Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: WKRÓTCE CHINY BĘDĄ TRZECIĄ GOSPODARKĄ ŚWIATA

WKRÓTCE CHINY BĘDĄ TRZECIĄ GOSPODARKĄ ŚWIATA

http://www.egospodarka.pl/23720,Tydzien-30-2007-23-29-...

Rozwój chińskiej gospodarki wciąż zadziwia. Ostatnio rząd w Pekinie po dokładnym podsumowaniu danych skorygował wyniki gospodarcze za 2006 rok i ogłosił, że uzyskano w nim wzrost gospodarczy na poziomie 11,1% r/r, a nie jak podawano poprzednio 10,7%. Gospodarka chińska osiągnęła więc wynik 2,65 bln USD. Według ocen MFW ubiegłoroczny wynik niemieckiej gospodarki to 2,9 bln USD, japońskiej 4,4 bln USD, a amerykańskiej 13,2 bln USD.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w 1999 Chiny były siódmą gospodarka świata, dziś są już na czwartym miejscy, a jeszcze w tym roku wyprzedzając Niemcy mają szansę zająć trzecią pozycję!

W 2001 roku Chiny stały się członkiem WTO i otworzyły się przed nimi światowe rynki. Wielkością swojej gospodarki od 2004 roku wyprzedziły kolejne kraje: Włochy, Francję i Wielką Brytanię. Za dziesięć lat wyprzedzą Japonię i zajmą drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych. Coraz bardziej realna jest prognoza, że do 2030 roku dorównają gospodarce amerykańskiej. Nie ulega wątpliwości, że kraj liczący dziś 1,380 mld mieszkańców będzie w ścisłej czołówce gospodarczej świata, ale tempo rozwoju gospodarczego i wieloletni charakter tego procesu zaskakuje.

Chińska gospodarka oferuje dziś na światowym rynku coraz szerszą gamę swoich produktów jeśli chodzi o branże i stopień zaawansowania technologicznego. Jest jednak prawdą, że chiński rząd też jest zaniepokojony dynamiką zachodzących procesów gospodarczych, obawiając się przegrzania gospodarki. Stąd tylko w 2007 roku ogłosił już dwie podwyżki stóp procentowych i pięć razy podniósł poziom rezerw bankowych! Ostatnio także ograniczył wielkość i zakres ulg dla eksporterów.

Konkurencyjność chińskich towarów w dalszym ciągu wynika z niskich kosztów produkcji wspomaganych niedoszacowaną wartością chińskiej waluty. Stąd już od dłuższego czasu Chiny są naciskane przez rządy wielu krajów, by uwolniły kurs juana. Na razie Pekin ustosunkowuje się negatywnie do tych presji, chociaż stopniowo podnosi wartość swojej waluty.

tytuł : Tydzień 29/2007 (16-22.07.2007)
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy

WIEŚCI Z RYNKU INWESTYCJI W ENERGETYCE JĄDROWEJ

1. Wyważona polityka chińska w obdarowywaniu światowych firm dużymi zamówieniami świadczy o dużej staranności władz w Pekinie w budowaniu i rozwijaniu kontaktów gospodarczych i politycznych z czołówką gospodarczą świata. W 2007 rok amerykański koncern Westinghouse wszedł z kontraktem chińskim na budowę trzech elektrowni atomowych. Teraz czołowy francuski (a także europejski) koncern energetyczny Areva otrzymał zamówienie na budowę dwóch nowoczesnych elektrowni jądrowych. Wartość kontraktu szacowana jest na ok. 6 mld euro. Będą to tzw. reaktory III generacji EPR (European Pressurised water Reactor - Europejski Lekkowodny Reaktor Ciśnieniowy). Inwestorem jest chińska spółka energetyczna China Guangdong Nuclear Power Corp. To będą bardzo nowoczesne instalacje podobne do obecnie budowanych w Finlandii i do tych, które będą wkrótce budowane we Francji (Flamanville).

Chiny od dawna rozwijają energetykę jądrową, a w ich planach do 2020 roku jest zwiększenie mocy tego typu elektrowni do 40 tys. MW.

tytuł : Tydzień 30/2007 (23-29.07.2007)
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy

źródło: http://www.egospodarka.pl/23720,Tydzien-30-2007-23-29-...