konto usunięte

Temat: Praca w Niemczech - czy to możliwe?

Witam serdecznie,
Zwracam się do Was z pewną sprawą. Moja znajoma (Polka) jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Polsce. Wyszła za mąż za obywatela Niemiec (małżonek tam mieszka i pracuje). Chce się niedługo wyprowadzić do Niemiec, nie zamierza zmieniać obywatelstwa. Czy dalsza praca na terenie Niemiec jest możliwa, jeśli firma nie posiada żadnego oddziału w Niemczech? Jak w takim wypadku wyglądałby obowiązek podatkowy i opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne?
A i jeszcze coś - moja znajoma byłaby zameldowana w Niemczech, w Polsce aktualnie też jest zameldowana (natomiast nie posiada żadnych nieruchomości w Polsce). Co stałoby się również wtedy, gdyby została tłumaczem przysięgłym w Niemczech? Jeśli chociaż w najmniejszym stopniu możecie mi pomóc, byłabym bardzo wdzięczna.
Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Praca w Niemczech - czy to możliwe?

Rozumiem, że mieszkając w Niemczech znajoma będzie zatrudniona przez dotychczasową, polska firmę? Z Twojego pytania wynika, że znajoma pracuje w systemie telepracy. Oczywiście nie ma przeszkód by nadal pracę tak wykonywała. Należy jednak ustalić, w którym kraju będzie podlegało opodatkowaniu jej wynagrodzenie. Ponieważ zakladam, że okres jej pracy w Niemczech przekroczy 183 dni to wynagrodzenie to powinno podlegac opodatkowaniu w Niemczech (i to od pierwszego dnia wykonywania pracy w Niemczech). Jednocześnie polska firma powinna zaprzestac pobierania i odprowadzania do us zaliczek na podatek dochodowy.

Za rok 2008 r. znajoma będzie podlegala opodatkowaniu jako rezydent w Polsce - ponieważ zgodnie z polsko - niemiecką umową w 2008 r. będzie miala miejsce zamieszkania w Polsce (ma ośrodek interesów życiowych i w Polsce i w Niemczech, ale w Polsce przebywala dlużej). Oznacza to, że powinna złożyć zeznanie PIT-36, w którym wykaże do opodatkowania dochody osiągnięte w Polsce a dochody niemieckie zostaną wykazane do wyliczenia stopy procentowej. W Niemczech natomiast należy się rozliczyć z dochodów niemieckich.
Znajoma powinna podlegać ubezpieczeniom w Niemczech ponieważ nie ma możliwości uzyskania dla niej formularza E101. Obowiązki płatnika składek ciążą na pracodawcy, jednak jeżeli pracodawca i pracownik podpiszą umowę o przejęciu obowiązków płatnika to pracownik sam może opłacać skladki ubezpieczeniowe (i zdrowotne).



Wyślij zaproszenie do