Temat: Opłata za nieruchomość
Taki sposób opodatkowania wspólnej nieruchomości wynika ze szczególnego rodzaju odpowiedzialności, jaka wiąże się ze współwłasnością. Jest to odpowiedzialność solidarna, co oznacza, że organ podatkowy może żądać, niezależnie od ustaleń między zobowiązanymi, uiszczania całości lub części podatku od wszystkich właścicieli łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Przy czym zapłata przez któregokolwiek z podatników zwalnia z obowiązku pozostałych. Zobowiązanie wszystkich dłużników podatkowych istnieje, aż do całkowitego uregulowania należności. Solidarność przejawia się także w tym, że organy podatkowe wymierzają podatek osobom fizycznym, w kwocie całościowej w jednej decyzji skierowanej do wszystkich współwłaścicieli. Organ nie może podzielić tej kwoty między zobowiązanych stosownie do ich udziałów we współwłasności.
------------------------------------------------------------------------
Reguły dotyczące kosztów postępowania w przypadku zniesienia współwłasności określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wysokość opłaty zależy od naszych relacji z pozostałymi współwłaścicielami. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobierana jest opłata stała w kwocie 300 zł.
W pozostałych przypadkach wniosek będzie podlegał opłacie stałej w kwocie 1 000 zł.
Kiedy opłacić wniosek
Opłata od pisma musi być wniesiona przy wnoszeniu wniosku do sądu. W przypadku gdy pismo zostanie nieopłacone sąd wezwie do uiszczenia opłaty. Należy przy tym pamiętać, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.
Opłaty można dokonać zarówno za pośrednictwem poczty, banku, jak również w kasie sądu.
Zniesienie współwłasności
Opłacenie wniosku jest obowiązkiem wnioskodawcy. Bez tego postępowanie nie będzie miało dalszego biegu. Opłatę wnosi się do sadu właściwego dla samego postępowania. Będzie to sąd rejonowy, w którego okręgu jest położona rzecz.
Co we wniosku?
Zgodnie z art. 617 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać dokładne określenie rzeczy, jak również przedstawiać dowody dotyczące prawa własności.
W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, jeżeli nieruchomość ma urządzoną takową księgę wieczystą lub zbiór dokumentów.
Nie ma za to konieczności określenia sposobu zniesienia współwłasności. Wnioskodawca może jednak przedstawić swoją propozycję. Wniosek może zatem zawierać żądanie fizycznego podziału rzeczy, przyznania rzeczy określonemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych, jak również przez sprzedaż rzeczy objętej współwłasnością oraz podział uzyskanej sumy.
--------------------------
Jeśli jest zgoda na podział wszystkich współwłaścicieli, wtedy wystarczy notariusz, jest drożej,ale trwa 2-3 dni.
Tak czy owak, póki macie współwłasność nic z tym nie zrobicie, nie sprzedacie i nie oddacie.
Edyta I. edytował(a) ten post dnia 20.10.12 o godzinie 18:59