Iwona Sorbian

Iwona Sorbian Doradca Zarządów ds.
Zmian/Interim
Manager/Executive
Coac...

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Zapraszam do dyskusji
Kazimierz Grabski

Kazimierz Grabski Jestem
otwieraczem...
Otwieram na marzenia
i aspiracje

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Restrukturyzacja to - moim zdaniem - słowo-klucz i słowo-wytrych zarazem.
Co jest istotą pytania?
Jakie odpowiedzi są oczekiwanie?
Jakiego obszaru owa 'restrukturyzacja' miałaby dotyczyć?
Iwona Sorbian

Iwona Sorbian Doradca Zarządów ds.
Zmian/Interim
Manager/Executive
Coac...

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Czasem wiele firm ma wątpliwości a jednak pomimo tych wątpliwości decydują się na restrukturyzację, pewnie dlatego, że nie widza innych możliwości.

Jakie inne decyzje mogą rozważyć firmy zanim podejmą decyzję o restrukturyzacji?
Kazimierz Grabski

Kazimierz Grabski Jestem
otwieraczem...
Otwieram na marzenia
i aspiracje

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Podobno do wartościowych odpowiedzi prowadzą wartościowe pytania...
Może na początek warto zadać sobie tak na przykład pytania:
- Po co istnieje TA firma?
- Jak chcemy by było?
- Jak jest?
- W jaki sposób możemy osiągnąć to co chcemy?
- Jakie są blokady, ograniczenia by osiągnąć to co chcemy?

Restrukturyzacja - powtórzę - to słowo-wytrych.
Jakkolwiek rozumiana restrukturyzacja jest tylko narzędziem służącym jakiemuś celowi. Jakie są więc cele firmy? Jaki jest cel nadrzędny, czyli cel wszystkich celów?

To dopiero początek pytań o ile ZMIANA w firmie ma być prawdziwie wartościową.
Jacek Suski

Jacek Suski Jakość, controlling,
zarządzanie,
systemy,
przedsiębiorca...

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Szanowna Pani Iwono,

jeśli firma zastanawia się nad restruktryzacją to zapewne znaczy to, że albo jej wyniki finansowe są niezadawalające, albo też firma ma inne problemy (jakość, terminowość, kapitał, wejście na rynek, poziom kosztów ...). Samo pojęcie restrukturyzacja jest zbyt ogólnikowe i niewiele mówiące o zakresie niezbędnych zmian. Zwykle jest tak, że firma musi mieć już nóż na gardle żeby się podjąć zmian (firmy generalnie unikają zmian). Tak to już jest w biznesie, że konkurencja nie śpi i to zmieniające się otoczenie wymusza na firmach dopasowywanie się do nigo.

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie w firmie ducha postępu i innowacji (tak działały i działają firmy japońskie, a obecnie również coraz więcej firm z Azji). Zawsze uważałem, że najlepszą drogą rozwoju każdej firmy jest ewolucja, zamiast rewolucji, a za taką właśnie uważam przywołaną przez Panią "restrukturyzację". Zmiany restrukturyzacyjne rzadko są trwale i funkcjonują sprawnie w dłuższym okresie czasu (w szczególności gdy zakres zmian jest stosunkowo szeroki i obejmuje dużą liczbę obszarów działania firmy).

Z mojej praktyki wynika, że na rynku dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających firmom zaszczepienie ducha zmian, w tym również ułatwiajacych działania restrukturyzacyjne. Dopasowanie narzędzi zależy od niezbędnej diagnozy i to ona dopiero powie nam jakie lekarstwo należy zaaplikować pacjentowi. Również sam mam ofercie kilka ciekawych narzędzi, które znacząco przyczyniają się do wprowadzania ducha zmian "oczywiście na lepsze". A co może ważniejsze ułatwiają one utrwalenie tych zmian w dłuższej perspektywie, dając firmom przewagę konkurencyjną na coraz bardziej konkurencyjnym globalnym rynku.

