Michał Kowalski

Michał Kowalski "Promienie słońca
nie wzniecą ognia,
dopóki się ich nie
s...

Temat: zaniechana inwestycja w srodek trwaly....co z tym?

sytuacja nastepujaca: spółka celowa inwestycyjna realizuje kilka inwestycji budowy srodkow trwalych. do kazdego srodka trwalego alokowane sa na bierząco koszty bezposrednio inwestycyjne oraz takie,ktore kluczem podzialowym trafiaja z dzialalnosci operacyjnej ("czwórki") na nakłady inwestycyjne (srodki trwale w budowie). powiedzmy, ze firma realizuje 7 takich inwestycji (czyli 7 srodkow trwalych). Co się dzieje z nakładami, gdy w pewnym momencie spółka zaprzestaje realizować np 2 z tych 7 inwestycji? Co z nakładami inwestycyjnymi? zostają przeksięgowane w koszty operacyjne? czy mogą zostać przeksięgowane na inna inwestycję (mowa tu glownie o tych kosztach, ktore poprzez klucz podzialu trafily z opreacyjnych na naklady inwestycyjne)...?

pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc :)
Anna Wiśniewska

Anna Wiśniewska Specjalista ds.
księgowości, Dovista
Polska Sp. z.o.o.

Temat: zaniechana inwestycja w srodek trwaly....co z tym?

Jeżeli kierownik jednostki podejmie decyzję o czasowym wstrzymaniu budowy środka trwałego w budowie z zamiarem wznowienia jej realizacji, poniesione dotychczas koszty rozpoczętej budowy pozostaną na koncie "Środki trwałe w budowie". Natomiast koszty związane z zabezpieczeniem czasowo wstrzymanej budowy środka trwałego (np. zakup usług ochrony mienia) należy ujmować na koncie "Pozostałe koszty operacyjne", ponieważ nie są one związane bezpośrednio z kosztem wytworzenia środka trwałego, a mają pośredni związek z działalnością jednostki.

Jeśli natomiast kierownik jednostki podejmie decyzję o likwidacji bądź sprzedaży środka trwałego w budowie, ogół kosztów poniesionych na budowę, zgromadzonych na koncie "Środki trwałe w budowie", przeksięgowuje się w pozostałe koszty operacyjne zapisem: Wn konto "Pozostałe koszty operacyjne", Ma konto "Środki trwałe w budowie". Zapisu tego można dokonać w dacie podjęcia decyzji o postawieniu środka trwałego w budowie w stan likwidacji lub przeznaczeniu go na sprzedaż, jednak nie później niż z końcem roku obrotowego, w którym podjęto decyzję o zaniechaniu budowy.

W przypadku podjęcia decyzji o likwidacji środka trwałego w budowie, do czasu fizycznego jej przeprowadzenia (np. rozbiórki) ogół kosztów zgromadzonych dotychczas na koncie wskazane jest ująć w ewidencji pozabilansowej na koncie "Środki trwałe w budowie w likwidacji", zapisem jednostronnym po stronie Wn. Po dokonaniu fizycznej likwidacji środka trwałego w budowie, potwierdzonej protokołem, koszty te zostaną z tego konta wyksięgowane, zapisem jednostronnym po stronie Ma.

W przypadku sprzedaży środka trwałego w budowie w księgach rachunkowych należy ująć przychód z tej sprzedaży na koncie "Pozostałe przychody operacyjne", np. na podstawie wystawionej faktury VAT.
Piotr G.

Piotr G. kontroler finansowy,
Monarcha i Wspólnicy
ETL Poznań Sp. ...

Temat: zaniechana inwestycja w srodek trwaly....co z tym?

Witam,

wyksięgowanie środka trwałego w budowie w koszty w momencie przeznaczenia do sprzedaży (nie później niż na dzień bilansowy) i następnie ujmowanie przychodów w momencie sprzedaży kłóci się moim zdaniem z zasadą współmierności. Oczywiście należy ocenić zasadność/konieczność dokonania odpisu aktualizującego i jeśli jest taka potrzeba to go dokonać w stosownej wartości.

