Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Mongolia - Przewodnik Turystyczny

Planowanie podróży

Sezon turystyczny trwa od maja do października, chociaż można zwiedzać Ułan-Bator o każdej porze roku, aczkolwiek zimy są bardzo mroźne. Szczyt sezonu turystycznego w Mongolii przypada w lipcu i sierpniu. Najodpowiedniejszym okresem na zwiedzanie Mongolii jest miesiąc lipiec w którym 11-13 lipca odbywa się najciekawsza impreza sportowa i zarazem ludowa tzw. „Naadam”. Na początku lipca pogoda sprzyja w północnej części kraju, natomiast na Gobi jest wtedy za gorąco. Najlepszymi miesiącami podróżowania po Gobi są wrzesień i październik. Sierpień jest najbardziej deszczowym miesiącem i również porą największych upałów. Najlepszą porą na podróż jest okres między połową czerwca, a połową sierpnia. W czerwcu przyroda, ożywiona zimowymi opadami w pełni rozkwita, a letnie dni są już ciepłe. W połowie lipca zaczynają się letnie upały, które trwają mniej więcej do połowy sierpnia. Od połowy sierpnia aż do początku października, warunki pogodowe znów są dla turystów korzystne. Zima sucha i surowa z dużymi opadami śniegu praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek poruszanie się po kraju.
Mapy

Jeżeli państwo podróżujecie samotnie to konieczne są mapy Mongolii. W Mongolii mapy sprzedawane są jedynie w Ułan-Bator w księgarniach lub w ulicznych straganach. Najlepsze stragany z książkami znajdują się na ul. Khudaldaany (zapytać o Urt Cagaanem).
Najbardziej szczegółowa mapa Mongolii w skali 1:3 000 000 wydana w 1985 r. bez nazwy można nabyć tam na miejscu.

Inne mapy dostępne:

Narodowy Atłas MRL w języku mongolskim. Wydany w 1990 roku przez Akademii Nauk Mongolii i Rosji,

Mapa turystyczna Mongolii. Autor A. Sainbuyan, Skala: 1:3 000 000, rozmiar 84x108 cm, wydana w 11990r przez Zakład kartografii Państwowego Urzędu Geodezji i Kartografii w Ułan-Bator.

Mapa fizyczna Mongolii. Skala: 1:3 000 000, wydana w 1995 roku przez Zakład kartografii Państwowego Urzędu Geodezji i Kartografii w Ułan-Bator.

Road Network of the MPR. Skala: 1:300000, wydana w 1986r.

Giude map to Harhorum. Autor: C. Ojunczimeg, Skala:1:1000000, wydana w 1997r przez Zakład kartografii PUGK.

Tourist map of Ulaanbaatar. 1997r.

Mapa Ułan-Bator w języku rosyjski, Autor G.Suren, wydana w 1987r.

Mapa turystyczna Ułan-Bator” w mongolskim, rosyjskim, wydana w 1979 r, autor Sandzaadżamc, skala; 1;12000000,

Atlas Turystyczny MRL w języku rosyjskim, wydany przez „Dżuulczin w 1972 roku. Autor Cegmid. Sz.

Dokumenty uprawniające wjazd

Obywatele polscy jadący do Mongolii mają obowiązek wizowy. Wiza to osobny dokument, który upoważnia posiadacza do wjazdu na teren Mongolii i przebywanie tam przez ściśle określony w tym dokumencie okres czasu (do 3 mc). Na szczęście, w przypadku Mongolii nie ma problemów z jej uzyskaniem, wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go z ważnym paszportem (data ważności minimum 6 mc do przodu) oraz 1 zdjęciem w Ambasadzie Mongolii w Warszawie osobiście z uprzednim umówieniem spotkania (ul. Rejtana 15 m.16, Warszawa, Tel.: +(48 22) 849 93 91). Wnioski składa się w godz. 08.30-12.00, paszporty z wizami można odbierać o 14.30. Jeżeli komuś bardzo zależy otrzymać w tym samym dniu i taka wiza w trybie przyspieszonym kosztuje znacznie drożej. Zwykle czas oczekiwania na wizę wynosi około 3 dni. Wiza turystyczna ważna jest do 90 dni i kosztuje 47$. Dla grup powyżej 10 osób na podstawie przedłożonego zaproszenia z Mongolii ambasador może podjąć decyzję o obniżeniu opłaty do 27$.

Na podstawie wykupionego uprzednio biletu środku transportu i ważnej wizy kraju docelowego można bez trudu uzyskać wizę tranzytową uprawniającą zatrzymywaniu się na terenie Mongolii do 48 godzin, oczywiście po uiszczeniu należnej opłaty –15$.

Obcokrajowcy, którzy mają zostać w Mongolii więcej niż 30 dni, muszą się zarejestrować w Centrum Rejestracji i Informacji Obywateli przy Komendzie Głównej Policji w ciągu 10 dni po przyjeździe. Osoby, które nie przestrzegają tego przepisu mogą być zatrzymane przy wyjeździe, mogą zapłacić grzywnę w wysokości co najmniej 75$ a także mogą mieć zakaz wjazdu na jakiś czas. Biorąc pod uwagę fakt, że okres jednego miesiąca jest może być niewystarczający dla większości turystów podróżujących po Mongolii, prawdopodobna jest konieczność jej przedłużenia. W razie potrzeby należy złożyć podanie do wydziału paszportu i wiz Ministerstwa Spraw Zagranicznych z siedzibą przy al. Pokoju ( Ench Taiwany Urgun Czuluu), szary budynek w południowym wschodzie placu Suche-Batora. Wejście do tego wydziału jest ze strony południowej i czynny w poniedziałek – piątek 9,00-12,00; Opłata wynosi 15 $ za pierwsze 7 dni, i za każdy następny dzień 2 $, maksymalnie do 30 dni. Do podania należy dołączyć 1 zdjęcie, cała procedura zabiera do jednego dnia i nie jest wcale kłopotliwa.

Prawo jazdy i zezwolenia

Polskie czy międzynarodowe prawo jazdy niestety nie jest honorowane w Mongolii. Jeżeli planujemy wynajęcie samochodu, należy zabrać ze sobą krajowe prawo jazdy i na jego podstawie można ubiegać się o wydanie czasowego mongolskiego prawa jazdy w Policji drogowej w Ułan-Bator. Wraz z prawem jazdy należy złożyć jedno zdjęcie, paszport i opłacić 50-60 $. Mongolskie prawo jazdy ma załącznik tzw. talon w którym są wyszczególnione różne wykroczenia drogowe. Jeżeli złamiecie przepisy ruchu drogowego to zamiast zapłaty mandatu policjanci dziurkują talon w odpowiedniej rubryce i pouczają kierowcę. Takie wydarzenia mogą się zdarzyć do trzech razy i powyżej tego niestety zatrzymują prawo jazdy i trzeba będzie zdawać ponownie egzamin.

Przepisy celne i dewizowe

Obywatel Polski może wywieźć bez zezwolenia dewizy do wartości 5000 ECU, zgłaszając jedynie ustnie ten fakt w urzędzie celnym. Wywóz większej ilości dewiz niż wyżej wymienione wymaga zezwolenia banku. Przywóz zagranicznych środków płatniczych do Mongolii jest dozwolony bez ograniczeń. Cudzoziemcy powinni zgłaszać przywóz środków płatniczych w deklaracji celnej i żądać jej potwierdzenia w urzędzie celnym przez celnika. Cudzoziemiec nie może wywieźć waluty mongolskiej ale może dewizy do kwoty zapisanej w deklaracji celnej i potwierdzonej przez urząd celny przy przyjeździe do Mongolii. Podróżny przyjeżdżający do Mongolii może przywieźć bez cła i pozwolenia rzeczy osobistego użytku niezbędne w czasie podróży, wyroby spirytusowe, winiarskie i tytoniowe w ilości: 400 papierosów, dwa litry wina, litr mocniejszego alkoholu oraz 250 ml perfum. Przedmioty wartościowe (np. komputer, kamera, aparat fotograficzny) lepiej zgłosić przy wjeździe.