Pozdrawiam serdecznie

Jacek Suski
http://lean-soft.com
Marcin M.

Marcin M. Coach Wizjoner Lider
Społecznik Innowator

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Iwona Sorbian:
Jakie inne decyzje mogą rozważyć firmy zanim podejmą decyzję o restrukturyzacji?

Do pomysłu restrukturyzacji prowadzą zazwyczaj problemy firmy. Alternatywami dla restrukturyzacji mogą być zatem alternatywne sposoby rozwiązywania tych problemów. Restrukturyzacja to tylko jeden ze sposobów rozwiązywania problemów firmy i tak jak przedmówcy wskazali, by wskazać te alternatywne sposoby, najlepiej byłoby znać same problemy, czyli przyczyny, dla których firma rozważa restrukturyzację.

Przydatne także będą inne informacje o firmie, ale generalnie znajomość problemów jest kluczowa. Jeśli Pani wymieni te problemy, to do każdego z nich możliwym powinno być podanie możliwych (teoretycznych) rozwiązań. Nie koniecznie wszystkie będą realne w przypadku danej firmy, ale może któreś tak.

W konsultingu, jak w leczeniu, sposób leczenia powinien być dopasowany do konkretnego pacjenta/firmy, bo każdy pacjent/firma jest inny. Dlatego im precyzyjniejszą chce Pani odpowiedź, tym warto podać precyzyjniejsze informacje o firmie.Marcin Maserak edytował(a) ten post dnia 05.09.11 o godzinie 00:21
Mariusz Czerwiński

Mariusz Czerwiński Szukam pracy:
Diagnozy nadużyć
kredytowych, Audyty
umów k...

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Analiza powinna dać odpowiedź, czy opłacana jest restrukturyzacja.

Wycena często daje odpowiedź, że firmy nie opłaca się restrukturyzować. Dla właścicieli często korzystniejsza jest likwidacja lub upadłość, sprzedaż lub fuzja.

Niemożliwe? Otóż możliwe, załóżmy wariant likwidacji (upadłości) - restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwoli na osiagnięcie rentowności 3% za trzy lata, rynek wykazuje tendencję spadkową, przepływy finansowe przez trzy lata w okolicach zera, zanim właściciele doczekają się chudej dywidendy upłyną cztery lata.

Likwidacja pozwoli na ozdyskanie części zainwestowanych kapitałów za 6 miesięcy, NPV dla wariantu restrukturyzacyjnego ujemne, IRR na poziomie 2-3%.

Decyzja - likwidacja. To się lepiej opłaca. Ale to tak w skrócie, bez odniesienia do konkretnego przypadku.

Nawet te chude pozostałości można za 6 miesięcy korzysniej zainwestować. Nawet w obligacje SP lub na lokacie bankowej, choć nie jestem zwolennikiem obligacji lub lokat bankowych.
Marcin M.

Marcin M. Coach Wizjoner Lider
Społecznik Innowator

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

To Mariuszu jeśli za jedyne kryterium brać kryterium finansowe, inwestycyjne. Są jeszcze inne kryteria, jak chociażby kryterium ludzkie i inne. A to jakie kryteria brać pod uwagę, zależy od celów właściciela/firmy, tak jak pisał już Kazimierz. To sprawa indywidualna i dla jednego przedsiębiorcy, który utożsamia się z rodzinną firmą, dla której poświęcił pół życia będzie inna, niż dla innego, który kupił ją 2 lata temu jako inwestycję. Warto więc właściciela spytać o kryteria decyzyjności, a potem sprawdzić, jak sprawa wygląda w ramach tych kryteriów.Marcin Maserak edytował(a) ten post dnia 05.09.11 o godzinie 10:44
Mariusz Czerwiński

Mariusz Czerwiński Szukam pracy:
Diagnozy nadużyć
kredytowych, Audyty
umów k...

