Maciej W.

Maciej W. Manpower

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Maciej Tuziński:
Jeżeli ktoś jest zainteresowany wynikami rankingu serwisu producentów, to chętnie go przęśle na maila.
MT
poprosze rowniez :)
na gl'owski lub maciekmalenczuk@gmail.com
pozdrawiam :)

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Maciej Tuziński:
Na dzień dzisiejszy instytucje finansowe, zakładają ze "gearboxa" statystycznie wymienia się co 7 lat…

Sorry ze sam siebie cytuje...
oto ogloszenie, ktore znalazlem gdziestam w necie:

GE 1,5 s, 1500kW, 2001 rok, 65m , 70m rotor
wieza stalowa,
nowa przekladnia w 2008 r.
do demontazu w 2/ 3. kw. 2011,
xxxx €uro

Czyli po 7 latach nowa przekladnia (gearbox)...
MT
Chętnie zobaczę ten ranking jeżeli można. lukasz-goluch@o2.pl
I mam pytanie dlaczego tak wszyscy uczepili się tego nieszczęsnego gearboxa :)... osobiście "znam" kilkanaście turbin które pracuja trochę dłużej niż 7 lat i przekładnia nie sprawia najmniejszego problemu. Nic nie mówi się o defektach generatorów np w Enerconie. Powiem tak... poruszony był tu temat mechaników z zakładów mięsnych- nikomu nie chcę ubliżyć ale jak taki pan Henio lub Zenek dba tak właściciel ma. Regularne przeglądy, i można zapobiec wielu usterkom.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Łukasz Gołuch:
I mam pytanie dlaczego tak wszyscy uczepili się tego nieszczęsnego gearboxa :)... osobiście "znam" kilkanaście turbin które pracuja trochę dłużej niż 7 lat i przekładnia nie sprawia najmniejszego problemu. Nic nie mówi się o defektach generatorów np w Enerconie. Powiem tak... poruszony był tu temat mechaników z zakładów mięsnych- nikomu nie chcę ubliżyć ale jak taki pan Henio lub Zenek dba tak właściciel ma. Regularne przeglądy, i można zapobiec wielu usterkom.

Też jestem takiego zdania. Awarie przekładni w dużej mierze spowodowane są niedokładnością spasowania wału, jak i wszystkich ruchomych części przed przekładnią. W normalnych warunkach przekładnia jest tak obliczona, że wytrzyma znacznie więcej niż 7 lat. Jednak jeśli mamy luzy, lub nawet minimalnie źle wyważony system przeniesienia napędu, obciążenia harmoniczne znacznie skrócą żywotność przekładni. Ona musi w końcu przejąć wszelkie siły.

Duża część turbin budowana była w czasie, kiedy zapotrzebowanie przerastało moce produkcyjne. Można było praktycznie wszystko sprzedać. Stąd znalazły się w turbinach poniekąd podzespoły nie najlepszej jakości. I tutaj nie chodzi tylko o przekładnie. Chyba każdy słyszał o znacznej ilości popękanych fundamentów. Również, a może przede wszystkim, wiodących producentów.

Teraz jest troszkę inaczej i jakość samego urządzenia, dostępność, serwis są kwestiami coraz ważniejszymi. Sama marka już nie wystarcza. Bo nawet Mercedes nie będzie długo funkcjonował bez fachowych przeglądów i napraw.

Tak więc myślę, że nie ma co się upierać nad kwestią, że tylko turbiny bez przekładni są dobre. Z przekładnia mogą być tak samo dobre, a nawet lepsze, jeśli urządzenie jest dobrze skonstruowane, poprawnie zmontowane i dobrze serwisowane.

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Słusznie powiedziane... przekładnia nie jest obliczona na moc generatora. Dochodzą zaniedbania typu niesprawny układ smarowania lub chłodzenia oleju. Co do jakości wykonania- dobrym przykładem są przypadki masowego wzywania do serwisów właścicieli Toyoty lub innych marek... Po prostu zdaży się wadliwa seria. o defektownym sprzęcie można powiedzieć jezeli na 100 jednostek 50 okazuje sie bublem:) Reszta to statystyka o której można pisać i pisać.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Jeśli chodzi o serwis, a więc pośrednio dostępność urządzenia w trakcie całego okresu pracy turbiny, uważam, że nie można jeden do jednego przekładać wyników z Niemiec na Polskę.

