Temat: Tytuł CFA a licencja doradcy inwestycyjnego
Sprawa wygląda tak - jak już zostało napisane rozmowy z CFA Institute (czy też wtedy jeszcze AIMR) były prowadzone m.in. przez Związek Maklerów i Doradców (zdaje się że jeszcze w 2001 lub 2002 roku, znam to tylko z opowieści, nie byłem jeszcze wtedy członkiem zarządu ZMiD). AIMR nie zgadzał się na wzajemną uznawalność, wobec czego temat upadł.
Myślę, że tym bardziej teraz, kiedy CFA Institute w międzyczasie "urosła w siłę", nie będzie skłonna przystać na takie rozwiązanie.
Myślę, że akceptowalne byłoby również uznawanie "dwa etapy DI za dwa etapy CFA", niestety z tego co wiem wtedy również nie było na to zgody ze strony AIMR.
Muszę tutaj rozwiać nadzieję na jakiekolwiek perspektywy jednostronnej uznawalności CFA - wg. mojej wiedzy zarówno KNF, jak i ZMiD będzie zdecydowanie przeciwko takim rozwiązaniom, i jeżeli pojawi się taki projekt ze strony MF to ZMiD go w procesie legislacyjnym będzie blokował (i jak napisałem wcześniej KNF raczej też). Jeżeli chodzi o pomysł zmiany regulaminu egzaminu, to mamy w komisji egzaminacyjnej również przedstawicieli, także nie sądzę żeby to się udało.
Uważam, że "jednostronna" uznawalność CFA byłaby bardzo krzywdząca dla polskich doradców inwestycyjnych. Moim zdaniem (a mam zarówno tytuł CFA jak i licencję doradcy inwestycyjego) egzamin na doradcę jest sporo trudniejszy niż egzamin na CFA. Proszę zobaczyć chociażby na statystyki "zdawalności" obu egzaminów.
Jeżeli chodzi o rozpoznawalność tytułu doradcy inwestycyjnego w Polsce to jest ona również większa niż certyfikatu CFA. Oczywiście na całym świecie, poza Polską, jest dokładnie na odwrót...
Cały czas w ZMiD przymierzamy się natomiast do tego, żeby tytuł polskiego doradcy był uznawany w EU (zresztą de facto na mocy dyrektywy tak obecnie jest, ale nie zostały jeszcze "przetarte" ścieżki)... A propos w Wielkiej Brytanii jest kilka (a nawet kilkanaście) tytułów uprawniających do wykonywania danej czynności, nie tylko lokalne, także nie można porównywać tego systemu do naszego.
Uznawalność na zasadzie "wzajemności" byłaby całkiem interesującym projektem i myślę że miałaby poparcie wszystkich stron. Tylko CFA Institute musiałoby to popierać...