Piotr Sus

Piotr Sus IS Senior Manager,
Desktop Engineering

Temat: W jakim kraju najłatwiej zostać aktuariuszem?

Skoro w Unii wystarczy zdobyć uprawnienia w jednym z krajów to oczywiste pytanie jest o to, w którym byłoby najłatwiej.

konto usunięte

Temat: W jakim kraju najłatwiej zostać aktuariuszem?

To na razie nie jest takie proste. To, że zdasz np. polskie egzaminy to nie oznacza od razu, że zostaniesz aktuariuszem w innych krajach. Są pewne różnice w wymogach edukacyjno-egzaminacyjnych. Poza tym, nawet jak ma ktoś licencję np. brytyjską to aby zostać aktuariuszem wpisanym na listę KNF musi jeszcze odbyć 2-letni staż w Polsce.
Michał Z.

Michał Z. Freelance Actuarial
Contractor

Temat: W jakim kraju najłatwiej zostać aktuariuszem?

Robert Pusz:
Poza tym, nawet jak ma ktoś licencję np. brytyjską to aby zostać aktuariuszem wpisanym na listę KNF
musi jeszcze odbyć 2-letni staż w Polsce.

Robert, naprawdę tak jest? Jeśli tak, to KNF postępuje sprzecznie z Dyrektywą UE.

Mnie się wydaje, że pytanie p. Piotra, gdzie najłatwiej, nie jest pozbawione sensu; chociaż oczywiście tak samo sens ma to, co pisze Robert o warunkach dodatkowych. Trzeba rozważyć jedno i drugie naraz. Jest to pomyślane tak, żeby aktuariusz z jednego kraju UE, owszem, mógł łatwo uzyskać uprawnienia w innym kraju UE, niemniej jednak różnice w przepisach i zakresie potrzebnej wiedzy są duże i kraje/stowarzyszenia aktuarialne zabezpieczają się na tę okoliczność, tak jak im pozwala Dyrektywa.

Kiedyś interesowałem się egzaminem słowackim. Jeśli nic się nie zmieniło, to na Słowacji należy zdać jeden egzamin pisemny, który nie wygląda na trudny, ale niestety po nim następuje ustny! :D

Kolejną rzeczą do ustalenia jest, o co pytamy, czyli co to znaczy najłatwiej?

1. Zdawalność egzaminów? - tu uważam, że Polska nie wypada najgorzej (studenci mnie zaraz zjedzą!), bo każdy egzamin zdaje paręnaście procent kandydatów, ale egzaminy są jedynie cztery. W Wielkiej Brytanii narzeka się na potop aktuariuszy z Włoch i ich "łatwe egzaminy", więc może tam jest lepiej?

2. Czas uzyskania uprawnień - tu uważam, że Polska to raj (czemu studenci mnie jeszcze nie zlinczowali?); egzaminy można zdać w rok-półtora, do tego dwa lata stażu. UK to średnio 5-7 lat, Szwecja 5 lat itd.

3. Gwarancja przejścia przez system - polecam kraje, w których aktuariuszem zostaje się poprzez ukończenie studiów wyższych, jak np. Szwecja.

Pozdrawiam!

/MZ

konto usunięte

Temat: W jakim kraju najłatwiej zostać aktuariuszem?

Ostatnio był taki przypadek, że KNF nie wpisał na listę osoby, która poza zdanymi egzaminami miała staż 2 lata ale w Wielkiej Brytanii. Póki co trzeba mieć staż w Polsce. Nie wiadomo czy to się zmieni.

A tak poza tym to podobno aktualnie Zarząd PSA nie ma czasu na inne sprawy bo nie robi nic innego tylko wystawia zaświadczenia o zdaniu egzaminów na potrzeby zagranicznych organizacji ;)



Wyślij zaproszenie do