Temat: kupno nieruchomości w Bułgarii
podaję informację otrzymaną od biura:
"poniżej przesyłam zarys ogólnych warunków dotyczących zakupu nieruchomości w Bułgarii za naszym pośrednictwem. Na ogół wygląda to tak:
Nad podstawie Pani oczekiwań, staram się skonstruowac ofertę, która Panią zainteresuje. W przypadku zdecydowania się na określoną inwestycję i kolejno apartament, będę podawał coraz dokładniejsze i bardziej szczegółowe informacje.
Po wybraniu mieszkania winna Pani będzie wpłacic „zadatek rezerwacyjny” BEZZWROTNY, który w zależności od dewelopera budującego dany obiekt wynosi odpowiednio 5%wartości brutto nieruchomości lub 2000€, lub 750€. Następnie po wpłynięciu zadatku na konto dewelopera, w ciągu 28 dni (na ogół) zostanie podpisana przez Pania i dewelopera Umowa Przedwstępna. Wyślemy ją do Pani mail’em w pliku PDF, a Pan z kolei wydrukuje ją w dwóch egzemplarzach i podpisze na końcu zarówno wersję polską jak i bułgarską. W ciągu tych 28 dni należy wpłacić I-szą ratę wynikającą z harmonogramu płatności.
W dalszej kolejności, w miarę postępu w budowie apartamentowca należy realizować plan płatności wynikający z harmonogramu.
Jeśli chodzi o podpisanie aktu notarialnego (w Bułgarii), to może Pani pojechać tam osobiście (dojdzie wtedy koszt tłumacza polskiego w Bułgarii) lub też udzielić pełnomocnictwa adwokatowi bułgarskiemu (kosztem jest jego honorarium).
Na niektórych budowach (raczej rzadko) zainstalowana jest kamera podłączona do Internetu, dzięki której można obserwować postępy w pracy na budowie.
Uprzejmie informuję, że podane na naszej stronie ceny apartamentów są cenami brutto, ale nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem wybranego przez Pana lokalu (kosztu notariusza, znaczków skarbowych i lokalnych podatków), które to koszty wahają sie w przedziale od 3,0% do 3,5% wartości nabywanej nieruchomości (w przypadku niektórych inwestycji bułgarski pośrednik pobiera prowizję w wysokosci 3%, dlatego też w niektorych sytuacjach dodatkowe opłaty mogą wynosic do 6,5%). Cena ta nie zawiera również kosztów przelewów (w których będzie Pani musiała opłacić prowizje bankowe w Polsce jak i w Bułgarii), kosztu notarialnego poświadczenia Pani podpisu w Polsce (jeżeli nie będzie Pani chciała jechać do Bułgarii do notariusza) oraz wszelkich kosztów związanych z ewentualnymi wyjazdami Pani do Bułgarii (które nie są konieczne).
Dokumentem świadczącym o tym, że jest Pan właścicielem mieszkania jest bułgarski akt notarialny stwierdzający, że została Pani właścicielka lokalu mieszkalnego, zanim jednak nastąpi zawarcie aktu notarialnego winna Pani będzie wpłacić deweloperowi bezzwrotny zadatek rezerwacyjny w wysokości 5% wartości lokalu brutto oraz kwotę pierwszej raty wynikająca z harmonogramu wpłat dla danego projektu. W przypadku budynków mających zostać oddanych do eksploatacji w najbliższym czasie to rozkład płatności jest inny: 5% zadatek i 95% przed podpisaniem aktu notarialnego.
Co do pytania w sprawie finansowania inwestycji z kredytu to oczywiście istnieje taka możliwość. Są tutaj dwa warianty. Może Pani ubiegać się o pożyczkę hipoteczną z banku polskiego pod zastaw hipoteki nieruchomości, którą Pani już posiada. Warunkiem jeśli się nie mylę jest tutaj brak obciążeń na hipotece tej nieruchomości (lub na tyle małe, ażeby bank wpisany do tej hipoteki zgodził się na dopisanie do niej drugiego banku, lub – kredyt konsolidacyjny) (obecnie oferta banków jest tak bogata i konkurencja między bankami na tyle duża, że o warunki tej pożyczki najlepiej pytać w samych bankach lub w instytucjach typu "Expander" czy "Open Finance").
Może Pani również starać się o kredyt w banku bułgarskim i tutaj oferujemy pomoc naszego bułgarskiego kontrahenta, który współpracuje z trzema bankami. Warunki są następujące. Bank bułgarski może finansować maksymalnie 60% inwestycji, termin spłaty kredytu to maksymalnie 15 lat, waluta to Euro, oprocentowanie kredytu to 7,5-8% w skali roku. Bank bułgarski pobiera opłatę za sprawdzenie zdolności kredytowej oraz za sporządzenie wszystkich dokumentów w wysokości ok. 250Euro. Jest to opłata bezzwrotna i przepada w wypadku gdy okaże się, że zdolności Pani nie posiada. Ponadto w grę wchodzi opłata w wysokości 1% wartości kredytu za przyznanie kredytu oraz opłata notarialna w wysokości 3% wartości nieruchomości. Nasz bułgarski kontrahent może przeprowadzić wstępną symulację zdolności kredytowej, ale Klient nigdy nie otrzymuje na tej podstawie promesy udzielenia kredytu i to bank jest ostatecznym weryfikatorem. W przypadku finansowania nieruchomości z kredytu w banku bułgarskim należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej sprawie. Zanim zostanie Pani przyznany kredyt musi Pani wpłacić zadatek na nieruchomość którą chce nabyć. Zadatek jest bezzwrotny i w przypadku gdyby bank nie przyznał kredytu, a Pani nie miała innej możliwości finansowania inwestycji i wycofała się z niej - zadatek przepada. Jeżeli będzie Pani zainteresowana braniem kredytu pod Pani inwestycję, wtedy my skontaktujemy sięz naszym bułgarskim kontrahentem i prześlemy Pani listę potrzebnych dokumentów i formalności, które należy dopełnić. Generalne kryterium jest takie, że wysokość miesięcznej raty nie może przekraczać 40% miesięcznych dochodów."
w moim przypadku będzie modyfikacja, tzn. rezerwować będę razem z umową przedwstępną (w tym samym momencie) i umowę przedwstępną będę mieć w formie aktu notarialnego. jeżeli deweloper nie zgodzi się na takie warunki to mieszkania nie kupię :)
Marta Lempart edytował(a) ten post dnia 20.07.07 o godzinie 10:08