 4 000zł
19.03.2012 Sprzedaję jednostki FI nr 2 za 6 300zł
20.03.2012 Wartość portfela po sprzedaży FI nr 2 wynosi 10 700zł.

Jaka będzie rzeczywista stopa zwrotu z inwestycji na dzień 01.04.2012, uwzględniając szum wpłat i wypłat na konto inwestycyjne?
Wojciech Szewczuk

Wojciech Szewczuk Skarbiec TFI -
Specjalista

Temat: Obliczenie rzeczywistej rocznej stopy zwrotu

Proszę bardzo:


Obrazek


Nie możemy policzyć na 1.04, ponieważ nie znam wartości portfela na ten dzień. Jest to przykład pokazujący stopę zwrotu z całego portfela - aby obliczyć stopę na poszczególnych funduszach musiałbym znać wartość portfela każdego funduszu na interesujący nas dzień. Wtedy oczywiście dzielimy sobie tabelkę na dwie i osobno pokazujemy wpłaty i wypłaty dla każdego funduszu.

Zauważ, że część informacji które podałeś jest zbędna. Ta funkcja liczy stopę zwrotu na dany dzień i nie jest dla niej ważne, co działo się w międzyczasie, poza oczywiście wpłatami i wypłatami.

Następna dyskusja:

Stopy zwrotu funduszy inwes...




Wyślij zaproszenie do