Pieniądze

Mongolia jest krajem tanim dla turystów z Zachodu. Dla Polaków sytuacja przedstawia się nieco mniej korzystnie, chociaż bez trudu można znaleźć schludny pokój za 5 $ (ok. 20 zł) od osoby, a cena obfitego posiłku w restauracji rzadko kiedy przekracza 8000 T. Transport jest tani, przejazd w miejskim autobusie, trolejbusie czy mikrobusie kosztuje 200 T. Ograniczając nieco wydatki, można bez trudu zmieścić się w 10 $ (ok. 40 zł) dziennie.
Waluta Mongolii

Walutą Mongolii jest tugrug (T), który dzieli się na sto mungów. W obiegu są banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000 i 10000 tugrugów oraz monety o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 tugrugów. Rozmienianie banknotów o wysokich nominałach nie stanowi problemu.
Wymiana waluty

Mongolski tugrug był tzw. walutą miękką, co oznacza, że kurs jego wymiany ustalany był w sposób sztuczny, przez rząd. Od czasu, kiedy w 1993 roku Centralny Bank Mongolii „Mongol Bank” wprowadził płynący kurs walut w stosunku do tugrugów, on lepiej odzwierciedla zmiany kursu na międzynarodowym rynku walutowym. Ponieważ obrót mongolskimi tugrugami na rynkach walutowych jest niemożliwy, a waluty tej nie wolno wywozić z Mongolii i nie ma możliwości zaopatrzenia się w tę walutę poza granicami Mongolii, a turysta jest zobowiązany zgłaszać wwożonej waluty na granicy. Kurs wymiany nie wszędzie jest taki sam.
W Mongolii teoretycznie waluty można wymienić we wszystkich bankach i ich oddziałach, ale oprócz Ułan-Bator i większych miast, na terenie całego kraju jest to niemożliwie.
Chadaldaa, Chugdżlyn Bank (Bank Handlu i Rozwoju) jest najlepszym miejscem wymiany waluty. To jest duży współczesny budynek na rogu ul. Chudaldaany i Baga toiruu. Jego punkt wymiany (kantor) znajduje się na półpiętrze od ul. Chudaldaany i jest czynny w poniedziałek- piątek 10-17 z przerwą na obiad 13-14, sobotę 10-12;
Bank ten nie pobierze żadnej prowizji przy wymianie dolarowych czeków podróżnych American Express, Thomas Cook, Visa i MasterCard ( w tej chwili jedynie akceptowane), lub dolarów amerykańskich i walut wymienialnych na tugrugi. Przy wymianie dolarowych czeków podróżnych na dolary, pobiera prowizję w wysokości 2% i płacąc 4% prowizję możecie państwo otrzymać gotówkę w dolarach ze swej karty kredytowej Visa, American Express, MasterCard i JCB. Tel: 327029;
Drugim dobrze prosperującym bankiem jest prywatny bank Golomt mieszczący się w budynku Centralnego Domu Kulturowego ( wejście ze wschodu). Oferuje on wymianę walut i kupno czeków podróżnych. Tel: 329921;
Chadgalamdżyn Bank (Bank Oszczędności) który jest przy tej samej ulicy, w kierunku wschodnim pomiędzy hotelem Urgu a BHR, także oferuje szybką, sprawną wymianę. Tu można wymienić dolary i czeki podróżne na tugrugi. Tel: 322786;
Mongol Szuudan Bank (Bank Mongolska Poczta), który znajduje się po lewej stronie za wejściem w Poczcie Głównej jest też dogodnym miejscem do wymiany walut, jest otwarty w godzinach urzędowania poczty i oferuje jednakowy kurs jak inne banki. Tel: 311607;
Na lotnisku w sali odlotowej po lewej stronie jest kantor, w którym można wymienić dolary na tugrugi po kursie bankowym.
Dosyć dobry kurs zawsze można negocjować z kantorami firmy MonAzja-Trade (Tel: 322024) i AAGS (Tel:325450), które mieszczą się w dużym szarym budynku (dawny Instytut Projektu Budowlanego) przy placu Barilgaczdyn Talbai (Budowniczych).
Również w Kino Ard są kilka stanowisk (kantorów), gdzie ludzie uprawnieni do dokonania wymiany walut (Czejndż) siedzą i zajmują się skupem i sprzedażą dewiz.
W hotelach Ułan-Bator, Czyngis-Chaan i Bajan-goł są kantory, pracujące w godzinach urzędowych i oferują średni kurs bankowy.
„Naiman Szarga” albo znany pod nazwą Dolaryn Dzach ( Bazar Dolarowy) jest jedynym oficjalnym miejscem pod gołym niebem , w którym Czejndżowie (Changers- ludzie posiadające specjalną koncesję) handlują dewizami, głównie dolarami, markami, juanami Chińskimi i rublami. Oni dają na ogół parę tugrug więcej niż jakiekolwiek banki. Raczej nie zdarzają się napady czy okradanie cudzoziemców, ale przy wymianie większej sumy należy zachować ostrożność. Bazar dolarowy znajduje się przy końcu ulicy Chudaldaany na zachodzie od centrum.
Przy wymianie trzeba żądać banknoty o większym nominale (5000 czy 10000) z tego powodu, że banknoty 1000 ,500 i niższe nominale na ogół są bardzo zniszczone, niektóre porwane, a nawet sklejone z dwóch części różniących się numerem serii czy banknotu, potem może być problem ponieważ nikt nie zechce ich przyjąć. Należy też pamiętać, że banknoty dolarowe sprzed roku 1990 nie są akceptowane na bazarze dolarowym, albo płacą za nie dużo mniej niż za nowsze, ale Banki przyjmują normalnie.

Kursy wymiany 1$ = 1109 Tugrug (http://www.money.mn/)

Karty Kredytowe

W większości hoteli, drogich sklepach pamiątkowych, biurach podróży i wszystkich biurach linii lotniczych akceptują karty kredytowe Visa, American Express, MasterCard, czasem Diner’s Club. Oprócz sklepu pamiątkowego w Erdene Dzuu, poza stolicą na terenie Mongolii nie ma szans cokolwiek kupić na karty kredytowe. W Banku Handlu i Rozwoju w Ułan-Bator możecie otrzymać gotówkę w dolarach za karty kredytowe Ameican Express, Visa i MasterCard z prowizją 4%.

Poczta

Urzędy pocztowe oznaczone są w Mongolii z napisem „ØÓÓÄÀÍ”. We wszystkich centrach ajmaków somonów, miast i mikrorejonów w Ułan-Bator są urzędy pocztowe. Godziny ich pracy są jednakowe, na ogół czynne 9-18. W lecie (czerwiec-wrzesień) przechodzą na czas letni.

Poczta główna przy placu Suche-Bator jest najbardziej dostępnym miejscem ze względu na wszechstronną obsługę. Po wejściu do hali po lewej są Bank Pocztowy i punkt przesyłek krajowych i zagranicznych, po prawej sala połączeń międzynarodowych i międzymiastowych (na półpiętrze są kabiny szybkiej obsługi), naprzeciwko głównego wejścia po lewej jest punkt usług faksowych, po prawej usługi internetowe, w następnej głównej sali są punkty sprzedaży pocztówek , znaczków pocztowych, gazet, czasopism, książek oraz jest okienko poste-restante, gdzie można otrzymać listy czy faksy po okazaniu paszportu. Poczta główna czynna : codziennie w godz. 8-19.

Opłata za zwykły list lotniczy do Europy wynosi 450T (tugrug), za kartkę pocztową 400T, express-3000T. Znaczki i kartki pocztowe kupuje się na poczcie i również w większych hotelach.

Telekomunikacja

Telefon

Telekomunikacja Mongolska ma swoje oddziały we wszystkich miastach, centrach ajmacznych, somonów, i dzielnicach Ułan-Bator i oznaczone są one “ÕÎËÁÎΔ.