Każdy producent troszkę inaczej traktuje nasz rynek. Dla jednych jesteśmy rynkiem celowym, dla innych rynkiem w grupie nowych członków EU, do których nie rzadko dodaje się jeszcze Skandynawie. Struktury są na prawdę bardzo zróżnicowane i trudno przyrównać to do Niemiec. Jak patrzy się na działania Nordex'u w Polsce, można zauważyć, że jesteśmy dla nich rynkiem celowym, a więc można również liczyć na dobry serwis. Enercon chyba nadal nie ma spółki w Polsce, jedynie jakiś podmiot stworzony aby zatrudniać kilku serwisantów. W tym wypadku jesteśmy częścią większego regionu. W Niemczech sieć Enerconu jest wzorowa. Dostępność na najwyższym poziomie. Czy tak samo jest w Polsce? Wiem że długi czas Kamieńsk miał permanentnie dostępny serwis na miejscu. Ale czy tak samo jest, jeśli ktoś kupi dwie mniejsze turbiny i postawi je na Podkarpaciu? Zapewne nie może liczyć na ten sam serwis.

Więc ogólnie warto zobaczyć jak dany producent zapatruje się na nasz rynek. Chce na nim faktycznie zaistnieć, a więc przyłoży się do budowania funkcjonującej sieci serwisowej (porównywalne czasy reakcji jak na zachodzie), czy sprzeda kilka urządzeń "z biegu" i będzie serwisował z Niemiec lub wynajmował podwykonawców z niewiadomym skutkiem.

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Panie Tomku pytanie brzmi: czy te dwie mniejsze turbiny to nowe maszyny czy "demobil" z zachodu nie ważne czy Niemcy Holandia czy Dania. Jeżeli mówimy o nowych maszynach to umowy serwisowe obejmują nawet 5 lat i mają wiele wariantów. Można nawet zamówić sobie system monitoringu który będzie kontrolował drgania łożysk. Ale jeżeli ktoś sprowadzi sobie dwie mniejsze maszyny które mają za sobą kilka MW to trudno wymagać serwisu dla nich. Sądzę jednak że konkretna rozmowa z przedstawicielem danej marki w Polsce powinna przynieść efekt, i maszyny będą miały fachową opiekę. Myślę ze jeżeli ktoś inwestuje pieniądze to powinien liczyć się z wydatkami na utrzymanie- mam na myśli fachowe utrzymanie.

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Jak najbardziej zgadzam się z tym co pisze Pan Tomek i Pan Lukasz. Tylko nawet, jeżeli, ktoś inwestuje duże środki na wybudowanie farmy wiatrowej i podpisuje umowę na ich serwisowanie, nawet na 5 lub 10 lat z firmą, która jego zdaniem jest wiarygodna, a po pewnym czasie wychodzi, że pomimo tego turbiny nie są serwisowane tak jak powinny być, a różne komponenty w nich nawalają właśnie dlatego, ze serwisanci nie podchodzą do tego z odpowiednia starannością, to nie dziwie mu się jak go szlak trafia! Ale to nie koniecznie wina serwisantow, tylko struktur, w których oni pracują. Znam przypadki serwisantów, którzy z pasja podchodzą do pracy, ale struktury spółki w ktorych pracują nie pozwalają im na odpowiednio staranne wykonanie pracy.

