Krzysztof Lis

Krzysztof Lis prowadzę blogi

Temat: wewnętrzne zyski ciepła

Pytanie o to, czy ja dobrze rozumiem powstawanie wewnętrznych zysków ciepła, czy też nie. Ale zanim konkretne pytanie -- przydługi wstęp.

Skontaktował się ze mną człowiek, który zamówił sobie świadectwo dla domu. Zależnie od wybranego wariantu (pompa ciepła + kominek / kocioł gazowy + kominek) znacznie różni mu się parametr EU, czyli zapotrzebowanie na energię użytkową.

Znacznie, tzn. dla pompy EU = 74 kWh/m2a, a dla kotła EU = 42 kWh/m2a.

EU to zapotrzebowanie na energię użytkową, czyli straty ciepła minus wykorzystane zyski ciepła. Jak się okazuje, osoba wykonująca świadectwo przyjęła bardzo różne wewnętrzne zyski ciepła (słoneczne są bez zmian), w wielkości:
15 W/m2 dla kotła gazowego,
5 W/m2 dla pompy ciepła.

Pytanie: czy to podejście jest poprawne? W moim odczuciu -- nie, bo sam system grzewczy nie ma żadnego wpływu na to, jakie są zyski wewnętrzne. I są dużo, dużo za duże (metodyka uproszczona według rozporządzenia pozwala przyjąć ten parametr na poziomie 2,5-3,5 W/m2 dla domu jednorodzinnego).
Marek Mickaniewski

Marek Mickaniewski audytor i doradca
energetyczny

Temat: wewnętrzne zyski ciepła

Metodologia schemat blokowy nr 1: wewnętrzne zyski ciepła to zyski włącznie z zyskami od instalacji - chodzi to o zyski związane ze stratami na przesyle oraz na akumulacji.

Zyski jednostkowe z tabeli 10 strona 34 rozporządzenia są zyskami nie uwzględniającymi zysków od instalacji - informacja ta zawiera się w nagłówku tabeli. Zatem w pewnych przypadkach zyski te wlicza się do bilansu. Ale zależą one tylko od parametrów pracy instalacji, stopnia zaizolowania przewodów i zasobnika.
Tak więc różne przyjmowanie zysków w zależności od rodzaju źródła ciepła nie ma uzasadnienia. Trzeba zadać wprost pytanie dlaczego takie wartości. Z dziką rozkoszą czekam na odpowiedź ;-)
Krzysztof Lis

Krzysztof Lis prowadzę blogi

Temat: wewnętrzne zyski ciepła

Autor obliczeń zapytany napisał coś takiego:

"Rozporządzenie mówi:
Wielkość zysków wewnętrznych występujących we wzorze (1.26) należy wyznaczać w oparciu o:
a) dokumentację techniczną budynku i instalacji
b) wiedzę techniczną oraz wizję lokalną obiektu;

Ponieważ obiekty jeszcze nie ma przyjmuje, bo jest dopiero projekt i to o niesprecyzowanej instalacji, to musi być zastosowana właśnie ta ogólna wiedza techniczna dla przeciętnie występujących zysków dla tego typu instalacji.
Jest to wiedza specjalistyczna, tzw. wg nomenklatury biegłych sądowych "wiadomości specjalne" wynikające z doświadczenia zawodowego i to przyjmuje się w sumie ekspercko, a tym bardziej w takim przypadku, gdy to są tylko założenia. Wiadomo, że każda z osób wykonujących takie założenia może przyjąć wartości trochę się różniące, ale najczęściej mieści się to w zakresie błędu statystycznego. "



Wyślij zaproszenie do