Na ulicach miast nie ma telefonicznych budek, natomiast są automaty na karty we wszystkich urzędach pocztowych, oddziałach telekomunikacji, szpitalach, oraz w większości hotelach , z których można dzwonić za granicę. Istnieją trzy rodzaje kart telefonicznych, które są dostępne w urzędach pocztowych i telekomunikacyjnych lub w specjalnych punktach sprzedaży.

Karta 3000 jednostek (na międzynarodowe połączenie) kosztuje 19210 T, 300 jednostek ( na międzymiastowe połączenie) – 2486 T oraz 150 jednostek ( na miejscowe rozmowy) – 1526 T. Innym sposobem połączenia się z zagranicą jest korzystanie z pomocy operatora. Trzeba pójść do najbliższego oddziału telekomunikacji, wypełnić formularz na zamówienie rozmowy w którym pisze się nazwę państwa, miasta, numer telefonu, imię i nazwisko adresata ( jeżeli chcemy rozmawiać z konkretną osobą) i zapłacić. Rozmowa może być natychmiastowa lub w terminie późniejszym. Czas oczekiwania na połączenie może być różny w zależności od natężenia w ruchu międzynarodowym. W terminie późniejszym trzeba napisać w formularzu godzinę, o której chcecie mieć połączenie oraz numer telefonu pod którym będziecie czekać na połączenie. W razie zmiany czasu lub numeru telefonu rozmowy , czy w sprawie innej trzeba dzwonić do operatora międzynarodowego pod numerem 106 lub 116. Wielkość opłat uzależniona jest od długości rozmowy, pory dnia, w przypadku rozmów zamiejscowych również od odległości. Przykładowo opłata do Polski wynosi za 1 minutę- 2750T
Faksy, telegramy, poczta elektroniczna

Prawie każdy hotel dysponuje faksem, jednak tańsze są usługi miejskich urzędów telekomunikacyjnych. W Ułan-Bator oprócz poczty głównej (Numer faksu: 976-1-320137) istnieją 5 urzędów telekomunikacyjnych, które mają całodobową usługę telefaksową. Są to urzędy Nr 21, 24, 36, 49 i 51. W IV piętrze hotelu Ułan-Bator jest Business Center, gdzie można nadać i odebrać faks lub E-mail ( Numer Faksu: 976-1-324740),

E-mail: ubtour@magicnet.mn .

Opłata za faks do Polski wynosi 923T za pierwsze 6 sekund, a każde następne 6 sek.-203T, plus serwis 200T, schowanie i doręczenie faksu kosztuje 200T (1 minuta kosztuje ok.2750T). Telegram można wysłać z każdej poczty. Jedno słowo 234T. W Mongolii nie ma problemu otrzymywania i przesyłania poczty elektronicznej, korzystając z usług Internetowych czy biur prywatnych firm.

Pierwszym dostawcą usług internetowych jest Sp.z o.o. DATACOM. Firma ta również okazuje obsługę faksową. Taryfa jednej minuty do Europy wynosi-0.95$. Tel: 329840, 327309; Faks: 320210,

E-mail: support@magicnet.mn

Istnieją kilka punktów prowadzących serwis faksu, poczty elektronicznej i internetu:

I CAFE: ul. Baga Toiruu, Budynek Centrum Nauki i Informacji, Tel: 312061, Faks: 320616,
E-mail: icafe@magicnet.mn Czynny: poniedziałek-piątek 8.30-21.00; sobota-niedziela 10.00-16.00;

INTERNET CAFE: ul. Seulyn, Budynek Restauracji Solongo, Tel: 31485, Faks:318436,
E-mail: bodicom@mongolnet.mn Czynny: poniedziałek-piątek 10.00-19.00, sobota11.00-18.00;

INTERNET &INFORMATION: ul.Seulyn, Centralna Biblioteka Stołeczna, pokój 11, Tel: 329840,
Faks: 320210, E-mail: ubpic@magicnet.mn Czynny: poniedziałek-piątek 9.00-18.00,

INTERNET HOUSE CAFE: ul.Baga Toiruu, Budynek Związku Młodzieży, parter, Tel: 99115986, Faks:310317, E-mail: byambaa@mongolnet.mn Czynny: poniedziałk-piątek 10.00-21.00,
sobota-niedziela 11.00-21.00, Cena: 1800T/h, 1500T/h dla studentów.

Fotografowanie

Głównym problemem, na jaki napotyka fotograf, jest jaskrawe słońce, toteż amatorskie zdjęcia bywają często wyblakłe i prześwietlone. Można temu zaradzić, używając filtrów polaryzujących lub robić zdjęcia wyłącznie wcześnie rano lub późnym popołudniem.

Filmy takich firm jak Kodak i Konika są ogólnodostępne a ceny są niższe niż w Europie. W stosunku do polskich cen są one o ok. 30% tańsze, nie warto zatem zabierać zapasu filmów z kraju. Sieć supermarketów Mongolii sprzedaje 24-klatkowy film Konika 100 ASA za 2500T, a 36-klatkowy za 3000T. Poza Ułan-Bator, na terenie trudniej jest kupić slajdy i filmy. We wszystkich większych miastach można znaleźć punkty wywołujące każdy rodzaj filmów, dużo taniej niż w Polsce.
Czas

Czas lokalny w Mongolii, w okresie od maja do września, o 6 godzin wyprzedza czas środkowoeuropejski, a okresie zimowym /październik- kwiecień) o 7 godzin.

Zdrowie

Zdrowie turystów zależy od odpowiednich przygotowań przed wyjazdem, zachowania środków ostrożności w trakcie podróży oraz właściwej reakcji w przypadku ewentualnych niedomagań. Wprawdzie lista potencjalnych niebezpieczeństw wygląda dość przerażająco, większość turystów doświadcza co najwyżej dolegliwości żołądkowych.

Przygotowania przed wyjazdem szczepienia

Większość krajów nie wymaga od turystów poddania się szczepieniom. Jeśli jednak podróżny planuje zboczyć z utartych szlaków, winien podjąć pewne kroki zabezpieczające. Na ryzyko zachorowania znacznie bardziej narażone są dzieci i kobiety w ciąży.

Szczepieniom należy poddać się z pewnym wyprzedzeniem, bowiem w przypadku niektórych z nich należy przyjąć więcej niż jedną dawkę, z kolei innych nie powinno się łączyć. Wszystkie szczepienia należy odnotować w Międzynarodowej Książeczce Szczepień, taka można otrzymać od lekarza domowego lub w przychodni zdrowia.
Przy wyjazdach do Mongolii wskazane jest poddanie się szczepieniom przeciwko następującym chorobom: żółtaczce, durze brzusznym, gruźlicy, dżumie.

Leki

Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w leki. W żywności w Mongolii jest inna flora bakteryjna, która wywołuje zatrucia pokarmowe, nieżyty jelitowo-żołądkowe i wzdęcia, dlatego należy zabrać ze sobą w dużej ilości węgiel leczniczy CARBO MEDICINALIS 300mg min.5 opakowań na osobę.
Uwaga: Dawkowanie węgla leczniczego to 5 tabletek 3 razy dziennie, przeciwbiegunkowo 10-20 tabletek 3-4 razy dziennie. Przyjmowanie przez chorego kilku tabletek 2 lub 3 dziennie, niestety nie da działania terapeutycznego, potrzeba min. 15 tabletek dziennie, a w przypadku biegunek min. 30 tabletek. Tabletki powinno się przed połknięciem rozkruszyć.
Nie stosować u niemowląt.

Należy także zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
w przypadkach przeziębień w wyniku dużych zmian temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Intensywność promieni słonecznych stanowi największe zagrożenie zdrowotne w Mongolii, a zwłaszcza na terenie Gobi. Na Gobi oparzeń słonecznych można nabawić się bardzo szybko, nawet gdy słońce jest za chmurami. Należy zawsze nosić kapelusz, ciało smarować kremem ochronnym (min. filtr 20). Oparzenia słoneczne można leczyć preparatem Panthenol. Jest to aerozol do stosowania zewnętrznego. Stosujemy go miejscowo 3-4 razy dziennie na powierzchnie chorobowo zmienioną. Oczy należy chronić dobrymi okularami przeciwsłonecznymi.

