Marcin Reszka

Marcin Reszka Doradca Inwestycyjny
nr 335, prowadzę
serwisy edukacyjne
...

Temat: I etap doradca inwestycyjny 13.09.2020 - rozwiązania...

Zgodnie z ustawą o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zgodnie z zasadą zawodowego sceptycyzmu:
A : biegły rewident i firma audytorska mogą odstąpić od stosowania zasady zawodowego sceptycyzmu ze względu na wcześniejsze doświadczenia biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej, dotyczące uczciwości i rzetelności kierownictwa badanej jednostki oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie badaną jednostką, w tym jej ład korporacyjny;
B : biegły rewident i firma audytorska zachowują zawodowy sceptycyzm w trakcie badania, w tym w trakcie jego planowania, przyjmując, że mogą zaistnieć okoliczności, w tym błąd lub oszustwo, powodujące istotne zniekształcenia sprawozdań finansowych podlegających badaniu;
C : biegły rewident, przeprowadzając badanie, działa w interesie publicznym i przestrzega zasad etyki zawodowej, w szczególności:
zachowuje uczciwość, obiektywizm, zawodowy sceptycyzm i należytą staranność;
D : biegły rewident lub firma audytorska zachowują czujność wobec warunków mogących wskazywać na ewentualne zniekształcenie spowodowane błędem lub oszustwem oraz krytyczną ocenę dowodów.

Uznawana za prawidłową D

Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
Potwierdzenie prawidłowości odpowiedzi D, która była uznawana za prawidłową:
Art. 68. Objaśnienie pojęć rozdziału
Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o:
2) zawodowym sceptycyzmie – należy przez to rozumieć postawę polegającą na krytycznym nastawieniu biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej, czujności wobec warunków mogących wskazywać na ewentualne zniekształcenie spowodowane błędem lub oszustwem oraz krytyczną ocenę dowodów.

Odpowiedzi B też nie możemy wykluczyć, bo nawiązuje do definicji zasady zawodowego sceptycyzmu:
Art 69. 2
Biegły rewident i firma audytorska zachowują zawodowy sceptycyzm w trakcie badania, w tym w trakcie jego planowania, przyjmując, że mogą zaistnieć okoliczności, w tym błąd lub oszustwo, powodujące istotne zniekształcenia sprawozdań finansowych podlegających badaniu, bez względu na wcześniejsze doświadczenia biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej, dotyczące uczciwości i rzetelności kierownictwa badanej jednostki oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie badaną jednostką, w tym jej ład korporacyjny.

Według mnie są dwie odpowiedzi prawidłowe, co z godnie z rozporządzeniem nie może mieć miejsca na I etapie egzaminu dla doradców inwestycyjnych. Zgodnie z tym zadania powinno zostać anulowane.
Osoby, które nie zaznaczył żadnej odpowiedzi, bądź zaznaczyły odpowiedź B powinny napisać o tym w odwołaniu.

Pozdrawiam
Marcin Reszka
Doradca Inwestycyjny nr 335
http://reszka.edu.pl/
Marcin Reszka

Marcin Reszka Doradca Inwestycyjny
nr 335, prowadzę
serwisy edukacyjne
...

Temat: I etap doradca inwestycyjny 13.09.2020 - rozwiązania...

Właściciel sieci sklepów chce oszacować górną granicę średniej dziennej sprzedaży jednego z wyrobów. W próbie obejmującej 49 dni uzyskano średnią x=2 150 jednostek, przy odchyleniu standardowym s=400 jednostek. Na podstawie powyższych danych określ, której z wymienionych poniżej wartości jest najbliższa wyrażona w liczbie jednostek górna granica średniej sprzedaży tego wyrobu przy 95% poziomie ufności.
A: 2 200;
B: 2 244;
C: 2 262;
D: 2 305.

C nie była uznawana za prawidłową.

u±1,96 q/√n=2150 ±1,96 * 400/√49 = 2038 ± 2262

Z 95% pewnością można stwierdzić, że dziennie sieć sklepów sprzedaje 2038 do 2262 jednostek danego wyrobu.

Według mnie jak najbardziej jest prawidłowa C i należy się odwołać od tego wyniku.

Kiedyś było podobne zadanie i licząc dokładnie w taki sam sposób dochodziliśmy do prawidłowej odpowiedzi:
Sprzedawca chce oszacować górną granicę dla średniej liczby klientów dokonujących zakupów w jego sklepie w ciągu jednego dnia. Na podstawie badania przeprowadzonego na próbie 36 dni otrzymał on średnią dzienną liczbę klientów wynoszącą 1200, przy odchyleniu standardowym 320 klientów. Na podstawie powyższych danych określ, której z wymienionych poniżej wartości jest najbliższa górna granica średniej dziennej liczby klientów tego sklepu przy 95% poziomie ufności.

A: 1190;
B: 1210;
C: 1288;
D: 1305.

Prawidłowa D

Standaryzowana normalna zmienna losowa Z przyjmuje z prawdopodobieństwem 0,95 wartości z przedziału: minus 1,96 do 1,96 (patrz tablice).


u±1,96 q/√n=1200±1,96*320/√36=1200±104,5

Z 95% pewnością można stwierdzić, że sklep odwiedza dziennie od 1095 do 1305 klientów.
Marcin Reszka

Marcin Reszka Doradca Inwestycyjny
nr 335, prowadzę
serwisy edukacyjne
...

Temat: I etap doradca inwestycyjny 13.09.2020 - rozwiązania...

Wracam do poniższego zadania:

Korzyści z nieoczekiwanego wzrostu inflacji czerpią:
A : emitenci obligacji o stałym oprocentowaniu;
B : płatnicy podatków;
C : wierzyciele, którzy udzielili pożyczki o stałej stopie oprocentowania;
D : inwestorzy, którzy ulokowali środki na lokatach długoterminowych o stałym oprocentowaniu.

