O grupie

Roczne Studium Interwencji Kryzysowej obejmuje 160 godzin dydaktycznych realizowanych w trakcie 8 zjazdów weekendowych (sobota, niedziela) odbywających się przeważnie raz w miesiącu.
Adresatami RSIK są osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem osobom w kryzysie, odpowiedzialne za interwencję w sytuacji kryzysów, wypadków i katastrof. Szczególnie zapraszamy psychologów, terapeutów, pracowników służby zdrowia, pracowników instytucji pomocy społecznej, pracowników służb ratowniczych, policjantów (oddziały prewencyjne), wychowawców ulicznych (streetworkerów) oraz studentów ostatnich lat studiów kierunków: psychologia, pedagogika, resocjalizacja.
Dolnośląskie Centrum Psychoterapii jako jedna z nielicznych firm szkoleniowych w Polsce organizuje specjalistyczne szkolenia z interwencji kryzysowej dla psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych, lekarzy, nauczycieli i studentów. Program Rocznego Studium Interwencji Kryzysowej opracowywany został przez zespół ekspertów w tej dziedzinie i ukierunkowny został głównie na podnoszenie praktycznych umiejetności uczestników.

Program

Zjazd I (07-08.11.2009)

Temat: Postępowanie z osobą przeżywającą kryzys. Umiejętności prowadzenia interwencji kryzysowej.
Opis: W trakcie pierwszego zjazu Rocznego Studium Interwencji Kryzysowej uczestnicy zapoznają się z definicją, teorią i charakterystyką kryzysu. Na zajęciach przedstawione zostaną także podstawy interwencji kryzysowej i jej modele, a uczestnicy podczas warsztatów zapoznają się z umiejętnościami prowadzenia interwencji kryzysowej. Zajęcia wprowadzą także uczestników w tematykę psychotraumatologii. Zostaną omówione zróżnicowane wydarzenia i sytuacje ekstremalne, oraz psychiczne reakcje na traumę - zespół stresu pourazowego ASD / PTSD.

Zjazd II (05-06.12.2009)

Temat: Interwencja kryzysowa w kryzysie zagrożenia życia - samobójstwa.
Opis: W trakcie drugiego Zjazdu omówiona zostanie dynamika zachowania suicydalnego, czynniki ryzyka samobójstwa, strategie interwencji wobec samobójstwa oraz profilaktyka w taich sytuacjach. Uczestnicy będą mieli okazję pracować nad studium przypadku, wezmą udział w ćwiczeniach: a) rozpoznawanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych, b) prowadzenie interwencji kryzysowej, c) spotkania postinterwencyjne, opieka nad osobą po próbie samobójczej, wspieranie rodziny samobójcy. Zakres tematyczny tego Zjazdu obejmuje - teorie zachowań suicydalnych, dynamizm samobójstwa, zachowania samobójcze - czynniki kliniczne, społeczne, osobiste, cechy charakterystyczne osób popełniających samobójstwo, analizę listów samobójców, samobójstwo - znaki ostrzegawcze, Formularz Oceny Selekcyjnej opracowywanie terapii prewencyjnych, stres i żałoba po samobójstwie, spotkanie postinterwencyjne, opieka nad osobą po próbie samobójczej, opieka nad rodziną samobójcy.

Zjazd III (09-10.01.2010)

Temat: Interwencja kryzysowa w sytuacji napaści i przemocy seksualnej.
Opis: Szkolenie wprowadza w tematykę przemocy seksualnej, molestowania seksualnego i napaści seksualnej. Uczestnicy poszerzą swoją wiedzę dotyczącą nadużyć seksualnych - definicji, zasięgu zjawiska nadużyć seksualnych wobec dzieci i dorosłych ofiar, czynników ryzyka i dynamiki przemocy seksualnej. Zapoznają się z portretem psychologicznym sprawców i ofiar przemocy seksualnej, konsekwencjami doznanej przemocy seksualnej, zasadami kontaktu z ofiarą przemocy seksualnej - dzieckiem i osoba dorosłą, zasadami przeprowadzania wywiadu i badania wiarygodności zeznać ofiar przemocy seksualnej, zastosowaniem metod diagnostycznych w rozmowie z ofiarą, zapobieganiem i reagowaniem na przemoc seksualną, interwencją psychologiczną i interwencją prawną w sytuacji przemocy seksualnej.