Powinniśmy także wziąć ze sobą wyroby medyczne tj.: bandaże, plastry na odciski, plastry z opatrunkiem, watę higieniczną oraz wodę utlenioną.

Stawianie samemu sobie diagnozy w poważniejszych zachorowaniach i leczenie na własną rękę są zawsze ryzykowne, dlatego w razie konieczności lepiej zasięgnąć porady medycznej.

W ambasadzie, konsulacie, czy lepszym hotelu można zawsze uzyskać adres godnej zaufania placówki medycznej, do której można się zwrócić po pomoc. W większości szpitalach w Mongolii standard oferowanej opieki medycznej jest tak niski, że w poważnych przypadkach warto wsiąść do samolotu i wrócić do kraju.
Godziny pracy

Urzędy pracują w godzinach 9.00- 13.00 i 14.00-18.00 od poniedziałku do piątku, a soboty są wolne od pracy.
W sezonie letnim urzędy są nieczynne od 8.00 do 17.00 z przerwą na obiad pomiędzy 12.00-13.00
Banki pracują w dni powszednie w godzinach 10.00-15.00, w sobotę 9.00-12.00.
Sklepy zapraszają od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, a w soboty 8.00-12.00. Niektóre duże sklepy, supermarkety i sklepy spożywcze oraz hale targowe są otwarte 7 dni tygodniu.

Podróż do Mongolii

By zaplanować wyprawę odpowiadającą własnym zainteresowaniom, trzeba trochę poszperać i popytać, nie zapominając zarazem, że wyjazd ma być przede wszystkim świetną zabawą. Warto przeliczyć przeznaczone na ten cel fundusze i wybrać najodpowiedniejszy środek transportu.

Najszybszym, najwygodniejszym, ale równocześnie najdroższym sposobem dotarcia do Mongolii jest przelot samolotem (http://www.miat.com). Przejazd pociągiem należy do najtańszych sposobów podróżowania.

Planując odpoczynek, należy też wziąć pod uwagę fakt, że lato - zwłaszcza lipiec i sierpień - to szczyt sezonu turystycznego, a zarazem najlepszy okres na podróżowanie po Mongolii ze względu na święto narodowe i świąteczne obchody różnych ajmaków i somonów oraz warunki klimatyczne. Rozsądniej więc poznawać ten ciekawy kraj w terminie od połowy czerwca oraz do połowy września.

Noclegi

Podróżny przybywający do Mongolii nie powinien mieć kłopotów ze znalezieniem miejsca do zamieszkania. W przypadku krótkich pobytów można zatrzymać się w hotelu, schronisku młodzieżowym lub kempingu. Hotele klasyfikowane są według czterech kategorii w zależności od standardu oferowanych usług. Ceny wahają się od 30 do 70 dolarów za noc w pokoju dwuosobowym z łazienką (włącznie ze śniadaniem). Tańsze są hotele małe, schroniska młodzieżowe w których ilość oferowanych usług jest ograniczona do minimum. Na terenie można też korzystać z sieci kempingów, rozmieszczonych w pobliżu miejscowości atrakcyjnych turystycznie.

Kemping

W Ułan-Bator nie istnieją oficjalne pola namiotowe. W Mongolii nie ma właścicieli ziemi, są właściciele terenów. Za zgodą właścicieli terenów, można rozbić namiot praktycznie wszędzie. Nie zanotowano żadnych kłopotów z uzyskaniem zgody na biwak. Jednak trudno będzie podróżnikowi zagranicznemu znaleźć właściciela pustych terenów. Jeżeli chcecie codziennie zwiedzać Ułan-Bator to najlepiej wsiąść do miejskiego autobusu który kursuje na lotnisko i po drodze wysiąść koło starych pawilonów w Jarmagu, przejść paręset metrów od szosy głównej i rozłożyć namiot. W lecie najlepszym miejscem na pole namiotowe jest dolina rzeczki Selbe, znajdująca się na północ od Ułan-Bator. Tam kursuje regularny autobus z przystanku przy „Bumbugur”(Hala targowa) od czerwca do początku września pod nazwą „Szarga Moryt. Poza Ułan-Bator w większości turystycznie atrakcyjnych miejscowościach można znaleźć turystyczny kemping jurt. Kemping jurt na ogół składa się z kilku lub kilkudziesięciu jurt z oddzielnymi wielkimi jurtami lub budynkami przystosowanymi do usług gastronomicznych oraz budynkami z urządzeniami sanitarnymi z ciepłą i zimną wodą. Poziom kempingów znacznie odbiega od europejskiego standardu. W dniu dzisiejszym w sezonie turystycznym okazują swe usługi ponad 56 kempingi turystyczne w całej Mongolii. Średnia cena za noc z pełnym wyżywieniem wynosi od 30 do 40$ od osoby. Z reguły taka cena obejmuje wycieczkę do miejsc atrakcyjnych, ale za jazdy konne czy wielbłąda płaci się ekstra.



Hotele

Tańsze noclegi:

W ostatnich latach liczba hoteli małych rosła tak szybko jak grzyby po deszczu.

Bardzo dobrze usytuowanym i w miarę tańszym miejscem noclegowym jest Hotel Bambaj (Tarcza) który jest na zachód od budynku Aeroflotu. Zwykły pokój można wynająć po cenie 2500T od osoby.

Dosyć ładny pokój kosztuje 13000 T. Tel: 326920;

Możliwie tańszym miejscem noclegowym jest schronisko Narlag które głównie przyjmuje sporadyczne grupy młodzieży. Mają czyste, duże pokoje z łazienką za niedużą opłatą, przykładowo 3600 T. Znajduje się on gdzieś 50m w północy od skrzyżowania ul. Baga Toiruu z przedłużeniem ul. Ich Surguuliin zaraz za przedszkolem. Tel: 3231998;

Jeden z bliższych i tańszych miejsc noclegowych w centrum jest Hotel Kosmos, znajdujący się przy al. Pokoju, dom 43, naprzeciw Placu Zapasu Mongolskiego. Pokoje kosztują 3000T i jest tam restauracja. Tel: 457824, 99183149, Istnieje drugi hotel z taką samą nazwą. Ten Kosmos jest nad brzegiem rzeki Toły, na południe od muzeum Bogdo-Chana ( Spytać sanatorium Ułan-Bator). Dwuosobowy pokoje kosztuje 9500T, wc, umywalka i prysznice w korytarzu i dysponuje on przytulnym barem i sauną.

Idealnym miejscem do zatrzymywania się dla podróżujących jest Hotel Chan Charaacaj, który jest przy samym dworcu autobusów międzymiastowych tj. Teewryn Towczoo( dwa przystanki trolejbusem od Głównego dworca kolejowego). Cena za dwuosobowy pokój z prysznicem – 9000T, a taki sam pokój z łazienką ( wanną)- 11300T. Tel: 327920, 327921;

Kilka kroków za tym hotelem jest dosyć współczesny i elegancki Hotel Chunnu z przyjemną restauracją. Pokój dwuosobowy bez łazienek ( prysznice w korytarzu) kosztuje 12000T, a luksusowy pokój z łazienką –15000T, Tel: 311463

Hotel Naran przy ul. Chuwsgalczdyn ( przed Centrum Handlowym „Narny Titem”), jest niedaleko od centrum, i bardzo blisko od klasztoru Geser i Gandanu oraz od bazaru dolarowego i Hali targowej „Bumbugur”, gdzie można dokonać zakupów dużo taniej niż w sklepach. Dysponuje on 4 różnymi pokojami, mianowicie: jedynka (wersalka) - 8000T, dwuosobowy pokój – 10000T, dwójka składająca się z 2 pokojów- 12000T, trzypokojowe apartament – 15000T; Wszystkie pokoje są duże, widne i mają wc, prysznic. Na parterze hotelu jest bar rozrywkowy. Tel: 311775.

Hotel Gegee, dawno nazywano go Dzul, znajduje się po drugiej stronie hotelu Flower na wzgórze Sansar pomiędzy domami mieszkalnymi. Na drzwiach jest malutki napis, ciężko trafić, dlatego trzeba zapytać o drogę. Pokoje standardowe z łazienką są po możliwej cenie- 8500T, luksusowe kosztują po 16500T od osoby.