Powracając do „gearbox”ow, oczywiście nie wszystkie padają po 7 latach – niektóre już wcześniej…inne nigdy.
Przecież turbina to składanka podkomponentów, w tym samym modelu mogą zostać zainstalowane przekładnie rożnych producentów, jedne są lepsze drugie gorsze…
A mówi się o tym, dlatego bo wymiana jest dużym przedsięwzięciem i dużo kosztuje i niestety nie zawsze taki gearbox gdzieś tam jest dostępny…
Kilka lat temu zaoferowano nam farmę wiatrowa składającą się z 11 elektrowni z gearboxem i w opisie farmy było napisane:
Farma powstała w 2001 r, w 7 turbinach gearbox już został wymieniony, w następnych 5 zostanie wymieniony…W innej farmie składającej się z 14 elektrowni, sam byłem na wymianie gearboxa w roku 2002 (farma powstała w 1998). Tam była taka sytuacja, ze stwierdzono ze we wszystkich 14 elektrowniach powinno się wymienic GB, ale tylko właściciele 8 turbin zgodzili się uczestniczyć/partycypować w kosztach wymiany wtedy około 50T€). Wiec 8 miało nowego GB a 6 starego…te 6 GBów w turbinach, które nie zostały wymienione padły na przełomie kolejnych 1 do 3 lat. I problem był taki, ze właściciele tych turbin już samemu musieli ponieść prawie cale koszta wymiany…
My jako firma, mamy podpisane umowy z producentami lub niezależnymi firmami na serwisowanie naszego sprzętu w zależności od tego, jakie mamy doświadczenie z serwisem danego producenta, ale dodatkowo zatrudniamy osoby, które niezależnie od podpisanych umów dodatkowo zajmują się naszymi elektrowniami. Chłopcy jada na turbinę, np. po serwisie i sprawdzają czy wszystko, co jest na rachunku zostało wykonane. Drobne usterki usuwamy samemu. Szkody, które się zapowiadają, zgłaszamy firma, które serwisują turbiny itd…

Ogólnie powinno się podchodzić do tej sprawy z takim założeniem:

1) Wszystkie turbiny się psuja – różnica w tym jak firma, która jest odpowiedzialna za ich serwisowanie sobie z tym daje rade i jak się zachowuje jak się cos wydarzy.
2) Czym mniej komponentów w turbinie, tym mniejsze szanse na to ze się popsują…bo jak ich brakuje to się nie mogą popsuć!
MT
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Im mniej komponentów, tym mniejsze prawdopodobieństwo że się popsuje. Prawda Panie Macieju.

Ale pójdźmy kawałek tym tropem. Wybudujmy farmę wiatrową 30 MW składającą się z zaledwie 4 turbin Enercon E-126. Zamiast 15 turbin po 2 MW. I teraz mamy tylko 4 turbiny z małą ilością części, które mogą się popsuć. Ale co będzie jak coś jednak będzie nie tak? 5 Dźwigów w Europie które są w stanie pracować przy tej turbinie. Mamy problem z generatorem. Trzeba wymienić. Dźwig jest dostępny najwcześniej za 7 tygodni, tydzień na postawienie dźwigu, po dwóch miesiącach turbina chodzi. Przez 2 miesiące nie pracuje 1/4 parku. Jak mamy problem z jednym wiatrakiem w farmie 30 MW przy turbinach 2 MW pada 7% mocy a nie 25%. A przy standardowych częściach turbina stoi maksymalnie 2 dni. A nie 2 miesiące.

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Panie Tomku, ma Pan oczywiście racje i ciekawie podsumował Pan moje dotychczasowe wypowiedzi.
ALE jeżeli zakładam, ze wybuduje farmę, która się składa z pewnej ilości turbin, a nie z ustalonej mocy całej farmy, czyli powiedzmy 15 sztuk
To jak postawie 15 x E126 to mam 112,5 MW zainstalowane i jak mi wtedy jedna turbina odpadnie to tez odpada mi tylko niecałe 7 %.
Jeżeli już postawie te 15 x E126 to jestem pewien, ze ilość dźwigów tej wielkosci już będzie większa niż na dzień dzisiejszy.
(I proszę mi nie przytaczać, że nie ma sieci do podłączenia w Polsce, bo jak ZE odmawia bo przy wariancie III ekspertyzy, zakładają że wszystkie istniejące farmy wiatrowe, te które otrzymały warunki przyłączeniowe i te które dostały zakres do ekspertyzy pracują w lecie przy temperaturze zewnętrznej o wysokości 30 stopni na 100% mocy nominalnej nie ma możliwości przyłącza – to proszę mi wybaczyć – ale to kompletny idiotyzm!)

