Marcin Nowak Handel B2B
Temat: Birma. Nowy azjatycki tygrys.
Birma. Nowy azjatycki tygrys.http://marcinnowak.natemat.pl/10665,birma-nowy-azjatyc...
Birma w wyniku intensywnych przemian politycznych trwających od roku, otwiera się na świat, stając się nowym rynkiem wschodzącym o ogromnym potencjale. Od kilku miesięcy władze Birmy pokazują, że są otwarte na zagranicznych inwestorów. Chiny, Malezja, Tajlandia, Indie i Singapur są już w Birmie dużymi inwestorami. Duże zachodnie korporacje także zaczynają szukać sposobów jak wejść na rynek wcześniej od innych.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zapowiadają zniesienie sankcji gospodarczych i wsparcie rozwojowe dla demokratyzującego się państwa. Prawdopodobnie nie nastąpi to 23 kwietnia, gdy będą na ten temat dyskutować unijni ministrowie spraw zagranicznych. Ale na zniesienie sankcji naciskają jednak zachodnie koncerny.
Birma posiada znaczne bogactwa naturalne: gaz, ropa naftowa, kamienie szlachetne, surowce mineralne oraz bogate tereny rolne ( przed laty była głównym producentem ryżu na świecie ). Birma dzięki zachowanym świątyniom, pagodom i architekturze postkolonialnej oraz niezniszczonej przyrodzie jest także doskonałą atrakcją turystyczną, tworząc potencjał dla branży turystycznej i rynku nieruchomości.
Birma ze względu na doskonałą lokalizację geopolityczną ( sąsiaduje z Indiami, Chinami i Tajlandią, posiada także szeroki dostęp do Oceanu Indyjskiego ) i licznej populacji ( aż 65% populacji Birmy stanowią osoby poniżej 35 roku życia ), ma szansę stać się regionalnym potentatem w handlu i transporcie morskim. Dzięki inwestycjom zagranicznym, niskim kosztom produkcji Birma przyciąga inwestorów i producentów z całego świata ( koszty pracy w Birmie wynoszą tylko 55% wynagrodzenia w Wietnamie, 24% wynagrodzenia w Tajlandii, a 22% wynagrodzenia w Chinach ).
Birma jest regionalnym węzłem komunikacyjnym zapewnieniającym alternatywne drogi handlowe z z Azji z pominięciem Cieśniny Malakka. Birma to jedyne miejsce, przez które Chiny mają dostęp do Oceanu Indyjskiego, z pominięciem cieśniny Malakka. Jest to istotny element w kontekście Chin, które od kilku lat intensywnie inwestują w Birmie. Chiny są zainteresowane dostępem do Oceanu Indyjskiego poprzez Birmę ze względu na uzależnienie swojej gospodarki w dużym stopniu od transportu morskiego ( transport towarów eksportowych oraz transport surowców np. z Afryki ). Potencjalne utrudnienia wynikające z niestabilnej sytuacji na Morzu Południowo-Chińskim ( znaczna obecność Stanów Zjednoczonych oraz lokalne roszczenia państw regionu ) także podnosi atrakcyjność Birmy jako szlaku handlowego w oczach Chin. Dotychczas Birma korzystała z inwestycji Chińskich, jednak w obliczu narastającego uzależnienia od Chin od roku prowadzi politykę otwarcia na inwestorów zagranicznych, zwłaszcza grupy państw Azji Południowo-Wschodniej stowarzyszonych w ASEAN.
W 2015 roku Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) zniesie lub obniży taryfy dla krajów członkowskich. Spowoduje to utworzenie nowej Strefy wolnego handlu ASEAN.
Zniesienie barier handlowych ma na celu ograniczenie biurokracji i zwiększenie konkurencyjności regionu w kontekście globalnej gospodarki. Zmiany te znacznie podniosą znaczenie Azji Południowo-Wschodniej na mapie gospodarczej świata.
Birma jest państwem grupy ASEAN, posiadającym jeden z większych potencjałów gospodarczych regionu. Doceniają to już inni członkowie ASEAN. Dwustronna wymiana handlowa między Malezją i Birmą wyniosła 795 mln USD w 2011 r., wzrastając o prawie 27% w porównaniu do poprzedniego roku. Singapur zamierza wyspecjalizować się dostarczając Birmie usługi w sektorach takich jak biomedycyna, bankowość i turystyki. Tajlandia idzie w ślady Malezji, planując zainwestować w rozbudowę swojego systemu kolejowego łączącego kraj z siecią kolejową Birmy. Chiny i Japonia są gotowi wspierać inwestycje z długoterminowych kredytów preferencyjnych.
Jak widać Birma staje się kandydatem na azjatyckiego tygrysa z dnia na dzień na naszych oczach. Jest to także duża szansa dla polskich firm i inwestorów, którzy w dużym stopniu “przespali” boom na rynku chińskim.
http://marcinnowak.natemat.pl/10665,birma-nowy-azjatyc...
Zapraszamy do współpracy firmy zainteresowane tematem współpracy biznesowej na rynku birmańskim: info@moleck.com
http://polska.moleck.com/birma-informacje.htmlMarcin Nowak edytował(a) ten post dnia 17.04.12 o godzinie 11:29