Temat: KNF broni się przed zmianami

KNF broni się przed zmianami

Pozbawienie Komisji Nadzoru Finansowego upoważnienia do wydawania rekomendacji dla banków jest zdecydowanie nieuzasadnione - wskazał przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak w opinii do projektu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym.

Andrzej Jakubiak
"Odebranie tego narzędzia spowodowałoby znaczące utrudnienie w działalności KNF i mogłoby prowadzić do niezamierzonego wzrostu ryzyka systemowego" - Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Źródło: PAP/Piotr Pędziszewski

Projekt ten w połowie lipca resort finansów opublikował i przesłał do konsultacji. Przewiduje on m.in. powołanie Rady ds. Ryzyka Systemowego, której głównym zadaniem byłoby wzmocnienie stabilności systemu finansowego oraz ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu finansowego. Zgodnie z projektem Komisja Nadzoru Finansowego straciłaby upoważnienie do wydawania tzw. rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami. Rekomendacje zastąpione by były zaleceniami.

Według Jakubiaka to zmiana "bardzo istotna, przełomowa, rewolucyjna z punktu widzenia skuteczności i efektywności funkcjonowania nad rynkiem finansowym", której sens nie został w projekcie w żaden sposób wyjaśniony.

Szef KNF wskazał w opinii do projektu, że rekomendacje pozwalają Komisji upowszechniać dobre praktyki i w ten sposób przekształcać polski rynek finansowy w coraz bardziej nowoczesny i przejrzysty mechanizm pośrednictwa finansowego.

"Odebranie tego narzędzia spowodowałoby znaczące utrudnienie w działalności KNF i mogłoby prowadzić do niezamierzonego wzrostu ryzyka systemowego (...). Należy za zdecydowanie nieuzasadnione uznać pozbawianie KNF kompetencji do wydawania rekomendacji" - wskazała KNF w opinii.
To koniec rekomendacji KNF » To koniec rekomendacji KNF

"Pozbawienie KNF możliwości korzystania z takich instrumentów niewładczego oddziaływania jak rekomendacje należy uznać za sprzeczne z tendencją zauważalną w prawie UE w zakresie wyposażenia organów nadzoru w kompetencje do niewładczego oddziaływania, w szczególności na instytucje finansowe, czego wyrazem jest na przykład wydawanie wytycznych i zaleceń przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego" - dodano.

Zdaniem Jakubiaka ewentualne rozwiązanie mogłoby polegać na wprowadzeniu przepisu, zgodnie z którym KNF zasięgałaby opinii Rady ds. Ryzyka Systemowego w przypadku, gdy projektowana rekomendacja o charakterze mikroostrożnościowym mogłyby oddziaływać w skali makroostrożnościowej.

Przewodniczący KNF przypomniał, że nadzór bankowy konsultował i konsultuje projekty rekomendacji z Narodowym Bankiem Polskim, któremu miałaby, jako bankowi centralnemu, przypadać wiodąca rola w nadzorze makroostrożnościowym.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Odebranie-KNF-prawa-do...