Wojciech Skrzynecki

Wojciech Skrzynecki kierownicze, biznes
prywatny

Temat: Dubaj

Co się dzieje z tym Dubajem? Niedawno było głośno o problemach i możliwości bankructwa, a równocześnie mamy Burdż Chalifa... Więc jak wygląda sytuacja - dalej są symbolem bogactwa, ze swoimi gigantycznymi hotelami, sztucznymi wyspami itd. czy jednak jest się czym niepokoić i może to być zapowiedź kolejnej fazy kryzysu?
Wojciech Kopacz

Wojciech Kopacz doradca ds.
ubezpieczeń i
inwestycji

Temat: Dubaj

Bankructwem zagrożone było nie tyle państwo, co firma Dubai World. Jej losy mają jednakże znaczny wpływ na całokształt gospodarki Dubaju.
Grzegorz Duda

Grzegorz Duda doradca ds.
ubezpieczeń i
inwestycji, Aviva

Temat: Dubaj

Dubaj poniósł konsekwencje niefrasobliwej polityki gospodarczej. Emirat ten jest wielkim placem budowy na którym powstają największe i najdroższe na świecie inwestycje z branży turystycznej, hotelarskiej i finansowej. Ogromna większość tych inwestycji finansowana jest z kredytów. Niedawno pojawiły się problemy z ich spłatą, co spowodowało paniczną reakcję tamtejszych inwestorów, wpływając na notowania giełd na całym świecie, co wszyscy pamiętamy.
Wojciech Skrzynecki

Wojciech Skrzynecki kierownicze, biznes
prywatny

Temat: Dubaj

Czy ta sytuacja jest jakoś powiązana z niską ceną ropy naftowej?
Wojciech Kopacz

Wojciech Kopacz doradca ds.
ubezpieczeń i
inwestycji

Temat: Dubaj

Wbrew pozorom, gospodarka Dubaju nie opiera się na ropie naftowej. Od lat 80-tych kraj ten opiera swoją gospodarkę na turystyce, nieruchomościach oraz finansach. Zyski z wydobycia ropy naftowej stanowią jedynie 6% dochodów emiratu.
Grzegorz Duda

Grzegorz Duda doradca ds.
ubezpieczeń i
inwestycji, Aviva

Temat: Dubaj

Jak napisał Wojciech, ropa nie jest tu decydującym czynnikiem. Do obecnej sytuacji doprowadził między innymi wysyp nieprzemyślanych inwestycji, w połączeniu ze spekulacyjną bańką na rynku nieruchomości. Firmy otrzymujące kredyty na budowę nowych apartamentowców, liczyły na krociowe zyski ze sprzedaży wciąż drożejących lokali – gdy ich ceny zaczęły spadać (obecnie nawet o 50%), pojawiły się problemy ze zwrotem należności.
Wojciech Kopacz

Wojciech Kopacz doradca ds.
ubezpieczeń i
inwestycji

Temat: Dubaj

Sytuacje dodatkowo pogorszyła decyzja władz Dubaju, zgodnie z którą państwo odmówiło dalszego udzielania gwarancji spłaty zadłużenia Dubai World, zostawiając tę firmę na przysłowiowym lodzie. Obecnie wiarygodne są tam jedynie firmy posiadające zabezpieczenie w postaci rządowych gwarancji.
Wojciech Skrzynecki

Wojciech Skrzynecki kierownicze, biznes
prywatny

Temat: Dubaj

Dziękuje za odpowiedzi. Czy to zatem koniec Dubaju jako miasta przyszłości i nowego centrum finansowego? I czy dalsze problemy tego kraju mogą pogorszyć ogólną sytuacje ekonomiczną na świecie?
Grzegorz Duda

