konto usunięte

Temat: Wycena opcji

Witam,

mam pytanie a propos wyceny opcji. Otóż patrzę sobie na platformie x-trade-brokers premię za opcję put wygasającą 22-10 (tj. za miesiąc) dla ceny 4 zł, cena bid wynosi ona 0,0787; cena ask 0,0860 w tym momencie.

Zgodnie z polityką realizacji tego domu maklerskiego cena opcji wynosi (formuła Blacka-Scholesa):

P = exp(-rT) * (K * N(-d1) - F * N(-d2))

gdzie

d1 = [ ln(F/K) + sigm^2*T/2 ]/ sigm*sqrt(T)

d2 = d1 - sigm * sqrt(T)

I teraz się zastanawiam:

r - oprocentowanie - czyli o którą stopę procentową chodzi dokładnie?
Na stronie NBP znajdują się m.in. referencyjna, depozytowa itp. Która jest brana pod uwagę?

sigma - zmienność - czy chodzi tu o zwykłe odchylenie standardowe dla
kursu walut? Czy jest to jakaś inna statystyka? Z jakiego okresu -
ostatni rok? Taki sam okres na jaki mamy opcję?

N(-d1) - czy chodzi o skumulowane prawdopodobienstwo rozkladu
standardowego normalnego czy nieskumulowane?

Ja próbowałam dla takich danych:
sigm - odch. standardowe kursu walut z ostatniego miesiąca - 0,028
T - 1/12
r - 0,035 (stopa referencyjna)
K - 3,9331
F - 4
i wtedy cena put jest ujemna, co jest zupełnie bez sensu.

Poza tym rozumiem że cena opcji powinna nam wyjsc srednia arytmetyczna
pomiedzy ceną ask i bid, a roznica wynika z prowizji dla domu
maklerskiego? Czy się mylę?

konto usunięte

Temat: Wycena opcji

zla grupa ;) masz np opcje
przechodzac do tematu poszukaj w necie jest sporo gotowcow do wyceny opcji (hull wer ang, gielda i wiele innych) zawsze mozesz to zrobic sama w excelu, napisz do mnie maila to ci podesle takiego gotowca dla roznych opcji
co do wzoru do wyceny, wzor jest rozny w zaleznosci od tego jaka albo na co opcje wyceniasz - mam nadzieje ze jako studentka SGH to wiesz;) ?
za zmiennosc - bierzesz odchylenie standardowe % dziennych zmian (moze byc logarytmiczne), potem doprowadzasz to do zmiennosci rocznej albo w zaleznosci dla jakiego okresu robisz badanie/prognoze

co do r - 1 kwestia nie wiesz jaka bierze xtrade chyba ze podaja) powinno sie wziasc dla okresu jaki badasz (w przod/w tył),
generalnie nie ma tu jednoznaczej odp, praktyka rynkowa/teoria swoje, dla uproszczenia mozesz wziasc referencyjna (jesli robisz waluty)

"Poza tym rozumiem że cena opcji powinna nam wyjsc srednia arytmetyczna
pomiedzy ceną ask i bid, a roznica wynika z prowizji dla domu
maklerskiego? Czy się mylę?"
troche tak, troche nie ;) wycena opcji to taka teoria, sporo niewiadomych i w zaleznosci jaka wartosc wezmiesz do modelu wyjdzie rozna cena. Do tego na cene opcji składaja sie czynniki zewnetrzne ktore ksztaltuja cene (rynek swoje - wycena swoje)
Jesli chcesz zarobic na arbitrazu to zapomnij ;)
mam nadzieje ze cos pomoglem, moze nie wszystko jasne ale czasem zrobilem skrot myslowy

konto usunięte

Temat: Wycena opcji

Okej, na grupie 'opcje' też o to zapytam, dzięki :)

Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele gotowców, które służą wycenie opcji, no ale właśnie mi o to chodzi, by samej to zrobić np. w excelu, żeby to pojąć jakoś w miarę porządnie. Jeżeli chodzi o wzór to podałam, z którego korzystam we wcześniejszym poście (może tylko dodam, że chodzi mi o opcje na waluty, w tym przypadku kurs EURPLN), a generalnie na sghu nie uczyli o tym ;/

Nie chodzi mi o zarabianie na arbitrażu; chodzi mi o to, że chciałabym się dowiedzieć skąd się te ceny biorą, bo robię analizę wykorzystania opcji dla zabezpieczenia transakcji walutowych :) XTB mają na swojej stronie dokument 'polityka realizacji zlecen', gdzie podają tę właśnie formułę, którą napisałam we wcześniejszym poście, więc jak podają formułę w oficjalnym dokumencie to chyba z niej korzystają... Z tego co Ty piszesz, to głównie czynniki zewnętrzne mają wpływ, więc generalnie nadal nie wiem jak to dokładnie jest :)

konto usunięte

Temat: Wycena opcji

wydaje mi sie ze troche za daleko poszlas:)
generalnie wycena opcji jest bardziej skomplikowana praktycznie to nikt nie liczy wartosci opcji standardowym modelem BS, zazwyczaj sa tam wprowadzane modyfikacje.
Zeby wglebic sie w temat to bys musiala tam pracowac byc moze pewna w grupie opcji pewna (ironiczna) osoba cos Ci powie wiecej bo w tym pracuje.
Wzor jak wzor to jest najprostsza wersja. W przypadku opcji na waluty jeszcze musisz uwglednic roznice miedzy krajowa a zagraniczna stopą procentową.
Mysle ze temat wyceny do takiej analizy [domyslam sie ze to twoj temat licencjata:) ??] nie jest dla Ciebie az tak istotny. Wez podstawowy wzor, wylicz/ wstaw zmienne i wyjda Ci teoretyczne wartosci PUT/CALL
Skup sie raczej na analizie wlasnie wykorzystania tych opcji, wplyw na wynik roznych strategii, jakas symulacja MC rozne techniki oceny.
Duzo powinna Ci pomoc ksiazka Zaawansowane modele finansowe z wykorzystaniem Excela i VBA - kiedys ciezko bylo ja kupic dzis bez problemu. Kiedys bawilem sie w tym temacie wiec moze cos pomoge, chociaz masz tu specow od zarz. ryzykiem i nie tylko wiec czekaj na jakies odp:]

konto usunięte

Temat: Wycena opcji

Okej, w takim razie nie wgłębiam się w to jakoś specjalnie ;) Dzięki w każdym razie za pomoc.

Następna dyskusja:

wycena firm




Wyślij zaproszenie do