Marta K.

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: wartość udziałów w spółce jawnej

Witam,

proszę o pomoc - nie wiem jakto ugryźć:/nie miałam jeszcze takiej sytuacji.

W spółce jawnej jest 2 wspólników. Każdy z nich ma po 50% udziałów. Wniesione wkłady własne po 10.000 zł.
Jeden ze wspólników chce przekazać darowiznę mamie - połowę swoich udziałów.
Jaka jest wartość tych udziałów, które trzeba zgłosić do US jako darowiznę?

z góry dziękuję za poświęcony czas

Temat: wartość udziałów w spółce jawnej

Rozumiem, że w umowie jest zapis przewidujący możliwość przeniesienia udziału kapitałowego na osoby trzecie (udział kapitałowy to nie udział jak w spółce z o.o.).

Wartość darowizny powinna być wskazana jako wartość rynkowa (cokolwiek to znaczy). Jeśli spółka dopiero co zaczęła działać przyjęcie wartości wkładu jako wartości udziału kapitałowego byłoby chyba bezpieczne. Przyjmuje oczywiście, że podział zysków jest 50/50 i nie było nic dokupywane do majątku.

Jeśli spółka już działa aktywnie na rynku to najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie opinii biegłego, który wyceni wartość udziału kapitałowego. Oczywiście, wycenę można też zrobić na własną rękę, ale oczywiście musi ona być racjonalna, dająca się obronić. Na zasadach wyceny przedsiębiorstw się nie znam, więc nic na ten temat nie napiszę. Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: wartość udziałów w spółce jawnej

Jan Leuenberger:
Rozumiem, że w umowie jest zapis przewidujący możliwość przeniesienia udziału kapitałowego na osoby trzecie (udział kapitałowy to nie udział jak w spółce z o.o.).

Wspólnik spółki jawnej może zbyć (np. sprzedać lub darować) innej osobie ogół praw i obowiązków wynikających z faktu bycia wspólnikiem. Jest to możliwe w przypadku, gdy przewiduje to umowa spółki. Zezwala na to art. 10 § 1 k.s.h., w myśl którego ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy stanowi tak umowa spółki.
Wartość udziału kapitałowego wspólnika ustala się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki (art. 65 par. 1 k.s.h).
Pojęcie "wartości zbywczej" wprowadzone przez k.s.h. nie jest używane w ustawie o rachunkowości. Odpowiednikiem tego pojęcia będzie jednak stosowana w określonych przypadkach, przy wycenie bilansowej aktywów "wartość sprzedaży netto" składnika aktywów zdefiniowana w art. 28 ust. 5 ustawy lub "wartość godziwa" zdefiniowana w art. 28 ust. 6 ustawy - jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny (wartości) sprzedaży netto składnika aktywów.
warto zwrócić uwagę jaka jest forma opodatkowania; dopuszczalne są trzy:
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
podatkowa księga przychodów i rozchodów,
pełna księgowość.Artur Petkiewicz edytował(a) ten post dnia 25.09.09 o godzinie 23:46

Następna dyskusja:

Podatki w spółce jawnej




Wyślij zaproszenie do