Tak jak przypuszczałem - uznawana odpowiedzią była A.
Zwróciliście się do mnie mailowo z pytaniem czy płatnicy podatku nie zyskają z nieoczekiwanego wzrostu inflacji.
Jeśli płaci się podatek kwartalnie lub rocznie to siła nabywcza pieniędzy płaconych po upływie danego okresu jest mniejsza niż siła nabywcza tych pieniędzy kiedy powstał obowiązek podatkowy.
Jak ktoś się wstrzymał od odpowiedzi w tym pytaniu lub wskazał odpowiedź B to można w odwołaniu napisać, iż dwie odpowiedzi są prawidłowe i prosić o anulowanie zadania.
Nie ma nic do stracenia:)
Marcin Reszka

Marcin Reszka Doradca Inwestycyjny
nr 335, prowadzę
serwisy edukacyjne
...

Temat: I etap doradca inwestycyjny 13.09.2020 - rozwiązania...

Zadanie ze swapem.

Rozważmy spółkę, której pięcioletni dług w kwocie 5 mln EUR oparty jest na trzymiesięcznej stopie LIBOR. Stawka swapa opartego na trzymiesięcznej stawce LIBOR dla pięcioletniego tenoru wynosi 1,5%. Dyrektor finansowy obawia się wzrostu stóp procentowych. Jednakże nie chce on zawierać od razu transakcji swapowej zabezpieczającej, tylko odczekać 9 miesięcy i następnie podjąć decyzję co do zabezpieczania się swapem. W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem wzrostu stopy procentowej postanawia on wykorzystać opcję na swapy (swaptions) typu europejskiego z ceną wykonania (strike ratę) na poziomie 1,5% w taki Sposób, aby za 9 miesięcy, jeżeli wzrosną stopy procentowe i stawki swapa będą wyższe niż zakontraktowane w opcji na swapy, zdecydować o wykonaniu opcji. Jeżeli za 9 miesięcy stawki swapa spadną (spadek stóp procentowych) poniżej poziomu wykonania opcji, dyrektor finansowy nie wykona opcji i kupi swapa po korzystniejszej stawce rynkowej. Wskaż spośród poniższych, którą z transakcji na swaptions dyrektor finansowy powinien wybrać w celu wykonania powyższego zamierzenia
A : spółka kupuje (zajęcie długiej pozycji) swaption typu put z 9 miesięcznym okresem realizacji i z ceną wykonania 1,5%, dla której tenor swapa będącego instrumentem bazowym wynosi 4,25 lat. Płaci dealerowi opcji premię opcyjną;
B: spółka sprzedaje (zajęcie krótkiej pozycji) swaption typu put z 9 miesięcznym okresem realizacji i z ceną
wykonania 1,5%, dla której tenor swapa będącego instrumentem bazowym wynosi 4,25 lat. Otrzymuje od dealera opcji premię opcyjną;
C : spółka kupuje (zajęcie długiej pozycji) swaption typu call z 9 miesięcznym okresem realizacji i z ceną wykonania 1,5%, dla której tenor swapa będącego instrumentem bazowym wynosi 4,25 lat. Płaci dealerowi opcji premię opcyjną;
D : spółka sprzedaje (zajęcie krótkiej pozycji) swaption typu call z 9 miesięcznym okresem realizacji i z ceną wykonania 1,5%, dla której tenor swapa będącego instrumentem bazowym wynosi 4,25 lat. Otrzymuje od dealera opcji premię opcyjną.

Podobno uznawana była A. C według komisji była nieprawidłowa.

Strona 443, Hull, Kontrakty terminowe i opcje.
Jest o opcjach swapowych. Przykład spółki, która chce wykorzystać swap do konwersji pożyczki o oprocentowaniu zmiennym na oprocentowanie stałe.
Jest opisane, ze powinna zająć długą pozycję w opcji swapowej. Nie ma podane czy ma być to opcja put, czy call. Nigdzie w literaturze nie znalazłem na ten temat.
Analizowałem taki swap i logika podpowiada, że należy kupić call i C jest dobra. Nie dokonywałem tego typu transakcji, nie zagłębiałem się w temat i nie mogę ze 100% pewnością stwierdzić, że faktycznie tak jest.

Myślę, że jak ktoś nie udzielił w odpowiedzi lub wskazał C to mógłby napisać o tym zadaniu w odwołaniu (wskazać cytat przykładu z Hulla i napisać, że wykraczało poza podana literaturę).

W internecie można znaleźć informacje przemawiające za odpowiedzią A.
https://www.investopedia.com/terms/p/put-swaption.asp
Jest napisane, że put stosuje się kiedy obawiamy się wzrostu stóp procentowych, a call, kiedy oczekujemy spadku stóp procentowych.

Niemniej w literaturze tego nie widziałem.

Odwołania do dzisiaj włącznie. Zanosimy osobiście lub wysyłamy listem poleconym priorytetowym + wysyłka mailem.

Pozdrawiam
Marcin Reszka
Doradca Inwestycyjny nr 335
http://reszka.edu.pl/
Marcin Reszka

Marcin Reszka Doradca Inwestycyjny
nr 335, prowadzę
serwisy edukacyjne
...

Temat: I etap doradca inwestycyjny 13.09.2020 - rozwiązania...

KNF jest teraz na Pięknej: https://www.knf.gov.pl/o_nas/urzad_komisji/dane_teleadr...
W przykładowych odwołaniach, które niektórzy z Was ode mnie dostali jest stary adres.

Następna dyskusja:

I etap doradca inwestycyjny...




Wyślij zaproszenie do