Temat: Jak najbogatsi powinni budować swój portfel inwestycyjny?

Bardzo ciekawy artykuł z Gazety finansowej:

Jak najbogatsi powinni budować swój portfel inwestycyjny?

Klienci usług private banking mają praktycznie nieograniczone możliwości inwestycyjne. Kluczowa natomiast staje się dokładna analiza preferencji klienta, określenie celów i perspektywy czasowej inwestycji. Dopiero wtedy przychodzi czas na zbudowanie odpowiedniego portfela.

Jeszcze kilkanaście lat temu zamożni klienci lokowali swoje środki poza granicami Polski. Dziś większość z nich wybiera lokalne instytucje private banking, ponieważ oferta dostępna w naszym kraju nie ustępuje jakością i wszechstronnością zachodnim rozwiązaniom, a dzięki otwartej architekturze produktowej klienci mogą korzystać z ofert inwestycyjnych dostępnych na całym świecie. Najzamożniejsi mają możliwość lokowania swoich aktywów w portfelach przygotowanych w ramach usługi indywidualnego doradztwa inwestycyjnego.

Od spotkania do zarabiania

Zwykle proces inwestycyjny rozpoczyna się od spotkania z klientem i określenia profilu inwestycyjnego. Następnie sformułowana zostaje indywidualna strategia inwestycyjna. Taki dokument określa m.in.: szacowany, długoterminowy potencjał danej strategii inwestycyjnej, akceptowany poziom ryzyka klienta, limity inwestycyjne przypisane poszczególnym klasom aktywów oraz konkretnym instrumentom, preferowany poziom płynności portfela oraz kryteria doboru lokat. Indywidualny charakter podejścia do każdego klienta sprawia, że strategia może być kształtowana w sposób bardzo elastyczny, co pozwala na uwzględnienie najbardziej specyficznych oczekiwań i uwarunkowań. Po zaakceptowaniu przez klienta treści strategii inwestycyjnej, rozpoczyna się budowę portfela w oparciu o pisemne rekomendacje inwestycyjne, które zawierają szczegółową analizę rekomendowanego instrumentu wraz z uzasadnieniem dla przeprowadzenia takiej transakcji na rachunek klienta.

Decyduj albo polegaj na innych

Klient może zarówno może oprzeć się na rekomendacji konkretnych rozwiązań (tak, by nie musieć samodzielnie podejmować decyzji dotyczących doboru instrumentów finansowych do portfela), jak i zdecydować się na konkretne produkty. Proces doradczy ma charakter dynamiczny, co oznacza, że jednym z kluczowych obszarów jest bieżący monitoring portfela klienta oraz dokonywanie stosownych modyfikacji w zależności od panujących oraz prognozowanych warunków rynkowych. Mowa na przykład o wydawaniu rekomendacji, których przedmiotem będzie taktyczne zwiększenie lub zmniejszenie udziału w portfelu instrumentów powiązanych z danym rodzajem aktywów, na przykład koniunkturą na rynku akcji, obligacji, funduszy czy sektorem gospodarki. Tego typu podejście ma na celu wypracowanie wartości dodanej w procesie aktywnego zarządzania alokacją w podziale na podstawowe klasy aktywów (akcje, dług, instrumenty alternatywne). Istotną rolę w kreowaniu wartości dla klientów odgrywa również selekcja, której celem jest wybór najlepszego rozwiązania w danym segmencie rynkowym.

Portfel powinien być zróżnicowany

Uniwersalną zasadą jest efektywna dywersyfikacja portfeli, nie tylko w oparciu o tradycyjne klasy aktywów, lecz również przy wykorzystaniu inwestycji alternatywnych (np. instrumenty powiązane z rynkiem wierzytelności, fundusze typy private equity, surowce). Większość wdrożonych w modelu doradczym strategii odpowiada zrównoważonemu oraz stabilnemu profilowi ryzyka, chociaż zdarzają się również warianty skrajnie agresywne lub konserwatywne. Największą kontrybucją do wyniku inwestycyjnego cechuje się zazwyczaj aktywne zarządzanie alokacją w odniesieniu do poszczególnych klas aktywów. Jeżeli chodzi o kwestie związane z ryzykiem inwestycyjnym, to strategia inwestycyjna klienta każdorazowo wskazuje maksymalny poziom straty, którą jest on w stanie zaakceptować. Ewentualne przekroczenie tego poziomu obliguje do zorganizowania spotkania z klientem, podczas którego powinno dojść do rewizji uprzednio wdrożonej strategii.

Autor jest wiceprezesem zarządu BRE Wealth Management
http://www.gf24.pl/13347/jak-najbogatsi-powinni-budowa...
Wojciech Masłoń

Wojciech Masłoń Technology Expert

Temat: Jak najbogatsi powinni budować swój portfel inwestycyjny?

Miałem okazję pracować i tworzyć rozwiązania dla usług Doradztwa Inwestycyjnego oraz monitoringu w obszarze Private Banking, od kuchni. Zgadzam się z autorem artykułu, proces od strony prawnej nie może wyglądać inaczej w przypadku usługi doradztwa. Tematem napewno tabu pozostaną targety sprzedażowe banku. Jednak najważniejszą kwestią i podstawą jest stały monitoring rentowności portfela oraz dobra uzasadniona dywersyfikacja.



Wyślij zaproszenie do