Michał Kulpiński

Michał Kulpiński Student,
Politechnika
Świętokrzyska w
Kielcach

Temat: Zmiany OZE

Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie planowanych zmian prawnych przy wydawaniu decyzji lokalizacyjnych. Jakiś czas temu czytałem pewien artykuł mówiący o zmianach procedur w przypadku odnawialnych źródeł energii, było tam nowe nazewnictwo wydawanych decyzji. Niestety nie mogę znaleźć tego dokumentu opisującego planowane zmiany. Być może ktoś z Państwa ma dostęp do takich artykułów lub posiada wiedzę na ten temat. Ogólnie chodzi o ułatwienia w uzyskiwaniu decyzji lokalizacyjnych dla inwestycji w OZE.
Dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Aleksander Knoll

Aleksander Knoll Project Manager
Gestamp Eolica
Polska Sp. z o.o.

Temat: Zmiany OZE

Na dziś jedynym "pewnym" prawem związanym z lokalizacją EW jest MPZP ( oczywiście istnieje wiele wydanych zarówno WZ jak i lokalizacji inwestycji celu publicznego dla elektrowni wiatrowych , na podstawie których starostwa wydają PB ).

Wg mnie zarówno WZ jak i lokalizacja ICP nie są do końca zgodne z obowiązującym prawem ( odsyłam do ustaw : "o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym" oraz "o gospodarce nieruchomościami" ).

BTW oczywiście znajdziesz wiele interpretacji mówiących o tym, że EW są celem publicznym..... a na jakiej podstawie wydaje się WZ to już należy spytać wójtów i burmistrzów wydających takie warunki...
Tomasz Wójcik

Tomasz Wójcik PMP Certified

Temat: Zmiany OZE

Właściciele nieruchomości mogą stracić działki pod budowę farm wiatrowych

2010-07-12

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 8 lipca 2010 r., Arkadiusz Jaraszek

Farmy wiatrowe miałyby powstawać nie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania, ale decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Możliwe byłyby więc szybkie wywłaszczenia pod tego typu inwestycje - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Budowa farm wiatrowych ma być łatwiejsza i tańsza. Chce tego sejmowa komisja Przyjazne Państwo, która przedstawiła projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nad którym wczoraj pracowali posłowie. Zgodnie z tym projektem budowa obiektów związanych z wytwarzaniem i dostarczaniem energii elektrycznej, a więc także wiatraków, miałaby być zalicza- na do inwestycji celu publicznego. Co to by oznaczało w praktyce? Skróciłaby się procedura przygotowania inwestycji energetycznych o ponad 12 miesięcy. Dziś bowiem, żeby wybudować np. wiatraki, to inwestycja taka musi być uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Niestety w większości gmin takich planów nie ma, a nawet jeżeli są, to na ogół nie uwzględniają inwestycji energetycznych. Powoduje to konieczność przygotowania lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania, co trwa najkrócej od 12 do 18 miesięcy i jest bardzo kosztowne. Żeby skrócić ten czas, komisja Przyjazne Państwo zaproponowała, żeby planowanie budowy farm wiatrowych odbywało się poprzez wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Skróciłoby to okres przygotowania inwestycji do około trzech miesięcy - podaje Dziennik Gazeta Prawna.Tomasz Wójcik edytował(a) ten post dnia 17.07.10 o godzinie 20:48
Aleksander Knoll

Aleksander Knoll Project Manager
Gestamp Eolica
Polska Sp. z o.o.

Temat: Zmiany OZE

Propozycja tych zmian prze komisję Palikota wypłynęła już na jesieni 2009 i póki co nic się nie wydarzyło wielkiego. Przyjmijmy , że zmiany ustaw przejdą w Sejmie to należy zmienić też ustawę Prawo Energetyczne ponieważ dokumentami wymaganymi przy aplikacji o przyłącze są MPZP lub WZ ( o lokalizacji ICP ustawa nic nie mówi ).

Co do tego skrócenia czasu inwestycji to bym się jednak spierał. Nawet jeśli EW będą ICP to nic nie zwalnia inwestora z uzyskania decyzji środowiskowej. A ta musi być poprzedzona monitoringami ornitologicznymi i chiropterologicznymi. Po tym trzeba zlecić opracowanie raportu OOŚ co w sumie da nam około 15-16 mies. Jeśli RDOŚ nie doczepi się do raportu to i tak od rozpoczęcia prac środowiskowych na decyzję w najlepszym razie poczekamy 1,5 roku.
W tym czasie możemy też robić całą planistykę więc w sumie dla dobrze prowadzonego projektu to nie jest wielkie przyspieszenie.
Co do kosztów to już można się zgodzić - ale dyskusja na temat finansowania zmian studium i mpzp to inna historia ( zresztą już poruszana w innych panelach ). Jedno co byłoby plusem to możliwość finansowania ( legalna ) mpzp przez inwestora w przypadku uznania inwestycji za cel publiczny ( ale kto wybierze tworzenie mpzp mając w ręku decyzję lokalizacyjną ICP ? )

konto usunięte

Temat: Zmiany OZE

Cytuje z artykulu:

"Skróciłoby to okres przygotowania inwestycji do około trzech miesięcy - podaje Dziennik Gazeta Prawna."

A gdzie tematy przylaczeniowe ktore trwaja minimum pol roku?
A gdzie srodowiskowe ktore moge trwac i poltora roku?
A te wywlaszczenie pod elektrownie wiatrowe to juz jakas mega abstrakcja.....

Temat: Zmiany OZE

o tym zapomnieli ;)
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: Zmiany OZE

Słuszna uwaga.

Tak to jest jak pisze o czymś ktoś kto nie ma pojęcia.

Chyba w ramach połączenia Dziennik-Gazeta Prawna
dział Energetyka otrzymał dziennikarz a nie prawnik ;)
Fuzję też trzeba umieć przeprowadzić.

Następna dyskusja:

TARGI ENEX 2009 - OZE




Wyślij zaproszenie do