Piotr
Szczotka
Dyplomowany
masażysta Bodyworker
J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: Badania dotyczące masażu i metod pokrewnych
Piotrze,Bardzo się cieszę że poruszasz ostatnio kolejno kilka niezwykle ważnych wręcz podstawowych dla masażystów i fizykoterapeutów w Polsce tematów i zagadnień.
Dokładnie o tych samych tematach próbowałem rozpocząc na GL dyskusje już rok temu, ale usłyszałem tylko zdziwienie i oburzenie że "kwestionuję ze masaż nie ma podstaw badań naukowych". Oczywiście nie to było moja intencją - ale bo jakieś tam podstawy ma , tylko że bardzo przestarzała bo rodem z początku XX wieku kiedy ukształtowała się głownie w krajach skandynawskich koncepcja masażu klasycznego i "gimnastyki szwedzkiej".
Oczywiście że podstawowym i najważniejszym tematem jest kwestia prowadzenia naukowych badań dotyczących masażu i metod pokrewnych!
Jest tak dla tego że w przeciwieństwie do czasów obecnych od starożytności do XX cała medycyny była bardziej budowana na przekazywanym z pokolenia na pokolenie doświadczeniu niż na badaniach naukowych. tym czasem w XX wieku nastąpiło "unaukowienie" medycyny akademickiej, chirurgi farmakologii i stąd wynika jej wysoki status społeczny i stopień zorganizowania.
Fizykoterapia natomiast wciąż jest w pół drogi - gdyż z jednej strony korzysta
z nowoczesnej nauki o anatomii fizjologii, patologii , ale z drugiej strony opiera się na bardzo różnorodnych i nie przebadanych metodycznie i naukowo przekazach różnych tradycjach zachodnich i wschodnich "sztuki masażu i metod pokrewnych".
I stad właśnie brak jest wspólnego języka aksjomatów i precyzyjnych definicji
a także badań optymalizujących i weryfikujących wiele odmiennych i często miedzy sobą sprzecznych koncepcji
Ale takie badania w Polsce były inicjowane w Polsce już w latach 7O tych i to niezależnie od siebie przez kilka różnych ośrodków akademicko - medycznych.
Pierwszy określiłbym jako ośrodek Krakowski - Katowicki związany w latach 70 tych głownie z osoba profesora Juliana Aleksandrowicza a obecnie np z postacią prof Tadeusza Kasperczyka krakowskiej AWF
Drugi to ośrodek Warszawsko - Łódzko -Szczeciński związany z osoba prof Garnuszewskiego
Trzeci ośrodek określił bym jako Lubelski związany zarówno z AM w Lublinie ja i z postacią prof Włodzimierza Sedlaka na K.U.L. ( katedra filozofii przyrody)
Czwarty określiłbym jako ośrodek Gdańsko -Bydgosoko-Toruński .
Warto przypatrzec sie mysli filozoficzno - medycznej np tych 4 osrodków , dla tego ze fizyko terapia nie może działac w oderwaniu od tego co sie dzieje w samej medycynie akademickiej.
Otóż w tych wymienionych 4 osrodkach na przestrzeni ostatnich 40 lat pojawiły się bardzo ciekawe i twórcze podejscia do medycyny takie jak np ekologiczno-medyczne podejscie prof Aleksandrowicza do zdrowia i choroby , czy bielektroniczne podejście do biologi i medycyny przez prof Sedlaka , czy z kolei neurologiczno - segmentarne podejszie prof Garnuszewskiego do akupunktury.
Ciekawych zjawisk i podeśc do medycyny było oczywiscie o wiele więcej ale
myślę że dla badań nad masażem te 4 sa najbardziej doniosłe.
Maciej
O.
Bene Curatur
fizjoterapeuta
Temat: Badania dotyczące masażu i metod pokrewnych
Piotr Szczotka:
Mam pytanie, czy ktoś z obecnych prowadzi, pomaga lub jest/był/ brał udział w projektach, badaniach dotyczących masażu, pracy z tkankami miękkimi lub pochodnych metod?
Na studiach byłem w grupie badawczej :) dot. prawa tensegracji i wykorzystaniu tego w masażu. Ta ekipa dość prężnie działa naukowo.
http://www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360...
http://www.bodyworkmovementtherapies.com/search/quick?...
Piotr
Szczotka
Dyplomowany
masażysta Bodyworker
Temat: Badania dotyczące masażu i metod pokrewnych
Maciej Okoń:
Piotr Szczotka:
Mam pytanie, czy ktoś z obecnych prowadzi, pomaga lub jest/był/ brał udział w projektach, badaniach dotyczących masażu, pracy z tkankami miękkimi lub pochodnych metod?
