konto usunięte
Temat: Afryka w erze globalizacji
Witam,Świat w zawrotnym tempie się rozwija; ludzie z różnych zakątków łączą swoje siły ku lepszemu jutrze zgodnie z zasadą " United we can do better " czyli razem możemy więcej.
Temu przede wszystkim ma służyć GLOBALIZACJA.
Globalizacja, czyli pojęcie opisujące zmiany zachodzące w społeczeństwach i gospodarce światowej, zmiany wynikające z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturalnej.
Z ekonomicznego punktu widzenia, oznacza to głównie zjawisko związane z liberalizacją wymiany handlowej lub wolnym handlem.
Globalizacja charakteryzuje się zatem rosnącą integracją i współzależnością między jednostkami działającymi globalnie zarówno na płaszczyźnie społecznej ( wymiar kulturowy ) politycznej ( wymiar polityczny ) oraz ekonomicznej ( wymiar gospodarczy ).
Komputeryzacja życia, ogromny postęp technologiczny sprawiają, że dzisiaj komunikacja na świecie stała się łatwiejsza i dostępniejsza.
Można się znaleźć na końcu świata i śledzić stamtąd co się dzieje na drugim końcu; za sprawą informatyki zniknęły wszelkie ograniczenia terytorialne; można założyć firmę w Afryce i mieć klientów w Europie, Ameryce, czy Azji...
Nie ma też problemu z transportowaniem towarów z kontynentu na kontynent dzięki m.in. wynalazku pewnego Amerykanina z Karoliny północnej.
W latach 30 –tych, niejaki Malcolm McLean, właściciel firmy przewozowej w Karolinie Północnej wymyślił nowatorski system pakowania towarów / kontenery /.
Ta rewolucja spowodowała drastyczne obniżenie kosztów transportu. Dziś często taniej jest na przykład przywieźć żywność do Ameryki z Azji niż z jednego stanu do drugiego.
W teorii więc producentom z krajów biednych powinno być łatwo konkurować z producentami z krajów bogatych...mają przecież niższe koszty i często są tańsi niż maszyny, a koszt transportu nie podnosi znacząco ceny tego, co produkują.
Warto zadawać te pytania, może ktoś zna odpowiedź?
- Dlaczego Afryka ma poważne problemy ze znalezieniem się w świecie globalizacji?
- Jakie stanowią hamulce do rozwoju Afryki?
- Jak tłumaczyć to, że Afrykańczycy dobrze sobie radzą na " obczyźnie " daleko od swego kontynentu, lecz mają poważne trudności, żeby cokolwiek robić w Afryce?
Salve...