Wojciech Ł.

Wojciech Ł. Sales Manager ☛
Strategia i
maksymalizacja
sprzedaży ✪ Do...

Temat: Codzienny Przegląd Prasy Podatkowej

Wynagrodzenie dla komplementariusza należy powiększyć o VAT

Kwota, którą komplementariusz pobiera za prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej, jest opodatkowana – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Identyczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch wyrokach wydanych w 2014 r. Pytanie zadał komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), który zgodnie ze statutem miał prawo do 1 proc. jej zysku. Niezależnie od tego rozważano przyznanie mu od 2015 r. dodatkowego wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki.

Dziennik Gazeta Prawna z 10 lutego 2015r., Mariusz Szulc, str. B3

Podatnicy przegrywają z fiskusem z banalnych powodów

Rośnie liczba skarg oddalanych w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdarza się, że ci, którzy je składają, nie wiedzą nawet, co skarżą.
Powodów rosnącej liczby oddaleń jest wiele – mówi o nich sędzia Stefan Babiarz w wywiadzie dla DGP (patrz obok). Nawet jednak pobieżna analiza orzecznictwa NSA potwierdza, że wielu pełnomocników nie radzi sobie z uzasadnieniem skargi, przywołaniem właściwych zarzutów, a nawet – poprawnych przepisów. Wprawdzie sporządzenie skargi kasacyjnej nie należy do zadań łatwych, ale właśnie z tego powodu ustawodawca oddał je w ręce profesjonalistów (np. adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych).

Dziennik Gazeta Prawna z 10 lutego 2015r., Katarzyna Jędrzejewska, str. B2

Fiskus musi działać szybko

Przedsiębiorca, który nie chce nadpłacać zaliczek, powinien złożyć wniosek o ich obniżenie. Skarbówka nie może zwlekać z decyzją w tej sprawie.
Do 20 lutego można zmienić zasady odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Wybór formy rozliczania z fiskusem obowiązuje przez cały rok. Jeśli jednak wyliczymy, że płacone miesięcznie bądź kwartalnie zaliczki będą wyższe od rocznego podatku, możemy złożyć wniosek o ich ograniczenie.

Rzeczpospolita z 10 lutego 2015r., Przemysław Wojtasik, str. C4

Zmiana nabywcy oznacza korektę VAT

Zaliczkę wpłaconą na poczet przyszłej dostawy trzeba skorygować, jeśli w miejsce kupującego wejdzie inny podmiot. Gdy zmienia się strona umowy, wcześniej zapłacona kwota przestaje być zaliczką. To na nowego nabywcę spadnie ciężar VAT. Tak wynika z interpretacji podatkowej Izby Skarbowej w Katowicach.

Rzeczpospolita z 10 lutego 2015r., Mateusz Maj, str. C4