Schronisko młodzieżowe „Backpackers” jest godny uwagi schroniskiem ze względu na przytulność i różnorodności okazujących usług. Na przykład, można wypożyczać tam rower górski, wynająć gazik(jeep), organizują tam wycieczki terenowe, spływy kajakowe. Hotel posiada kawiarnię, pralnię, faks i E mail,. Cena od 7700 – 18000T ze śniadaniem. Znajduje się 100m na południu od budynku Aeroflotu. Tel: 315398, 328410;

Hotel Dzaluuczuud (Młodzież) kiedyś był schroniskiem dla młodzieży i turystów przyjeżdżających z krajów socjalistycznych, a teraz po prywatyzacji i modernizacji stał się możliwym, przytulnym hotelem dla gości zagranicznych. Znajduje się przy ul. Baga Toiruu w odległości 200m północy od hotelu Ułan-Bator. Ładny pokój jednoosobowy bez łazienki kosztuje 6000T, a apartament – 26500T. Tel: 324594;

Hotele średniej kategorii:

Hotele tej klasy na ogół oferują cenę, która zawiera śniadanie. Jednak trzeba upewnić, że czy ta cena również zawiera podatek VAT w wysokości 13%.

Znanym słusznie ze swej lokalizacji i noclegu ze śniadaniem jest Hotel Urge. Mieści się on przy samym Domu Rządowym na początku ul Chudaldaany naprzeciw Muzeum Historii Mongolii. Na parterze są dosyć przyjemne bar i restauracja. Cena za jednoosobowy pokój wynosi –30000T, dwójka –45000T Tel: 313772;

Bliskim, wygodnym miejscem dla ulokowania się jest Hotel Negdelczin. Pięciopiętrowy szary budynek z cegły sylikatowej znajduje się przy drugim przystanku od placu Suche-Bator na wschodzie przy al. Pokoju. Za czysty, ładny pokój jednoosobowy z łazienką trzeba płacić 16000T, dwójka kosztuje –44000T. Tel:453230; 358301

Nie daleko od tego hotelu w kierunku wschodnim przy tej samej alei, na wzgórzu Amerykańskim przed ambasadą Wielkiej Brytanii jest ładny, przytulny, piętrowy hotel „New Capital”. Jedynka kosztuje 27500T, a dwójka – 36300T. Tel: 358235, 358228;

Hotel Manduchaj, który znajduje się 50 m na północnym zachodzie od CDT „Ich Delguur” jest ładny, usługa jest dobra, pokoje są większość z pracowników mówi po angielsku lub niemiecku. Nocleg w 4 osobowym pokoju kosztuje 5000T, apartament 50000T, jedynka –16000T. Tel:321578,326746

Po modernizacji i przemeblowaniu Hotel Flower ( Dawny Altai) stał się eleganckim hotelem dzięki inwestycji Japońskiej. Przyjeżdżają tu głównie biznesmeni i turyści z Japonii. Znajduje się on na szczycie „Sansar” blisko do Centrum Handlowego, przy tunelu. Pokoje są bardzo przytulne ale nie mało kosztują. Otóż jedynka z wc 44000T, zaś dwójka-77000T, prysznic jest w korytarzu. Tel: 358330;

Pod względem umeblowania, przytulności i usług, ale nie lokalizacji hotel White House jest jeden z najlepszych z tej kategorii hotelu. Dysponuje on restauracją kuchni Francuskiej i barem Angielskim. Cena jedynki wynosi- 40000T, a dwójka- 60000T; Znajduje się przy ul.Damdinbazaryn, rozwidlenie od ul.Amarsanaagijn. Tel:367827, 369973;

Hotele wyższej kategorii:

W cenie wszystkich lepszych hoteli reguły zostały uwzględnione podatek dochodowy oraz śniadanie. Przyjmują one powszechnie znane karty kredytowe i dodatkowym plusem jest to, że posiadają na ogół swe źródło energii elektrycznej, ciepłej wody podczas, gdy istnieją niedogodności w dostawie, które ciągną się nieraz tygodniami.

Należy pamiętać, iż w sezonie szczytowym, zwłaszcza koło Naadamu są trudności z znalezieniem miejsca w tych hotelach, lepiej zrobić wcześniej rezerwację.

Niewątpliwie Hotel Ułan-Bator jest najbardziej popularnym i dogodnym hotelem wśród hoteli tej kategorii. Dysponuje on 119 pokoje i apartamenty z 280 łóżkami. Standardowe jedynki kosztują 60$, dwójki – 85$, a apartamenty –132$. Tel: 320237, 325368

Bardzo znanym hotelem dla zorganizowanych grup turystów jest Hotel Bajangol, znajdujący się przy al. Czyngis Chaana. Dysponuje on 208 pokojami z 418 łóżkami, elegancką restaurację kuchni azjatyckiej, ale pokoje są zwykłymi w stosunku do ceny. Nocleg w jednoosobowym pokoju kosztuje 72$, zaś w dwuosobowym – 94$. Tel: 312255

Najelegantszym, wybudowanym z bardzo drogich materiałów budowlanych (szklana fasada, z czerwonymi granitami, ) jest niewątpliwie Hotel Czyngis Chaan, usytuowany na lewym brzegu rzeki Selbe. Hotel był projektowany i wyposażony na poziomie 5 gwiazdkowych hoteli typu „Intercontinental” (jak Victoria w Warszawie). Dysponuje on 196 eleganckimi, przytulnymi pokojami z 400 łóżkami. Cena za jednoosobowy pokój wynosi-90$, a zaś dwuosobowy – 130$, apartamenty 140$. Tel:313380. 312788;




Autobusy i mikrobusy



Autobusy dalekobieżne są popularnym środkiem do podróżowania po terenie Mongolii, ale ze względu na ograniczone usługi, zły stan pojazdów ( na ogół są stare autobusy ruskie) podróże trwają dużo dłużej i nie są zbyt wygodne. Wszystkie kursy zaczynają się z Ułan-Bator i kończą też. Dalekobieżne autobusy kursują nieomal do wszystkich centrów ajmacznych i miejsc turystycznych oprócz najbardziej odległych miast na zachodzie kraju takich jak Chowd, Ulaangom, Bayan-Ulgii, również Suche-Bator, Erdenet do których są połączenia kolejowe. Najdalej położonymi na zachód miastami, gdzie kursują autobusy są Ałtai(1001km), Uliastai(984km) i Murun(671km), a na wschodzie Czoibalsan(655km). Wszystkie autobusy odjeżdżają z dworca autobusów międzymiastowych „Teewryn Towczoo”. Bilety na autobusy międzymiastowe można kupić w kasie piętrowego budynku, znajdującego się na dworcu ( wejście od południa) i lepiej na parę dni wcześniej. Tel: 321730.

Mikrobusy jeżdżą z Ułan-Bator do Darchan, Erdenet, Baganuur, Nalaich, Tuw ajmak, w sezonie letnim do Charchorin, Chudżirt, Terelj, Mandzszyr, ale nie mają określonego rozkładu jazdy. Jeżdżą wtedy gdy są chętni. Ceny prawie nie różnią się od cen autobusowych, ale czas jazdy jest dużo krótszy i jedzie się o wiele wygodniej. Mikrobusy stoją na placu przy dworcu autobusów dalekobieżnych.

Również na placu dworca autobusowego można wynająć gaziki do dowolnej miejscowości, gdzie tylko dusza zapragnie. Opłata za każdy kilometr nie powinna przekraczać 200T, tak jak taksówki. Od większości biur podróży w Ułan-Bator oraz w kempingach na terenie można wynająć porządne jeepy z kierowcą nieco droższą opłatą. Opłata taka może obejmować cenę namiotu i śpiwora.

