O grupie

Grupa związana jest z inicjatywą Regionu Odry, dotyczącą współpracy firm oraz instytucji z polskich oraz niemieckich regionów granicznych.

Kontynuacją inicjatywy jest idea EU-Net Oderpartnership (EUNOP), koordynowana przez Berlin Partner GmbH.


Wspólna inicjatywa polskich i niemieckich regionów

"Partnerstwo-Odra" jest nieformalną, międzyregionalną siecią, w której pod hasłem „Granice dzielą – Odra łączy”, w oparciu o projekty współpracują województwa Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Dolnośląskie i Lubuskie oraz niemieckie kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia. Celem tej transgranicznej inicjatywy jest zbudowanie efektywnej regionalnej wspólnoty, która zintegruje region nadodrzański zarówno w sferze politycznej jak i pod względem infrastruktury oraz stworzenie dynamicznego obszaru gospodarczego, kooperującego w możliwie wielu dziedzinach. Aglomeracje miejskie służą przy tym jako ważne źródła impulsów. Jednocześnie istotne znaczenie zajmuje aktywizacja potencjału rozwojowego obszarów wiejskich.

Inauguracja – Konferencja Gospodarcza w 2006 roku

Zorganizowana w kwietniu 2006 roku konferencja gospodarcza w Berlinie była początkiem inicjatywy, opierającej się na idei równoprawnego partnerstwa, i której podstawą jest wspólne przekonanie polskich i niemieckich partnerów, że tylko połączenie wielorakich zalet i kompetencji ponad regionalne i państwowe granice zapewnić może długotrwałą konkurencyjność obszaru współpracy. Decydujące dla sukcesu jest w tym wypadku podejście do tematyki oparte na praktycznym działaniu, z którego konkretnie skorzystają mieszkańcy i przedsiębiorcy po obu stronach Odry. Od 2006 roku wspólne projekty przyczyniają się do tego, aby krok po kroku wypełnić treścią sformułowane na politycznym szczeblu cele w dziedzinach polityki innowacji, transferu technologii, wspierania średniej przedsiębiorczości, transportu, logistyki i turystyki. Obok lokalnych ministerstw i urzędów marszałkowskich kluczową rolę przejmują przede wszystkim partnerzy gospodarczy i społeczni.

Dalszy rozwój

W ramach regularnych spotkań sieci, warsztatów, jak i spotkań przygotowawczych do politycznych szczytów, następuje wymiana informacji nt. aktualnego stanu rzeczy transgranicznej współpracy, dyskutowane i inicjowane są nowe projekty oraz przedsięwzięcia.
Wspólna uchwała gabinetów berlińskiego i brandenburskiego rządu z 27 listopada 2007 roku, którą popierają wszyscy partnerzy, podkreśla potencjał tej inicjatywy jako ważnego instrumentu międzyregionalnej współpracy. Jednocześnie zamierzone jest rozszerzenie partnerstwa i skonkretyzowanie projektów. Mając to na uwadze na początku 2008 roku w Genshagen koło Berlina spotkali się przedstawiciele wszystkich regionów i miast uczestniczących w "Partnerstwie-Odra" w celu omówienia zarówno merytorycznej, regionalnej i organizacyjnej stabilizacji jak i rozszerzenia podstaw kooperacji, dotąd mocno związanych z tematyką gospodarki i transportu. Jako możliwe pola dalszej współpracy wskazane zostały takie dziedziny polityki, jak współpraca administracyjna, kultura, nauka i badania, planowanie przestrzenne i opieka zdrowotna oraz przyszłościowe branże techniki energetycznej.
5 listopada 2008 roku, w ramach pierwszego politycznego spotkania na szczycie w Poznaniu, uzgodnione zostały dalsze podstawy pogłębienia współpracy. Te regularnie odbywające się, polityczne spotkania na szczycie, poświęcone konkretnej tematyce służą również pogłębieniu i rozbudowie "Partnerstwa-Odra" oraz dają ważne impulsy.
Realizacja konkretnych projektów kształtuje się pod egidą uczestniczących lokalnych samorządów. Ogólną koordynację i polityczną reprezentację w "Partnerstwie-Odra" przejmują natomiast urzędy marszałkowskie, Kancelaria Senatu i kancelarie rządów krajów związkowych.

Za pomocą niniejszego zainicjowanego w 2009 roku portalu internetowego centralny projekt "Partnerstwa-Odra" udostępniony został szerokiej publiczności . Temu samemu celowi służą wydawany przez Administrację Senatu ds. Gospodarki, Technologii i Kobiet od maja 2009 kwartalny newsletter oraz reportaż z cyklu „Metropolitans“, wyemitowany na jesieni 2009 roku przez stację telewizyjną "Euronews", a którego wideo jest aktualnie dostępne na stronie internetowej stacji. Strona internetowa jest ponadto platformą i archiwum projektu.

STRONA PARTNERSTWA ODRY - http://www.oder-partnerschaft.eu

Typ:
Grupa otwarta
Dołączanie:
każdy może dołączyć
Założona:
4.07.2008, 12:51
Kategoria:
Organizacje i stowarzyszenia
Tagi:
B2B, berlin, brandenburgia, dolnośląskie, fundusze, kooperacja, lubuskie, niemcy, odra, projekty, UE, unijne, wielkopolskie, współpraca, zachodniopomorskie

Założyciel:

Konrad Frontczak

Konrad Frontczak

Rozwój nowych inicjatyw biznesowych / R&D

Moderatorzy:

Konrad Frontczak

Konrad Frontczak

Rozwój nowych inicjatyw biznesowych / R&D

Wyślij zaproszenie do