Zjazd IV (06-07.02.2010)

Temat: Interwencja kryzysowa wobec ofiar przemocy.
Opis: W trakcie IV Zjazdu szczegółowo zostanie omówione zjawisko przemocy, rodzaje przemocy, źródła, skutki i konsekwencje przemocy, kształtowanie się wzorca przemocowego w relacjach interpersonalnych, oraz przekazywanie go w procesie wychowania. Uczestnicy zapoznają się z dynamiką zjawiska przemocy domowej, portretem psychologicznym ofiary, zjawiskiem wyuczonej bezradności, portretem psychologicznym sprawcy, światem przeżyć ofiary, sprawcy i świadka, zasadami prowadzenia wywiadu z ofiarą przemocy, strategiami interwencji kryzysowej w sytuacji przemocy, budowaniem strategii pomocy, współpracą z policja i instytucjami pomocowymi dla ofiar przemocy, wytycznymi do pracy terapeutycznej z ofiarami przemocy. Szkolenie obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną - ćwiczenia indywidualne i grupowe nad przypadkami klinicznymi ofiar przemocy, oraz praktyczne budowanie strategii interwencji kryzysowej w sytuacji przemocy.

Zjazd V (06-07.03.2010)

Temat: Interwencja kryzysowa w kryzysie uzależnień.
Opis: V Zjazd wprowadza w tematykę interwencji kryzysowej w kryzysie uzależnień. Uczestnicy pogłębią swoją wiedzę z zakresu uzależnień, faz uzależnienia, diagnozy zespołu uzależnienia (alkohol, narkotyki). Zapoznają się z bio-psycho-społecznym modelem uzależnienia, mechanizmami uzależnienia, konsekwencjami uzależnienia, zaburzeniami współistniejącymi przy uzależnieniu od substancji psychoaktywnych, praktycznie zapoznają się z zasadami kontaktu z osobą w kryzysie uzależnienia, strategiami interwencji kryzysowej, planowaniem zespołowej pracy interwencyjnej, metodami profilaktyki alkoholowej wobec dzieci i dorosłych. Szkolenie obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną - ćwiczenia indywidualne i grupowe nad przypadkami klinicznymi osób w kryzysie uzależnienia oraz praktyczne budowanie strategii interwencji kryzysowej w sytuacji kryzysu uzależnienia.

Zjazd VI (10-11.04.2010)

Temat: Interwencja kryzysowa w sytuacji straty osobistej, śmierci, żałoby.
Opis: Uczestnicy VI Zjazdu poszerzą swoją wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu interwencji kryzysowej w sytuacji straty osobistej, śmierci i żałoby. W trakcie szkolenia scharakteryzowany zostanie kryzys utraty, dynamika procesu żałoby, fazy przeżywanej żałoby po stracie, omówione zostaną rodzaje przeżywanych strat, reakcje przeżywanej żałoby u dzieci i osób dorosłych, objawy patologizacji procesu żałoby, zasady budowania kontaktu z osobą dorosłą i dzieckiem w kryzysie straty osobistej, strategie interwencji kryzysowej w sytuacji straty, pomoc dziecku w przeżywaniu żałoby, współpraca z otoczeniem osoby w żałobie, cele terapii osób w patologicznym procesie żałoby. Zajęcia będą prowadzone metodami aktywnymi (warsztat). Uczestnicy będą mieli okazję pracować nad studium przypadku pacjentów po stracie osobistej, wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących oceny sytuacji kryzysowej i planowania strategii interwencji kryzysowej w sytuacji straty osobistej.