Aby zminimalizować ryzyko strat przez dwumiesięczny postój turbiny, podpisuje EPC na 10 lat z gwarantowana dostępnością każdej pojedynczej(!) turbiny na wysokości 97% z zwrotem strat, jeżeli ten poziom nie został dotrzymany. Znowu wszystko podlega kalkulacji…czy EPC jest ok, czy nie, czy biorę na siebie ryzyko ze chyba około 85% E to własna produkcja, wiec jak nie mam EPC to może być trudno z częściami zamiennymi itd., itd…
W ten sposób E osiągnął 60% rynku niemieckiego!

Czyli podsumowując: go big!

I tak apropo z dzisiejszej prasy:

DENMARK: Vestas has launched two 2MW new versions of its V90 and V100 turbines.
The upgrades include improvements to the gearbox and rotors. A permanent-magnet generator has also been introduced.
MT

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Witamy wszystkich (2 doświadczonych)

jeżeli chodzi o przekładnie, to uważamy ze jeżeli wiatrak ma mieć coś wspólnego z energia odnawialna to te 300 litrów oleju do smarowania, chłodzenia i uszczelniania przekładni, nie ma tam na gorze na wysokości 70m.-130m i wyżej nic do szukania a już w ogóle przekładnia, po prostu się w praktyce nie sprawdzają.
PS. kilka slow o pasji serwisowania:
Nasz serwis to nasza wizytówka, bo jak już kilka osób napisało jest to ważne a my uważamy ze jest to inwestycja na co najmniej 20 lat i od tego zależy wydajność, efektywność i dyspozycyjność turbiny.

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Kurcze...czemu mam wrażenie że przedmówcy są z firmy E ? Panowie... 95 % turbin posiada przekładnie i nic nie wskazuje na to żeby szybko miało się to zmienić. Nie znam róznicy ceny pomiędzy nowym Enerconem a Vestasem Ge czy RE Powerem. Ale wydaje mi się że jest droższy. Proszę o poprawkę jeżeli się mylę. Co do wizytówki... Całkowita racja. A co do oleju 100m nad ziemią... Też nie jestem jego zwolennikiem. Ale coraz więcej firm zmnienia konstrukcję turbiny tak aby nic z niej nie wypłynęło.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Łukasz Gołuch:
Kurcze...czemu mam wrażenie że przedmówcy są z firmy E ? Panowie... 95 % turbin posiada przekładnie i nic nie wskazuje na to żeby szybko miało się to zmienić. Nie znam róznicy ceny pomiędzy nowym Enerconem a Vestasem Ge czy RE Powerem. Ale wydaje mi się że jest droższy. Proszę o poprawkę jeżeli się mylę. Co do wizytówki... Całkowita racja. A co do oleju 100m nad ziemią... Też nie jestem jego zwolennikiem. Ale coraz więcej firm zmnienia konstrukcję turbiny tak aby nic z niej nie wypłynęło.

Powiem tak, firma DeWind, która od prawie dwóch lat jest częścią koreańskiego koncernu DSME, chciała zbudować wiatrak praktycznie od podstaw (bazując na D8), ale wybór rozwiązań technicznych był całkiem otwarty. Po prostu cały sztab inżynierów z DeWindu zastanawiało się, jakie rozwiązanie na rynek europejski będzie najbardziej odpowiednie. Najlepsza jakość, dostępność, dopasowanie do gridcodów. I co wyszło? Turbina z generatorem synchronicznym PMG, klasyczna przekładnia, przetworniki jak w Enerconie. Powstała w ten sposób turbina DeWind 9.1 2 MW. A więc to co jest dobre w Enerconie, ale tańsze poprzez prostszy (mniejszy) generator. To właśnie wielkość generatora i za tym idące niedogodności przemawiały przeciw temu, aby pójść w tym kierunku co E.