Kuchnia mongolska i wyżywienie

Tradycyjnych dań kuchni mongolskich można skosztować jedynie w Mongolii. Kuchnia mongolska składa się głównie z dań mięsno-mącznych i mlecznych, liczy ona ponad 200 dań. Podstawą potraw jest baranina, wołowina, rzadziej mięso końskie, kozie oraz drób. Ulubioną potrawą Mongołów jest bulion na mięsie z kością z kluskami, makaronem lub łazankami oraz buudz ( pierogi z mięsem gotowane na parze), chuuszur ( rodzaj pierożka z mięsem smażony na tłuszczu). Ozdobą mongolskiego posiłku jest cały zad barania wraz z boczkiem gotowany w całości. Podaje się go w całości na wielkiej tacy podczas uroczystości Cagaan Sar (uroczystość Nowego Roku według starego kalendarza księżycowego) oraz na innych dużych uroczystościach. Najczęściej Mongołowie jedzą mięso gotowane przeważnie wołowinę lub baraninę. Gotują je bardzo krótko i podają na stół wraz z kością. Tak przyrządzone mięso nie traci witamin, zachowuje soczystość. Spożywa się również ajrag (kumys), kefir, ser biały, twaróg( bjaslag), aruł(aaruul- suszony twaróg), zsiadłe mleko, urum (gruby kożuch schładzanego gotowanego mleka). W dawnych czasach w sezonie letnim Mongołowie prawie wcale nie jedli potraw mięsnych. Czasem gotowali zupy z mięsa suszonego tzw. Borc. Borc przygotowywano późną jesienią z surowego uda wołowego tnąc w długie paski i susząc na mrozie i wietrze. Niewątpliwie najciekawszymi potrawami których możemy spróbować tylko u Mongołów są boodog i chorchog. Boodog przyrządza się z całej tuszki kozy. Usuwa się tylko kości i wnętrzności a w ich miejsce wkłada się różne przyprawy i żarzone kamienie a następnie zawiesza się nad ogniskiem i opieka obracając co jakiś czas. Chorchog robi się na ogół z mięsa baraniego ( całego lub pół barana w zależności od ilości osób) w ten sposób, że mięso dzieli się na kawałki wraz z kością, wkłada do dużej metalowej bańki, dodaje się do tego przyprawy a następnie rozżarzone na ogniu kamienie. Zamyka się szczelnie bańkę i obraca nią przez 20-30 minut. Tak przyrządzone mięso jest bardzo smaczne. Zupę, która wytworzyła się w środku pije się w czarkach a gorące kamienie trzyma się w rękach lub przykłada do bolących miejsc. Według wierzeń mongolskich mają one uzdrawiającą moc. Chorchog można zamówić w restauracji Mandzszyra .

W Mongolii miejscem gdzie można tanio zjeść są tzw. „Guanz”(Jadłodajnie). W Guanzach można zjeść bulion na mięsie z kluskami za 400T, zupy jarzynowe 500T i buudzy lub chuuszury za 100T. Przy alei Pokoju co 50m można spotkać jadłodajnie (małe barki) z mongolskimi daniami oraz przy przystankach autobusowych pawilony szybkiej obsługi sprzedające buudzy lub chuuszury. Najbliższy Guanz w centrum mieści się w Gmachu Poczty Głównej, wejście narożne od strony Giełdy Papierów Wartościowych. W ostatnich latach liczba restauracji lub barów restauracyjnych rosła jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Istnieje kilka przyzwoitych restauracji z kuchnią mongolską, które są dość czyste i obsługa jest na poziomie, ale są nieco droższe. Są to restauracja Tuuł naprzeciw Muzeum Sztuk Plastycznych, Restauracja Ider za hotelem Dzaluuczuud, Dulguun_Nuur z tyłu CDH Ich Delguur, Asia Restaurant na rogu alei Pokoju i Baga Toiruu, oraz restauracja Mongol chool(Kuchnia mongolska) przy Hali targowej Szar Delguur( za Urt Cagaanem). Amatorom którzy chcą skosztować mongolskie dania( między innymi Chorchog) w oryginalnej jurcie i przy muzyce mongolskiej proponujemy restaurację „Avtai Sain Chany Urge” znajdująca się 100m na północ od hotelu Czyngis Chaan (Tel: 453118,453129)oraz „Czin Wan Chanddordżyn Urge”która mieści się przy ul. Seoulyn naprzeciwko ambasady Rosji(Tel: 320763). Do tych dwóch restauracji należy uprzednio dokonać rezerwacji.

Tym, którzy chcieliby spróbować kuchni azjatyckiej polecamy japońską restaurację Hanamasa, znajdującą się na rogu ul. Ich Toiruu i al. Chuwsgalczdyn ( naprzeciwko klasztoru Geser sum). Działa ona na zasadzie „szwedzkiego stołu”. Płacąc 8$ można jeść w dowolnej ilości dania kuchni zarówno japońskiej jak i mongolskiej. Również na tej samej ulicy Chuwsgalczdyn w stronę centrum, przed skrzyżowaniem z ulicą Baga Toiruu jest maleńka restauracja chińska tego typu w której można zjeść za 5$. Koreańska restauracja Seoul znajdująca się w Parku Młodzieży ( naprzeciw hotelu Bajan-Goł) oferuje kuchnię koreańską z zakąskami zimnymi i gorącymi oraz dobre pieczywo także w formie stółu szwedzkiego za 10$. Kuchnię innych narodowości w Ułan-Bator oferują restauracja Little Hong Kong(Chińska i Japońska)Hazara (Indyjska), Ankara(Turecka), Cafe De France(Francuska), Sekitei(japońska), Churchill’s(angielska), Praga(Czeska), White House(Francuska),Doula la Capitale(Afrykańska), Countryside(Amerykańska), De La Casa(Włoska) itp. Restauracje w hotelach serwują śniadanie, obiad i kolacje w ograniczonych godzinach, zwykle od 7 do 10, od 12 do 15 oraz od 18 do 21, a inne restauracje w mieście serwują tylko obiady i kolacje ale mają dłuższe czasy kolacyjne aż do 23 i są mniej tłoczone. We wszystkich restauracjach za usługi płaci się tugrukami ale dolary amerykańskie są przyjmowane według aktualnego kursu dnia.

Hala targowa i targowiska

W stolicy Mongolii można się bez problemu zaopatrzyć się w podstawowe artykuły spożywcze, również polskie, czeskie, niemieckie, ruskie.Najlepiej w tym celu udać się na targ.

W Ułan-Bator w każdej dzielnicy jest kilka Hal i targowisk w których można zaopatrzyć się w artykuły spożywcze, nabiał, warzywa, owoce i inne produkty codziennego użytku. Hale i targowiska pracują codziennie od godziny 10 do 20.

-Hala targowa Chubusguł ( dawny Dalaj Eedż) i Merkury mieszczą się obok siebie i są najlepsze pod względem lokalizacji, higieny oraz asortymentu zaoferowanych towarów. Znajdują się one w samym centrum miasta przy ul. Seoulyn, 100 na zachód od Cyrku. Sprzedają tam różne świeże pieczywa, mięso i wędliny, uda kurczaków amerykańskich, ryby z mongolskich jezior, warzywa i owoce egzotyczne, importowane artykuły konserwowe, paczkowane, kumys, nabiały, produkty mleczne a nawet kawiory, wędzone ryby i marynowane ryby w puszkach. Towary są dobrej jakości ale droższe niż w innych marketach.

-Hala targowa Durwun Uuł market jest to duża czerwono-biała hala znajdująca się w 11 mikrorejonie, na rogu ul. Eldew-Oczir i Ich Toiruu. Sprzedaje się tam głównie artykuły spożywcze codziennej konsumpcji takie jak wędliny, świeże mięsa, warzywa, owoce, mąka, makarony, nabiał, i pieczywa. Ceny są niższe niż w sklepach .

W targowiskach (bazarach) Chuczit Szonchor który jest w miejscowości Dendżyn mjanga ( 1 przystanek przed czarnym rynkiem) oraz Charchorin, który jest w 1 mikrorejonie przy al. Pokoju budki prowadzą sprzedaż hurtową mąki, makaronu, ryżu, warzyw i innych artykułów spożywczych. Tam chociaż ceny są o wiele niższe, jednak warunki higieniczne są gorsze niż w Halach targowych.