Zjazd VII (15-16.05.2010)

Temat: Interwencja kryzysowa w sytuacjach katastrofy i porwania zakładników.
Opis: W trakcie VII Zjazdu uczestnicy zapoznają się z charakterystyką doświadczenia traumatycznego, portretem psychologicznym ofiar wydarzeń losowych, celami interwencji kryzysowej w sytuacji katastrofy, zasadami przeprowadzania szybkiego wywiadu na temat sytuacji kryzysowej, selekcji poszkodowanych, metodami szybkiej diagnozy głębokości uszkodzenia przez uraz, diagnostyka zespołu stresu pourazowego, sposobami identyfikacji zasobów radzenia sobie z sytuacja kryzysową osób dotkniętych katastrofą, indywidualną i grupową interwencją kryzysową wobec ofiar kataklizmów i katastrof, zasadami pomagania grupom i społecznościom, procesem de briefingu i defusingu, psychologią dynamiki napadów i porwań, reakcjami wpływającymi na podniesienie zagrożenia utraty życia, technikami negocjacji ze sprawca napadu lub porwania, strategiami interwencji kryzysowej w sytuacji napadu lub porwania.

Zjazd VIII (12-13.06.2010)

Temat: Interwencja kryzysowa u ofiar mobbingu i agresji.
Temat: Stres i wypalenie zawodowe u pracowników interwencji kryzysowej.
Opis: Na ostatnim zjeździe słuchacze RSIK zapoznają się ze zjawiskiem agresji i mobingu, przyczynami, cechami, dynamiką zjawiska i konsekwencjami. W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z portretem psychologicznym ofiary i sprawcy (agresji / mobbingu) oraz nauczą się diagnozowania zjawiska mobbingu – w środowiskach, w których najczęściej występuje (szkoła i praca). W trakcie tego zjazdu omówimy także zjawisko stresu i wypalenia zawodowego osób zawodowo zajmujących się pomocą psychologiczną. Celem tego zjazu jest również stworzenie uczestnikom możliwości dokonania autorefleksji i autodiagnozy w zakresie własnego stresu i wypalenia zawodowego. Uczestnicy zapoznają się z fizjologią reakcji stresowej, biologicznymi i psychologicznymi koncepcjami stresu, konsekwencjami psychicznymi i fizycznymi stresu przewlekłego, metodami radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.

Osoby prowadzące


Zajecia w RSIK prowadzone są przez doświadczonych trenerów mających w swoim dorobku prowadzenie dzisiątek warsztatów i szkoleń w DCP, jak i szkoleń na zamówienie instytucji i firm. Nasi wykladowcy to certyfikowani psycholodzy i psychiatrzy, wieloletni praktycy terapii indywidualnej i terapii grupowej, pracownicy Uczelnii Wyższych, pracownicy szpitali i przychodni zdrowia.

Zapisy

Na szkolenia w DCP można zapisać sie w następujacy sposób:

1) On-line - prosimy wypełnienie formularza on-line (preferowany) na stronie DCP: http://dcp.wroclaw.pl

2) Fax - prosimy o czytelne wypełnienie Karty zgłoszenia uczestnictwa w szkoleniu, która znajduje się poniżej (w formacie WORD lub PDF) i przesłanie do DCP faxem: .+48 (71) 332 36 70; +48 (71) 361 60 35

3) E-mail - prosimy o czytelne wypełnienie Karty zgłoszenia uczestnictwa w szkoleniu, która znajduje się poniżej (w formacie WORD) i przesłanie do DCP e-mailem : szkolenia@dcp.wroclaw.pl

Koszt : 2 800 PLN

Termin zgłoszenia : 05.11.2009

Typ:
Grupa otwarta
Dołączanie:
każdy może dołączyć
Założona:
17.08.2009, 19:06
Kategoria:
Uczelnie, studia, studenci, absolwenci
Tagi:
Interwencja, kryzysowa

Założyciel:

Agnieszka Mirek

Agnieszka Mirek

koordynator ds. szkoleń, Dolnośląskie Centrum Psychoterapii Sp zoo

Moderatorzy:

Agnieszka Mirek

Agnieszka Mirek

koordynator ds. szkoleń, Dolnośląskie Centrum Psychoterapii Sp zoo

Wyślij zaproszenie do