Grzegorz Duda doradca ds.
ubezpieczeń i
inwestycji, Aviva

Temat: Dubaj

Nie wydaje mi się, by sytuacja była aż tak tragiczna. Dubaj ponosi koszta wystawnego życia na kredyt, ale konsekwencje tego kryzysu nie powinny być tak złe, by zahamować jego rozwój. Część absurdalnie drogich projektów zostanie zamrożonych, a z części trzeba będzie zrezygnować – w dłuższym terminie jednakże możemy założyć, że ten bogaty emirat wyjdzie z tych turbulencji obronną ręką.
Niepewna sytuacja w kraju tak ważnym dla światowych finansów na pewno ma wpływ na światową sytuacje makro ekonomiczną. Obniża ona skłonność inwestorów do ryzyka, wzmacniając złoto , może także przełożyć się na chwilowy odpływ kapitału z aktywów uważanych za mniej bezpieczne. Mimo to, w obliczu ogólnej poprawy w globalnej gospodarce, niepokojące informacje z Dubaju nie powinny na dłużą metę negatywnie wplynąć na stan światowych finansów.

Temat: Dubaj

Witam :)

Dwa tygodnie temu mój kolega popełnił artykuł poświęcony temu i innym najwyższym budynkom. Konkluzja jego wypowiedzi jest taka, że kryzys u nich się dopiero rozkręca. Zapraszam do lektury:

"Nie da się ukryć, że od rozpoczęcia budowy tego drapacza chmur wiele się zmieniło. Rynek nieruchomości osiągnął szczyt, a następnie zaczął mieć potężne kłopoty (ceny w tym sektorze drastycznie spadły). Uroczyste otwarcie Burj Khalifa nastąpiło w momencie, w którym Dubaj stara się wydobyć swoją gospodarkę z tarapatów, w jakich znalazł się pod koniec 2009 r., co skończyło się przyjęciem pomocy w wysokości 10 mld dolarów od sąsiedniego Abu Zabi. Emirat poinformował w grudniu, że jego długi przekraczają 100 mld dolarów. Dubaj został dotknięty przez kryzys związany z kredytowaniem nieruchomości, co przełożyło się na kryzys zaufania. Udzielona w ubiegłym miesiącu pożyczka złagodziła obawy o niewypłacalność, ale reputacja tego emiratu, jako globalnego centrum finansowego została mocno zszargana z powodu nieporadnego procesu restrukturyzacji długu Dubai World, sięgającego 59 mld dolarów (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj). Wszystko wskazuje na to, że pęknięcie bańki na rynku nieruchomości spowoduje bolesną recesję po wielu latach dynamicznego rozwoju. Restrukturyzacja olbrzymiego długu bez wątpienia będzie miała wpływ na gospodarkę Dubaju przez najbliższych kilka lat. To złe wiadomości dla inwestorów, którzy kupowali obietnicę wiecznego rozwoju. Pozostaje im mieć nadzieję, iż rosnące ceny ropy naftowej spowodują, że sąsiednie emiratu chętnie pomogą Dubajowi. Warto pamiętać, że kłopoty z kredytowaniem nieruchomości to nie tylko specjalność tego emiratu, w ostatnim czasie podobny problem mają Rosjanie. Już wiemy, iż budowa moskiewskiego drapacza chmur Wieży Rossija, nie dojdzie do skutku, a inny wieżowiec - Wieża Federacji może być znacznie niższy niż zakładano (szerzej pisałem o tym tutaj). Burj Khalifa dla jednych jest cudem inżynierii, a dla innych kolejnym przykładem braku umiaru gwałtownie rozwijającego się centrum finansowego (dla mnie osobiście jest i jednym i drugim). Właśnie w ten oto sposób sprawdza się austriacka teoria cyklu koniunkturalnego (ATCK). Warto w tym miejscu przypomnieć cytat - „Skyscrapers are monuments to peaking social mood”, czyli „Drapacze chmur to pomniki szczytujących, pozytywnych nastrojów społecznych."

Całość artykułu znajduje się tutaj: http://www.compentia.pl/index.php/RK/Najwyzszy-budynek...



Wyślij zaproszenie do