A więc nowi gracze z dużym kapitałem i know how wcale nie idą automatycznie w kierunku E. I to nie tylko ze względu na patenty. Po prostu to rozwiązanie ma również wiele minusów.Thomas Burzynski edytował(a) ten post dnia 25.05.11 o godzinie 22:54

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Mam dziwne wrażenie że tu rozgrywa się wojna pomiędzy Enerconem a całą resztą. Wypowiadają się ludzie z branży- serwisanci, monterzy, przedstawiciele producenta. Każdy ma jeden cel- sprawić aby jego firma wyprodukowała więcej megawatów (czytaj sprzedała więcej turbin). Przyznam szczerze... Zaczyna mnie to męczyć (zaraz pewnie przeczytam że mam się nie udzielać) że wszystkie turbiny z przekładnią, olejem są błeee. Zaraz będzie dyskusja o tym że pitch hydrauliczny jest gorszy od elektrycznego bo ma olej... Mam tylko jeszcze jedno pytanie...Koszt wymiany generatora w Enerconie??? lub głównego łożyska bo mniemam że takowe się znajduje w nim. Czy ktoś może mi udzielić info?
Przepraszam... jeżeli moja wypowiedź miesza tutaj trochę ale proszę o poprawkę na późną porę.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

A tak na marginesie. Będziemy niedługo kupowali park z pozwoleniem na budowę o wielkości mniej więcej 50 MW. Zaplanowanym na turbiny o mocy 2 MW. Tak abyśmy mogli postawić tam nasze turbiny do celów testowo-marketingowych. Początek budowy zaplanowany jest na 2012. Dla mnie oczywiście najlepiej by było, jeśli farma powstała by właśnie w Polsce a nie w Rumunii czy Bułgarii.

Jeśli ktoś ma informacje na ten temat, proszę o kontakt na Priv. W niedługim czasie skontaktuje się osobiście. Zapytanie jest jak najbardziej poważne.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Łukasz Gołuch:
Mam dziwne wrażenie że tu rozgrywa się wojna pomiędzy Enerconem a całą resztą. Wypowiadają się ludzie z branży- serwisanci, monterzy, przedstawiciele producenta. Każdy ma jeden cel- sprawić aby jego firma wyprodukowała więcej megawatów (czytaj sprzedała więcej turbin). Przyznam szczerze... Zaczyna mnie to męczyć (zaraz pewnie przeczytam że mam się nie udzielać) że wszystkie turbiny z przekładnią, olejem są błeee. Zaraz będzie dyskusja o tym że pitch hydrauliczny jest gorszy od elektrycznego bo ma olej... Mam tylko jeszcze jedno pytanie...Koszt wymiany generatora w Enerconie??? lub głównego łożyska bo mniemam że takowe się znajduje w nim. Czy ktoś może mi udzielić info?
Przepraszam... jeżeli moja wypowiedź miesza tutaj trochę ale proszę o poprawkę na późną porę.

Panie Łukaszu, niech się Pan nie martwi. Hydrauliczny pitch jest tak samo dobry, a nawet bezpieczniejszy w sytuacjach awaryjnych. Sam Pan stwierdził, że na rynku Polskim Enercon ma niewielkie udziały i to się tak szybko nie zmieni. Dla mnie osobiście turbiny E, szczególnie z betonową wieżą 120m są po prostu brzydkie i tyle. Znacznie bardziej ingerują w krajobraz niż filigranowe stalowe wieże 100m, na których kręcą się "normalne" turbiny. Nie wiem, może to tylko moje subiektywne podejście, ale tak jest. Wystarczy przekroczyć granicę w kierunku Cottbus a przy autostradzie pokaże się nowa farma właśnie z takimi urządzeniami. Światła awaryjne na 2 wysokościach na wieży, plus na gondoli. Abstrahując od technologicznego punktu - ale ja nie chciałbym mieć takiej dyskoteki blisko domu. Już normalne światła antykolizyjne potrafią denerwować.

