konto usunięte
Jan Leuenberger Prawnik
Temat: premia pieniężna
Sprawa jest kontrowersyjna - sądy mówią, że nie podlega VAT, organy mówiły dość długo, że podlega VAT. Teraz o ile dobrze się orientuję organy przeszły jednak do twierdzenia, że to VAT nie podlega i kwestionowania prawa do odliczenia. Osią sporu jest obecnie raczej to czy traktować to jako rabat - kołaczą mi się jakieś pisma organów, żeby traktować to jako rabat.Problemu jest mniejszy, jeśli premia daje się powiązać z konkretną dostawą towaru - w takiej sytuacji chyba konsekwentne stanowisko organów jest, by traktować jako rabat.
Paweł K. księgowy!
Temat: premia pieniężna
Sprawa ma niejedno dno i wiele wyroków sądowych, zarówno za pozostawieniem tejże premii bez vat jak i ovatowaniem...Z moimi kontrahentami doszliśmy do porozumienia i zamiast premii otrzymujemy korektę in minus faktur sprzedaży, opiewającej na wartość premii, oczywiście ze wszystkimi elementami faktury korygującej.
Może być problem techniczny, jak to rozwiązać gdy faktur sprzedaży jest bardzo dużo, ale nie mam stresu przed przyjęciem jednej korekty na komplet transakcji.
konto usunięte
Temat: premia pieniężna
Znalazłam coś takiego:"Pytanie
Czy po 1 stycznia 2008 r. będzie można nadal wystawiać dla dostawców towarów faktury, których przedmiotem będzie "PREMIA PIENIĘŻNA"? Jeżeli nie, to z jakiej podstawy prawnej to wynika?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 18 października 2007 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie
Brak obowiązku (i możliwości) wystawiania sprzedawcom faktur dokumentujących przyznawane przez nich premie pieniężne stanowi konsekwencję wyroków sądów administracyjnych, w których odrzuciły one stanowisko Ministerstwa Finansów przewidujące możliwość traktowania premii pieniężnych jako zapłaty za usługę.
Uzasadnienie
Skutki podatkowe w VAT jakie wywołują premie pieniężne wywołują wiele wątpliwości. W piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r. (PP3-812-1222/2004/AP/4026, Dz. Urz. MF z 2005 r. Nr 2, poz. 22) Minister Finansów uznał, że "dla celów podatkowych wypłacone premie pieniężne będą traktowane jak rabat lub jak zapłata za usługę".
Stanowisko to zostało jednak odrzucone przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 lutego 2007 r. (I FSK 94/06, Dor. Pod. 2007, nr 4, s. 41). W wyroku tym czytamy, że "za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi". Analogiczne stanowisko zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22 maja 2007 r. (III SA/Wa 4080/06, niepubl.). Jak jednocześnie wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 lutego 2007 r., wypłacenie premii pieniężnej jest "obojętne z punktu widzenia podatku od towarów i usług, podlega natomiast u nabywcy towarów, któremu ta premia jest przekazywana, zaliczeniu do przychodów w podatku dochodowym".
Orzeczenia powyższe powodują, że nie ma podstaw do traktowania premii pieniężnych jako wynagrodzenia za świadczoną usługę, a w konsekwencji - wystawiania sprzedawcom faktur dokumentujących premie pieniężne. Przyjęcie stanowiska zaprezentowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 lutego 2007 r. oznacza również, ze w przypadku przyznawania premii pieniężnych sprzedawca nie musi wystawiać faktur korygujących do faktur dokumentujących czynności, których (pośrednio) dotyczy premia pieniężna. Wystarczające jest w takim przypadku wystawianie not obciążeniowych (przez nabywcę) lub not uznaniowych (przez sprzedawcę).
Tomasz Krywan"
Marcin Wrona Indirect Tax Adviser
Temat: premia pieniężna
Orzecznictwo i (od ~połowy roku 2009) rozstrzygnięcia interpretacji indywidualnych twierdzą, że premia/bonus za uzyskanie określonych obrotów przy dostawie towarów nie jest usługą jeśli:1. nie da się przyporządkować premii do konkretnej dostawy,
2. nabywca nie był zobowiązany do żadnych dodatkowych świadczeń (zachowań) takich jak np. dodatkowe eksponowanie towarów, powstrzymywanie się od zakupów u innych dostawców.
>Zakupiła od niego towar za sporą sumę pieniędzy. Towar ten od razu w całości sprzedaje - moim zdaniem premia dotyczy jednej dostawy, a wciąż pozostaje aktualna interpretacja ogólna MF PP3-812-1222/04/AP/4026 "W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971)."
Jeśli mógłbym doradzić; o ile masz możliwość wpłynąć, sprawić, by firmy zamiast wypłaty premii rozliczyły się w formie faktury korygującej - to polecam właśnie takie rozwiązanie. Imho kwestia zasadności wystawienia faktury i prawo do odliczenia z niej podatku to gra nie warta świeczki.
Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: premia pieniężna
Z całą pewnością nie jest to wynagrodzenie za usługę. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Czy to natomiast rabat czy premia, to nie da się de facto ocenić bez wykładni umowy.A ryzyko niestety istnieje, bo jest taki przepis w ustawie o VAT, który mówi, że nie stanowią podstawy do odliczenia VAT faktury podające kwoty niezgodne z rzeczywistością.
Następna dyskusja: