Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji.
Polsko-chińskie stosunki gospodarczeChiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu. Wg danych GUS obroty z tym krajem wyniosły w 2005 r. ok. 6 mld dolarów, eksport wzrósł o 6,3 proc., osiągając 590,6 mln dolarów, a import zwiększył się o 35,2 proc. i wyniósł 5496,6 mln dolarów. Jednocześnie ujemny bilans handlowy Polski w obrotach z Chinami wzrósł w ubiegłym roku do 4,9 mld dolarów, tj. o 39 proc.
Eksport
Wartość eksportu z Polski do Chin wyniosła w 2005 r. 590,6 mln dolarów. Swoje towary wyeksportowało do tego kraju 848 zarejestrowanych w Polsce firm. Do największych eksporterów należą: KGHM Polska Miedź S.A., Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Gdańska Stocznia „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A., Zakłady Azotowe w Tarnowie–Mościcach S.A., „CIECH” S.A. , Mondi Packaging Paper Świecie S.A., Zakłady Chemiczne Zachem S.A., Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., „Cortex Chemicals” Sp. z o.o., Alstom Power.
W eksporcie z Polski do Chin wzrósł udział wyrobów z metali nieszlachetnych (z 31,9 proc. do 32,4 proc.), chemikaliów (do 26,5 proc.), maszyn mechanicznych i elektrycznych (do 17,3 proc.), papieru opakowaniowego (do 2,8 proc.), tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych (do 4,1 proc.), produktów pochodzenia zwierzęcego (do 2,1 proc.) i wyrobów z minerałów (do 1,4 proc.).
Mniej niż w roku 2004 eksportowano pojazdów (9,7 proc. udziału w eksporcie) i przyrządów precyzyjnych (0,7 proc. udziału).
Oznacza to niekorzystną zmianę w strukturze eksportu do Chin. Z 57,2 proc. do 65,8 proc. wzrósł w nim udział surowców i półproduktów oraz wyrobów nisko przetworzonych (miedzi, chemikaliów, tworzyw sztucznych, papieru).
Po czterech miesiącach 2006 r. eksport do Chin osiągnął 200,2 mln dolarów.
Import
Wartość importu z Chin wyniosła w 2005 r. 5496,6 mln dolarów. Liczba importerów wyniosła 11 474. W imporcie wzrósł udział maszyn mechanicznych i elektrycznych (z 41,9 proc. do 47 proc.) oraz obuwia (do 4,5 proc.). Zmalał natomiast udział materiałów i wyrobów włókienniczych (z 13,7 do 11,7 proc.) oraz wyrobów różnych, głównie mebli i zabawek (z 8,4 do 7,9 proc.). W strukturze importu większą część stanowią towary o wysokim stopniu przetworzenia (maszyny, przyrządy precyzyjne) – 52,8 proc.
Po czterech miesiącach 2006 r. import z Chin wyniósł 1992 mln dolarów, a ujemne saldo Polski sięgnęło w tym okresie 1,8 mld dolarów.
Współpraca gospodarcza
Głównym celem polskiej polityki handlowej wobec Chin jest szybszy wzrost eksportu, wspieranie działań polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim oraz promocja gospodarcza naszego kraju.
20 kwietnia 2006 r., podczas XII sesji Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz przedstawił Chinom propozycje rozszerzenia eksportu z Polski i współpracy gospodarczej, m.in. w zakresie wspólnej produkcji śmigłowców, współpracy w poszukiwaniu złóż miedzi, eksportu maszyn górniczych, a także produktów rolno-spożywczych. Podjęto wtedy decyzję o utworzeniu grupy roboczej ds. współpracy przedsiębiorstw oraz grupy roboczej ds. współpracy w zakresie inwestycji.
W czasie sesji podpisano memorandum Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Agencji Promocji Inwestycji Ministerstwa Handlu Chin w sprawie porozumienia o współpracy w zakresie wzajemnej promocji inwestycji. Zawarto również umowę o współpracy miedzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a Biurem Rozwoju Handlu Ministerstwa Handlu Chin.
Następna sesja Komisji odbędzie się w Pekinie.
Perspektywy rozwoju współpracy
Priorytetową dziedziną współpracy z Chinami są dla Polski nowoczesne technologie. Do perspektywicznych obszarów współpracy należą:
ochrona środowiska przemysł metalurgiczny, maszynowy i elektro-energetyczny,
przemysł chemiczny,
przetwórstwo rolno-spożywcze,
przemysł drzewny i meblowy;
górnictwo,
przemysł motoryzacyjny,
produkcja samolotów specjalistycznych w Chinach
energetyka.
Inwestycje chińskie w Polsce i polskie w Chinach
Z danych PAIiIZ wynika, że wartość inwestycji chińskich w Polsce do końca 2004 r. wynosiła 50 mln dolarów. Chińskie Ministerstwo Handlu szacuje wartość polskich inwestycji w Chinach w latach 1994-2002 na łączną kwotę 24,2 mln dolarów.
Do najważniejszych działań w zakresie inwestycji w 2005 i 2006 r. można zaliczyć:
wrzesień 2005 r. – zawarcie ramowego porozumienia między ARP i chińską firmą Poly Technologies, które ułatwi eksport kolejnej partii samolotów Dromader do Chin i daje szansę na wspólną produkcję samolotów tego typu w Chinach,
październik 2005 r. – podpisanie listu intencyjnego między Zabrzańskimi Zakładami Mechanicznymi oraz China Coal Mining Engineering Equipment Corp. o wspólnej produkcji wrębiarek węglowych w Chinach,
październik 2005 r. – zawarcie umowy o współpracy technologicznej dot. napędów hybrydowych dla autobusów, między Politechniką Warszawską oraz Beijing Institute of Technology,
styczeń 2006 r. – oddanie do użytku przez polską firmę „Elektra” oczyszczalni ścieków w mieście Wuhan w prowincji Hubei,
kwiecień 2006 r. – oddanie do użytku zakładu utylizacji odpadów w Jinzhou (w prowincji Liaoning), wybudowanego w dużej mierze przez polską firmę Ekomel,
kwiecień 2006 r. – podpisanie umowy o utworzeniu joint venture między firmą Bioton S.A. i chińskim partnerem,
kwiecień 2006 r. – zawarcie ramowej umowy o współpracy w modernizacji kopalń, pomiędzy ARP i Biurem ds. Przemysłu Węglowego Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej,
kwiecień 2006 r. – podpisanie umowy o współpracy w produkcji śmigłowców, między PZL Świdnika i firmą Jiujiang Red Eagle Science and Technology Development Co.
W ciągu 2005 r. w Polsce złożyło wizytę kilkaset chińskich delegacji, reprezentujących firmy oraz kilkanaście z resortów gospodarczych. W marcu i kwietniu 2006 r. doszło do istotnych spotkań nt. współpracy gospodarczej na szczeblu rządowym. Do najciekawszych wspólnych inicjatyw gospodarczych można zaliczyć Forum Gospodarcze branży górniczej, które 30 marca zorganizował w Chinach Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP, a także Polsko-Chińskie Forum Biznesu z udziałem ok. 100 polskich i 40 chińskich firm, które 20 kwietnia zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza i Ministerstwo Handlu Chin.
***
Główne dokumenty, które regulują stosunki gospodarczo-handlowe między Polską a Chinami to:
· Umowa między Rządem PRL a Rządem ChRL w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, zawarta w Pekinie 7 czerwca 1988 r.
· Umowa między Rządem PRL a Rządem ChRL w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji, zawarta w Pekinie 7 czerwca 1988 r.
· Umowa fitosanitarna między Rządem RP i Rządem ChRL, zawarta w Pekinie 22 września 1994 r.
· Umowa o współpracy naukowo-technicznej, podpisana w Pekinie 13 kwietnia 1995 r.
· Umowa między Rządem PRL a Rządem ChRL o cywilnej komunikacji lotniczej, podpisana w Pekinie 20 czerwca 1986 r.
· Porozumienie o współpracy w zakresie wzajemnego uznawania badań, certyfikatów i znaków zgodności wyrobów zawarte między Polskim Centrum Badań i Certyfikacji RP i Państwowym Zarządem Kontroli Towarów Eksportowanych i Importowanych ChRL, podpisane w Pekinie 15 grudnia 1995 r. (nie weszła w życie).
· Umowa między Rządem RP a Rządem ChRL o współpracy w transporcie morskim (październik 1996, Warszawa),
· Umowa o współpracy w zakresie zapewnienia warunków zdrowotnych produktom pochodzenia zwierzęcego, będącym przedmiotem wzajemnego obrotu handlowego między Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej RP a Ministerstwem Rolnictwa ChRL (listopad 1997, Pekin).
Umowa między Rządem RP a Rządem ChRL o współpracy gospodarczej podpisana 8 czerwca 2004 r. w Warszawie. Umowa przewiduje utworzenie wspólnej komisji ds. współpracy gospodarczej, jest dostosowana do prawa Unii Europejskiej. Umowa weszła w życie 27 kwietnia 2005 r.
http://www.mgip.gov.pl/Wiadomosci/Wspolpraca+z+zagrani...
2006-07-14