Temat: Amortyzacja WNiP

Witajcie!
Firma w której pracuję zamówiła usługę wykonania specjalnego programu do dokonywania analiz. Oprogramowanie jest dedykowane i wykonane w oparciu o umowę o dzieło. wartość świadczenia wynosi 23 tys. złotych. W umowie jest zapis, że twórca programu przeniesie na nabywcę nieodpłatnie i bezterminowo wszystkie prawa autorskie do tego programu. Program będzie wykorzystywany w działalności firmy, a jego twórca nie jest jej pracownikiem.
Nie wiem co z tym zrobić, jak to ująć w księgach i jak traktować dla podatków. Czy wartość tej usługi można jednorazowo wrzucić w koszty, skoro na fakturze jest zapis "wykonanie dzieła zgodnie z umową"? Faktura nie odnosi się również do kwestii WNiP. Sumienie mówi mi, że powinienem to amortyzować przez 24 mc, tylko co mam amortyzować skoro licencja jest darmowa, a zapłata była za zrobienie programu i jego przekazanie, a amortyzacji podlega wartość licencji i praw majątkowych? Dalej co z nieodpłatnym świadczeniem praw majątkowych do programu. Ewentualnie: czy i jak powinienem wycenić wartość tych licencji w tym przypadku? Macie może jakieś orzeczenia lub interpretacje na ten temat bo ja nic nie mogę znaleźć, co by tu pasowało. Problem przecież jest złożony:
- jak ewentualnie przekonać szefów, że lepsza jest amortyzacja,
- jak ewentualnie przekonać "smUtaSków" - że lepszy jest koszt jednorazowy
Pozdrawiam i z góry dziękuję!
Magdalena S.

Magdalena S. Asystent Biegłego
Rewidenta

Temat: Amortyzacja WNiP

W definicji wartości niematerialnych i prawnych zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości nie wymieniono oprogramowania jako odrębnej pozycji. Niemniej jednak do wartości niematerialnych i prawnych ustawa zalicza autorskie prawa majątkowe oraz licencje.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Twórca oprogramowania (programu komputerowego) może przenieść na inny podmiot majątkowe prawa autorskie do tego programu lub też może dać prawo do jego wykorzystania w określonym czasie i zakresie, czyli udzielić licencji na użytkowanie programu komputerowego.

Wartość początkową takiego prawa, w przypadku jego zakupu, stanowi cena nabycia, czyli cena zakupu obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług, powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem, tj. koszty montażu, instalacji, dokumentacji i uruchomienia, obniżona o rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia (por. art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Reasumując, ujęcie tego w kosztach okresu jest dla mnie lekkim nagięciem.

Temat: Amortyzacja WNiP

Magdalena S.:
Reasumując, ujęcie tego w kosztach okresu jest dla mnie lekkim nagięciem.

Dlatego pisząc post pisałem o sumieniu:). Dziękuję!
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Amortyzacja WNiP

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że dzięki niewielkiej zmianie umowy, sytuację można było zoptymalizować? Zabawne, że w innej grupie, w której zadales to pytanie, przedstawiono dość świeżą interpretację z niemal gotowym rozwiązaniem, a mimo to uczestnicy dalej swoje... :-)
W skrócie, amortyzujesz licencję a nie koszt wytworzenia programu.
Miłego weekendu.
D.

Temat: Amortyzacja WNiP

Oczywiście panie Danielu!
Rozważam kilka scenariuszy, w tym i zasugerowany przez Pana;) , niemniej w temacie zarzuciłem wici, bo trzeba mi na to spojrzenia z zewnątrz - na chłodno:)
A interpretacja jest super! Cały piątek jej szukałem i proszę sobie wyobrazić - nie udało mi się;).
W pon pogadam z szefem niech dzwoni do gościa i pyta co to za jaja z tą darowizną praw autorskich. Niech go namówi na szczegółowy kosztorys i przedrukowanie umowy, a jak nie wrzucam wszystko w amortyzację i ustalam wartość licencji w cenie zakupu. A jak będę złośliwy to na 5 lat to rozłożę;)
Pozdrawiam - proszę odpoczywać - miłego weekendu:)

Następna dyskusja:

amortyzacja systemu informa...




Wyślij zaproszenie do