Piotr Pawlikowski

Piotr Pawlikowski Hydrogeolog,
Specialista ds.
odwadniania
konstrukcji budo...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Wiatm wszystkich!

morska energetyka wiatrowa to bardzo interesujący temat. Poniżej podaje przemyślenia, które powstały po przeanalizowaniu ogólnie dostępnych informacji:

1. Cena energii elektrycznej w Polsce jest jedną z najwyższych w EU (w porównaniu do rozporządzalnego dochodu na jednego mieszkańca). Podstawowym celem sektora morskiej energetyki wiatrowej jest długoterminowa redukcja / minimalizacja kosztów energii elektrycznej. W Polsce powyższy cel nabiera dodatkowego znaczenia.

2. Moim zdaniem program pilotażowy jest niezbędny. Zadanie polegające na wybudowaniu, podłączeniu do sieci oraz rozpoczęciu produkcji energii elektrycznej z (1 do 4 generatorów) w terminie do końca 2013r. powinno być wykonalne. Instnieje wiele sposobów, aby tego dokonać relatywnie niskim kosztem.

3. Zagraniczne koncerny energetyczne mające zamiar inwestować w Polsce oraz rodzime instytucje (konsorcja) zlożone z przedstawicieli biznesu (energetyka) oraz ośrodków naukowych powinny również nie zapominać...o mieszkańcach tego kraju. Publiczna akceptacja bardzo pomoże rozwojowi technologii. Nie trzeba wydawać fortuny aby przekonać ludzi do efektywności niektórych rozwiązań.

4. Promotorzy rozwoju niskoemisyjnej energetyki powinni połączyć swoje siły w celu stworzenia programu o zasięgu narodowym. Jeden wspólny program dla rozwoju wiatru na morzu i lądzie, biomasy oraz wychwytywania i sekwestracji dwultenku węgla będzie według mnie optymalnym rozwiązaniem.

5. Rozwój usług konsultingowych związanych z morską energetyką wiatrową jest moim zdaniem KONIECZNOŚCIĄ. Inaczej nie jesteśmy w stanie osiągnąć minimalizacji kosztów.

6. Długo przed zaproszeniem ekspertów z zagranicy oraz/lub zaangażowaniem profesorów wyższych uczelni technicznych musimy ustalić listę priorytetów nad którymi warto pracować. Dobrze przemyślane i starannie wyselekcjonowane zadania mogą stać się kluczem do sukcesu.

Jakie jest Wasze zdanie?

PozdrawiamPiotr Pawlikowski edytował(a) ten post dnia 11.01.12 o godzinie 13:29

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Witam

Czym się różni energia morska od lądowej?

Ja proponuję Horns Rev 2 w Polsce.
Andrzej H.

Andrzej H. Badania i rozwój w
dziedzinie
energetyki i
energetyki wia...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Witam,

Prawdopodobnie największymi różnicami będą koszty i skomplikowanie budowy takiej farmy. Ale pewnie znajdzie się wiecej różnic...

A jeżeli chodzi o użytkowanie to mamy zupełnie inne warunki środowiskowe co wpływa i na urzadzenia elektryczne ale i mechaniczne. Dla przykładu: nie bez powodu w morskich turbinach gondole są uszczelniane a powietrze które wpływa z zewnatrz jest filtrowane...

To ja bym zaproponował dla nas coś jeszcze większego, może jak Anholt albo London Array.

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Witam

Panie Andrzeju mam nadzieję, że nie dobija Pana Duńska zima.

Ale tak na poważnie. Energia jest taka sama. Oczywiście inne są przygotowania oraz infrastruktura ale suma sumarum idea jest taka sama.
Thomas Burzynski

Thomas Burzynski Area Sales Engineer,
Nordex Energy GmbH

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Energetyka wiatrowa onshore i offshore mają faktycznie tyle ze soba wspolnego co rower i auto. Łączy je idea poruszania się, tak jak idea wykorzystania energii wiatru do produkcji energii elektrycznej.

I na tym w sumie kończą się podobieństwa.

Proces projektowania, logistyka, finansowanie, fundamenty, same turbiny, O&M, okablowanie, generalnie wyprowadzenie mocy. Trudno wyszukać rzeczy które były by takie same.