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Jestem miłośnikiem każdej turbiny wiatrowej – byle by była duuuża!
Najchętniej bym stawiał turbiny offshore na lądzie a moim faworytem jest farma wiatrowa Estinnes w Belgii.

http://www.hansebubeforum.de/showtopic.php?threadid=13739

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Panie Tomku... wygląd to odczucie subiektywne. Mnie też osobiście podobają się tradycyjne wieże :) Kolejne 95 % turbin takowe posiada. Ale nie potępiam marki Enercon w żaden sposób. Dla mnie nie ma znaczenia czy turbina ma przekładnie czy nie, stoi na kracie, betonowej wieży czy tradycyjnej rurze. Wybierając turbinę kierujmy się jej osiągami w danym miejscu- chodzi mi o to że źle dobrana maszyna nie zarobi na siebie nie mówiąc już o serwisie czy naprawach. Wszyscy wiemy jak wygląda sieć energetyczna w kraju. to według mnie kolejny problem wielu maszyn. Według mnie decyzja co postawić jest skomplikowana. Wymaga wielu pytań, telefonów i spotkań. Cały czas piszę oczywiście o zupełnie nowej maszynie.Może się mylę ale zaznaczam to moja opinia. Gdzieś słyszałem o dwóch różnych farmach praktycznie w jednej lokalizacji wpiętych w jedną linię przesyłową która niestety potrafiła kilka razy w roku odmówić posłuszeństwa. Po przywróceniu napięcia jedna farma startowała pięknie jak w zegarku a druga... co tu wiele mówić... miała poważne problemy po zaniku napięcia. Pytać rozmawiać badać... to jedyne rozwiązanie.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Wiem wiem, z tym wyglądem to mocno subiektywne podejście. Enercon robi dobre turbiny i tu nie ma dwóch zdań. Ale trochę przeszkadza mi osobiście ich podejście do naszego rynku, jak i wewnętrznych struktur. Zacząłem moją przygodę z wiatrakami od turbin Enerconu, więc mam sentyment, ale zapewne nie chciałbym dla tej firmy pracować. Ale jak w przypadku turbin Vestas o bycie na naszym rynku nie ma co gdybać, bo te dwie firmy po prostu są i będą. Nawet jeśli Enercon o polskich klientów zbytnio się nie stara, bo może i nie musi.

Ale ciekawi mnie mocna pozycja Gamesy. Pomimo poważnej wpadki w Margoninie, jest to druga po Vestas firma na polskim rynku. Rozumiem powiązania Iberdorli czy EDP z rodzimym rynkiem, rozumiem dostępność turbin praktycznie "od ręki", ale czy mogą one konkurować z turbinami niemieckich producentów?

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Gdzieś słyszałem o dwóch różnych
farmach praktycznie w jednej lokalizacji wpiętych w jedną linię przesyłową która niestety potrafiła kilka razy w roku odmówić posłuszeństwa. Po przywróceniu napięcia jedna farma startowała pięknie jak w zegarku a druga... co tu wiele mówić... miała poważne problemy po zaniku napięcia.

Bylem tam ostatnio...byl lekki wiaterek...27 stalo a 11 sie krecilo...i teraz co jest lepsze, co gorsze? Problem z wlaczeniem sie do sieci, czy produkcja energii przy slabym wietrze? I znowu mamy dylemat...
Jezeli chodzi o hiszpanow to mysle ze jest kilka powodow, dlaczego sobie dosyc dobrze daja rade na polskim rynku:
* podobna mentalnosc hiszpanow do polakow
* nie komplikowanie rozwiazan/zadan
* podejscie jak: gdy problem sie pojawi, to sie go rozwiaze - a nie szukanie problemow
* traktowanie polskiego rynku na serio
* porownalnie atrakcyjne ceny turbin
* dobry/rozbudowany serwis (GES)
* "normalne" podejscie do klienta
od zeszlego roku kreca sie dla nas 12 x G58 i musze przyznac, ze sa zupelnie nie zle - (pomimo ze jak dla mnie sa za male) z tego wzgledu zakupilsmy kolejne maszyny u hiszpanow, tylko ze teraz juz troche wieksze.
MT

konto usunięte

Temat: Wybór turbiny wiatrowej

Gamesa to "prawie" Vestas. Wiem wiem prawie robi wielką różnicę ale V 2MW to bardzo dobra konstrukcja. Niewielkie modyfikacje w konstrukcji nie dyskwalifikują Gamesy. Czego nie jestem pewien to jakości materiałów i komponentów użytych do produkcji. Panie Macieju... a czy słyszał Pan o tym że turbina zabiera turbinie wiatr? ;)

Następna dyskusja:

Wybór turbiny wiatrowej.




Wyślij zaproszenie do