Co do dalszego aktywowania kosztów pośrednich to może warto zastanowić się czy klucze podziałowe (po zaniechaniu 2 z 7 zadań) są dalej właściwe.

EDIT: Nie miałem styczności w praktyce ze spółkami inwestycyjnymi-celowymi, więc jeśli to jakaś specyfika to niech mnie ktoś wyprostuje, ale tak to czuję "z rachunkowości ogólnej" ;-)

Pozdrawiam
P. GazdaPiotr G. edytował(a) ten post dnia 18.05.09 o godzinie 13:53
Anna Wiśniewska

Anna Wiśniewska Specjalista ds.
księgowości, Dovista
Polska Sp. z.o.o.

Temat: zaniechana inwestycja w srodek trwaly....co z tym?

Być może w mojej poprzedniej wypowiedzi pojawiła sie pewna nieścisłość, którą chciałabym skorygować. Moim celem nie było zasugerowanie, że koszty związane z budową środka trwałego w budowie w związku z jego sprzedażą przeksiegowuje się na PKO w jednym okresie sprawozdaczym a przychody z tytułu tej sprzedaży w innym okresie sprawozdawczym. Takie ujęcie przychodów i związanych z ich osiągnięciem kosztów byłoby oczywiście niezgodne z zasadą współmierności przychodów i kosztów. Ewidencja w księgach rachunkowych operacji sprzedaży środka trwałego w budowie powinna przebiegać zapisami:

1) Faktura VAT - sprzedaż środka trwałego w budowie:

a) wartość brutto - Wn konto „Pozostałe rozrachunki”,
b) podatek należny VAT - Ma konto „Rozrachunki z tytułu VAT należnego”,
c) wartość netto - Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne”.

2) Wyksięgowanie z ewidencji bilansowej kosztów budowy sprzedanego obiektu:

Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”,
Ma konto „Środki trwałe w budowie”.

W przypadku stwierdzenia trwałej utraty wartości środków trwałych w budowie (np. na skutek zaniechania lub wstrzymania jego budowy) należy dokonać odpisów aktualizujących wartość składnika aktywów. Skutki trwałej utraty wartości odnosi się w pozostałe koszty operacyjne, zapisem: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”, Ma konto „Środki trwałe w budowie”. Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Ewentualne późniejsze podjęcie decyzji o kontynuowaniu budowy środka trwałego spowoduje obowiązek odwrócenia odpisu i zaliczenia go do pozostałych przychodów operacyjnych, zapisem: Wn konto „Środki trwałe w budowie”, Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne”. Przychód z tytułu odwrócenia odpisu nie stanowi przychodów dla celów podatkowych.

W przyszłości postaram sie bardziej precyzyjnie formułować moje wypowiedzi i nie używać skrótów myślowych:-)

Pozdrawiam serdecznie

Ania
Michał Kowalski

Michał Kowalski "Promienie słońca
nie wzniecą ognia,
dopóki się ich nie
s...

Temat: zaniechana inwestycja w srodek trwaly....co z tym?

zatem co z wydatkami przeniesionymi na nakłady inwestycyjne za pomocą klucza podziałowego kosztów (czy standardowo z kosztami operacyjnymi ale ujetymi jako nakłady inwestycyjne)?
Aleksander Rak

Aleksander Rak Fortune Auto Finance
- Internal Control &
Management Info...

Temat: zaniechana inwestycja w srodek trwaly....co z tym?

Michał Kowalski:
zatem co z wydatkami przeniesionymi na nakłady inwestycyjne za pomocą klucza podziałowego kosztów (czy standardowo z kosztami operacyjnymi ale ujetymi jako nakłady inwestycyjne)?

Szczerze mówiąc to zabieg polegający na wyksięgowaniu tych kosztów z tych dwóch inwestycji i odniesieniu ich na pozostałe byłby przykładem bardzo agresywnej rachunkowości i biegły rewident raczej by miał zastrzeżenia do takiej operacji, jako wyraźnie służącej sztucznemu podrasowaniu wyniku finansowego (przez zmniejszenie wartości inwestycji zaniechanych, a zwiększenie wartości inwestycji kontynuowanych).Aleksander Rak edytował(a) ten post dnia 21.07.09 o godzinie 23:12



Wyślij zaproszenie do