Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Ogromne napływy do funduszy azjatyckich - raport Analizy...

Ogromne napływy do funduszy azjatyckich - raport Analizy Online


czwartek, 18 październik 2007
Po raz trzeci z rzędu fundusze akcji rynków wschodzących zaabsorbowały więcej niż 5 mld dolarów. Inwestorzy konsekwentnie przesuwają środki z rynków rozwiniętych na rynki rozwijające się.

Licząc od czwartego tygodnia sierpnia do funduszy akcji rynków wschodzących trafiło łącznie 23,9 mld dolarów, 28,1 mld dolarów trafiło do funduszy pieniężnych, a 895 mln dolarów inwestorzy powierzyli funduszom surowcowym. W tym samym okresie z funduszy akcji europejskich wypłynęło 6,3 mld dolarów, a z funduszy akcji amerykańskich 6,2 mld dolarów. Równie słabo wypadają fundusze obligacji globalnych, z których inwestorzy wycofali 4,1 mld dolarów. Zła passa w dalszym ciągu dotyka fundusze akcji rynku japońskiego, z których wypłynęło w tym samym czasie 3,9 mld dolarów.

Według danych firmy Emerging Portfolio Fund Research największym beneficjentem pozytywnego przepływu pieniężnego w drugim tygodniu października były fundusze akcji azjatyckich z wyłączeniem Japonii, do których trafiło 2,1 mld dolarów.
Na poziomie funduszy krajowych najwięcej nowych środków zyskały fundusze akcyjne dedykowane rynkowi Chińskiemu wraz z Hong Kongiem, które zebrały 1 mld dolarów. Na kontynencie azjatyckim wyróżniły się również fundusze akcyjne dedykowane spółkom z Indii oraz z Korei Południowej. Te ostatnie odnotowały pozytywny przepływ kapitału po raz 22 z rzędu. Fundusze akcji brazylijskich miały swój najlepszy tydzień od ponad 5 lat. Napłynęło do nich 976 mln dolarów, co zrekompensowało odpływ środków z pozostałych rynków regionu Ameryki Łacińskiej.

Dalszy brak entuzjazmu wobec perspektyw rynku rosyjskiego to podstawowa przyczyna odpływów z funduszy akcji Europy rozwijającej oraz rynków Bliskiego Wschodu. To jedyna grupa funduszy operujących na rynkach rozwijających się, który wykazuje ujemne saldo wpłat i umorzeń. Beneficjentem tego negatywnego sentymentu są także polskie spółki, w które również inwestują zarządzający tymi właśnie funduszami.

Inwestorzy indywidualni oraz instytucje wykazują dużą zgodność w podejściu do rynków wschodzących. Uważają oni, że obcięcie stóp przez FED zwiększyło płynność na rynkach, na czym w sposób szczególny skorzystały rynki wschodzące. To właśnie kraje rozwijające się mają zdrowsze bilanse płatnicze, silniejszy wzrost gospodarczy. Jednak obok wymienionych zalet, martwić może tak szybka i diametralna zmiana podejścia w oceny perspektyw dla tych rynków.

W ciągu ostatnich 18 tygodni, aż 16 razy fundusze akcji europejskich wykazały ujemne saldo wpłat i umorzeń. Jednym z czynników odpływu środków z tego rynku jest silna pozycja euro wobec dolara, która wpływa na pogorszenie sytuacji europejskich eksporterów. Negatywny wpływ na inwestorów wywiera niepokój wobec twardej polityki monetarnej EBC. Obawy związane z inflacja dają podstawę do dalszego zacieśnienia polityki monetarnej w przyszłości.

Podobnie jak w Europie, perspektywa zaciśnienia polityki monetarnej ma negatywne przełożenia na sentyment inwestorów wobec akcji rynku japońskiego. Po raz 26 z rzędu fundusze akcji japońskich odnotowały odpływ kapitału, a tegoroczne saldo wzrosło do -12,6 mld dolarów. Chociaż Bank Japonii nie podniósł na ostatnim posiedzeniu w dniu 11 października stóp procentowych, to wypowiedzi jego przedstawicieli sugerują potrzebę zacieśnienia polityki monetarnej, co miałoby wpłynąć na unormowanie sytuacji na rynku japońskim.

W drugim tygodniu października z funduszy akcji amerykańskich wypłynęło 4,43 mld dolarów, co było głównie spowodowane odpływem z funduszu SPDR S&P500 ETF oraz funduszy indeksowych opartych na indeksie Russel 2000. W ostatnim tygodni zostało też zatrzymane przenoszenie środków do funduszy Value oraz funduszy dużych spółek, gdyż dobrze zachowywały się akcje typu Growth, które wykazały lepsze zyski zarówno w segmencie małych, średnich jak i dużych spółek.

W zdywersyfikowanej grupie akcji globalnych wciąż uwidacznia się niewielki napływ. Do funduszy akcji regionu Pacyfiku, w badanym okresie, również zarejestrowano napływ kapitału.

W drugim tygodniu października inwestorzy powrócili do funduszy akcji sektorowych. Inwestorów przyciągały fundusze związane z ochroną zdrowia i sektorem biotechnologii, które odnotowały napływ kapitału na poziomie 455 mln dolarów. Nowy kapitał napływał również do funduszy sektora energetycznego oraz do produktów związanych z branżą technologiczną, które zanotowały dodatnie saldo wpłat i umorzeń po raz 15 w ciągu ostatnich 16 tygodni.

Zacieśnienie polityki kredytowej potęguje negatywny sentyment wobec funduszy akcji rynku nieruchomości (REIT), które wykazały ujemne saldo po raz 15 w ciągu ostatnich 17 tygodni. Inwestorzy wypłacili środki również z funduszy sektora usług (333 mln dolarów).

Na rynku obligacji trwa kontynuacja trendów z poprzednich tygodni. Wycofywanie środków z funduszy obligacji globalnych trwa już od dziesięciu tygodni. Popularnością cieszą się natomiast fundusze obligacji rynków wschodzących, do których napłynęło 267 mln dolarów. Obligacje rynków rozwijających się dają możliwość zarabiania na wyższym niż w USA bądź w Europie kuponie, a dodatkowo można zyskać na umacnianiu się lokalnych walut.

Fundusze akcji amerykańskich zanotowały przypływ kapitału na poziomie 401 mln i jest to najlepszy wynik w ciągu ostatniego miesiąca.

Do funduszy pieniężnych w ostatnim tygodniu napłynęło 11,5 mld dolarów.

źródło: Analizy Online

http://akcjeonline.pl/index.php?option=com_content&tas...