Temat: Azja - czy warto?
Anna Dąbrowska:
Do tej pory prowadziłam tutaj dialog z Panem Wojtkiem i proszę zobaczyć, że na wszystko odpowiedziałam. Jeśli coś pominełam, proszę o posta.
Pani Aniu to jest już mój ostatni wpis dotyczący tego tematu.
Nie mogę sę zgodzić z tym, że Pani odpowiedziała na moje wątpliwości. Ale po kolei
1. Mam nieodparte wrażenie, że jeśli chodzi o tematykę TFI i funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych, to niestety nie jest Pani zbyt zorientowana w temacie. To nie zarzut, ale stwierdzenie faktu.
Z Pani wypowiedzi, np. tych dotyczących kosztów i ich wpływu na wynik inwestycji, jak również z wypowiedzi dotyczących wyników funduszy, dla mnie jasno wynika fakt, że niestety nie wie Pani jak funkcjonują fundusze, jak są wyceniane, jaka jest ich korelacja z indeksami giełdowymi, jak się ją liczy itd. Moim zdaniem nie zadała sobie Pani także trudnu i nie odpowiedziała na pytanie dla kogo przeznaczone są otwarte fundusze inwestycyjne a dla kogo przeznaczone są fundusze ETF. Obie grupy docelowe nie są tożsame, różnią się wiedzą i doświadczeniem, czasem który chcą przeznaczyć na inwestycje i zasobnością portfela. No ale trudno.
Polecam trochę szerszy zasób źródeł choćby
http://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne
Znajdzie tu Pani wiele informacji dotyczących funduszy, także dotyczących opłat. Zobaczy Pani, że w pozycji opłata za nabycie nie jest wpisane np 3% ale maksymalnie 3%. To oznacza jasno, że wielkość tej opłaty zależy od dystrybutora. Myślę że wato sprawdzić ile więc z dostępnych funduszy ma 0% opłaty za nabycie.
Można to sprawdzić np. na tych stronach
http://www.mbank.pl/inwestycje/supermarket-funduszy-in...
http://bestfunds.pl/
I dopiero wtedy oceniać czy pod względem opłat korzystniejszy jest ETF czy zwykły FI
2. Prawdę mówiąc trochę śmieszy mnie mówienie o wolności w kontekście płynności instrumentu.
Ale w jakim wymiarze ma Pani rację. Natomiast jest jeszcze drugi wymiar, który dla inwestora także jest ważny. Otóż
wolność to nie tylko możliwość wyboru, wycofania się z danego działania, ale również brak przywiązania do rzeczy materialnych. W tym wypadku całkowicie się z Panią zgadam. Inwestowanie w fundusze ETF, zwłaszcza przy pomocy kontraktów CFD (które dają większe możliwości, m.in. otwieranie krótkich pozycji czy stosowanie dźwignie finansowej) daje inwestorowi bardzo dużo wolności.
Między innymi zapewnia mu brak przywiązania do posiadanych pieniędzy. Przyzna Pani bowiem, że w zwykłych FI raczej trudno wyzerować sobie konto. Natomiast przy pomocy kontraktów CFD na fundusze ETF i dźwigni finansowej można zrobić to całkiem szybko. I osiągnąć wolność.
3. Tak jak napisałem wcześniej nie otrzymałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi na stawiane kwestie. Między innymi na temat kosztów inwestycji czy dostępu do notowań historycznych.
3.1. Koszty.
Nadal nie otrzymałem informacji o spreadzie. Odpowiedź że na złocie wynosi on 0,01 nie jest pełną informacją.
Bo czy w każdym dostępnym ETF-e jest on taki sam? Czy jest to spread stały czy zmienny?
A inne koszty. Prowizja - czy jest taka sama we wszystkich funduszach ETF dostępnych na platformie. Jeśli nie to jak się zmienia (w jakich przedziałach).
A jeśli inwestujemy przy pomocy kontraktów CFD to jaki jest spread i jak się zmienia. Jak wygląda kwestia swapu.
Iwestor powinien umieć w oparciu o informacje otrzymane od Pani, czy pobrane ze strony, odpowiedzieć sobie na pytanie, ile taka inwestycja będzie mnie kosztowała. I niestety nie może, bo na stronie tych informacji nie ma (albo ich nie znalazłem) i Pani informacja także jest bardzo niedokładna. Za to otrzymujemy informacje, że koszty są niewielkie. Proszę wybaczyć, ale zamiast zapewnień wolałbym fakty.
3.2. Pisałem o notowaniach historycznych. Pisałem dla czego one są niezbędne inwestorowi. I odpowiedź, że notowania są dostępne w platformie, na koncie testowym, nie jest żadną odpowiedzią.
Bo nie dowiadujemy się:
- Czy z platformy da się wyeksportować notowania tak aby załadować je do zewnętrznego programu?
- Jak duży zasięg mają te notowania (jak daleko sięgają wstecz)?
- Czy są to notowanie EOD czy Intraday?
Poza tym jeśli jest możliwość pobrania notowań, to pobieranie ponad 800 funduszy i to w kilku ramach czasowych, to raczej trudne do wykonania. Zwłaszcza, że trzeba by robić to cyklicznie, co jakiś czas przy każdej optymalizacji parametrów własnego systemu inwestycyjnego.
Ale właściwie trudno się Wam dziwić. W końcu dostarczacie także narzędzi które umożliwiają selekcję tej masy funduszy - poprzez
modele inwestycyjne - za jedyne 3% w skali roku od wielkości zarządzanego kapitału
Źródło choćby tu:
http://www.difbroker.com/web/pl_pl/inwestycje_sektoryWojciech Kurzyński edytował(a) ten post dnia 13.03.12 o godzinie 14:58