Największym targowiskiem w Ułan-Bator jest bazar „Naran-Tuuł” wybudowany w latach 1997-1999 składający się kilkuset nowoczesnych pawilonów handlowych i hal targowych, w których można nabyć najrozmaitsze towary zarówno spożywcze jak i przemysłowe pochodzące z krajów Ameryki, Azji i Europy oraz również drogocenne rzeczy stare ze srebra, złota i kamieni szlachetnych.. Na tym Bazarze zawsze jest duży tłok i działają kieszonkowcy. Lepiej nie nosić ze sobą dużej ilości gotówki czy innych cennych rzeczy. Jeżeli znajdziecie coś, co chcielibyście kupić, a nie macie przy sobie wystarczającej ilości pieniędzy, to można poprosić sprzedawcę o przyniesienie tego do hotelu. Takie rozwiązanie jest lepsze niż noszenie przy sobie dużej kwoty. Do tych wyżej wymienionych bazarów kursują autobusy i mikrobusy.
Napiwki i targowanie się

Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe. Kelnerzy w restauracjach nie są przyzwyczajeni do napiwków, ale jeśli jesteście zadowoleni z ich usług można zostawić 200-300T napiwku. Taksówkarze nie żądają napiwków od Mongołów, jednak w przypadku turystów mogą zaokrąglić należną sumę. W dużych sklepach i supermarketach ceny są stałe, nie można się targować ale w małych prywatnych sklepikach, na straganach, na targowiskach i bazarze można targować się.

Zakupy

Mongolia dysponuje wieloma ciekawymi pamiątkami, wyrobami z kaszmiru i z wełny wielbłądziej, które nie są dostępne w innych krajach. Państwowy Dom Towarowy (Ulasyn Ich Delguur) mieszczący się przy al. Pokoju jest największym domem handlowym, zawiera on rozmaity wybór towarów, także różne pamiątki. Dużo jest galanterii skórzanej, wyroby kaszmirowe i wełniane, futra, czapki z futer, pamiątki, wyroby jubilerskie, obrazy olejne, akwarele, mongolskie wódki i ilustrowane książki. W Ułan-Bator jest kilka firmowych sklepów w których można kupić wyroby dwóch dużych producentów wyrobów kaszmirowych w Mongolii, Gobi i Bujan. Są to: sklep kaszmirowy przy Fabryce Gobi, sklepy firmowe Gobi w Centrum Handlowym „Narny Titem ( obok restauracji „Hanamasa”) oraz TB Anduud, sklep kaszmirowy w 3 mikrorejonie, a także stoiska w prawie każdym domu handlowym.

Przy hotelu Bajan Goł znajduje się Shopping Center, w którym można płacić dolarami. Prowadzi on sprzedaż różnych napojów, alkoholi, wyrobów tytoniowych, kosmetyków, pamiątek, niektórych towarów przemysłowych, kożuchów i futer, wyrobów skórzanych i wełnianych i innych towarów. Istnieje kilka supermarketów oferujących amerykańskie, europejskie i japońskie towary. Niektóre bardziej popularne to; Centerpoint, Sapporo, Naran Shop, Prestige, Magda Center. Naprzeciw hotelu Bajan Goł w Centrum Wystawowym znajdują się różne stoiska handlujące wyrobami gotowymi i obuwiem z różnych zakątków świata, gdzie można dosyć tanio kupić towary dobrej jakości.

Sklepy czynne są z reguły od 9 do 18 z przerwą na obiad miedzy 13-14.
Rozrywka

W lokalnych gazetach można znaleźć programy (ogłoszenia) o rozrywkach. Hotel Ułan-Bator prowadzi tygodniowy informator o rozrywkach w Ułan-Bator. Niektóre teatry, czy galerie mają reklamę w języku angielskim wywieszoną na zewnątrz.

Dyskoteki i kluby nocne

Tak, jak w Polsce młodzież w Mongolii lubi chodzić do dyskoteki i się bawić. Istnieje kilkadziesiąt klubów młodzieżowych, gdzie odbywają się dyskoteki. Wśród nich najpopularniejszymi są:

„Top Ten disco bar”- Dysponuje dużą salą do tańca, dobrą muzyką rozrywkową, wspaniałym barem z obsługą i prowadzi nieraz występy mongolskich znanych zespołów rokowych, śpiewaków i muzyków. Mieści się w budynku Variette (100m w północy od Dworca Głównego), czynny w godzinach od 21- do 03, wstęp wynosi 3200T, Tel: 743027;

„Money Train Disco Club”- Należy do firmy „New Seoul” Sp. z o.o. i ostatnio staje się najlepszym ze względu na dobrą lokalizację( mieści się w Pałacu Kultury Mongolskich Związków Zawodowych w centrum),posiada dużą salę do zabaw, dobrą obsługą i dobrą muzyką. Czynny jest od 20 do 03, wstep kosztuje 3500T, Tel: 322460;

„Hollywood disco bar”- Znajduje się w Pałacu Kultury Młodzieży przy al. Młodzieży( Dzaluuczuudyn Urgun Czoloo). Sala nie jest duża ale dysponuje dobrą muzyką rozrywkową, jazzową i dobrą, sprawną obsługą. Wstęp wynosi 5$, czynny codziennie od godziny 17 do 02 nocy. Tel: 312136;

Tym, którzy chcieliby spędzić wieczór oglądając występy artystów , pokaz mody lub striptease proponujemy następujące kluby:

„Hard Rock” Tel: 313393 ul. Amaryn, Centralny Dom Kultury;

Czynny :12.00 – 00.00

Wstęp: 3500T

Restauracja „Bridge” Tel: 450784

Al. Pokoju (Ench Tajwany Orgon Czoloo),

na lewym brzegu rzeczki Selbe, przy moście

Arslantaj Guur; Czynny: 21.00 – 06.00

„Emon” bar

ul. Seoul (w 50 m na zachód od biura Aeroflotu) Tel: 311179

Otwarty: 22.00 – 04.00

Wstęp: 5$

Puby:

„Czyngis bar” - jest jednym z najpopularniejszych barów piwnych w Ułan-Bator. Serwują tu piwo mongolskie „Czyngis Chan”. Znajduje się przy ul. Baga Toiruu, naprzeciwko Centrum Twórczości Dzieci i czynny jest on codziennie od południa do drugiej nocy. Tel: 325820;

„Chan Brau bar”- jest największym i najlepiej lokalizowanym pubem w Ułan-Bator i obsłuży oryginalnym piwem niemieckim i Czyngis Chan. Znajduje się w samym centrum 30 m w południe od Placu Suche-Bator, przy al Czyngis Chan, czynny codziennie od godziny 11.00 do 00.00 nocy. Tel: 99112760;

„Tachir Sojot” pub – jedyny pub w mieście, który serwuje piwo własnej produkcji. Mieści się on przy ul. Baga Toiruu, za Uniwersytetem i jest czynny codziennie od 11.00 do północy. Tel: 323834;

Biura podróży i tour operatorzy

Ze względu na trudności podróżowania po słabo zaludnionych regionach kraju, Mongolia jest w dużym stopniu zamknięta dla turystyki indywidualnej. Zdarzają się turyści podróżujący indywidualnie, jednak głównie obsługą ruchu turystycznego zajmują się firmy turystyczne.

Jeszcze do niedawna na rynku turystycznym Mongolii panował monopol firmy "Dżuulczin". Po roku 1992, kiedy dokonano sprywatyzowania tej firmy, powstało dużo prywatnych firm turystycznych. Pod koniec maja 1998 roku już około 300 firm było zarejestrowanych i posiadało koncesje. Większość z nich ma jednak małe doświadczenie w prowadzeniu działalności turystycznej oraz, co się z tym wiąże, niewielu klientów. W rękach około 10 przedsiębiorstw znajduje się 80% biznesu turystycznego w Mongolii, przy czym firma "Dżuulczin" nadal jest największą firmą turystyczną w kraju.

