Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Koniec z immunitetem parlamentarnym?

Koniec z immunitetem parlamentarnym?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy zasadniczej zakładający zniesienie w całości tzw. immunitetu materialnego. Oznacza on, że poseł lub senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu.
Jeżeli chodzi o immunitet formalny, wnioskodawcy chcą zniesienia go w zakresie procesowym, warunkującym możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej od zgody parlamentu.
Projektodawcy uważają, że należy zlikwidować immunitet, ponieważ parlamentarzyści go nadużywają i unikają dzięki niemu odpowiedzialności za przestępstwa pospolite, np. za jazdę po pijanemu. Skutkuje to tym, że polityków postrzega się jako ludzi stojących ponad prawem, grupę uprzywilejowaną i nadużywająca przywilejów. Obraża to poczucie sprawiedliwości i przyzwoitości.
„Immunitet parlamentarny nie jest potrzebny, skoro tak wyraźnie narusza podstawową zasadę, która mówi, że każdy obywatel powinien w ten sam sposób odpowiadać za swoje postępowanie, a kiedy łamie prawo - ponosić tego konsekwencje” - napisali w uzasadnieniu twórcy projektu. Wskazali w nim jednocześnie, że postulowany przez nich system, tzn. taki, który jest oparty na powszechnej równości wobec prawa zarówno zwykłych obywateli, jak i parlamentarzystów, istnieje m.in. Szwajcarii czy Kanadzie.
Projekt wraz z uzasadnieniem (druk nr 1883) znajduje się na http://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/wgdruku/1883.

konto usunięte

Temat: Koniec z immunitetem parlamentarnym?

Bzdura. Imunitet od czasów Platona jest podstawą państwowości. To, że ktoś w jakiejś mierze go nadużywa nie jest przesłanką, by znosić instytucję powołaną dla ochrony ustroju w ogóle.

konto usunięte

Temat: Koniec z immunitetem parlamentarnym?

Zgadzam sie w zupelnosci. Zniesienie immunitetu to kretynski, populistyczny pomysl. Na dodatek niebezpieczny.
Paweł G.

Paweł G. radca prawny

Temat: Koniec z immunitetem parlamentarnym?

Uważam, że w żadnym polskim parlamencie nie znajdzie się odpowiednia większość która opowiedziała by się za zniesieniem imunitetu - i całe szczęście.

Tak na marginesie, to warto zaznaczyć, iż ustrojach demokracji parlamentarnej na imunitet parlamentarzysty składają się dwa "podtypy":

Immunitet formalny to wyłączenie karalności określonych czynów tzn. wyłączenie spod działania materialnego prawa karnego - za czyn będący wypełnieniem znamion przestępstwa. Poseł i senator nie są w takiej sytuacji ścigani za jego popełnienie ani również nie podlegają osądzeniu.

Immunitet materialny ma charakter częściowy, gdyż obejmuje tylko działalność obejmującą swoim zasięgiem zakres sprawowania mandatu poselskiego - i to pod warunkiem - że nie dochodzi tu do naruszenia praw osób trzecich.

IMMUNITET materialny ma charakter bezwzględny, gdyż nie istnieje żadna procedura zmierzająca do jego uchylenia. Istnienie takiej procedury pozostawałoby w sprzeczności z zasadą autonomii parlamentu. Jego istnienie ma zagwarantować wolność słowa szczególnego wymiaru, jaką jest wolna i nieskrępowana żadną obawą wymiana myśli i przekonań w sprawach publicznych.
Za działania objęte immunitetem materialnym poseł ponosi odpowiedzialność wyłącznie przed Sejmem - w ramach odpowiedzialności regulaminowej - przed Komisją Regulaminową i Spraw Poselskich. Jest to z kolei wyrazem autonomii parlamentu. Immunitet materialny ma charakter trwały, ponieważ działa także po wygaśnięciu mandatu - czyli po zakończeniu kadencji parlamentu - ale tylko w odniesieniu do działalności, która miała miejsce w okresie sprawowania mandatu.

IMMUNITET formalny - ma charakter zupełny, ponieważ odnosi się do wszystkich czynności, które mogłyby podlegać odpowiedzialności karnej, popełnionych przez deputowanego, niezależnie od ich związku z wykonywaniem mandatu. Immunitet formalny obejmuje także odpowiedzialność za naruszenie praw osób trzecich, popełnione przy wykonywaniu mandatu. Immunitet formalny nie dotyczy odpowiedzialności cywilnej, pracowniczej, zawodowej itp. Istotą tego rodzaju immunitetu jest wyłączenie możliwości prowadzenia postępowania karnego przeciwko posłowi. Odnosi się on do wszystkich stadiów tego postępowania. Jeżeli natomiast postępowanie karne zostało wszczęte przed dniem wyboru danej osoby na posła, to może się ono toczyć dalej, chyba, że Sejm zażąda zawieszenia tego postępowania.
Immunitet formalny może zostać uchylony na podstawie właściwej procedury. Uchylenie immunitetu pozwala na odróżnienie sytuacji, w których deputowany powinien ponieść odpowiedzialność karną od sytuacji wyjątkowych, kiedy interes parlamentu nie pozwala na poddanie posła postępowaniu karnemu.
Aneta G.

Aneta G. Rozwój i zmiany ...

Temat: Koniec z immunitetem parlamentarnym?

Ja również uważam, że zniesienie immunitetu to nie jest dobry pomysł. Natomiast jestem pewna, że powinno się dopracować obecne uregulowania i spróbować ograniczyć możliwości jego nadużywania.
Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do