Przedstawiciel lidera na rynku offshore, duńskiej firmy DONG, niedawno powiedział: Budowanie farmy wiatrowej na morzu jest za każdym razem jak załogowy lot na księżyc.

Czego nie można powiedzieć o budowie farm na lądzie...

Pozdrawiam, TB
Adam Kostuj

Adam Kostuj specjalista ds.
technicznych

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Do obsługi morskich farm wiatrowych potrzeba specjalnie zbudowanych do tego statków. Ponoć to ma napędzić przemysł stoczniowy w najbliższych latach. No i największym problemem przy offshore jest sprowadzenie prądu na ląd. Przy małych farmach morskich (5-10 turbin) to nie jest problemem. Schody zaczynają się przy dużych projektach. Choć z tego co mi wiadomo to u nas narazie same takie malutkie mają być ;)Adam Kostuj edytował(a) ten post dnia 13.01.12 o godzinie 12:44
Andrzej H.

Andrzej H. Badania i rozwój w
dziedzinie
energetyki i
energetyki wia...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Panie Krzysztofie muszę przyznac, że za śniegiem nieco tęsknie ale podejrzewam, że w tym roku nie jestem sam...

Co do morskiej energetyki wiatrowej to zgadzam się, że energia jest taka sama i w punkcie w którym wpinamy morską farmę wiatrową do sieci musi spełniac odpowiednie normy ale już cała reszta nieco się różni. Prawdopodobnie w niektórych dziedzinach różni się całkiem znacznie. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach!

Na samym początku istnienia farm wiatrowych na świecie o tych szczegółach niejednokrotnie przekonali się producenci, zarówno turbin jak i ich podzespołów, które nagle zaczęły sprawiac problemy i trzeba je było wymieniac...

Wydaje mi się że całkiem sporo wniosków zostało już wyciągniętych z problemów, które wyniknęły po przejciu z lądu na morze i możemy jednak mówic o morskiej energetyce wiatrowej jako o nieco innym tworze niż lądowa. Ale to tylko moje zdanie...

Pozdrawiam
Piotr Pawlikowski

Piotr Pawlikowski Hydrogeolog,
Specialista ds.
odwadniania
konstrukcji budo...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Nie jesteśmy (jeszcze) organizacyjnie i technologicznie przygotowani na załogowy lot na księżyc...Niemniej jednak, im więcej nauczymy się na projekcie pilotażowym (który miejmy nadzieje zostanie wkrótce zrealizowany) tym większa szansa na minimalizację kosztów (czytaj: im więcej błędów popełnimy, tym będziemy mądrzejsi w budownie przemysłu na skalę 1-7 GW).

Alpha Ventus, pierwsza farma wiatrowa na niemieckim Morzu Północnym, miała w założeniach kosztować 150 milionów Euro...a skończyło się na 250 milionach. Tragedia? Nie...raczej bezcenne doświadczenie... zdobyte za bardzo wysoką cenę. W warunkach polskich nie możemy sobie na to pozwolić - jeśli poważnie myślimy o konkurencyjności wiatru na morzu.

Ciekawy jestem na jakim etapie są prace związane z wyborem obszarów wodnych przeznaczonych pod potencjalną budowę morskich farm wiatrowych. Czy wybrane tereny mają podlegać dalszej optymalizacji? Czy autorzy wzieli pod uwagę rzeczywiste pomiary siły wiatru? O ile mi wiadomo (proszę mnie poprawić, jeśli jestem w błędzie) na polskim Bałtyku nie ma urządzeń/ infrastruktury do ciągłego pomiaru siły wiatru na wysokości 100m (nad poziomem morza). Czy wzięto pod uwagę budowę geologiczną podłoża? Czy w opracowaniu wzięto pod uwagę głębokość wody? Czy pomyślano o ewentualnym podłączeniu farm do sieci? I w końcu czy wzięto pod uwagę ewentualny konflikt z wykorzystaniem dna morskiego pod CCS (sekwestracja dwutlenku węgla).

Pozdrowienia
Jarosław Pole

Jarosław Pole Sales and Marketing
Manager

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Witam,
Chciałem zwrócić Waszą uwagę na konferencje „Inwestycje w morskie farmy wiatrowe”, która odbędzie się 22 lutego w Warszawie. Z pewnością będzie można usłyszeć odpowiedzi na kilka zadanych w tej dyskusji pytań.

http://szkolenia.rp.pl/wydarzenie/program/2006,morskie...