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Marcin Maserak:
To Mariuszu jeśli za jedyne kryterium brać kryterium finansowe, inwestycyjne. Są jeszcze inne kryteria, jak chociażby kryterium ludzkie i inne. A to jakie kryteria brać pod uwagę, zależy od celów właściciela/firmy, tak jak pisał już Kazimierz. To sprawa indywidualna i dla jednego przedsiębiorcy, który utożsamia się z rodzinną firmą, dla której poświęcił pół życia będzie inna, niż dla innego, który kupił ją 2 lata temu jako inwestycję. Warto więc właściciela spytać o kryteria decyzyjności, a potem sprawdzić, jak sprawa wygląda w ramach tych kryteriów.
Oczywiście, że bierze się pod uwagę inne kryteria: społeczne, ekologiczne itp. Także rachunek ciągniony, choć w tym przypadku dotyczy to na ogół przedsiębiorstw bynejmniej nie tych najmniejszych. W rachunku ciągnionym państwo angazuje się finansowo w postaci pomocy publicznej.

Z własnych doświadczeń wiem, że 90% przedsiębiorstw, które osiągają etap przedrestrukturyzacyjny to wynik błędów zarządzania, w tym wykazywania przez kierownictwo optymizmu, zamiast racjonalnej analizy stanu fatycznego.

O restrukturyzacji należałoby mysleć 2-3 lata wcześniej, a nawet często wczesniej, gdyż już wtedy są pierwsze sygnały, że w firmie źle się dzieje.

Nie tylko w MSP, ale także w dużych przedsiębiorstwach i w koncernach kierownictwa podchodzą do restrukturyzacji jak pies do jeża.

Każdy, kto miał do czynienia z restrukturyzacją (ale z poziomu top managera)wie jak trudno jest ją przeprowadzić.

konto usunięte

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Najczęstszym celem istnienia firmy jest przyniesienie dochodu właścicielowi. Jeśli firma albo już nie generuje dochodów albo istnieją uzasadnione obawy o jej zyskowność w przyszłości z punktu widzenia właściciela jest konieczna zmiana. Może ona odbyć się dwojako:
- zmiana w firmie (restrukturyzacja, jakkolwiek rozumiana)
- sprzedaż lub likwidacja.
Światem rządzi pieniądz (stety lub niestety, nie wnikam po prostu stwierdzam fakt) i nie ma sentymentów. Kryteria ludzkie, odpowiedzialność społeczna biznesu etc. biorą się tylko z tego, że firmy inwestując w nie mogą w długim okresie czasu więcej zarobić...

Jedyne alternatywy dla restrukturyzacji opisał dobrze Pan Mariusz Czerwiński. I chyba na tym poście można zakończyć dyskusję. Jak ma wyglądać restrukturyzacja i po co ma się odbyć to już odpowiedź na inne pytanie :) Należy tylko pamiętać, że restrukturyzacja nie zawsze musi się zawsze odbywać w sposób rewolucyjny - może to też być dłuższy proces (pytanie czy firma dysponuje czasem). Najważniejsze są pytania dlaczego ma się odbyć (przyczyny, prawidłowa diagnoza problemów) i co chcemy na koniec osiągnąć. Potem trzeba zaplanować poszczególne etapy procesu (zarządzanie zmianą), ustalić role, odpowiedzialności i cele (SMART). A najważniejsze to przekonać kadrę do zmian. Ludzie generalnie boją się jakichkolwiek zmian ponieważ burzą porządek w którym się odnajdują. Nie są pewni co będzie po zmianie. Generalnie przy każdej zmianie będą trzy grupy osób: za, neutralni i przeciw. Neutralni to masa, którą trzeba pociągną, ci co są za: trzeba uważać na huraoptymizm ale należy wykorzystać ich energię i pomysły. Przeciwnych - albo przekonać albo szybko się pozbyć. Całość jest rewelacyjnie opisana w "Winning" Jack'a Welcha'a
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

W punktach aby się nie rozpisywać:

1) analiza procesów pod kątem ich skuteczności - ich słaba jakość lub brak może powodować znaczne trudności w funkcjonowaniu firmy
2) analiza komunikacji organizacyjnej (tej dokumentacyjnej jak i decyzyjności) - mogą dublować się decyzyjności a dokumenty wpadają w maszynę biurokratyczną, może być również brak zasad przekazywania informacji w sytuacjach trudnych i wyjątkowych
3) ocena personelu - może jest zwyczajnie słaby?
4) analiza strategii działania - zła grupa docelowa, źle pozycjonowany produkt, zła polityka cenowa

Iwona to na początek. Oczywiście każdy z tych punktów może zostać podzielony na poddziałania.

ps. Drodzy dyskutanci zasłanianie się brakiem informacji o firmie nie jest dobre dla dyskusji. Bez względu na to jaka ta firma by nie była, są pewne działania, które nie wymagają żadnego bliższego poznania firmy, tylko wiedzy jakie mogą być alternatywne działania dla restrukturyzacji.

Miłego
Mirek Jasiński

Mirek Jasiński prezes zarządu,
Regan Consulting

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Wszyscy rozpisujecie się na temat restrukturyzacji, a pytanie w temacie było bardzo proste - Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Odpowiedź też może być prosta - jeśli firma ma jeszcze środki, alternatywą dla restrukturyzacji jest likwidacja. Jeśli nie ma, to już tylko upadłość.
Marcin M.

Marcin M. Coach Wizjoner Lider
Społecznik Innowator

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Mariusz Czerwiński:
Dla właścicieli często korzystniejsza jest likwidacja lub upadłość, sprzedaż lub fuzja.

Mariusz już pisał o tych opcjach.

Pytanie jest tak otwarcie zadane, że trudne do konkretnej odpowiedzi.
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Mirek Jasiński:
Odpowiedź też może być prosta - jeśli firma ma jeszcze środki, alternatywą dla restrukturyzacji jest likwidacja. Jeśli nie ma, to już tylko upadłość.
Zawsze może wziąć dotacje - chociaż przy słabej kondycji finansowej to może być trudne.

Miłego

konto usunięte

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Radek Zagrodnik:
Najczęstszym celem istnienia firmy jest przyniesienie dochodu właścicielowi.

Jeszcze częściej celem istnienia firmy jest zadowolenie akcjonariuszy i innych interesariuszy. I bywa że oni nie są zadowoleni z tego że firma przynosi dochody. Co wtedy? :-)
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Za dużo w tym wątku gdybania, a za mało wiedzy w zadanym temacie. Tak firma ma przynosić pieniądze - nawet 6 latek to wie.

Dodam do tego co napisał Zbyszek: że czasami firma ma być, żadnych innych zadań, ma być i działać.

Miłego

konto usunięte

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Iwona Sorbian:
Zapraszam do dyskusji


Zakładasz wątek pisząc zdawkowe pytanie składające się z 4 słów, nie podając żadnych danych początkowych umożliwiających rzetelne odniesienie się do tematu i "zapraszasz do dyskusji"
Powtarzasz ten sam schemat na różnych forach, jednocześnie nie wnosząc nic do samej dyskusji.

Mam pytanie:

Jaka alternatywa dla takiego zainicjowania tematu i jego prowadzenia dla osoby mającej w opisie zawodowym "Business Consulting"?

Zapraszam Cię do dyskusji

konto usunięte

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Alternatywa do restrukturyzacji ... brak restrukturyzacji ...

konto usunięte

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie bo się zrobi z tego paplanie o wszystkim i o niczym.
Jakiś konkretny przypadek????
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Jaka alternatywa dla restrukturyzacji?

Anna S.:
Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie bo się zrobi z tego paplanie o wszystkim i o niczym.
Jakiś konkretny przypadek????
Jeżeli tylko analiza może pomóc w wyborze możliwości to ja chętnie je poznam - wszystkie. Może być w formie paplaniny.



Wyślij zaproszenie do