Andrzej Glowacki

Andrzej Glowacki specjalista ds.
finansów

Temat: Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do...

Nowy udziałowiec sp. z o.o. wnosi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zgodnie z wyceną poszczególnych pozycji bilansu, aktywa netto wynoszą 500 tys.
1. Czy są jakieś formalne wymogi odnośnie wyceny poszczególnych pozycji bilansu wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Czy musi to zrobić np. biegły rewident jakąś konkretną metodą?
2. Czy w zamian może objąć udział o wartości tylko i wyłącznie 500 tys., czy teoretycznie może np. o wartości 1200tys. lub 300 tys., co będzie skutkować powstaniem wartości firmy 700 tys. lub ujemnej wartości 200 tys.? Czy wartości te mogą być dowolnie ustalone przez zainteresowanych?
3. Czy uzyskana teoretycznie wartość firmy 700 tys. będzie podstawą do wyliczenia amortyzacji księgowo oraz, co ważniejsze, podatkowo?
4. Czy nowy udziałowiec może teoretycznie objąć udział o wartości emisyjnej innej niż wartość nominalna, co będzie skutkować powstaniem, oprócz kapitału zakładowego, kapitału zapasowego?
5. Czy wnoszenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pociąga za sobą konieczność jakichś kalkulacji związanych z podatkiem odroczonym – np. ujęcia rezerwy na podatek odroczony we wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
Dariusz K.

Dariusz K. z-ca kierownika
działu księgowości,
Z.A.E. ERGOM sp. z
o.o.

Temat: Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do...

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają zasad wyceny wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek kapitałowych. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyceny wnoszonych do spółki dóbr dokonują sami wspólnicy. Przyjmuje się, że przedmiot aportu powinien zostać wyceniony w wartości rynkowej która powinna być równa co najmniej wartości nominalnej udziałów. Więc nie może być tak że wartość aportu będzie niższa niż wartość objętych udziałów. Może jednak być wyższa. W takim przypadku zadeklarowana nadwyżka wartości aportów nad wartością nominalną udziałów zwiększa kapitał zapasowy. Jeżeli natomiast zawyżono by znacznie wartość wkładu niepieniężnego w stosunku do jego wartości rynkowej, doszłoby do sztucznego powiększenia kapitału zakładowego w spółce otrzymującej aport. Dlatego Kodeks spółek handlowych nakłada w takiej sytuacji wymóg wyrównania spółce brakującej wartości aportu. Za zawyżenie wartości wkładu odpowiadają solidarnie ze wspólnikiem, który wniósł ten wkład, również członkowie zarządu, którzy wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru. Oznacza to, że zarówno wspólnik, jak i członkowie zarządu są obowiązani solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość. Jeśli przedmiotem aportu jest rzecz unikatowa czy nietypowa (np. dzieło sztuki, prototyp maszyny), a zarząd nie dysponuje specjalistyczną wiedzą z danej dziedziny, to uzasadnione jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Źródło: http://mojafirma.infor.pl.
Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do...

Proszę uważać z tą zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Żeby się nie okazało że wnosi się tylko składniki majątku trwałego. Proszę posiłkować się kodeksem cywilnym i orzecznictwem.
Jest to istotne w tej chwili ponieważ zmieniły się przepisy VAT dotyczące aportu. Może dojść do zakwestionowania przez US co jest wnoszone aportem. Czy jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa czy składniki majątku trwałego.
Dariusz K.

Dariusz K. z-ca kierownika
działu księgowości,
Z.A.E. ERGOM sp. z
o.o.

Temat: Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do...

A propos problemów z VAT w przypadku aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa to polecam zabawny felieton http://www.podatki.biz/artykuly/31_11889.htm

Następna dyskusja:

Odpisy amortyzacyjne w kosz...




Wyślij zaproszenie do