Pozdrawiam
Jarek
Paulina Ostrowska

Paulina Ostrowska Project Manager

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Na polskim morzu ponoć jest możliwość zainstalowania morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 5 tys. MW. Nie sądzę, aby tak ogromne przedsięwzięcie miało dotyczyć małych maszyn.
Poza tym wspomniana przez Was wyżej promocja i edukacja w tematyce farm typu offshore jest moim zdaniem niezbędna, aby bariery w postaci protestów gmin, stowarzyszeń,rybaków czy niekompetencji urzędników przestały utrudniać budowę elektrowni wiatrowych na morzu. Temat uważam jest niesamowicie fascynujący, właśnie przez wzgląd na zupełnie inną ścieżkę projektowania takiej elektrowni morskiej niż typu onshore. Nie tylko rozwój usług konsultingowych związanych z morską energetyką wiatrową jest moim zdaniem koniecznością, ale tak, jak napisał Piotr nieoceniony jest dialog z uczelniami, czy ekspertami. Badania dotyczące budowy sztucznych wysp, badania wpływu hałasu i drgań na morskie zwierzęta, badania w tematyce wszelkich zagrożeń typu sztormy, silne mrozy, korozje pod wpływem soli...
Znowelizowana ustawa o obszarach morskich to może niewielki, ale jednak krok do przodu w dziedzinie rozwoju farm typu offshore. Zastanawiam się, jakie szanse na zrealizowanie mają morskie sieci przesyłowe w takiej wersji, jak ta przedstawiono w 2009 roku...Paulina Radek edytował(a) ten post dnia 15.02.12 o godzinie 13:27
Karol Bernatek

Karol Bernatek Independent Project
Manager Wind Farms
and Solar

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Należy sobie zadać pytanie: dlaczego u nas jeszcze offshore nie jest zainstalowany? Dlaczego znowu musimy być za Niemcami, za Brytyjczykami nawet za Duńczykami. Niemcy w tym roku postawili w sumie 2Gw na lądzie a my 0,4Gw. Teraz jak pojawia się szansa wejść z wiatrakami w morze to najpierw trzeba dziesiątki spotkań, lat żeby dopasować ustawę. Nikt nie chce elektrowni jądrowej, tym bardziej nikt nie chce spalarni węgla (największe źródło energii w naszym kraju), to w takim razie po co wszyscy korzystają z energii. Gaz łupkowy też jakoś nie ma za wielu zwolenników.
Już dzisiaj powinni budować wyspy pod offshore i to 24h/dobę. Na co my czekamy? Niech się te wiatraki kręcą i to jak największe i jak najszybciej.
Jak chcemy mieć energię to gdzieś musimy ją produkować. Lepiej korzystać z wiatru na morzu czy na lądzie niż spalać węgiel, budować elektrownie jądrowe czy niszczyć środowisko żeby wydobyć łupek.
Czas na elektrownie jądrowe był 15 lat temu. Skoro teraz jest szansa dla offshore to na co czekać?
Trzymam mocno kciuki za wszystkich inwestorów "wiatrowych" zarówno na morzu jak i na lądzie.

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Karol Bernatek:
Niech się te wiatraki kręcą i to jak największe i jak najszybciej.

Z tą prędkością to proszę nie przesadzać.
Andrzej H.

Andrzej H. Badania i rozwój w
dziedzinie
energetyki i
energetyki wia...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Chyba nie jestem do końca w temacie. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czemu ostatnio ciągle mówi się o budowaniu w Polsce sztucznych wysp pod elektorwnie wiatrowe na morzu. Czy sztuczna wyspa to jakiś termin prawny? Jakie są głębokości na tych wyznaczonych działkach pod wiatraki?
pozdrawiam
Andrzej W.

Andrzej W. area manager, deme

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Andrzej Hołdyk:
Chyba nie jestem do końca w temacie. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czemu ostatnio ciągle mówi się o budowaniu w Polsce sztucznych wysp pod elektorwnie wiatrowe na morzu. Czy sztuczna wyspa to jakiś termin prawny? Jakie są głębokości na tych wyznaczonych działkach pod wiatraki?
pozdrawiam

bo ci co maja koncesje na uzytkowych glebokosciach gdzie nic nie trzeba robic tylko od razu stawiac nie sa ci co maja najlepsze chody a ci co maja najlepsze chody maja koncesja w glebobokosciach nie uzytkowych gdzie by sie powino dodac parenascie dobrych metrow (darmowe miejsce na skladowanie "odpadow" od czeprania na dodatek, same zalety...)...

i na dodatek jak sie pozwoli na sztuczne wyspy to slynny burgmistrz slynnego miasta nad morzem bedzie mogl zrobic swoj wymarzony projekt...
Piotr Pawlikowski

Piotr Pawlikowski Hydrogeolog,
Specialista ds.
odwadniania
konstrukcji budo...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Proszę Państwa,

dostępne studia na temat lokalizacji farm na Bałtyku to tylko szkic. Bardzo dobra praca, (wykonana przez PTEW?) musi być teraz szczegółowo rozwinięta poprzez szczegółowe studia techniczno – ekonomiczne włączając jakościową analizę ryzyka.

Aby zbudowac pierwsze farmy potrzebna jest dalsza optymalizacja proponowanych akwenów. W początkowej fazie rozwoju farmy muszą być budowane (i) jak nabliżej lądu (ii) i w jak najpłytszej wodzie oraz (iii) biorąc pod uwagę dalszy potencjalny rozwój elektrowni wiatrowych na Bałtyku.

XXX

Termin „sztuczna wyspa” może być tylko i wyłącznie używany w znaczeniu fundamentów pod wiatraki.

Sztuczne wsypy są nieekonomicznym sposobem fundamentowania morskich elektrowni.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem fundamentowania będzie postawienie generatora na bazie grawitacyjnej (wielki betonowy cyliner) w płytkiej wodzie, na mono-palu (podobny do pala używanego w geotechnice morskiej, okrągły, wielkośrednicowy, pusty w środku element stalowy, wbity w dno morza) w wodzie o średniej głębokości (? 15-30m) i w końcu na wybudowaniu tripodów pod wiatraki na bardzo głębokiej wodzie (>30m). Tripod to stalowa konstruckja, oparta w trzech miejscach na palach, która może być w całości dostarczona na docelowe miejsce.

Inne możliwości optymalizacji fundamentów są również możliwe.

Ostatecznie w przedsięwzięciu pod nazwą MFW tak naprawde liczą się koszty:

1. Generatorów (wieża + gondola)
2. Fundamentów
3. Przyłączenia do sieci
4. Oraz utrzymana ciągłości pracy.

XXXX

Wspomniana kampania informacyjna jest niezbędna aby przekonać opinię publiczną do wiatru na morzu (podkreślając jednocześnie korzyści społeczno-ekonomiczne).

Jeśli niskoemisyjna energetyka jest naszym celem, musimy nauczyć się, w jaki sposób efektywnie przekazywać informację zwykłym ludziom. Zwykli ludzie powinni być potraktowani jako partnerzy tej technologii, gdyż oni będą odbiorcami prądu i to oni ostatecznie zapłacą za rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Jeśli Krzysztof Kowalski będzie musiał zapłacić za energię elektryczną wyprodukowaną z morskiego wiatru więcej niż za taką samą energię elektryczną wyprodukowaną z elektrowni jądrowej, po co mu takie rozwiąznie? (Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny przynajmniej w początkowej fazie rozwoju).

Pozdrowienia
Andrzej H.

Andrzej H. Badania i rozwój w
dziedzinie
energetyki i
energetyki wia...

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Panie Piotrze,

Bardzo mi się podoba Pana pomysł odnośnie promocji morskiej energetyki wiatrowej oraz ewentualnej budowy farm pokazowych. Nie bardzo jednak wiem kto mógłby taki pilotażowy projekt poprowadzić w Polsce.

Podejrzewam, że inwestorzy którzy już wystąpili o pozwolenia na zakup miejsc na Bałtyku pod energetykę wiatrową, a nie mają wystarczająco dużo doświadczenia do przeprowadzenia takiego projektu, nie będą chcieli czekać aż projekt pilotażowy zostanie zrealizowany a po prostu wejdą w spółki z firmami, które w tym sektorze mają już duże doświadczenie (a jest ich na swiecie już kilka).