Niektóre firmy turystyczne posiadają własne zaplecze materialne, czyli własne bazy turystyczne, środki lokomocji, konie, wielbłądy itp. Zaledwie kilku detalicznych agentów podróży pośredniczy w sprzedaży biletów na środki transportu. Duże firmy oferują różnorodne pakiety. Ich oferty są bardzo bogate. Natomiast mniejsze firmy często specjalizują się w obsłudze podróży jednorodnych, często bardzo specjalistycznych.

Większe biura turystyczne oferują bardzo szeroką ofertę pakietów turystycznych - od ogólnych imprez poznawczych lub wypoczynkowych do imprez bardzo specjalistycznych. W ramach ogólnych imprez poznawczych turysta może odwiedzić konkretne rejony i miejscowości o atrakcyjnych walorach turystycznych, poznać kulturę i tradycje nomadów, przyrodę Mongolii, zwiedzić zabytki i rezerwaty przyrody. Natomiast w ramach imprez specjalistycznych firmy turystyczne oferują takie formy turystyki jak: myślistwo,wędkarstwo, alpinizm, wyjazdy ornitologiczne (obserwowanie różnych gatunków ptaków), wyprawy paleontologiczne, agroturystykę (poznawanie kultury i życia miejscowej ludności, odpoczynek w uzdrowiskach, a nawet ostatnio organizację wyjazdów służbowych. Turysta może wybrać podróż jeepem lub innym środkiem lokomocji, przejażdżkę koniem i wielbłądem lub nawet spływ kajakami po jeziorach i rzekach, oraz wiele innych atrakcji. Wybór jest spory, jednak ceny są relatywnie bardzo wysokie, a jakość oferowanych usług nie zawsze na poziomie. Niżej podajemy najbardziej godne zaufania biura podróży i tour operatorów w Mongolii:

1. Blue Sky Travel
Telefon Nr: 976-1- 321643
P.O.B. 181 Faks Nr: 976-1- 312067
Ułan-Bator – 38 E-mail:blueskytrav@yahoo.com
Rodzaje imprez turytstycznych:wyjazdy antropologiczne, paleontologiczne, wspinaczka górska, wycieczki rowerowe i inne;

2. Chono Travel
Telefon Nr: 976-1- 369837,311751
Pałac Młodzieży i Dzieci, pok.7 Faks Nr: 967-1- 365138 P.O.B.825
E-mail: chono@magicnet.mn
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe, indywidualne, wędkarstwo, trekking, wycieczki helikopterem i inne;

3. Ecotravel Nucht
Telefon Nr: 976-1- 310241
Nucht Hotel Faks: Nr: 976-1- 325630
Central Post – 112, Ułan-Bator-30
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i indywidualne, agroturystyka i inne;

4. Korporacja Turystyki Zagranicznej
Telefon Nr: 976-1- 312095, 328428
„Dżuulczin” Faks Nr: 976-1- 320246
Al. Czyngis Chan 5B
E-mail: jlncorp@magicnet.mn
Ułan-Bator-210543
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i klasyczne, spływ kajakowy, spływ tratwą wędrówka przygodowa, mysliwstwo, wyjazdy paleontologiczne i antropologiczne, podróż jeepem, wędkarstwo, obserwowanie ptaków i inne,

5. Mongol Altai Travel
Telefon Nr: 976-1- 325188
ul. Choch Tenger 5 Faks Nr: 976-1- 325188
Ułan-Bator-49
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i klasyczne, myślistwo, trekking, wspinaczka górska i inne;

6. MIAT Tour
Telefon Nr: 976-1- 310729
ul. Dżamjan Gunii-6 Faks: Nr: 976-1- 324992
Ułan-Bator-48
E-mail: jargal@magicnet.mn
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i klasyczne, wędkarstwo, myslistwo, trekking, wycieczka helikopterowa, przejażdżka konno i inne;

7. Mongolian Adventure Tour
Telefon Nr: 976-1- 312255
„MAT” Faks Nr: 976-1- 310917
Hotel Bajan-Goł pok. 214
E-mail: advtour@magicnet.mn
Al. Czyngis Chan, Ułan-Bator-43
Rodzaje imprez turystycznych: myśliwstwo, wędkarstwo, wedrówka przygodowa, wyjazdy paleontologiczne i inne;

8. Mongol Tour O.K.
Telefon Nr: 976-1- 311447
P.O.B. 251 Faks Nr: 976-1- 311441
Ułan-Bator-38
E-mail: mtour@magicnet.mn
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe, przejażdżka konna, fotosafari, spływ kajakowy i inne;

9. Nature Tour
Telefon Nr: 976-1- 311801, 312392
Budynek Związku Młodzieży Faks Nr: 976-1-311979
Mongolskich, pok. 212
E-mail: nattour@magicnet.mn
P.O.B. 538, Ułan-Bator-53
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i klasyczne, wędrówka i trekking, wędkarstwo, fotosafari, przejażdzka na koniu i wielbłądzie i inne;

10.Nomadic Journeys
Telefon Nr: 976-1- 328737
P.O.B. 479 Faks Nr: 976-1- 323043
Ułan-Bator-13
E-mail: nomadic@magicnet.mn
Rodzaje imprez turystycznych: trekking, jazda na tratwie, obserwacja ptactwa, przejażdżka na jakach i inne;

11.Tsagaan Shonkhor
Telefon Nr: 976-1-322079, 326960
Plac Suche-Bator-3
Faks Nr: 311891
P.O.B. 608, Ułan-Bator-46
E-mail : tsagaanshonkhor@magicnet.mn
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i klasyczne, wędkarstwo, przejażdżka na koniu i wielbłądzie, podróż jeepem i helikoterem i inne;

12.Tsolmon Travel
Telefon Nr: 976-1- 322870
Al. Czyngis Chan, Biblioteka
Faks Nr: 976-1- 310323
Państwowa, pok. 315
E-mail: tsolmont@magicnet.mn
Ułan-Bator-11
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i klasyczne, wędrówka przygodowa i inne;

13.Shuren Travel
Telefon Nr: 976-1- 323363
Plac Suche-Bator-11
Faks Nr: 976-1- 323363
Centralny Dom Kultury, pok 707
Ułan-Bator
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki klasyczne, helikopterowe, wędrówka przygodowa, przejażdżka konna, na wielbłądach i inne;

14.Karakorum Expeditions
Telefon Nr: 976-1- 327423
P.O.B. 200 Faks Nr: 976-1- 327423
Ułan-Bator 210638
Rodzaje imprez turystycznych: wycieczki grupowe i indywidualne, trekking, wędrówka rowerowa, wędkarstwo, przejażdżka na koniu, wspinaczka gósrka, podróż jeepem i inne.

Rozmówki

Podstawowe zwroty i niezbędne wyrazy:

Dzień dobry! Sajn bajna uu? ( Sain bainu')

Jak się masz? Lagszin tungalaga uu? ( Lahszin tungalgu')

Dobrze! A ty? Sajn, Sajn bajna uu? (Sajn, Sajn bajnu')

Jak wasze zdrowie? Tany bije sajn uu? (Tany bije sajnu')

Dobrze, nieźle, zle Sain, gajgui, muu. ( Sajn, gajgui, mu)

Do widzenia Bajartaj.( Bajartai)

Dziękuję ( bardzo ) ( Ich ) Bajarlalaa (Bajarlla )

Jak pańskie nazwisko? Tany owog chen be? ( Tany owg chenb )

Jak ma pani (pan ) na imię? Tany neriig chen gedeg we? (tany neriig chen gedgew)

Moje nazwisko ...... Minii owog ......(Mini owg )

Mam na imię...... Minii neriig ...... gedeg (Mini neri'g .......gedeg)

Jakiej pani(pan) narodowości? Ta jamar undesten be? (ta jamr undestenb)

Jestem Polakiem (Polką) Bi polsz chun baina. (Bi polsz chun bain)

Czy pani(pan) mówi
po Polsku(rosyjsku)? Ta polszoor (orsoor) jaridag uu?
(Ta polszoor, orsoor jaridgu')

Nie, ja nie umiem . Ugui, bi czadahgui. ( Ugui, bi czadchgui)

http://mongoluls.pl/