O grupie

Grupa dla osób:
- zajmujących się udzielaniem kredytów mieszkaniowych i budowlanych;
- poszukujących ww. kredytów;
- zainteresowanych problematyką ww. kredytów.


W polskim prawie bankowym nie istnieje jednoznaczny podział kredytów z powodu różnorodności operacji kredytowych dokonywanych przez banki. W praktyce bankowej najistotniejsze znaczenie ma podział kredytów z punktu widzenia ich przeznaczenia (kryterium przedmiotowe). Biorąc pod uwagę to kryterium podziału wyróżnić można kredyty gospodarcze (nazywane inaczej kredytami dla podmiotów gospodarczych), kredyty dla ludności (zwane też kredytami konsumpcyjnymi) i kredyty budowlano-mieszkaniowe.

Kredyty budowlano-mieszkaniowe stanowią odrębną grupę kredytów, gdyż udzielane są zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Poza tym odznaczają się wieloma cechami specyficznymi. Jedną z nich jest forma zabezpieczenia. Podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka. W związku z tym w wielu bankach kredyty budowlano-mieszkaniowe nazywane są kredytami hipotecznymi. Nazwa ta nie jest w pełni poprawna, ponieważ hipoteka jest też często podstawowym zabezpieczeniem innych typów kredytów, a zwłaszcza kredytu inwestycyjnego. Poza nimi banki udzielają kredytów konsolidacyjnych, które mogą być przeznaczane na cele inne niż mieszkaniowe.

Kredyty budowlano-mieszkaniowe najczęściej dzielone są na budowlane i mieszkaniowe. Do tych drugich zalicza się wszystkie kredyty przeznaczone na zakup oraz zwiększenie wartości mieszkania, w tym np. na remont czy przekształcenie strychu na mieszkanie. Ten podział nie jest najlepszy, ponieważ nie uwzględnia znacznego zróżnicowania warunków udzielania i kosztów kredytu. Pełniejszy obraz daje klasyfikacja, której kryterium jest przeznaczenie tych kredytów. I tak wyróżniamy kredyty: na budowę domu, na zakup mieszkania, na remont i rozbudowę, pomostowe, konsolidacyjne i inne.

Różne rodzaje kredytów budowlano-mieszkaniowych oferowane przez banki klasyfikowane są w literaturze przedmiotu według kilku kryteriów. Zaliczamy do nich najczęściej sposób przekazywania środków pieniężnych (gotówkowe, bezgotówkowe), długość okresu kredytowania (krótko-, średnio-, długoterminowe), rodzaj waluty (złotowe, dewizowe), typ rachunku bankowego służącego do rozliczania kredytu (w rachunku bieżącym, w rachunku kredytowym) oraz preferencyjność (komercyjne, preferencyjne).

Każdy kredyt mieszkaniowy, aby był atrakcyjny i dostępny dla możliwie szerokiej liczby gospodarstw domowych, powinien posiadać trzy podstawowe cechy.
1. Powinien przede wszystkim pokrywać 80% kosztów nieruchomości (pozostałą część, tj. 20% stanowi tzw. wkład własny kredytobiorcy).
2. Poza tym kredyt ten musi być kredytem długoterminowym (udzielany na 30-40 lat), bowiem nieruchomości są dobrami kapitałochłonnymi i długowiecznymi, co oznacza, że powinny być finansowane przez wiele lat w celu ułatwienia spłaty długu przez kredytobiorcę.
3. Wreszcie taki kredyt powinien być tani, oprocentowany na poziomie 6-8% w skali roku.

Typ:
Grupa otwarta
Dołączanie:
każdy może dołączyć
Założona:
28.07.2007, 12:36
Kategoria:
Giełda i inwestycje
Tagi:
budowa, dom, hipoteczny, mieszkanie, nieruchomość

Założyciel:

Pomoc GoldenLine

Pomoc GoldenLine

Pomoc GL

Moderatorzy:

Pomoc GoldenLine

Pomoc GoldenLine

Pomoc GL

Wyślij zaproszenie do