A co by w takim razie Państwo powiedzieli na powtórzenie pomysłu duńskiego:
Spora farma wiatrowa powstaje przy udziale dwóch spółek: pierwsza ma już nieco doświadczenia i wiedzy oraz fundusze na zrealizowanie projektu a druga jest stworzona przez kilka tysięcy udziałowców, zwykłych ludzi z których każdy posiada po kilka udziałów. Udziałowcem w pierwszej fazie mogą byc lokalni mieszkancy, następnie to grono może się powiększać o każdego zainteresowanego w kraju i za granica. W ten sposób opór społeczny właściwie nie istnieje a spora cześć informacji o projekcie jest udostępniona wszystkim zainteresowanym.

Polecam lekturę:
http://www.middelgrunden.dk/middelgrunden/?q=en/node/35

Projekt wprawdzie już niedługo będzie miał 20 lat, ale wygląda na to że się całkiem dobrze sprawdza. Na stronie jest mnóstwo danych, włącznie z produkcją z poszczególnych turbin w czasie (prawie) rzeczywistym.

Czy o taki projekt chodziło?

Pozdrawiam
Andrzej

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Piotr Pawlikowski:
Jeśli Krzysztof Kowalski będzie musiał zapłacić za energię elektryczną wyprodukowaną z morskiego wiatru więcej niż za taką samą energię elektryczną wyprodukowaną z elektrowni jądrowej, po co mu takie rozwiąznie? (Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny przynajmniej w początkowej fazie rozwoju).

Tak z ciekawości. Czy mogłaby Pan udokumentować, że energia z wiatraków jest droższa od jądrowej?.
Bardzo chciabym zobaczyć kosztorys porównawczy.

Wrazie czego proszę mi przesłać maila gdyby taka spółka była tworzona.
Karol Bernatek

Karol Bernatek Independent Project
Manager Wind Farms
and Solar

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Nawet w przypadku, gdy energia z offshore będzie droższa od energi z elektorwni jądrowej, to jeszcze trzeba pamiętać o kosztach rozbiurki elektrowni jądrowej za kilkadziesiąt lat.
Koszty wygaszenia elektrowni jądrowej, mogą okazać się wyższe dla społeczeństwa niż obecnie zakup energii z offshore. Zresztą już w najbliższych latach się przekonamy jak Niemcy sobie poradzą z wygaszaniem swoich elektrowni jądrowych i jak pozbędą się odpadów. Może sprzedadzą je Polsce na wieczne przechowanie.
Adam Kostuj

Adam Kostuj specjalista ds.
technicznych

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

Krzysztof Kotowski:
Piotr Pawlikowski:
Tak z ciekawości. Czy mogłaby Pan udokumentować, że energia z wiatraków jest droższa od jądrowej?.
Bardzo chciabym zobaczyć kosztorys porównawczy.

Wrazie czego proszę mi przesłać maila gdyby taka spółka była tworzona.


Tak z ciekawości, a czy mógłby Pan udokumentować, że energia z wiatraków będzie tańsza? Akurat w porównaniu z atomem wiatraki nie mają cienia szans. Choćby z takiej prostej przyczyny, że wiatr jest nieprzewidywalny. Co z tego że farma będzie chodzić na maksymalnych obrotach, jak to będzie np. między 22 a 6 rano? No i co wtedy zrobić z tą nadwyżką prądu? Wygaszać konwencjonalne elektrownie i uruchamiać je ponownie gdy nie będzie wiać? Żeby nie było nie mówię że wiatraki to same zło i nie powinny powstawać, ale mówienie że to lepszy sposób na pozyskiwanie energii niż atom to wykazywanie się brakiem jakiejkolwiek wiedzy na temat podstawowych zagadnień energetycznych.
Paulina Ostrowska

Paulina Ostrowska Project Manager

Temat: Morska Energetyka Wiatrowa (offshore wind)

... i w obu przypadkach mamy "problem" z utylizacją "zużytych" elementów.Paulina Radek edytował(a) ten post dnia 22.02.12 o godzinie 11:47

Następna dyskusja:

Energetyka wiatrowa




Wyślij zaproszenie do