Temat: Windpro - Ground Factor
Chodziło mi bardziej o uzasadnienie poparte jakimś papierem albo badaniami. Wszędzie, gdzie zaglądałem, badacze raczej nie rozdzielają śniegu na taki, a taki, ewentualnie grupują jako śnieg i wszystkie podobne, albo dry snow/sugar snow, co i tak jest najbardziej porowatym i absorbującym pokryciem terenu.
Zapewne lód, o którym mówi RDOŚ, to szreń albo lodoszreń, ale w dalszym ciągu jest to pokrywa śnieżna, nie jest to pokrywa lodowa jak na zbiornikach wodnych lub rzekach.
Pierwsze z czym warto się zapoznać:
http://www.utn.uu.se/sts/cms/filarea/0901_wondollek.pdf (Sound from wind turbines in
forest areas, Mattias Wondollek)
co prawda o rozchodzeniu się hałasu od turbin w lasach, ale jest cała teoria propagacji dźwięku. Autor wskazuje jakie pokrycie terenu najbardziej pochłania dźwięk, a które najbardziej odbija (rozdział 3.2.4.). Opisany jest też wpływ warunków atmosferycznych.
Następnie:
http://www.mne.psu.edu/lamancusa/me458/10_osp.pdf (fragment kursu pt. "Noise Control" wykładany przez John S. Lamancusa na Penn State College of Engineering; warto spojrzeć na cały kurs - dostępny za darmo! -
http://www.mne.psu.edu/lamancusa/me458/)
fragment który linkuję to rozdział 10. (Outdoor sound propagation), w podrozdziale 10.3.3. autor opisuję interakcje dźwięku z podłożem. Na stronie 10 jest tabela, w której podłoża pokryte: dry, new fallen snow i sugar snow pochłaniają dźwięk najbardziej (co prawda są tam wartości oporu, ale wiadomo o co chodzi).
Dalej:
http://snow.usace.army.mil/Snow_acoustics/pubs/NCEJ200... (Reduction of blast noise by a snow cover, Donald G. Albert)
autor sprawdzał rozchodzenie się dźwięku po wybuchu C4, ale wnioski można przełożyć.
I kolejna z własnych zbiorów, bo niedostępna w open access:
https://dl.dropbox.com/u/69637467/13002112114608786.pdf (Snow cover effects on acoustic sensors, również Donald G. Albert)
tutaj również propagacja dźwięku od wystrzału z broni, ale badana na obszarze, w którym leżały różne rodzaje śniegu w różnych pokryciach, jest także zdjęcie przekroju przez przykładową pokrywę składającą się z różnych warstw śniegu. Najważniejsze wnioski w rozdziale 4. (Acoustic results).
http://www.noisefutures.org/documents/Attenborough.pdf (Potential for reducing noise by trees
and cultivation, Keith Attenborough)
Skompresowane informacje w krótkiej prezentacji, na stronie 6 podane rodzaje gruntu i przykłady.
Polecam publikacje G. Alberta, co prawda pracuje dla US Army, więc zainteresowania wiadome, ale tutaj stronka z paroma ciekawymi informacjami oraz odnośnikami do publikacji:
http://snow.usace.army.mil/Snow_acoustics/.
Źródeł, które wprost odpowiedzą na pytanie, jaki współczynnik przyjmować, pewnie się nie znajdzie. Ale jest tutaj wiele wskazówek na to, że RDOŚ nie do końca słusznie każe przyjmować taki a nie inny współczynnik. Uważam, że G=0 można by przyjąć w sytuacji, kiedy turbina stoi nad brzegiem jeziora, receptor znajduje się po drugiej stronie jeziora, a woda zamarzła (bo gdy nie ma lodu, to także następuję pewna absorpcja, ale również odbicie od fal, wtedy dałbym G>0).
Trzeba pewnie pogrzebać, żeby mieć twarde dowody, ale wiele wskazuje na to, że przyjmowanie G=0 jest dalekie od słuszności.
Konrad Deredas edytował(a) ten post dnia 21.01.13 o godzinie 13:35