Na studiach byłem w grupie badawczej :) dot. prawa tensegracji i wykorzystaniu tego w masażu. Ta ekipa dość prężnie działa naukowo.Witaj Maciej. A pamiętasz może na jakiej grupie ilościowej i jaki był dobór osób badanych? Tak przy okazji samego tematu. Czy to było poza tym gdzieś wcześniej publikowane?
Swoją drogą, samo pojecie tensegracji jest wykorzystywane bodaj od trzech dekad.
Czy znasz spis publikacji z masażu dotyczących samych badań i ich tematów.
Jednym z niewielu jest min "Historia masażu w zarysie" mgr Leszka Magiery, tam min jest trochę tematów z prac w końcowym rozdziale bodaj.
Po prostu w ostatnim czasie w związku z korespondencją, otrzymałem kilka zapytań z zagranicy dotyczących możliwości wspólnych badań.
U nas nie ma prężnie działających stowarzyszeń (podmiotowych) z masażu. Tak też problem z komunikacją pozostawia wiele do życzenia.
No i grupy badawcze, to co u nas zowie się studium przypadku 20-30 osób, za granicą można spokojnie publikować.
http://www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360...
http://www.bodyworkmovementtherapies.com/search/quick?...
Magazyn niezły, tym bardziej, iż publikują artykuły dotyczące nie tylko fizjoterapii czy osteopatii, ale metod pracy z ciałem, masażu itd.
Swojego czasu w grupie badawczej z zakresu masażu i pracy z tkankami miękkimi (mniejsza o temat) miałem ponad 150 osób. Niestety promotora niet:)
Szkoły medyczne poza wyższymi o kierunku fizjoterapia, raczej w ogóle jakimikolwiek badaniami nie są zainteresowane a szkoda.
Prowadziłem także program: Kliniczne zastosowanie masażu i pracy z tkankami miękkimi w medycynie estetycznej" ale tu napotkaliśmy (także z lekarzami) mur trudny do przebicia, brak w miarę chociażby stałych procedur co do wykonywanych zabiegów. Generalnie zainteresowani zamiast dołożyć coś od siebie, podpinali się do programu na zasadzie, a może nauczę się czegoś za darmo :)
O badaniach pod kątem socjologicznym masażu już nie wspomnę. Chyba jeszcze nie dorośliśmy, aby z tego wyciągać wnioski dla dalszej praktyki, a pasjonatów brakuje :)
Pozdrawiam Piotr
J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: Badania dotyczące masażu i metod pokrewnych
Myślę że takie badania można by prowadzic przy Katedrze Biologii Teoretycznej Filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie założonej przez prof SedlakaWarunkiem byłoby jedynie podejście do organizmu człowieka i do masażu.http://fbs.org.pl
Ten bioelektroniczny model opiera się na podstawowym założeniu, iż życie to nie tylko odwracalne reakcje biochemiczne , ale że są one związane i warunkowane półprzewodnikowymi właściwościami masy organicznej (białek).
Oznacza to również ze wszelkie bodźce mechaniczne wpływaja na zjawiska bioelktroniczne masy organicznej.
http://chomikuj.pl/SANDEMO/BIBLIOTEKA/BIBLIOTEKA++-+WG...*c3*93W/B/Becker+Robert+O.*2c+Selden+Gary+-+Elektropolis.+Elektromagnetyzm+i+podstawy+*c5*bcycia
--------------------------------------------------------
kontakt:
Prof dr hab. JÓZEF ZON
Katedra Biologii Teoretycznej
Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych
Wydział Filozofii, Katolicki Uniwersytet Lubelski
al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
e-mail: jozon@kul.plJerzy Czerny edytował(a) ten post dnia 27.04.11 o godzinie 20:46
Podobne tematy
-
Fizjoterapia » Propozycja dla młodszych adeptów nie tylko sztuki masażu -
-
Fizjoterapia » Szukamy nauczycieli masażu / chiropraktyki - Poznań -
-
Fizjoterapia » Znaczenie zastosowania masażu i fizjoterapii w sporcie (w... -
-
Fizjoterapia » Jestem zainteresowana kursem masażu... -
-
Fizjoterapia » otwarcie gabinetu masażu leczniczego -
-
Fizjoterapia » Herodot na masażu :) -
-
Fizjoterapia » Sprzedam stoły i akcesoria do fizjoterapii i masażu... -
-
Fizjoterapia » Baza danych teleadresowych fizjoterapeutów / gabinetów... -
-
Fizjoterapia » Odsprzedam poniżej kosztów Kurs masażu I i II stopnia -
-
Fizjoterapia » Wzór karty badania -
Następna dyskusja: