Michał G.

Michał G. Właściciel,
ComputerHouse

Temat: Sieci neuronowe i FX

Kontynuacja wątku.
wykorzystujemy sieci neuronowe do "zalgorytmizowania" zadań, z którymi nasze mózgi radzą sobie doskonale, a komputery nie potrafią. Przykładowe zadania to rozponowanie obrazów, dżwięków. Jestem sceptykiem, jeżeli chodzi o nauczenie sieci neuronowej rozpoznawania kluczowych momentów zwrotów na rynkach finansowych. Jeżeli sztaby analityków działających na rynkach nie mają wypracowanych metod na zmienność rynków finansowych, czy uważacie, że kilkaset symulowanych neuronów jest w stanie to zrobić? Miałem okazję zetknąć się z informacjami człowieka, który dużo pisał nt wykorzystania sieci neuronowych w predykcji liczb losowych (totolotka).
Rozkład zmian na rynkach finansowych znacznie różni się od rozkładu liczb losowych. Symulacje sieci nauronowych starają się wyłapać te "ogony" w rozkładzie. W efekcie uzyskamy sygnał zajęcia pozycji z określonym prawdopodobieństwem.Michał Górecki edytował(a) ten post dnia 28.10.10 o godzinie 00:34

konto usunięte

Temat: Sieci neuronowe i FX

Wydaje mi się, że porównywanie lotto i rynków finansowych to małe nieporozumienie... W lotto nie mamy tak naprawdę możliwości prognozy - na czym miałaby się ona opierać? Na poprzednich wylosowanych liczbach? przecież one nie są (i prawa mieć nie mogą) ze sobą w ogóle skorelowane - ani liniowo ani nieliniowo.
Rynki finansowe mają natomiast kilka cech, które pozwalają domniemywać, że w pewnym stopniu jest możliwa ich prognoza.
Przede wszystkim jest to związane z tym, że cenę tworzą ludzie, którzy podejmują decyzje na jakiejś podstawie. Jeśli założymy, że ludzie myślą podobnie to ruch automatycznie może być przewidywalny.
Nie chcę wnikać za bardzo w temat ale wydaje mi się, że na rynkach jest masa czynników, które w mniejszym lub w większym stopniu wpływają na cenę i przynajmniej część z nich da się badać natomiast w lotto jest tylko kilka czynników, ale które mają kluczowe znaczenie na wynik i są bardzo wrażliwe - niewielka zmiana jednego czynnika powoduje dużą zmianę całości (np. temperatura, ciśnienie, przyciąganie, siła etc. <- wszystkie czynniki są praktycznie zamknięte w tym pudle do losowania :P)
A tak przy okazji - sieć neuronowa również może być narzędziem do mierzenia prawdopodobieństwa (w końcu zwraca wynik z przedziału (0,1))
Pozdrawiam
Michał G.

Michał G. Właściciel,
ComputerHouse

Temat: Sieci neuronowe i FX

Absolutnie zgadzam się z tobą. Sieć neuronowa wygenerujem nam wynik pomiędzy 0 i 1. Możemy potraktować to jako prawdopobieństwo, przemnożyć przez ilość i uzyskać wartość ryzyka i zająć pozycję, ale czy o to chodzi ? W całym tym biznesie chodzi o ogony, które powstają poza rozkładem normalnym prawdopodobieństwa. Wszystkie systemy mają to wykorzystać.Michał Górecki edytował(a) ten post dnia 31.10.10 o godzinie 06:38
Piotr Malek

Piotr Malek Software Engineer,
Inductotherm HW

Temat: Sieci neuronowe i FX

Rozpoczynam prace nad jeszcze inna metoda - jak napisze i wytestuje to oczywiscie podziele sie wynikami.
Co do toto-lotka to uwazam iz obecna maszyna do losowania pozwala na manipulacje wynikami poprzez dociazanie kulek.
Stara maszyna byla znacznie lepsza i losowanie bylo bardziej przejrzyste.
Powyzsze wnioski wyciagam z nastepujacych faktow:
- liczba kumulacji jest obecnie wieksza niz kiedys
- obecnie przed losowaniem sa znane obstawione przez graczy liczby
a czas od zamkniecia kolektur do losowania pozwala na dokladna analize
ich rozkladu oraz czestotliwosci wypowania poszczegolnych liczb
- ostatni przypadek z Izraela gdze w dwoch nastepujacych po sobie losowaniach
wylosowano podobny wynik [powtorzenia sie czesci liczb]
Mateusz G.

Mateusz G. Projektuje,
organizuje, gram :-)

Temat: Sieci neuronowe i FX

Cześć!

Projektujemy właśnie sieć neuronową która ma się nauczyć prognozować ruchy na podstawie emocji naszych użytkowników...

Więcej o projekcie tutaj
http://gobeez.net/project/21
I tutaj:
http://gieldowe-emocje.pl

Zapraszam chętnych z pomysłami do Nas :)

pozdrawiam

Następna dyskusja:

Automatyczne sieci neuronow...




Wyślij zaproszenie do